Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łaska uświecająca u kapłana
Autor Wiadomość
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
Tak tak, ja to rozumiem - tylko nie podoba mi się pewne zautomatyzowanie żalu doskonałego. Oboje piszecie, jakby to było takie proste i oczywiste - jak nie ma innej możliwości, to po prostu bierze i wzbudza w sobie żal doskonały. Osobiście mu gratuluję. Ale ja bym wolała napisać na przykład, że stara się wzbudzić...


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
05-08-2007 12:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #17
 
Cytat:tylko nie podoba mi się pewne zautomatyzowanie żalu doskonałego. Oboje piszecie, jakby to było takie proste i oczywiste


- napisałam przecież w mojej poprzedniej wypowiedzi nastepujący tekst:

Cytat:Zresztą taki sam żal może wzbudzić w sobie każdy człowiek...ale hmmm chyba to trudne bo już samo słowo doskonały jest wymagające...

a już na pewno nie pstryk palcem

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
16-08-2007 00:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #18
 
Donatyzm to hasło pozostające w ścisłym związku z niniejszym tematem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-08-2007 11:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #19
 
Cytat:Wydaje się, że donatyści nie uznawali ważności sakramentów sprawowanych przez niegodnych szafarzy i domagali się ponownego chrztu od chrześcijan, którzy na nowo popadli w grzechy


czyli uważali że jeśli sakrament był sprawowany przez niegodnego szafarza to człowiek objęty tym sakramentem wracał do grzechu a człowiek który trafil na godnego szafarza raz na zawsze od grzechu się uwalniał??? Krócej szafarz i jego postawa niejako były główną wykładnią tego czy człowiek przyjmujący sakramenty z jego rąk bedzie uwolniony z grzechu czy nie....hmmmmm czy tak?? bo ja to tak odbieram

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
23-08-2007 20:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #20
 
To jest to co pisze Ks. Marek.
Ksiądz ma obowiązek sprawować eucharystię dla ludzi. Jeśli sprawuje ją w grzechu ciężkim to sprawuje ją niegodziwie. Ale sakramenty w tym Eucharystia przyjmowana przez każdą osobę jest godziwa bez względu na wnętrze księdza.
23-08-2007 22:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
gradzia napisał(a):czyli uważali że jeśli sakrament był sprawowany przez niegodnego szafarza to człowiek objęty tym sakramentem wracał do grzechu a człowiek który trafil na godnego szafarza raz na zawsze od grzechu się uwalniał??? Krócej szafarz i jego postawa niejako były główną wykładnią tego czy człowiek przyjmujący sakramenty z jego rąk bedzie uwolniony z grzechu czy nie....hmmmmm czy tak?? bo ja to tak odbieram
Nie, donatyści uczyli, że jak kapłan miał jakikolwiek grzech, to sakrament był niewąznie sprawowany, czyli w ogóle sakramentu nie było.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-08-2007 22:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #22
 
Daidoss napisał(a):Ale sakramenty w tym Eucharystia przyjmowana przez każdą osobę jest godziwa bez względu na wnętrze księdza.
no dokładnie tak myslę ale ten donatyzm mi trochę namieszał #-o ale już jasne wszystko.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
23-08-2007 22:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
gradzia napisał(a):
Daidoss napisał(a):Ale sakramenty w tym Eucharystia przyjmowana przez każdą osobę jest godziwa bez względu na wnętrze księdza.
no dokładnie tak myslę ale ten donatyzm mi trochę namieszał #-o ale już jasne wszystko.
Donatyzm to herezja. I niestety, ciągle żywa...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-08-2007 22:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
A co z kapłanami zniewolonymi nałogiem nikotynowym?? :roll:
To grzech ciężki, lekki czy może wogóle już nie grzech...??!! :roll: Rozumiem, że co innego kiedy z tym walczy, a co innego, kiedy już uznał, że to nic złego...?!

Męczy mnie to ostatnio... Smutny

http://www.ewangelizatorzy.pl
27-08-2007 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #25
 
czarek napisał(a):co z kapłanami zniewolonymi nałogiem nikotynowym??
no jeżeli nałóg to wina jest mniejsza (o tym decyduje spowiednik) ale nie znaczy że zwolniony jest człowiek z walki z nim (nałogiem). Tak samo jest w przypadku świeckich jak i duchownychUśmiech

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
28-08-2007 16:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
czarek napisał(a):To grzech ciężki, lekki czy może wogóle już nie grzech...??!!
Nałóg to wada, nie grzech. Zresztą:
gradzia napisał(a):no jeżeli nałóg to wina jest mniejsza (o tym decyduje spowiednik) ale nie znaczy że zwolniony jest człowiek z walki z nim (nałogiem). Tak samo jest w przypadku świeckich jak i duchownychUśmiech
brawo dla tej panny :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-08-2007 21:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów