Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zarys drogi do świętości (schemat syntetyczny)
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Zarys drogi do świętości (schemat syntetyczny)
Poniższy schemat jest tylko zarysem dążenia ku doskonałości chrześcijańskiej. Ale od czegoś trzeba zacząć. Ba!! Nie jeden raz trzeba w życiu wrócić do ounktu wyjścia. Ale i też mieć wiedzę, iż punkt wyjścia nie może być zarazem punktem dojścia :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-10-2006 23:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Według mych obliczeń, jestem jeszcze początkująca :roll2: ( 8-[ )

Strach się bać.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-10-2006 23:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
m... Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 57
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
O Raju 8-[ ...jakżeś ty daleki :cry:

" I nie ma niczego,co wspomina si? z ulg?.I niczego na co czeka si? z nadziej?"
24-10-2006 12:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Czy jest możliwe cofnięcie się z punktu zjednoczenia mistycznego do początku drogi? Takie pytanko przyszło mi do głowy podczas czytania zarysu.

[Obrazek: mysz4.gif]
24-10-2006 14:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
m... napisał(a):O Raju 8-[ ...jakżeś ty daleki

Królestwo Boże w was jest powiedział niegdyś Chrystus. Czasem tylko trzeba wziąć miotełkę i ten skarb odkurzyć. A potem to juz tylko formalność :wink:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-10-2006 14:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
schemat bardzo fajowy i pouczający, z dwoma wyjątkami:

WYJĄTEK 1.

schemat syntetyczny drogi do świętości napisał(a):14. Oddanie się [...] szczere pragnienie wyniszczenia się
wg mnie takie "pragnienie" to śmierdząca siarką chęć autodestrukcji [rodem z buddyzmu] wynikająca z:
1. błędnego rozumienia ofiary Chrystusa
2. zapomnienia podstawowej, fundamentalnej prawdy chrześcijańskiej:
"łaska buduje na naturze, a nie przeciwko niej"...

WYJĄTEK 2.

schemat syntetyczny drogi do świętości napisał(a):15. Życie [...] opróżnienie władz poznawczych, pożądawczych - zapełnienie ich Bogiem
no sory, ale Bóg, to nie jest jakiś płyn, żebyśmy mogli sobie Nim coś dobrowolnie napełniać... :/ innymi słowy: mamy tu niebezpieczeństwo reizowania Boga...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-10-2006 15:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
m... Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 57
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ks.Marek napisał(a):
m... napisał(a):O Raju 8-[ ...jakżeś ty daleki

Królestwo Boże w was jest powiedział niegdyś Chrystus. Czasem tylko trzeba wziąć miotełkę i ten skarb odkurzyć. A potem to juz tylko formalność :wink:


Odkurzam,lecz niestety u mnie jeszcze "nieszczelne drzwi"i co jakiś czas wpadają brudy.Ale dziękuję Bogu,że daje mi siły abym nie wypuszczała miotełki z rąk. Uśmiech

" I nie ma niczego,co wspomina si? z ulg?.I niczego na co czeka si? z nadziej?"
24-10-2006 15:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
M. Ink. * napisał(a):WYJĄTEK 1.
Jesteś Ink`y przewrażliwiony, według mnie. Czemu? Anop temu, że nie można tego schematu traktować jako tacy z tartinkami: jedne są dobre i pyszne, a drugie mniej. To jest zamknięta (z grubsza przynajmniej całość) zakładająca wymiar całego życia poszczególnego chętnego realizacji stopni ku świętości. A propos wyniszczenia: Śmierć jest mi zyskiem, a umrzec to Chrystus - prawda?
schemat syntetyczny drogi do świętości napisał(a):15. Życie Chrystusa w duszy,czyli zupełna dojrzałość wewnętrzna i uległość wobec Ducha Świętego, opróżnienie władz poznawczych, pożądawczych - zapełnienie ich Bogiem
M. Ink. * napisał(a):no sory, ale Bóg, to nie jest jakiś płyn, żebyśmy mogli sobie Nim coś dobrowolnie napełniać... :/ innymi słowy: mamy tu niebezpieczeństwo reizowania Boga...
Podobnie i tu, pamietajmy o całości postzregania schematu. Poza tym: przyjęcie woli Bożej jako swojej własnej to najwyższy chyba wymiar bycia wolnym ku Bogu. Tu bym umieszczał Jana Pawła II i jego testament, i pewnie Jana od Krzyża, czy Teresę z Avilla, inpewnie wielu innych "ludzi Bożych".

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-10-2006 20:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ks.Marek napisał(a):Jesteś Ink`y przewrażliwiony, według mnie. Czemu? Anop temu, że nie można tego schematu traktować jako tacy z tartinkami: jedne są dobre i pyszne, a drugie mniej. To jest zamknięta (z grubsza przynajmniej całość) zakładająca wymiar całego życia poszczególnego chętnego realizacji stopni ku świętości. A propos wyniszczenia: Śmierć jest mi zyskiem, a umrzec to Chrystus - prawda? [...] Podobnie i tu, pamietajmy o całości postzregania schematu. Poza tym: przyjęcie woli Bożej jako swojej własnej to najwyższy chyba wymiar bycia wolnym ku Bogu. Tu bym umieszczał Jana Pawła II i jego testament, i pewnie Jana od Krzyża, czy Teresę z Avilla, inpewnie wielu innych "ludzi Bożych".
"śmierć jest mi zyskiem" ze względu na Królestwo a nie na nią samą :hm: a poza tym zapominasz xMarku jednej rzeczy - o starym przysłowiu: "diabeł siedzi w szczegółach" :diabelek:

a Jana od Krzyża podobno [bo szczegółowo się nie zapoznałem] można umieścić w "duchowym seksie z Panem Bogiem" - ale to już nie w tym temacie Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-10-2006 21:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
M. Ink. * napisał(a):"śmierć jest mi zyskiem" ze względu na Królestwo a nie na nią samą :hm: a poza tym zapominasz xMarku jednej rzeczy - o starym przysłowiu: "diabeł siedzi w szczegółach"
Zgadzam się w zupełności
M. Ink. * napisał(a):a Jana od Krzyża podobno [bo szczegółowo się nie zapoznałem] można umieścić w "duchowym seksie z Panem Bogiem" - ale to już nie w tym temacie
O ile pamietam z wykladów z duchowości - to fakt. Zresztą i Teresa też:
http://www.karmel.pl/czytelnia/podniety/rozdzial6.html

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-10-2006 21:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ks.Marek napisał(a):Zresztą i Teresa też:
http://www.karmel.pl/czytelnia/podniety/rozdzial6.html
lękałem się w mym sercu zwrócić na nią (Terenię) - w związku z powyższym (duchowym seksem) - uwagę naszą, gdyż nie byłem tego wystarczająco pewien; teraz już jednak brakującą uprzednio pewność zyskałem; za co słusznie jestem Księdzu wdzięczny Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-10-2006 22:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
M. Ink. * napisał(a):lękałem się w mym sercu zwrócić na nią (Terenię)
Myśle, że w kontekście tych mistycznych pełnych euforii i uwznioślenia tekstach Jana i Teresy łatwiej nieco pojąc Księgę Pieśni nad Pieśniami.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-10-2006 22:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ks.Marek napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):lękałem się w mym sercu zwrócić na nią (Terenię)
Myśle, że w kontekście tych mistycznych pełnych euforii i uwznioślenia tekstach Jana i Teresy łatwiej nieco pojąc Księgę Pieśni nad Pieśniami.
to uczy pokory; zapewne mój intelekt i tak by tego nie ogarnął :mrgreen: wolę prostą pobożność; a z zakręconych słów jedynie własne... no i może jeszcze te: "Kto odwala akcje zgodnie z prawdą, pogina do światłości [ziom'a Janka 3,21]" :hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-10-2006 23:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
M. Ink. * napisał(a):Kto odwala akcje zgodnie z prawdą, pogina do światłości
A Maria Magdalena była git planeta :roll2:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-10-2006 23:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Ks.Marek napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):Kto odwala akcje zgodnie z prawdą, pogina do światłości
A Maria Magdalena była git planeta :roll2:
ale nam się w temacie porobiła droga do świętości :-


[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Wto 24 Paź, 2006 23:34 ]
Spokojnie. To tylko taki zasłużony przerywnik "na reklamę". Ale słuszna uwaga. Wejdźmy zatem na droge do świętości. Również i w tym wątku Duży uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
24-10-2006 23:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów