Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak odczytywać Pismo święte?
Autor Wiadomość
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Wolf napisał(a):A co sądzisz o katolickich księżach-kosmolagach, tak znakomitych
widać nie tak znakomitych :-k
29-09-2006 23:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
krzysiek_enoch napisał:
Cytat:Skoro tak, to dlaczego wierzysz, że Jezus naprawde fizycznie zmartwychwstał. Może po prostu ewangeliści pisali językiem swojego czasu a wówczas bardzo popularne były takie zabobony? Może zmartwychwstanie nalezy rozumiec bardziej "głęboko" - jako duchowe zmartwychwstanie. Nauka mówi nam przecież że zmarły nie może ozyć - tym bardziej po trzech dniach
po I: dlaczego co napisze zaraz negujesz? Smutny
po II: w moim poście dałam cytaty a wiesz co one znaczą? że cytuje innych ludzi; oczywiście wg ciebie posiadasz większą wiedze niż np. biblista piękna postawa, szkoda tylko, że pycha jest grzechem
po III: ten cytat odnosi się do Starego Testamentu
po IV: nauka i wiara się nie zaprzeczają
Cytat:Wprawdzie i nauki przyrodnicze, i Biblia mówią o tym samym świecie, lecz mówią inaczej. Nauka bada świat za pomocą właściwej sobie metody, w której dużą rolę odgrywają czynniki eksperymentalno-mierzalne. Mówiąc obrazowo, jej istota polega na tym, że nauka wyjaśnia świat tylko i wyłącznie za pomocą świata. Metoda empiryczna wiąże nauki z tzw. materialnym światem, bo tylko taki może się poddać rygorom badawczym. Religia zaś to zupełnie inny porządek poznawczy. Mamy w niej do czynienia z jakościowo odmiennym wyjaśnieniem świata, w którym wychodzimy poza materialną rzeczywistość. Chodzi tu o ostateczne wyjaśnienie sensu świata, o jego „usprawiedliwienie”, to znaczy o całkowite wytłumaczenie, dlaczego jest i dlaczego jest taki, jaki jest. Tym nauka się nie zajmuje.
powiedział to w wywiadzie ks. Stanisław Wszołek, dziekan Wydziału Filozoficznego PAT w Krakowie,
29-09-2006 23:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
to Ja :) napisał(a):po I: dlaczego co napisze zaraz negujesz? Smutny
Przepraszam - nie robię tego z powodu Ciebie, reagowałem tylko na treść jaką napisałaś. :oops:
29-09-2006 23:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wolf Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
krzysiek_enoch napisał(a):widać nie tak znakomitych :-k

... #-o możesz rozwinac te mysl?
Tak jak sądzisz, ile lat ma wrzechswiat? ktora wersja cos kolo 14mld, czy pare tysiecy?Uśmiech
29-09-2006 23:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Wolf napisał(a):Czyli to co mowi biblia traktujesz dosłownie?

A co sądzisz o katolickich księżach-kosmolagach, tak znakomitych jak ks. prof. dr hab Michał Heller, czy jednym z twórcy kosmologii, Georgowi Lemaître???
http://www.obi.opoka.org/heller/
http://en.wikipedia.org/wiki/Georges_Lema%C3%AEtre

1. Nie, nie dosłownie, bo jestem katolikiem, a nie członkiem Al Qaidy :mrgreen:
2. Zazdroszcze im pasji i wiedzy Smutny

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-09-2006 23:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Wolf napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):widać nie tak znakomitych :-k
... #-o możesz rozwinac te mysl?
Tak jak sądzisz, ile lat ma wrzechswiat? ktora wersja cos kolo 14mld, czy pare tysiecy?Uśmiech
Osobiście wierzę w wersję Biblijną - czyli to, że ziemia ma około 6 tysięcy lat.
29-09-2006 23:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wolf Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
krzysiek_enoch napisał(a):Osobiście wierzę w wersję Biblijną - czyli to, że ziemia ma około 6 tysięcy lat.

nawet jesli jest to sprzeczne z danymi naukowymi? ale dlaczego?!
29-09-2006 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
Cytat:Osobiście wierzę w wersję Biblijną - czyli to, że ziemia ma około 6 tysięcy lat.
a gdzie ta liczba jest podana w Bibli? bo jakoś jej nie zauważyłam....
29-09-2006 23:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #24
 
Wolf napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):Osobiście wierzę w wersję Biblijną - czyli to, że ziemia ma około 6 tysięcy lat.
nawet jesli jest to sprzeczne z danymi naukowymi? ale dlaczego?!
Dane naukowe nie zawsze są w 100% pewne. A Słowo Boże takie jest. Dlatego. Uśmiech
29-09-2006 23:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
to Ja :) napisał(a):
Cytat:Osobiście wierzę w wersję Biblijną - czyli to, że ziemia ma około 6 tysięcy lat.
a gdzie ta liczba jest podana w Bibli? bo jakoś jej nie zauważyłam....
Mozna ją wywnioskować sumując długość zycia poszczególnych postaci itp. Kilku ludzi spróbowało to policzyć. Choc nie zgadzają sie co do konkretnej precyzyjnie liczby, to zakres ten jest mniej więcej taki sam.
29-09-2006 23:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
Cytat:Mozna ją wywnioskować sumując długość zycia poszczególnych postaci itp. Kilku ludzi spróbowało to policzyć. Choc nie zgadzają sie co do konkretnej precyzyjnie liczby, to zakres ten jest mniej więcej taki sam.
spotkałam się z innym twierdzeniem na ten temat: że 6 dni oznacza, że świat został sworzony w przeciągu 6 tys. lat a więc jeden dzień opisany w Księdze Rodzaju to 1 tys. Uśmiech
30-09-2006 00:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
to Ja :) napisał(a):
Cytat:Mozna ją wywnioskować sumując długość zycia poszczególnych postaci itp. Kilku ludzi spróbowało to policzyć. Choc nie zgadzają sie co do konkretnej precyzyjnie liczby, to zakres ten jest mniej więcej taki sam.
spotkałam się z innym twierdzeniem na ten temat: że 6 dni oznacza, że świat został sworzony w przeciągu 6 tys. lat a więc jeden dzień opisany w Księdze Rodzaju to 1 tys. Uśmiech
Tak - ja też się z tym spotkałem. Słyszałem też o tzw. "teorii dziur", w ktorej chodzi o to, że pomiędzy poszczególnymi dniami stworzenia były jakies dłuższe okresy (epoki) i w związku z tym ziemia może byc dużo starsza niz te 6 czy 10 tysięcy lat. Wtedy zachowując wiarę w 6 dni stwarzania akceptuje się wymienione wczesniej teorie nukowe m.in. te o wieku ziemi.
Ale osobiscie uważam, że o ile powyższe interpretacje Genesis zachowują mniej lub bardziej wiare w nieomylnośc Biblii, to akceptowanie teorii ewolucji (nawet tej "schrystianizowanej") jest równoznaczne z zakwestionowaniem autorytetu Słowa Bożego. Dziwi mnie dlaczego chrześcijanom tak łatwo przychodzi odrzucic Biblię.
30-09-2006 10:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wolf Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
Cytat:Tak - ja też się z tym spotkałem. Słyszałem też o tzw. "teorii dziur", w ktorej chodzi o to, że pomiędzy poszczególnymi dniami stworzenia były jakies dłuższe okresy (epoki) i w związku z tym ziemia może byc dużo starsza niz te 6 czy 10 tysięcy lat. Wtedy zachowując wiarę w 6 dni stwarzania akceptuje się wymienione wczesniej teorie nukowe m.in. te o wieku ziemi.

Trzeba przyzanc ze to b. naciagana teoria... Uśmiech
Pan Bog stworzył przecież swiat w 6 dni! A ty chcesz wstawiac jakies epoki... Czy nie podwazasz przypadkiem tekstu Bibli??? Szczęśliwy

Cytat:Ale osobiscie uważam, że o ile powyższe interpretacje Genesis zachowują mniej lub bardziej wiare w nieomylnośc Biblii, to akceptowanie teorii ewolucji (nawet tej "schrystianizowanej") jest równoznaczne z zakwestionowaniem autorytetu Słowa Bożego. Dziwi mnie dlaczego chrześcijanom tak łatwo przychodzi odrzucic Biblię.

1. nawet papież JPII uznał tą terorie za mocno prawdopodobną...
2. Zabraonisz Panu Bogu stworzenia człowieka w wyniku ewolucji? Co powiesz o szczątkach różnych znalezionych homidów, latimeriach, Cynognatusach, żywych skamieniałosciach itd... Uśmiech
Biblia to nie podrecznik biologii ani fizyki
A Pan Bog dał nam rozum aby go jak najlepij używac, i poznawać świat! Również i w ten sposób!
30-09-2006 16:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #29
 
Cytat:Pan Bog stworzył przecież swiat w 6 dni! A ty chcesz wstawiac jakies epoki... Czy nie podwazasz przypadkiem tekstu Bibli???
a czy czas Boga da się liczyć czasem ludzkim skoro Bóg człowiekiem nie jest? ba! nawet nie obowiązują go żadne normy czasowe
30-09-2006 20:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #30
 
Krzyśku, ale nigdzie w Biblii nie masz napisane, że owe symboliczne 6 dni to 6 x 24h Duży uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
30-09-2006 20:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów