Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyjaźń między kobietą a mężczyzną
Autor Wiadomość
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #61
 
Raju, ktoś zaczyna sie droczyc Język mówiłam o rozwinięciu tego lapidarnego stwierdzenia Księciu Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
12-02-2007 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #62
 
Annnika napisał(a):mówiłam o rozwinięciu tego lapidarnego stwierdzenia Księciu
Więc ja tez zupełnie serio piszę: proszę bardzo - można rozwijać. Ba! Nawet trzeba. Jeśli jest się w życiu poniekąd zagrożonym w czystości, to trzeba szukać wyobraźni Ducha Świętego, i rozpoznawac Boże natchnienia pomocne w przeżywaniu czystości, czy celibatu jeśli o moją skromną osobę idzie, tudzież innych kapłanów i dziewice konsekrowane.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-02-2007 23:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #63
 
Ks.Marek napisał(a):Cytat:
A tak rozwinąć możnaby

Śmiało, nie widze przeszkód 8)
Komentarze mile widziane.
Annice chyba chodzi, żeby ksiądz rozwinął bardziej swoją myśl ;P
13-02-2007 12:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #64
 
Ja jednak chciałbym zaapelować, żeby nie zbaczać zbytnio z tematu. O tym bowiem, czy przyjaźń między kobietą i mężczyzną jest możliwa nie świadczy to, co się robi, ale również to, co ewentualnie chciałoby się robić. Innymi słowy. Panować nad czynami nie jest wcale tak trudno. Z panowaniem nad emocjami trochę gorzej.

Dlatego ja właśnie tak drążę ten temat. Nie chodzi mi o czyny. Ale o emocje...

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
13-02-2007 15:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #65
 
Adam napisał(a):Nie chodzi mi o czyny. Ale o emocje...
emocje same w sobie Adamie są nic nie znaczące. Są one produktem serca ludzkiego. Ważne jest to, czym są one podsycane, z jakich surowców powstają.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
13-02-2007 16:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #66
 
A ja bym to inaczej ujęła. Pewne czyny wynikają z emocji.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
13-02-2007 16:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #67
 
Ks.Marek napisał(a):
Adam napisał(a):Nie chodzi mi o czyny. Ale o emocje...
emocje same w sobie Adamie są nic nie znaczące. Są one produktem serca ludzkiego. Ważne jest to, czym są one podsycane, z jakich surowców powstają.

Ksiądz chyba trochę stracił orientację w temacie, który sam zaczął. Przecież to jest ważne. Chyba że z góry zakładacie, że przyjaźń od miłość różni się tylko tym, że przyjaciele tronią od wszelkich kontaktów fizycznych. Może z wyjątkiem uściśnięcia rąk podczas składania życzeń na imieniny. Islam o ile wiem nawet tego zabrania.

Zresztą, ja nie upieram się, że taka przyjaźń, kontrolowana również na poziomie emocji nie jest możliwa. Chodzi mi tylko o to, że właśnie to powinno być przedmiotem naszych rozważań.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
15-02-2007 19:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #68
 
Daisy napisał(a):ja bym tego nie zazwała przyjaźnią ale powiedziała, że mam badzo dobrego kolege!! :mrgreen:

Czy to nie dowód na to, że chyba boimy się trochę nazywać dobrej znjomości z kimś płci przeciwnej "przyjaźnią"? :wink:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
15-02-2007 22:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #69
 
Wydaje mi się że dokładnie tak.

W ogóle ciężko jest użyć słowa przyjaciel. Ostatnio spotkałam się z niepozbawionym słuszności stwierdzeniem, że kiedy ktoś nazywa siebie twoii mprzyjacielem, to trzeba mieć się na baczności.

Rżóżnimy się definicjami, kim jest przyjaciel. Powiernikiem :?: Płeć bez znaczenia. Kimś, kto nas zna :?: Płeć bez znaczenia. Kimś, kto postawi sie w naszej sytuacji i wszystko zrozumie :?: Płeć ma znaczenie, ale to bariera do przeskoczenia.

Ktoś, komu ufam :?: Płeć bez znaczenia.

Ktoś, przy kim czuje sie bezpiecznie :?: J.w. Ktoś, przed kim mogęyćswobodna i do skraności otwarta :?: Tu jest różnie ,ale i przeciwna płeć się nadaje Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
15-02-2007 23:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #70
 
ks. Marek do Adama napisał(a):emocje same w sobie Adamie są nic nie znaczące. Są one produktem serca ludzkiego. Ważne jest to, czym są one podsycane, z jakich surowców powstają.
Adam napisał(a):Ksiądz chyba trochę stracił orientację w temacie, który sam zaczął.
ks. Marek zakładając wątek napisał(a):Kto zatem ma szanse na przyjaźń z osobą przeciwnej płci bez obawy o romans? Przede wszystkim osoba, która nie przeżywa głodu emocjonalnego, czuje się kochana i dowartościowana. Ale też ktoś, kto wie, gdzie przebiega granica przyjaźni, i podejmuje świadomą decyzję, że jej nie naruszy.
Zatem: jeśli emocje są zdrowe, to mają ładunek "0" - nie grozi przegięcie na "+" czy "-".
Jeśli ich paliwem jest troska o druga osobę, providentia wówczas wszystko będzie na dobrej drodze do agape i caritas miłości przyjaciół - tu: kobiety i mężczyzny.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
15-02-2007 23:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Adam Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 211
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #71
 
Re : ksiądz

Czytałem ten pierwszy post księdza.
Ale dalej nie zostało udowodnione, ani uagrumentowane, że to możliwe jest w praktyce, a nie że mamy tu do czynienia jedynie z piękną ideologią.

Cytat:Jeśli ich paliwem jest troska o druga osobę, providentia wówczas wszystko będzie na dobrej drodze do agape i caritas miłości przyjaciół - tu: kobiety i mężczyzny.


Zaraz. Przyjaźń o ile wiem, to filia a nie agape ( caritas, hased ). Jak na moje wyczucie... agape to specyficzny rodzaj miłości wobec wszystkich, bez względu na uczucia a nawet znajomość drugiej osoby. Zapewne uczucia nie przeszkadzają, ale nie są konieczne. Agape to miłość bliźniego wobec zarówno przyjaciół, ale również wrogów czy osób zupełnie obcych. Nie tylko zgodna z uczuciami, ale również wbrew im. Inne jak fila czy eros zasadzają się na jakiejś więzi, bliskości, pokrewieństwie.

Annika napisał(a):W ogóle ciężko jest użyć słowa przyjaciel. Ostatnio spotkałam się z niepozbawionym słuszności stwierdzeniem, że kiedy ktoś nazywa siebie twoii mprzyjacielem, to trzeba mieć się na baczności.

Może. Ale znam i ludzi, którzy ewidentnie słowa przyjaciel nadużywają. Mam w pracy koleżanke, która prawie o każdym swoim znajomym mówi, że to jej przyjaciel albo przyjaciółka. To chyba przegięcie.

To mówi Pan Wszechmogący. Nie mam upodobania w śmierci bezbożnego, lecz aby sie nawrócił i żył (Ez 33,11).
16-02-2007 19:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #72
 
Adam napisał(a):Ale dalej nie zostało udowodnione, ani uagrumentowane, że to możliwe jest w praktyce, a nie że mamy tu do czynienia jedynie z piękną ideologią.
No więc dajmy upust naszym wywodom :mrgreen:
Agape to miłość, jaką darzy Chrystus swój Kościół.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
16-02-2007 19:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #73
 
Adam napisał(a):Ale znam i ludzi, którzy ewidentnie słowa przyjaciel nadużywają. Mam w pracy koleżanke, która prawie o każdym swoim znajomym mówi, że to jej przyjaciel albo przyjaciółka.

To może tylko oznaczać, że koleżanka czuje się mocno niedowartościowana i szuka za wszelką cenę akceptacji w każdym napotkanym człowieku, starając się zrobić z niego swojego przyjaciela. To jest też chyba wynik pewnego strachu przed samotnością i byciem odrzuconym. Znam tego typu ludzi. Otaczają się niby dużą ilością rzekomych przyjaciół, a tak naprawdę przyjaciele z nich żadni. Przy byle okazji odwrócą się tyłkiem. Nie ilość się liczy, a jakość.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
16-02-2007 19:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #74
 
Kapłan i kobieta w relacji osobowej

Tak mi się znalazło Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-06-2008 16:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mysia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 155
Dołączył: Jun 2008
Reputacja: 0
Post: #75
 
a na przyklad taka relacja;ludzie chodza razem do klasy w liceum,czy nawet nastudiach,jest jakas paczka osob,uczestnicza razem w roznych imprezach itd.rozmawiaja ze soba o przeroznych sprawach,sa stosunku do siebie otwarci...i potem kazde z nich znajduje swoja 2-ga polowke,ale nadl maja bliski kontakt,przy kazdej mozliwej okazji chca sie spotkac,porozmawiac,podzielic tym co w ich zyciu sie wydarzylo...i nie mowia o sobie przyjaciele,ale np.Super Kumple... ale czy to nie pewnego rodzaju przyjazn??czysta,wierna,niosaca pomoc,...chyba predzej takich ludzi mozna nazwac przyjaciolmi niz takich o jakich wlasnie wspominaliscie powyzej,chodzi mi o ta kolezanke...

pi?kno jest wsz?dzie,wystarczy jedynie troch? uwagi,aby je dostrzec...postarajmy si? to robi?...
10-06-2008 13:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów