Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy Duch Święty...?
Autor Wiadomość
Hermon Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 40
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Czy Duch Święty...?
Nie wiem nawet czy mozna zadac takie pytanie:,,Czy Duch Św. jest XX czy XY? "

,,(...) we? udzia? w trudach i przeciwno?ciach znoszonych dla Ewangelii wed?ug mocy Boga!"
2Tm 1;8
24-11-2006 17:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Zadać pytanie jak najbardziej można, bo podobno nie ma głupich pytań Oczko Moja odpowiedź będzie taka: według mnie nie jest ani XX a ni XY. Podobnie jak Bóg Ojciec.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
24-11-2006 18:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hermon Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 40
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Offca napisał(a):Zadać pytanie jak najbardziej można, bo podobno nie ma głupich pytań Oczko Moja odpowiedź będzie taka: według mnie nie jest ani XX a ni XY. Podobnie jak Bóg Ojciec.
dzieki, nigdzie nie moglam znalezc odpowiedzi na to pyt.

,,(...) we? udzia? w trudach i przeciwno?ciach znoszonych dla Ewangelii wed?ug mocy Boga!"
2Tm 1;8
24-11-2006 18:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Hermon napisał(a):
Offca napisał(a):Zadać pytanie jak najbardziej można, bo podobno nie ma głupich pytań Oczko Moja odpowiedź będzie taka: według mnie nie jest ani XX a ni XY. Podobnie jak Bóg Ojciec.
dzieki, nigdzie nie moglam znalezc odpowiedzi na to pyt.

Ja sie usilnie zastanawiam: czy to nie jest marnotrawienie czasu, pytanie się o detale? Czemu tak wielu ludzi uporczywie pyta: JAK
- Bóg stworzył świat i człowieka
- Bóg wygląda (np, pytając o płeć Boga)
- dokona Bóg naszego zmartwychwstania
itd,itp, etc

A czemu nikt nie pyta: DLACZEGO
- Bóg stworzył świat i człowieka
- Bóg stworzył kobite i faceta
- dokona Bóg naszego zmartwychwstania
itd, itp, etc

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-11-2006 23:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Ks.Marek napisał(a):A czemu nikt nie pyta: DLACZEGO
- Bóg stworzył świat i człowieka
- Bóg stworzył kobite i faceta
- dokona Bóg naszego zmartwychwstania
itd, itp, etc
No właśnie. A dlaczego? :mrgreen:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
24-11-2006 23:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Offca napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):A czemu nikt nie pyta: DLACZEGO
- Bóg stworzył świat i człowieka
- Bóg stworzył kobite i faceta
- dokona Bóg naszego zmartwychwstania
itd, itp, etc
No właśnie. A dlaczego? :mrgreen:
No więc właśnie, sam oczekuję głębszych odpowiedzi na te pytania. Sam tez ich nieustannie poszukuję. Jakoś mi nie do końca "pasi" >>banałologia<< z która najczęściej miewam do czynienia przy rozmaitych okazjach. I po to zostałem m.in księdzem oraz teologiem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-11-2006 23:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ks.Marek napisał(a):
Offca napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):A czemu nikt nie pyta: DLACZEGO
- Bóg stworzył świat i człowieka
- Bóg stworzył kobite i faceta
- dokona Bóg naszego zmartwychwstania
itd, itp, etc
No właśnie. A dlaczego? :mrgreen:
No więc właśnie, sam oczekuję głębszych odpowiedzi na te pytania. Sam tez ich nieustannie poszukuję. Jakoś mi nie do końca "pasi" >>banałologia<< z która najczęściej miewam do czynienia przy rozmaitych okazjach. .

Hmm, czasem w sumie tzw. banałów pojawia się jednak coś z sensem, albo przynajmniej może się pojawić. Troszkę przewrotne pytanie: czy jesteśmy w stanie zaakceptować prostą (no, może w miarę prostą) odpowiedź na te pytania, czy oczekujemy czegoś niezmiernie skomplikowanego? (Nie mówię, że mam prostą odpowiedź, ale sądzę, że tak naprawdę ona jest bardzo prosta)...

Pozdrawiam,

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
28-11-2006 11:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Baptysta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #8
 
Hm tak, odpowiedź jest prosta
dziwią mnie takie pytania u charyzmatyków, już w szkole podstawowej dzieci się o tym uczą (przynajmniej powinny):

- Bóg stworzył człowieka z miłości.

- Bóg stworzył niewiastę aby mężczyzna nie był sam i miał towarzystwo (Księga Rodzaju - opis stworzenia człowieka)

- dokona zmartwychwstania bo przy końcu czasów skończy się czas próby/wygnania z raju i ludzie, którzy na to zasłużą dostąpią zbawienia - czyli Raju, który człowiek pierwotnie utracił, czy też posiądą w posiadanie "Królestwo Boże" (moja interpretacja, a jeszcze łatwiej można odpowiedziećUśmiech
- bo Bóg, chce ostatecznie zwyciężyć zło i dlatego przy końcu czasów gdy człowiek zostanie osądzony - cała istota człowieka (czyli zarówno dusza jak i ciało) dostąpią tego na co ten człowiek zasłużył.

[ Dodano: Pon 01 Wrz, 2008 16:18 ]
Co do płci Boga Ducha Świętego...
to - jest to pytanie bardzo ludzkie, przyziemne, a że Bóg jest ponad ziemią i nie jest człowiekiem, tego typu pytanie Go niedotyczy
- jeśli dobrze pamiętam to na takie pytanie odpowiadają apokryfy (np. Ewangelia Judasza), ale jak wiemy apokryfy nie są księgami natchnionymi, więc nie należy się nimi sugerować
myślę, że to jest pytanie podobne do tego, które kiedyś ludzie zadali Jezusowie - jeśli żona miała kilku mężów, to z którym będzie w niebie ? i Jezus odpowiedział, że z żadnym, (niepamiętam dokładnej odpowiedzi), bo chyba w Niebie ludzie nie są w związkach, tylko każdy chwali Boga tak doskonale jak sam umie (chyba o to chodziło...), a więc podczas gdy spodziewamy się konkretnej odpowiedzi - to albo to - to w rzeczywistości, nie musi to być żadna z nich...
Bóg mówi, że człowiek nigdy nie będzie w stanie pojąć Boga - nawet aniołowie nie mogą Go pojąć... a do św. Faustyny mówi: poznawaj Boga rozważając Jego przymioty ...

Dla wi?kszej chwa?y Bo?ej, zbawienia dusz i zniszczenia grzechu!

Zachwyca mnie mój Bóg...
Bóg zawsze i we wszystkim mój Bóg
(?w. Wincenty Pallotti)
01-09-2008 16:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #9
 
Dlaczego piszesz, że dziwią Cię takie pytania "u charyzmatyków"? Charyzmaty to nie żaden najwyższy poziom wtajemniczenia w chrześcijaństwo. To zwykłe narzędzia do pracy na roli, jaką jest Kościół. Każdy chrześcijanin z natury jest charyzmatykiem. Wielu chrześcijan niestety nie zna najprostszych rzeczy. Nie jest to forum elity najbardziej w chrześcijaństwo wtajemniczonych... Może się okazać, że o wiele bliżej Jezusa są ci, którzy w ciszy ofiarowują swoje cierpienia Panu, jednocząc się z Nim, niż niejeden charyzmatyk. To, że ktoś jest obdarowany, to nie znaczy, że jest święty. Dostał po prostu narzędzia do pracy. W dodatku nie bezpośrednio do pracy nad sobą (choć to pośrednio), ale do pracy nad całą wspólnotą. Każdy te narzędzia dostaje. Nie wszystkie jednak są pozłacane i efektowne.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
01-09-2008 17:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Baptysta Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 58
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #10
 
Tak, masz rację omyk, dodam jeszcze, że wielu ludzi marnotrawi swoje dary, a niektórzy proszą o szczególne łaski, ale gdy już je dostaną odmawiają ich użycia.

W moim komentarzu nie chodziło mi o jakieś najwyższe poziomy wtajemniczenia, ale o to, że samo poznanie Odnowy jest już wielką łaską bo dowiadujemy się o mocy modlitwy, o tym, że Bóg spełnia swoje obietnice zawarte w Ewangelii. Członkowie Odnowy Charyzmatycznej dostają dary dla budowania Kościoła, dla działania w Kościele - czyli dla chwały Bożej, zbawienia dusz i zniszczenia grzechu. Dlatego "charyzmatycy" powinni zgłębiać naukę Jezusa, naukę Kościoła ...
a jak już napisałem takich rzeczy uczą się dzieci w szkole podstawowej.
A więc tak jak napisał Marcin75, czasami odpowiedzi są bardzo proste.
Przypomina mi się właśnie taka relacja - pewien człowiek mówi księdzu, że zna Pismo Święte, ale ma problem z fragmentami, których nie rozumie. A na to inny człowiek, że on ma zupełnie inaczej - zna Pismo Święte, ale ma największy problem z tymi fragmentami, które rozumie, bo one są tak proste, że aż trudne Uśmiech

No, może niepowinienem tak komentować tego w ostatnim poście, ale zapomniałe, że Bóg po to powołuje ludzi do wspólnoty, aby kolejni członkowie wspólnoty nawzajem się uzupełniali
dlatego pisze św. Paweł, że dobrze jest aby był we wspólnocie ktoś z darem języków i ktoś z darem tłumaczenia języków, czy też darem proroctwa i z darem tłumaczenia tego proroctwa ...

Pozdrawiam i na zakończenie dodam, że skoro w tytule jest "Czy Duch Święty...?" Tak Duch Święty jest Bogiem nie człowiekiem, jest Duchem nie ciałem, jest Osobą nie pustką ... Przytulanie

Dla wi?kszej chwa?y Bo?ej, zbawienia dusz i zniszczenia grzechu!

Zachwyca mnie mój Bóg...
Bóg zawsze i we wszystkim mój Bóg
(?w. Wincenty Pallotti)
01-09-2008 22:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów