Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katolicyzm VS Protestantyzm
Autor Wiadomość
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Katolicyzm VS Protestantyzm
No właśnie Marcinie ...... ,a co najciekawszy dla mnie był argument kończący wątek owego księdza
Pan ksiądz napisał(a):Poza Kościołem nie ma zbawienia. Katolickim oczywiście.
Nie pozostawia żadnym wątpliwości w tej materii Deklaracja DOMINUS IESUS

A to podobno protestanci robią szum wokół tej deklaracji i się"czepiają" (trochę rozmawialiśmy na ten temat tutaj) ,ale jak widać pomimo usilnych tłumaczeń katolickich przyjaciół wykładnia jest jedna (dla mnie od dawna oczywista) co pokazał X .. Po co dyskutowac jak jedynym argumentem w dyskusji jest : wszyscy są "BE" bo tylko my jesteśmy "CACY" , a dlatego jesteśmy "CACY" bo tak ustaliliśmy i mylić się nie możemy bo to też już kiedyś ustaliliśmy. =D> . Miałem ten post wkleić w temacie o antyklerykaliźmie ale tutaj też może być i tak zaraz temat będzie zamknięty . Pogłębiając OFF TOPIC dodam z mojej strony ,że w dużej mierze antyklerykalizm jest produktem właśnie tegoż kleru , jego sposobu zachowania - poczucia wyższości i jedynej wiedzy którą ewentualnie mozna podrzucić "wiernym" . Zastanawia mnie tylko czy to iście polska przypadłośc ,a może ...... i tutaj kończę mój wkręt :- :-#

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
17-10-2006 09:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ks.Marek napisał(a):Proszę o zwięzłe przedstawienie zasadności tego wątku. Czemu ma on służyć?
Temu, czemu słuzy większość wątków na tym forum - wymianie mysli pomiedzy ludźmi, którzy tego chcą.
Osobiście uważam, za bardzo cenną rzecz fakt, że w naszej dyskusji bierze udział Marcin75. Dzięki jego obecności możemy skonfrontować nasze wyobrażenie o LDS z opinią kogoś, kto jest "wewnątrz". Zamiast pytać czemyu ma słuzyc ta dyskusja, ja zadam pytanie inne - co nam da zamknięcie tego wątku? czy będziemy o coś bogatsi? Czy Marcin75 będzie miał o nas lepsze zdanie? Najwięcej nietolerancji - o której przypominasz nam każdym postem Marku - bierze się z uprzedzeń opartych na niewiedzy. Zachęcam Marcina aby obszernie krytykował nasze opinie o LDS, prostował zdania niezgodne z faktami ale również aby nie zamykał się na nasze argumenty i nie gniewał się gdy nieświadomie urazimy jego uczucia religijne. Myślę, że na tej dyskusji możemy zyskać. Myslę, że mamy taką szanse - nie zmarnujmy jej.
17-10-2006 20:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ks.Marek napisał(a):Sprostuje tylko, że BE sa wszyscy odszczepieńcy, nie zas ci, którzy z urodzenia są wyznawcami innych religii, tudzież wychowali sie w Kościołach Chrześcijańskich lub ewentualnie nie poznali dotąd Chrystusa. Ale to nie ten TOPIC


No toś mnie kisiędzu oświecił - wiara jest dziedziczna i nabywamy ją z chwilą urodzenia
- sory ale kojarzy mi się to z jakąś chorobą genetyczną , a odszczepieńcami są ci którym udało się wyleczyć

Rzym. 10:10
10. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu.
(BW)

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-10-2006 08:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Cichociemny napisał(a):No toś mnie kisiędzu oświecił - wiara jest dziedziczna i nabywamy ją z chwilą urodzenia
- sory ale kojarzy mi się to z jakąś chorobą genetyczną , a odszczepieńcami są ci którym udało się wyleczyć
A do którego kościoła zabierałeś swoje dziecko jak było małe? Bo chyba nie do katolickiego! Dziwne, żeby mając dziecko i będać katolikiem, przyuczać je w duchu protestanckim. Weź zastanów się co Ty piszesz.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-10-2006 09:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Offca napisał(a):A do którego kościoła zabierałeś swoje dziecko jak było małe? Bo chyba nie do katolickiego! Dziwne, żeby mając dziecko i będać katolikiem, przyuczać je w duchu protestanckim. Weź zastanów się co Ty piszesz.

Weź się zastanów kto tu nazywa kogo odszczepieńcem i dla czego .... :evil: bo tu poszło o to słowo a nie kto w którym duchu bedzie wychowywać swoje dziecko .... ](*,)

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-10-2006 13:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
No to skończ przyrównywać wiarę rodziców dziecka, którzy pragną wychować je w tej samej religii za chorobę genetyczną! Bo tu akurat nie masz podstaw, żeby tak twierdzić.
Grzechem jest rozłam, jakiego dokonują ludzie odchodzący do innych wierzeń czy Kościołów. Tworząc rozłam, tworzysz podział i niezgodę. Zrozum to wreszcie. Ich sprawa w co, lub w kogo wierzą, ale tak czy inaczej mają grzech! I nie powiem, że lekki.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-10-2006 15:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Offca napisał(a):Grzechem jest rozłam, jakiego dokonują ludzie odchodzący do innych wierzeń czy Kościołów. Tworząc rozłam, tworzysz podział i niezgodę.
Tak szczerze mówiąc to uważam, że to Kościół Rzymskokatolicki odszedł od prawdy, więc nazywanie Cichociemnego lub mnie "odszczepieńcami" jest nonsensem. To raczej Ty i Ks. Marek należycie do odszczepieńczego Kościoła, który odrzucił to wielkie duchowe przebudzenie z czasów Reformacji i trwa w swoich błędach do dziś.
Sorry za mocne słowa, ale musiecie byc tego świadomi, skoro rzucacie na lewo i prawo takimi epitetami.
18-10-2006 17:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
krzysiek_enoch napisał(a):który odrzucił to wielkie duchowe przebudzenie z czasów Reformacji i trwa w swoich błędach do dziś.
Jakie przebudzenie? Litości. Trwa w błędach? A Kościół protestancki nie trwa? Wiesz ile w USA jest odłamów protestanckich?! Ponad 40 tysięcy, więc mi nie wmawiaj, że protestanci są bezbłędni!
Słowo odszczepieniec oznacza osobę odczepioną od czegoś, w tym wypadku od Kościoła Powszechnego. Sory, ale to nie ja doprowadziłam do odczepienia się wiernych od Kościoła powszechnego, tylko "wielcy" reformatorzy.
Poza tym chciałabym zauważyć, że nikogo z Was odszczepieńcami nie nazwaliśmy! Ewentualnie sami sobie do siebie to dopisaliście. Padło takie słowo, ale nie zostało ono skierowane do konkretnych osób.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-10-2006 17:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Offca napisał(a):Poza tym chciałabym zauważyć, że nikogo z Was odszczepieńcami nie nazwaliśmy! Ewentualnie sami sobie do siebie to dopisaliście. Padło takie słowo, ale nie zostało ono skierowane do konkretnych osób.

Ehh owieczko miałem cię za rozsądną osóbkę - dobrze wiemy kto i jak do nas nawiązuje tak naprawdę mi to wisi jak ktoś mnie określa - po prostu nie zgadzam się z twierdzeniem że religie dostajemy w spadku - nonses - a twoje rozumienie rozłamów wśród protestantów to zwykły stereotyp katolików którzy nie kumają na czym polega kościół w Polsce mamy trzy albo cztery denominacje zielonoświątkowe i żadna nie powstała w wyniku podziału czy też rozłamu [-X . Ale nie o tym temat :-({|=

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-10-2006 17:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cichociemny napisał(a):Ehh owieczko miałem cię za rozsądną osóbkę
Tak, masz rację. Jestem ciemnym, zaślepionym katolem. Ale cieszę się z tego jak cholera.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-10-2006 17:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Cichociemny napisał(a):żadna nie powstała w wyniku podziału czy też rozłamu [-X
To jeszcze lepiej! =D>

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-10-2006 17:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Offca napisał(a):Jakie przebudzenie?
Wielkie światło Ducha Świętego, które Bóg zesłał na Europę w XVI wieku, które historia zapamięta na zawsze jako Reformację Kościoła. Przede wszystkim, dzięki łasce Bożej i Bożej Opatrzności, Kościół powrócił do Biblii. Nastąpiło stopniowe zweryfikowanie wszystkich doktryn oraz liturgii Kościoła w oparciu o nieomylne Słowo. Tenże wielki powrót do Bożych standardów zaowocował równiez przemianą całych społeczeństw - to w krajach protestanckich powstała słynna "etyka pracy", która przełozyła się na dobrobyt gospodarczy. To w krajach protestanckich powstała walka o "prawa człowieka" oraz "prawa kobiet", które wynikały z - co by tu nie mówić - wyższości cywilizacji anglosaskiej nad krajami katolickimi. Przykłady możnaby mnożyć - każdy sam może je zobaczyć.

Fakt - istneiją podziały o których piszesz ale pamiętaj, że są to w większości podziały spowodowane sprawami trzeciorzędnymi. Wszyscy raczej zgadzamy się w podstawowych sprawach, jak: usprawiedliwienie z łaski przez wiarę dane darmo każdemu wierzącemu dzięki przebłagalnej Ofierze Krzyża.
Zresztą zauważ, że w KK równiez istnieją podziały - choćby słynni Lefebryści, hitoryczni i współcześni antypapieże, sedewakantyści, nie mówiąc juz o podziałach nieformalnych wewnątrz struktur KK (różne zakony - słynna konfrontacja franciszkanów z dominikanami i jezuitami, a także z jednej strony charyzamatycy i neokatechumenat a z drugirej tradycjonaliści). Na przykłądzie historii Kościoła tychże podziałów jest wiele, więc nie pisz, że jest to domena Protestantów jedynie.

Myslę, że dzięki wielkiemu przebudzeniu z XVI wieku również Kościół Katolicki został odmieniony - KK wycofał się zniektórych niebiblijnych przekonań, powstały katolickie przekłady biblijne, powstały wspólnoty takie jak Odnowa Charyzmatyczna, Evangelical Catholics itp obserwując ludzi z tych kręgów warto zauważyć, że są również w pewnym sensie "dziećmi przebudzenia XVI wieku". Miejmy nadzieję, że pewnego dnia dzięki temu światłu Biblii rozpalonemu na nowo od Reformacji równiez ludzie będący w KK doświadczą mocy Słowa Bożego i wszystkich tego konsekwencji.
Obyśmy dożyli tych dni.
18-10-2006 17:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Cytat:Tak, masz rację. Jestem ciemnym, zaślepionym katolem. Ale cieszę się z tego jak cholera.

I po co taki ton ??? I czy ja coś takiego powiedziałem ??? Więcej dystansu do siebie zalecam :twisted: Czyżby złe dni ??? Wyluzuj bo ci żyłka pęknie =;

Oj tak tak zgadzam się z tobą Krzysztofie jak widać protestanci nie zawsze są skłuceni ze sobą i zgodzić się mogą :roll2: . Ciekaw jestem gdzie mama kościół by był gdyby nie reformacja - śmiem twierdzić że ciągle by tkwił w mrokach średniowiecza ..... =P~

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-10-2006 18:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):[quote="Marcin75 krytykując Ks. Marka oraz jego sygnaturkę"]A tak swoją drogą, bardzo podoba mi się sygnaturka:
Tolerancja jest to gotowość przyznania przedstawicielowi innego światopoglądu tej samej dozy inteligencji i dobrej woli, co sobie

Czy moje zdanie, że mi się podoba, zostało odebrane jako krytyka? Na Brodę Proroka (Brighama Younga, oczywiście :wink: ), jak można po polsku powiedzieć, że mi się coś podoba??? Serio?


A to już mi się mniej podoba..., więc pozwoli Ksiądz oraz inni odbiorcy, że skomentuję:

Okazuje sie, że aż nadto tej wolnej woli było z mej strony.

MK: w sygnaturce było o dobrej woli. Nie przeczę, że wolna jest i dobra.

Niczego inteligentnego poza świadectwem Łukasza, książką przez niego wrzuconą do wątku, tam więcej nie ma. Poza suchymi faktami, przedstawionymi przez poszczególne strony dyskusji.

Nie chcę oceniać tekstu Łukasza pod kątem tego, czy jest inteligentny. Niewątpliwie daje świadectwo swoim przekonaniom, co szanuję, swojeu sposobowi działania, o którym mam opinię, oraz opisuje sposób działania innych osób, do którego w niektórych punktach mam poważne zastrzeżenia. Jeśli Łukasz lub ktokolwiek chce wiedzieć jakie, opiszę.

Co do skanowanej pozycji - moim zdaniem jest żenująca. Zastanawiam się, czy autor kiedykolwiek spotkał się z Mormonami, czy też prowadził wyłącznie "desk research", przepisując różne inne pozycje. W materiale tym jest bardzo wiele teologicznych, organizacyjnych, doktrynalnych i faktycznych - dyplomatycznie powiem - nieścisłości. A co do wątpliwości, czy autor widział kiedyś mormonów na oczy, przytaczam cytat, który mnie doprawdy ubawił (z przedostatniej strony): "Nadejdzie taki dzień, kiedy ich partykularyzm, ich dobrowolne i całkowite wyobcowanie się ze społeczeństwa przeciwstawione zostanie idei narodu i ojczyzny, co doprowadzi do konfliktu."
Zadziwiające, czego to się można o samym sobie dowiedzieć...

To nie żadne dziejowe wydarzenie ci Mormoni, na które można by poświęcić swe życie.

MK: O, byli tacy, którzy poświęcili. Ale czy ja tego wymagam? Chyba nikogo nie zmuszam do dyskusji, a zdania niektórych uczestników świadczą o tym, że jednak wymiana opinii na temat Mormonów może być interesująca.

To tylko jeden z epizodów prozy życia, w dodatku sekta, co nie podlega żadnej wątpliwości.

Dziękuję. Ja dobrze się czuję w roli epizodu prozy życia wiedząc, że Bóg jest moim Stworzycielem, a Jezusa Chrystus - Zbawicielem i Odkupicielem.
...co nie podlega żadnej wątpliwości.

Pozdrawiam,

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
18-10-2006 20:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
krzysiek_enoch napisał(a):Tenże wielki powrót do Bożych standardów zaowocował równiez przemianą całych społeczeństw - to w krajach protestanckich powstała słynna "etyka pracy", która przełozyła się na dobrobyt gospodarczy. To w krajach protestanckich powstała walka o "prawa człowieka" oraz "prawa kobiet", które wynikały z - co by tu nie mówić - wyższości cywilizacji anglosaskiej nad krajami katolickimi. Przykłady możnaby mnożyć - każdy sam może je zobaczyć.
Tak. Prawda. Ale życie wedle prawa to również i przebaczenie. Protestantyzm stawia na człowieka, on sam ma rozeznać, czy jest czy tez nie jest godzien "obcować" z Panem Bogiem. To jest NIE wypowiedziane Bożemu Objawieniu. Nauka o usprawiedliwieniu według Lutra jest całkowicie chybiona, zwłaszcza to, iż Luter naucza, że człowiek nie może współpracować z łaską. Wobec tego może byc zbawiony, ale nie musi. Pytam więc: po co modlitwa? Po co niesienie miłosierdzia, po co zgłebiuanie Pisma? To tak na marginesie.
Przebudzenie mi się osobiście kojarzy z okultyzmem, gdzie cały pic polega na tym, że mnie budzi jakas tam moc. W odróżnieniu od kultu w Duchu i Prawdzie, gdzie ja poznaję Osobę Boga i Jego Imię.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-10-2006 22:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów