Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
OPR - również i dla mnie samo(OPR)
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
OPR - również i dla mnie samo(OPR)
Szanowni Forumowicze, według mnie to bardzo źle o nas świadczy, że ten dział forum jest taki skąpy. Katechizm Kościoła Katolickiego to jeden z filarów naszego odniesienia się w wierze, do otaczającego nas świata.

Czekam w tym topicu na ewentualne propozycje, w jaki sposób "rozkręcić" ten dział.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
31-10-2006 01:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ja w charakterze pijaka, co się wciąż czepia tego samego płotu... :mrgreen: ](*,) Smutny

Proponuję dyskusję na temat, jak za pomocą KKK można by uzasadnić Cztery Prawdy Życia Duchowego czy też 6-punktowe rozszerzenie filipowe.
A także słynne formułowanie, że Pan Jezus umarł na Krzyżu "zamiast mnie" a nie "za mnie".

Moim zdaniem nie da się tego nijak pogodzić ze sformułowaniami zawartymi w KKK wydanym już 13 lat temu. Ani z najnowszym kompendium.

Inny gorący temat: dlaczego KKK 615 zostało błędnie i tendencyjnie przetłumaczone na polski ? Kto był odpowiedzialny za ten przekład ? Komu mogło zależeć na tym, aby tak właśnie zniekształcić tekst Katechizmu? Czy jest to właściwa postawa Kościoła lokalnego wobec Rzymu? O czym świadczy podobna dowolność w interpretacji tekstów oficjalnych o takiej wadze jak KKK?

Bardzo proszę o porównanie tekstu polskiego, francuskiego [oryginału] i łacińskiego [oficjalnego]:

Cytat:Jezus zastępuje swoim posłuszeństwem nasze nieposłuszeństwo
615 "Jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi" (Rz 5, 19). Przez swoje posłuszeństwo aż do śmierci Jezus stał się cierpiącym Sługą, który w sposób zastępczy "siebie na śmierć ofiarował", "poniósł grzechy wielu", aby "usprawiedliwić wielu i dźwigać ich nieprawości" (Iz 53, 10-12). Wynagrodził On za nasze winy i zadośćuczynił Ojcu za nasze grzechy 444 .

Jésus substitue son obéissance à notre désobéissance
615 " Comme par la désobéissance d’un seul la multitude a été constituée pécheresse, ainsi par l’obéissance d’un seul la multitude sera constituée juste " (Rm 5, 19). Par son obéissance jusqu’à la mort, Jésus a accompli la substitution du Serviteur souffrant qui " offre sa vie en sacrifice expiatoire ", " alors qu’il portait le péché des multitudes " " qu’il justifie en s’accablant lui-même de leurs fautes " (Is 53, 10-12). Jésus a réparé pour nos fautes et satisfait au Père pour nos péchés (cf. Cc. Trente : DS 1529).

Iesus Suam oboedientiam pro nostra substituit inoboedientia
615 « Sicut [...] per inoboedientiam unius hominis peccatores constituti sunt multi, ita et per unius oboedientiam iusti constituentur multi » (Rom 5,19). Iesus, per Suam oboedientiam usque ad Mortem, substitutionem adimplevit Servi patientis qui ponit in piaculum animam Suam, peccatum multorum ferens, quos iustificat iniquitates eorum portans. 497 Iesus nostras reparavit culpas et Patri pro nostris satisfecit peccatis. 498

b]Przez swoje posłuszeństwo aż do śmierci Jezus stał się cierpiącym Sługą, który w sposób zastępczy "siebie na śmierć ofiarował"[/b]
Tymczasem w tekście oficjalnym i oryginalnym jest:
Dokonał zastępstwa Cierpiącego Sługi, który ofiarowuje swe życie/duszę w ofierze przebłagalnej

Prawda, że jest różnica? I że teraz nie ma żadnego uzasadnienia dla koncepcji "zastępczej śmierci", bo jest jedynie "zastępcze posłuszeństwo"?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
09-11-2006 20:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #3
 
A nie było juz o tym w temacie o 4 prawdach :?: Alboo w "Kerygmacie" :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
09-11-2006 21:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Było częściowo. Ale teraz może poszukalibyśmy odpowiedzi na pytanie, na ile różnego rodzaju ewangelizacje, w które się angażujemy, są zgodne z KKK. Bo zadaje się, że niewiele zadajemy sobie trudu, aby to sprawdzić.

Wspólnota "Alleluja" z Leśnej [Dolny Śląsk] wydaje właśnie materiały, które mają zastąpić REO. Po raz pierwszy widziałem materiały Odnowy tak obficie i tak celnie posługujące się KKK. Jestem pod wrażeniem! W razie czego możecie prześledzić wstępną dyskusję na ten temat:
http://forum.alleluja.pl/viewtopic.php?t=904

Teraz jednak materiały te są znacznie lepsze i precyzyjniejsze. Mam nadzieję, że to się przyjmie i że bp Siemieniewski z Wrocławia poprze tę cenną inicjatywę. Na razie dotyczy ona tylko diecezji legnickiej.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
09-11-2006 22:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
jswiec napisał(a):1. Proponuję dyskusję na temat, jak za pomocą KKK można by uzasadnić Cztery Prawdy Życia Duchowego czy też 6-punktowe rozszerzenie filipowe.
2. A także słynne formułowanie, że Pan Jezus umarł na Krzyżu "zamiast mnie" a nie "za mnie".
Jako że nie mam bladego pojęcia co do punktu 1, założe wątek o nauce Kościoła o odkupieniu.
Pan Jacek (jswiec) napisał(a):Było częściowo. Ale teraz może poszukalibyśmy odpowiedzi na pytanie, na ile różnego rodzaju ewangelizacje, w które się angażujemy, są zgodne z KKK. Bo zadaje się, że niewiele zadajemy sobie trudu, aby to sprawdzić.
To prawda. A dzieje się tak bardzo często z tej przyczyny, że w Kościele czasem bywa samowolka :wink:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-11-2006 23:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów