Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie odnośnie zadawania pokuty przy spowiedzi
Autor Wiadomość
izas Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 112
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #46
 
Offca napisał(a):Na razie, jak wspomniałam, żaden mnie nie podkablował. Zresztą mało który widzi w ciemności i przez kratki konfesjonału czy spowiada się Offca czy Jaś Kowalski.

No w mojej miejscowości jest akurat mały kościółek i ksiądz akurat wie czy do niego przychodzi Jasiu czy Stasiu, bo nie dość, że widzi i poznaje po głosie to w dodatku zna wszystkich parafian <raczej tych praktykujących>. Nic nie da się ukryć Uśmiech Ale co do podkablowania to przecież obowiązuje tajemnica spowiedzi i chyba większość księży jej przestrzega.
22-08-2007 23:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #47
 
Ks.Marek napisał(a):Miałem plik karteczek z wydrukowanymi tekstami
hmmm ale ksiądz te kartki wybierał dla danej osoby przypadkowo mam nadzieje, bo jeśli dobierał ksiądz dane słowo do osoby to gdzie robota dla Ducha Sw??Duży uśmiech

Jeśli spowiadam się u przypadkowego kapłana, co ma miejsce rzadko, dostaję zazwyczaj pokute w formie modlitwy. Jeśli spowiada mnie znajomy kaplan zazwyczaj pokuta jest adekwatna do sytuacji czy problemu z którym się zmagam, czasem jest bardzo trudna ale doceniam to, że kaplanowi zależy na moim rozwoju duchowym.

Polak06 napisał(a):spowiednik to zwykły facet czasem kanalia ze swoimi problemami i próba zrobienia z niego Boga to nic mądrego. do dziś pamiętam obrazek w katechizmie ze szkoły podst. jak to w konfesjonale siedzi Chrystus zamiast księdza.
Nikt ze spowiednika Boga nie robi. Ale opowiem Ci sytuacje jednej mojej spowiedzi, sens wypowiedzi księdza zrozumiałam dopiero po pewnym czasie. Mianowicie spowiadajac się powiedzialam na poczatku do księdza że chciałabym zwracać się bezpośrednio do Jezusa i tylko z nim rozmawiać. Ksiądz odpowiedział trochę dziwnym tonem głosu - jakby pełnym bólu i pretensji - "Ale ja tu jestem"..... - dlatego mówię Ci On jest w osobie tego księdza.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
23-08-2007 21:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #48
 
gradzia napisał(a):hmmm ale ksiądz te kartki wybierał dla danej osoby przypadkowo mam nadzieje, bo jeśli dobierał ksiądz dane słowo do osoby to gdzie robota dla Ducha Sw??Duży uśmiech
No a jak myślisz Aniołku Boży, co? Konfesjonał to nie biurko, czy drukarnia Język
gradzia napisał(a):eśli spowiadam się u przypadkowego kapłana, co ma miejsce rzadko, dostaję zazwyczaj pokute w formie modlitwy. Jeśli spowiada mnie znajomy kaplan zazwyczaj pokuta jest adekwatna do sytuacji czy problemu z którym się zmagam, czasem jest bardzo trudna ale doceniam to, że kaplanowi zależy na moim rozwoju duchowym.
Ja zazwyczaj daję modlitwę + motywację do modlitwy. (Litanie, Koronki, lektura Pieśni Kościelnej jakiejś konkretnej) Pytam też o posiadanie PŚ. Każe coś poczytać (więcej aniżeli spis treści ;P )Czasem np zachęcam małżonków, by w miarę możliwości powtarzali swe czasy z ery narzeczeństwa, jakiś romantyczny wypad, czy coś w tym stylu. Ale też daję jako pokutę np mycie naczyń, sprzątanie ponadstandardowe, rysowanie pewnych rzeczy (tak, kredkami Duży uśmiech) pisanie pewnych rzeczy. Ale zdecydowanie najczęsciej pokuta ma charakter modlitwy sensu stricte.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-08-2007 22:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #49
 
gradzia napisał(a):hmmm ale ksiądz te kartki wybierał dla danej osoby przypadkowo mam nadzieje, bo jeśli dobierał ksiądz dane słowo do osoby to gdzie robota dla Ducha Sw?
Ciekawe. Kto Duchaczom wmówił, że jak sie cos robi przypadkowo i bez przygotowania, to wtedy działa Duch św?

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
24-08-2007 05:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #50
 
Ks.Marek napisał(a):No a jak myślisz Aniołku Boży, co?
ale slicznie zostałam nazwana, aż normalnie wstyd mi że do tego aniolka to jeszcze jeszcze UśmiechUśmiechUśmiech
Ks.Marek napisał(a):Ja zazwyczaj daję modlitwę + motywację do modlitwy. (Litanie, Koronki, lektura Pieśni Kościelnej jakiejś konkretnej)
o ja!! a co to za motywacja, jak to niby ma wyglądac?? :-k

Kyllyan napisał(a):Kto Duchaczom wmówił, że jak sie cos robi przypadkowo i bez przygotowania, to wtedy działa Duch św?

Nikt nie wmawiał, po prostu ja - wiem z autopsji. Zwłaszcza na spowiedzi a jak już chodzi o Słowo Boże i przypadek to wymarzona sytuacja dla Ducha Sw. Czasem na jakichś spotkaniach jest losowane Słowo Boże na karteczkach i powiem Ci że losowałam już ze cztery razy i zawsze było tak że Słowo było dokładnie trafione w odniesieniu do mojej sytuacji wówczas.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
24-08-2007 18:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polak06 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 100
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #51
 
witam po krótkiej nieobecności, no wreszcie mnie odblokowaliście. Ten temat spowiedzi jest świetny.cały czas czekam na odpowiedz który papież wprowadził spowiedz i od kiedy w Polsce to się odbywa .Wcale nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że to obowiązuje w tej formie tylko w Polsce
08-10-2007 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #52
 
Polak06 napisał(a):który papież wprowadził spowiedz
w zasadzie żaden. Spowiedź jest z ustanowienia Chrystusa.
Poza tym - warto odwiedzić bibliotekę i poszukac źródeł o historii spowiedzi.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-10-2007 16:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polak06 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 100
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #53
 
wiesz jakoś nie obiło mi się nigdy o uszy , a przecież chodziłem "trochę" do KK, że Chrystus tak to sobie wyobrażał.Pozatym odpowiedź w stylu "Chrystus to ustanowił" jest dla ciebie wygodna,ale mnie to nie przekonuje.

[ Dodano: Pon 08 Paź, 2007 16:32 ]
widzę że masz nowe zdjęcie, Yoda hm.. wysoko mierzysz , ale takiej mocy to nie osiągniesz hahaha

[ Komentarz dodany przez: Annnika: Pon 08 Paź, 2007 21:13 ]
Już ma do dyspozycji większą - sam Duch Święty działa przez jego ręce Oczko

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Pon 08 Paź, 2007 21:45 ]
Jeszcze jeden tekst w takim stylu i masz 3 warna i lecisz z forum, kolezko...
08-10-2007 16:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #54
 
Polak06 napisał(a):Ten temat spowiedzi jest świetny.cały czas czekam na odpowiedz który papież wprowadził spowiedz i od kiedy w Polsce to się odbywa
a po co Ci to wiedzieć?? :hm:
Polak06 napisał(a):Wcale nie zdziwiłbym się gdyby okazało się, że to obowiązuje w tej formie tylko w Polsce
a nawet jeśli tylko w Polsce to co z tego ma wynikać dla Polski??

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Nie 14 Paź, 2007 22:27 ]
Gradziu, nie karm trolla

[ Dodano: Wto 16 Paź, 2007 21:37 ]
Ksiądz Kleks dobrze!!! xD możecie ten post wykasować Uśmiech

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
14-10-2007 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polak06 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 100
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #55
 
Cytat:Komentarz dodany przez: Annnika: Pon 08 Paź, 2007 21:13 ]
Już ma do dyspozycji większą - sam Duch Święty działa przez jego ręce
ty rzeczywiście w to wierzysz? niesamowite :shock:
do ks Marek -ja w to nie wierzę Duży uśmiech

[ Dodano: Pią 19 Paź, 2007 16:31 ]
żegnam się z wami ,znalazłem ciekawsze forum (nie religijne).dobrze się tu bawiłem ale już wystarczy,cześc wszystkim
19-10-2007 16:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #56
 
Cytat:do ks Marek -ja w to nie wierzę
No to masz pecha. Po prostu. Ale wszystko jeszcze przed tobą...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
19-10-2007 17:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarny Pablo Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 42
Dołączył: Dec 2007
Reputacja: 0
Post: #57
 
Polak 06 - chłop jak dzwon, głośny i pusty w środku.

A co do spowiedzi, to jeśli komuś mało jest pokuty zadanej przez spowiednika, samemu można sobie dołożyć. Mój katecheta z czasów szkolnych zawsze tak mówił. Jeśli czujesz, że to mało, można się zobowiązać jeszcze do czegoś. To kwestia nas samych jak pokuta zostanie odprawiona, nawet modlitwa - nie musi być odklepana.
Myślę, że najważniejsze jest nasze postanowienie poprawy i zerwanie z grzechem, to raduje Ojca. Czy nasz ból radowałby go? Dlatego spowiednicy nie nakładają w spoweidzi biczowania, czy kręcenia kciukiem dołków w cegle.

Pozdrawiam!!

JAK SI? NIE WYWRUCISZ TO SI? NIE NAUCZYSZ
08-12-2007 20:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
duszyczka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,016
Dołączył: May 2007
Reputacja: 0
Post: #58
 
ja zawsze dostaje to samo i na ten sam okres

a chce czegos nowego

„Mówisz, że ja ci pomogłem. Była to moja przyjemność, tańczyłem mój taniec. Pomogło ci to, no to cudownie. Przyjmij moje gratulacje. Niczego mi nie zawdzięczasz”.Anthony de Mello
http://www.dkms.pl
http://www.krewniacy.pl
09-12-2007 21:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #59
 
duszyczka napisał(a):ja zawsze dostaje to samo i na ten sam okres
powinnaś się cieszyć, bo gdybyś dostała za dużo... :wink:
duszyczka napisał(a):a chce czegos nowego
Jak pisze czarny pablo, sama możesz sobie nałożyć coś od siebie. Albo uprzedź spowiednika zanim nałoży pokutę.

[Obrazek: mysz4.gif]
10-12-2007 10:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tatt Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 227
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #60
 
Duszyczko, masz stałego spowiednika, kierownika duchowego? Czy chodzisz po prostu do jednego księdza do spowiedzi w "budce" ?

Miałam kiedyś taką przygodę, poszłam do tradycyjnej budki, wyspowiadałam się, na co ksiądz:"Dziecko, Ty ciągle przychodzisz do mnie z tymi samymi grzechami..." Byłam przerażona, szczególnie, że w ostatnim miesiącu byłam u innego księdza, więc to oznaczałoby złamanie tajemnicy spowiedzi... Zaraz po mnie szła przyjaciółka... W późniejszej rozmowie okazało się, że nie dość, że dostałyśmy identyczne pokuty, to jeszcze Jej powiedział dokładnie to samo, co mi.

Do czego dążę? Że chodząc do jednego księdza z parafii np. podczas pierwszych piątków, czy eucharystii, może zdarzyć się tak, że będziemy w ramach pokuty słyszeć identyczną formułkę... Którą ów ksiądz ma już wypracowaną Oczko I pamiętaj, że zawsze możesz podczas spowiedzi poprosić o zmianę pokuty Uśmiech

"Niech MIŁOŚĆ i WIERNOŚĆ cię strzeże,
Przymocuj je sobie u szyi,
Na tablicy serca je zapisz,
A znajdziesz życzliwość i łaskę
W oczach Boga i ludzi."

Prz 3, 3-4


Crux sacra sit mihi lux! Non draco sit mihi dux!
10-12-2007 12:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów