Ankieta: Czy według Ciebie Łk 1:28 powinien zawierać zwrot "Pełna łaski" czy też "Łaską obdarzona" ?
"Pełna łaski"
"Łaską obdarzona"
inaczej
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maria - "Pełna łaski" czy "Łaską obdarzona
Autor Wiadomość
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Maria - "Pełna łaski" czy "Łaską obdarzona
Ponieważ w innym wątku pojawiła się kwestia Marii - "pełnej łaski" chciałbym żebyśmy wspólnie zastanowili się nad fragmentem z Łk 1:28, który w mojej Biblii brzmi:
Cytat:Lk 1:28 Bw I wszedłszy do niej, rzekł: Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona, Pan z tobą, błogosławionaś ty między niewiastami.
W Biblii Tysiąclecia zaś:
Cytat:Lk 1:28 BT Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami>
Jakie według Was jest poprawne tłumaczenie i co ono oznacza?
02-10-2006 17:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Wiadomo, że protestanckie "tłumaczenia" zawsze będą przeinaczać teksty Pisma świętego, które nie pasują do protestanckiej koncepcji wiary.
02-10-2006 19:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Leszek napisał(a):Wiadomo, że protestanckie "tłumaczenia" zawsze będą przeinaczać teksty Pisma świętego, które nie pasują do protestanckiej koncepcji wiary.
ten zarzut ma 'dwa ostrza': katolicy też mogą mieć interes w przeinaczaniu Pisma...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 20:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Katolicy nie mają żadnego "interesu". Od początku, zgodnie z Tradycją i Pismem świętym Maryja była sławiona jako "łaski pełna". Dopiero wtedy, gdy pojawili się protestanci, zaczęli kanon i treść Pisma świętego dostosowywać do swoich przekonań.
02-10-2006 20:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Leszek napisał(a):Katolicy nie mają żadnego "interesu"
si; katolicy są święci i nieskalani, czego symbolem jest INKWIZYTOR

Leszek napisał(a):Od początku, zgodnie z Tradycją i Pismem świętym Maryja była sławiona jako "łaski pełna"
mówisz z takim przekonaniem jakbyś żył co najmniej od dziewiętnastu wieków ... a ja - mam nadzieję - nigdy w życiu nie ośmielę się powiedzieć:
na początku było 'dokładnie tak i tak' [dokładnie tak jak JA mówię];
co myślał Piotr o Maryi? co myśleli o niej Jakub albo Szczepan? co myślał o Maryi Paweł ... ? każdy z nich był innym człowiekiem ... jak ONI - Apostołowie - czcili Maryję ... jak?

Leszek napisał(a):Dopiero wtedy, gdy pojawili się protestanci, zaczęli kanon i treść Pisma świętego dostosowywać do swoich przekonań.
... a od kiedy zaczęli się pojawiać Mroczni Inkwizytorzy zaczęto się śmiać z uprzedzonych i niesprawiedliwych odniesień niektórych spośród katolików do braci odłączonych ...
:arrow: :!:
:evil:
.
.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 20:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Jeśli nie wiesz, jak apostołowie czcili Maryję, to znaczy, że nie znasz NT.
A o reszcie szkoda pisać. To nie dyskusja, ale protestanckie pierniczenie.
02-10-2006 20:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Leszek napisał(a):Jeśli nie wiesz, jak apostołowie czcili Maryję, to znaczy, że nie znasz NT.
A o reszcie szkoda pisać. To nie dyskusja, ale protestanckie pierniczenie.
skoro używasz określeń typu "protestanckie pierniczenie", to rzeczywiście dyskusja z Tobą nie ma sensu ...

a tak na marginesie: Ty zapewne wiesz jak Apostołowie czcili Maryję? zakładam, że osobiście z nimi rozmawiałeś ... [?]

:diabelek:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 20:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Nie domyśliłeś się, że wskazałem ci Nowy Testament, czy też wolisz dalej pieniczyć? Tam znajdziesz przekazy o tym, jak apostołowie czcili Maryję.
02-10-2006 20:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Leszek napisał(a):Nie domyśliłeś się, że wskazałem ci Nowy Testament, czy też wolisz dalej pieniczyć?
najprawdopodobniej się nie domyśliłem :twisted:

Leszek napisał(a):Tam znajdziesz przekazy o tym, jak apostołowie czcili Maryję.
wątpię; ale jak tak dobrze znasz NT, to powiedz mi na przykład w jaki sposób Piotr zwracał się na codzień do Maryi ... [?] mówił: 'Miriam' czy 'Matko';

i powiedz mi, w którym miejscu pisze o tym NT ... [?] ... [Obrazek: s005.gif]

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 20:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Leszek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 277
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
No i wyszło na jaw naiwno-protestanckie podejście do Pisma świętego. Chcesz w nim szukać tego, co by służyło dowód na twoje przekonania i stawiasz warunku Pismu, jak ma być zredagowane. To oznaka wielkiej pychy. W Piśmie świętym szuka się prawdy, a nie uzasadnienia dla swoich przekonań.
02-10-2006 20:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Leszek napisał(a):No i wyszło na jaw naiwno-protestanckie podejście do Pisma świętego. Chcesz w nim szukać tego, co by służyło dowód na twoje przekonania i stawiasz warunku Pismu, jak ma być zredagowane. To oznaka wielkiej pychy. W Piśmie świętym szuka się prawdy, a nie uzasadnienia dla swoich przekonań.
Dz 17:10-11 Bw
Cytat:(10) Bracia zaś wyprawili zaraz w nocy Pawła i Sylasa do Berei; ci, gdy tam przybyli, udali się do synagogi Żydów,
(11) którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają.
02-10-2006 21:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Leszek napisał(a):No i wyszło na jaw naiwno-protestanckie podejście do Pisma świętego. Chcesz w nim szukać tego, co by służyło dowód na twoje przekonania i stawiasz warunku Pismu, jak ma być zredagowane. To oznaka wielkiej pychy. W Piśmie świętym szuka się prawdy, a nie uzasadnienia dla swoich przekonań.
no tak ... wyszło moje na wskroś protestanckie i moje naiwne [w Twojej oczywiście - i być może jedynie - ocenie] podejście do NT [Obrazek: s003.gif] dziś w nocy nie będę chyba mógł zasnąć ze śmiechu;

a tak na marginesie ... krzyśku_enochu czy Ty jesteś protestantem? oczywiście co do Leszka nie mam już [niestety ...] wątpliwości

i jeszcze jedno Leszku: nikt [żaden człowiek] dziś nie wie, co czuł którykolwiek z Apostołów myśląc o Maryi ... możemy się tego co najwyżej domyślać

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 21:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
M. Ink. * napisał(a):tak na marginesie ... krzyśku_enochu czy Ty jesteś protestantem?
Oczywiście.
02-10-2006 21:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
krzysiek_enoch napisał:
Cytat:Jakie według Was jest poprawne tłumaczenie i co ono oznacza?
w mojej Biblii Tysiąclecia w przypisach jest napisane, że
Cytat:słowa umieszczone w nawiasie - brak ich w niektórych kodeksach - zostały wprowadzone w celu zharmonizowania tego opisu z Łk 1,42
:arrow: "Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała : <<Błogosłwionaś Ty między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona" a w wykazie skrótów pisze tak:
Cytat:< > nawias trójkątny zamyka głosy i miejsca w przekazanym tekście krytycznie niepewnie
a w Nowym Testamencie wydanym przez św. Pawła pisze w przypisach do tego zdania, że
Cytat: ostatni fragment tego wiersza nie istnieje w wielu rękopisach; został wprowadzony najprawdopodobniej przez analogię do w. 42
02-10-2006 21:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
krzysiek_enoch napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):tak na marginesie ... krzyśku_enochu czy Ty jesteś protestantem?
Oczywiście.
chylę czoła i życzę dobrej nocy Uśmiech ja jestem katolikiem, więc odmówię jeszcze "Zdrowaś Maryjo, łaski pełna" i padam w kimono ... si ju lejter :mrgreen:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
02-10-2006 21:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów