Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Manipulowanie w mediach - nieuctwo pismaków
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Manipulowanie w mediach - nieuctwo pismaków
Oto macie moi drodzy przykład, w jaki sposób media dopuszczają się manipulacji.

Gość Niedzielny

Beata Zajączkowska, Wiesław Dąbrowska-Macura w GN napisał(a):Kard. Ratzinger odpowiada za tuszowanie przypadków pedofilii wśród księży. Takie oskarżenie zawiera wyemitowany przez telewizję BBC film dokumentalny pod intrygującym tytułem: „Przestępstwa seksualne i Watykan”.
oraz dalej
Głównym oskarżonym w programie BBC jest obecny Papież. To on, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, miał – zdaniem autora filmu – dbać o przestrzeganie przez biskupów diecezjalnych wydanej w marcu 1962 roku tajnej instrukcji „Crimen Sollicitationis”. Dokument ten – według interpretacji O’Gormana – nakazywał pod groźbą ekskomuniki milczenie krzywdzonym przez księży dzieciom oraz osobom badającym zarzuty wobec duchownych, a biskupowi sugerował przeniesienie księdza pedofila do innej parafii.

Oczywiście manipulatorem jest w tym momencie BBC oraz Pan O`Gorman. Zapytacie dlaczego?
Proszę, oto odpowiedź:

Solicytacja jest to nakłaniania penitenta przez spowiednika - w czasie spowiedzi albo z jej okazji lub pod jej pretekstem - do grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu.
Jeśli by nawet miał to być grzech popełniony z osobą małoletnią, to i tak zrozumiała jest klauzula: ściśle tajne, ponieważ rzecz rozbija się o sakrament spowiedzi. Obowiązuje zatem sakramentalna tajemnica. Zarówno dla dobra ofiary, jak i tez sprawcy. Każdy przypadek powinien być zawsze rozstrzygany osobno i wnikliwie, z zachowaniem wszelkiej delikatności.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-10-2006 22:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Czy mógłbys nieco rozszerzyć swoje wyjasnienie? Nie za bardzo zrozumiałem jego sens i w dalszym ciągu nie wiem, gdzie tu manipulacja tych, jak ich nazwałeś, "pismaków" :-k
11-10-2006 23:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
krzysiek_enoch napisał(a):Czy mógłbys nieco rozszerzyć swoje wyjasnienie? Nie za bardzo zrozumiałem jego sens i w dalszym ciągu nie wiem, gdzie tu manipulacja tych, jak ich nazwałeś, "pismaków" :-k

:shock: Krzyśku, czy u ciebie aby w porzadku z kojarzeniem faktów?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-10-2006 23:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Czytam odnośnie tej kwestii w dwóch źródłach . Ale manipulacja była . jest i będzie w prase, mediach itd. tylko czy my potrafimy ją zawsze zauważyć .... :coo:

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
11-10-2006 23:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Jest i będzie. I to w każdej stacji czy gazecie - i to im bardziej "znaczny" podmiot medialny - tym większa manipulacja (TVN, Polsat, Radio Maryja, Gazeta Wyborcza....)

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
12-10-2006 07:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
Ks.Marek napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):Czy mógłbys nieco rozszerzyć swoje wyjasnienie? Nie za bardzo zrozumiałem jego sens i w dalszym ciągu nie wiem, gdzie tu manipulacja tych, jak ich nazwałeś, "pismaków" :-k
:shock: Krzyśku, czy u ciebie aby w porzadku z kojarzeniem faktów?
W dalszym ciągu nie jarzę bazy :|
BBC zrobiło materiał na temat "KK a pedofilia wśród duchownych" i przytoczyło dokument z 1962 r. zatytułowany "Crimen Sollicitationis" (niestety nie znam jego treści - może masz jakieś tłumaczenie? - znalazłem w sieci tylko wersje angielską i łacińską - całość ma 69 stron). Ty zaś napisałeś co należy rozumieć przez tajemniczą " Solicytację", w którym to wytłumaczeniu sugerujesz, że istota problemu jest niemożliwość ujawnienia przedmiotu spowiedzi, nawet jesli dotyczy to pedofilii "Zarówno dla dobra ofiary, jak i tez sprawcy". :shock:
Czy uważasz zatem, że dla dobra ofiary (kilku/kilkunastoletniego dziecka) nie nalezy tego ujawniać :shock:
Myslałem, że obywatelskim obowiązkiem księdza, jak zresztą każdego innego człowieka jest jak najszybciej powiadomic o takim fakcie policję.
Nie wiedziałem, że uczą Was takich rzeczy w seminariach :shock:
12-10-2006 18:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
A wydawało mi się że to jest temat o manipulaci a nie o pedofilii. :-k

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-10-2006 18:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
no to oświećcie mnie - prostego człowieka - gdzie tu manipulacja. :-k
12-10-2006 18:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Jak się orientuje nie było narzucanego milczenia, przeciez kwestie te były poruszane przez poprzedniego papieża Jana Pawła II. Przeciez wiadomo że on nie przytakiwał temu procederowi.

Jeśli mam błędne informacje prosze o ukierunkowanie....

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
12-10-2006 19:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
krzysiek_enoch napisał(a):Nie wiedziałem, że uczą Was takich rzeczy w seminariach

No więc wyobraź sobie, że właśnie tego, iż spowiedź to rzecz święta, i nikomu nie wolno ujawniać jej treści. Zresztą, jasno wskazujesz swą postawą, jakie myśli twe serce nurtują, Krzysztofia. Jesteś jak większośc żądny sensacji, zaś najlepsza zabawą dla ciebie jest zbrukanie, zbagnienie drugiego człoweika. Poza tym, już ci kiedyś zwracałem uwagę - zdradza cię twa mowa: doskonale wiesz jak należy zabrać się do tłumaczenia obcojęzycznego tekstu. Zatem do dzieła bracie, wszak wierzymy w tego samego Boga, co nie?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-10-2006 20:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Sorry Marek - nie uczestniczę dalej w tym temacie. Nie rozumiem gdzie manipulacja, o której piszesz, ale nie jest mi to do szczęścia potrzebne. Jak chcesz to wyjasnij, jak chcesz to nie. Pozostaje tylko lekko wstrząsnięty twoimi slowami - nigdy wczesniej nie interesowałem sie pedofilią wśród księży, ale twoje słowa, które zacytowałem wczesniej mną wstrząsneły. Poszperam wnikliwiej poza tym forum.
12-10-2006 21:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
krzysiek_enoch napisał(a):Poszperam wnikliwiej poza tym forum.
Lepiej może w IPN-ie??
I co, jak wyniki poszukiwań? Masz coś na nas??

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-10-2006 22:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Sivis Amariama Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 641
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
cool, wykorzystam to w mojej pracy na mature ustną : "Manipulacje językowe w mediach" ;D Dzieki wielkie ;*

S?awi? Ci?, ?e? mnie tak cudownie stworzy?;
godne podziwu s? Twoje dzie?a (Ps 139:14)

***
http://sivis.ddl2.pl

http://sivis.salon24.pl/
29-10-2006 16:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Krzysiek !
Na czym polega manipulacja wyjaśnia tekst "Gościa Niedzielnego" do którego link podał ks. Marek.
Dodatkowo - ks. Marek poddaje rozważania na temat zachowania tajemnicy Spowiedzi.
Spowiednikowi w żaden sposób nie wolno zdradzić ŻADNEJ TAJEMNICY OSOBY, KTÓRA SIĘ SPOWIADA.
Sytuację można by odwrócić - np. ktoś robi zamach na Kapłana z zamiarem zabójstwa, coś "nie wypala" i ksiądz zostaje "tylko" ciężko ranny.
Do Kapłana podchodzi sprawca i spowiada się - Kapłanowi zaś nie wolno zdradzić nikomu, kto to zrobił pomimo tego, że zna prawdę
Po prostu - materiał, który zamieściła BBC jest strasznie tendencyjny by wręcz nie powiedzieć "chamski".
Wykorzystuje on bowiem sprawy, które funkcjonują w Kościele dla dobra innych - BBC próbuje tymczasem rzucać jakieś podejrzenia na Kościól o próby ukrywania prawdy.

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
01-11-2006 00:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
ddv napisał(a):Po prostu...

... sam bym tego lepiej nie ujął. Dzięks DDV \Duży uśmiech/

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
01-11-2006 00:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów