Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katolicyzm VS Protestantyzm
Autor Wiadomość
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Wątek wydzielony z:http://forum.ewangelizacja.sulechow.net/...ht=mormoni

Ks.Marek napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):Tenże wielki powrót do Bożych standardów zaowocował równiez przemianą całych społeczeństw - to w krajach protestanckich powstała słynna "etyka pracy", która przełozyła się na dobrobyt gospodarczy. To w krajach protestanckich powstała walka o "prawa człowieka" oraz "prawa kobiet", które wynikały z - co by tu nie mówić - wyższości cywilizacji anglosaskiej nad krajami katolickimi. Przykłady możnaby mnożyć - każdy sam może je zobaczyć.
Tak. Prawda. Ale życie wedle prawa to również i przebaczenie. Protestantyzm stawia na człowieka, on sam ma rozeznać, czy jest czy tez nie jest godzien "obcować" z Panem Bogiem.
To nieprawda! Protestantyzm STAWIA NA BOGA przede wszystkim - Soli Deo Gloria!
A odnośnie "godności" obcowania z Bogiem - oczywiście nikt nie jest godzien obcoweać z Bogiem sam z siebie. To Bóg w swojej niezrozumiałej łasce wyszedł do człowieka, to Bóg poświęcił swojego jedynego Syna dla naszego zbawienia i "jakżeby teraz wraz z nim nie miał darować nam wszystkiego"?
Ks.Marek napisał(a):Nauka o usprawiedliwieniu według Lutra jest całkowicie chybiona, zwłaszcza to, iż Luter naucza, że człowiek nie może współpracować z łaską. Wobec tego może byc zbawiony, ale nie musi. Pytam więc: po co modlitwa? Po co niesienie miłosierdzia, po co zgłebiuanie Pisma?
Masz rację, Pismo mówi że nie wszyscy zostają zbawieni. A po co cała "aktywność" człowieka skoro zbawinie jest w całości Bozym dziełem? Zacytuję Katechizm Heidelberski:
Cytat:Pytanie 86:
Dlaczego musimy spełniać jeszcze dobre uczynki, skoro już zostaliśmy wyzwoleni z niedoli, i to bez żadnej własnej zasługi, tylko przez łaskę Jezusa Chrystusa?

Jezus Chrystus, odkupiwszy nas swoją krwią, odnawia nas przez Ducha Świętego na swoje podobieństwo. Dlatego całym naszym postępowaniem okazujemy Bogu wdzięczność za Jego dobrodziejstwa i oddajemy Mu chwałę. Ponadto upewniamy się w wierze widząc owoce, jakie ona przynosi, a także chwalebnym przykładem pozyskujemy innych ludzi (bliźnich) dla Chrystusa. Rz.12:1; 1 Ptr.2:9; 1 Kor.6:20; 2 Ptr.1:10; Mt.7:17; Mt.5:16; 1 Ptr.2:12.
18-10-2006 23:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
krzysiek_enoch napisał(a):To nieprawda! Protestantyzm STAWIA NA BOGA przede wszystkim - Soli Deo Gloria!
Sorry, ale nie masz racji. Bo to wasze SOLA DEI to nic innego, jak "Pan Bóg wylicza: entliczek pentliczek" na kogo wypadnie zbawienie.
krzysiek_enoch napisał(a):Zacytuję Katechizm Heidelberski
A ja zacytuje "Czerwonego Kap[turka"

Krzysztof, co mnie jakiś tam katechizm hajdel jakiś tam interesi??
Bzdury piszesz i tyle. Powtarzam: odrzucając sakramenty, w tym pokute i rozgrzeszenie stajesz sie niby ten faryzeusz. Człowiek jest fanem znaków. I Pokuta tez jest takim znakiem Bożego przebaczenia. A doskonale wiesz, jak to u was jest: zero sakramentów, tylko jak już to zabawa w "Pamiątkę" i takie tam inne.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-10-2006 23:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Ks.Marek napisał(a):to wasze SOLA DEI to nic innego, jak "Pan Bóg wylicza: entliczek pentliczek" na kogo wypadnie zbawienie.
Widzę, że jesteś zwolennikiem opcji: "Człowiek wylicza: entliczek pentliczek, czy padnie na zbawienie? Czy padnie na Pana? Oooo padło na Krisznę, tez dobrze, ważne by wierzyć". Chcę zwrócić Ci uwagę, że to nie my decydujemy o regułach zbawienia a Ten, który zbawienie to daje - Bóg.

Ks.Marek napisał(a):co mnie jakiś tam katechizm hajdel jakiś tam interesi??
No widzisz, jak cytuję Ci Biblię, to marudzisz, że wyrywam z kontekstu, jak cytuje cos z naszej tradycji, to znów Ci nie pasi. Jak cytujesz KKK albo Jana Pawła, to nie pisze Ci, że nie bardzo mnie on interesi, choć reka mnie świerzbi nie raz.
Ks.Marek napisał(a):A doskonale wiesz, jak to u was jest: zero sakramentów, tylko jak już to zabawa w "Pamiątkę" i takie tam inne.
Sakramenty są - chrzest i wieczerza. Widzę, że nie przykładałeś się w szkole Uśmiech
18-10-2006 23:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
krzysiek_enoch napisał(a):Chcę zwrócić Ci uwagę, że to nie my decydujemy o regułach zbawienia a Ten, który zbawienie to daje - Bóg.
Guzik prawda!!! Bóg objawia się każdemu. Ni ekażdy przyjmuje Boga.
krzysiek_enoch napisał(a):Sakramenty są - chrzest i wieczerza. Widzę, że nie przykładałeś się w szkole
Znów guzik prawda. To nie ma znaczenia sakramentalnego. To taki wasz CHRZEST JANOWY - rytualizm czysty! Zaś Eucharystisa tylko tu i teraz. Potem do kartonika i do szafki. Co, Pan Jezus z hostii po waszym zgromadzeniu ucieka i gdzie idzie? Do innego zgromadzenia??

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-10-2006 23:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Panowie! [-X troche kultury i poszanowania dla drugiego, prosze
19-10-2006 00:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
to Ja :) napisał(a):Panowie! [-X troche kultury i poszanowania dla drugiego, prosze
myślę, że brak kultury dotyczy tu głównie jednej ze stron ...

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Czw 19 Paź, 2006 08:20 ]
Post nie na temat. To nie rynek w Łasku, tylko forum internetowe. Proszę o merytoryczność! W przeciwnym wypadku kolejne wątki będa usuwane.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
19-10-2006 06:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
M. Ink. * napisał(a):myślę, że brak kultury dotyczy tu głównie jednej ze stron ...

Wielce Szanowny Wielmożny Licencjuszu Teologii. Powiem ci tu krótko i wprost: nie wpychaj sie między wódke a zakąskę, OK? Jeśli masz coś do powiedzenia w wątku - na temat oczywiście - to prosze bardzo. Kontent będę z twego zaangażowania. Jeśli zaś nie masz nic do powiedzenia, to sobie daruj te teksty, OK?

[ Komentarz dodany przez: Offca: Czw 19 Paź, 2006 12:43 ]
MOŻECIE PRZESTAĆ???????????????????????????????????????? ](*,)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
19-10-2006 08:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #23
 
Ks.Marek napisał(a):To nie ma znaczenia sakramentalnego. To taki wasz CHRZEST JANOWY - rytualizm czysty! Zaś Eucharystisa tylko tu i teraz. Potem do kartonika i do szafki. Co, Pan Jezus z hostii po waszym zgromadzeniu ucieka i gdzie idzie? Do innego zgromadzenia??

zawsze to lepsze niż dywagacje nad puryfikacją języka i liczenie okruchów przenoszonych na palcach (sic!) :-s

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
19-10-2006 09:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ginekolog Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 9
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
Ciekawe są te rozmowy katolicy vs protestanci, tylko szkoda, że zawsze skończy się na kłótni :cry:
23-10-2006 23:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
I przeważa nie konkretność na konkretny temat ale przerzucanie się słowami w stylu: "ja wiem więcej niż ty, widzisz?wiem to, i to, i jeszcze to a ty nie" :?
26-10-2006 13:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów