Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
O czystości polskiego języka
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
O czystości polskiego języka
Bluzg powszedni
Taki wymowny tytuł nosi artykuł z Gościa Niedzielnego. Autorka podaje szereg przyczyn takiego stanu rzeczy. Podejmuje również jaką jedną z nich naszą wolność. Każdy mówi, co mu ślina na język przyniesie...
... w końcu przecież wolność nam ku temu pełną dyspozycję...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-11-2006 12:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
No ładnie. Barkuje tylko tego, żeby jeszcze księża zaczęli bluzgać z ambony... [-o<

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
26-11-2006 13:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ks.Marek napisał(a):Podejmuje również jaką jedną z nich naszą wolność
Ale czy to bardziej wolność czy nieumiejętność jasnego wyrażenia siebie i swoich myśli, przez co mowi się byle jakimi słowami; albo nieznajomośc słownictwa w języku polskim czy kazdym innym.

[Obrazek: mysz4.gif]
27-11-2006 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Właśnie taki temat poruszono w Radiu Lublin.(Jest tam w poniedziałki program prowadzony przez księdza:"Radioraport" od 21:15 do 22:00.)

Wspomniane było m.in. o niepokojących zmianach w sposobie wysławiania.Skoro w czasie jak rodziła się demokracja wulgaryzmy postrzegano jako wyraz braku kultury,to obecnie nie tylko widzi się w tym normę,ale widać również jak wulgaryzmy weszły "na salony".
A przecież istnieje wiele pięknych i kulturalnych słów jakie można używać.

Skąd się biorą wulgaryzmy ? Trudno to ustalić.Gdyby nikt ich nie słyszał to nawet by ich
nie używano.

Są rożne osoby:

-nie używające wogóle wulgaryzmów
-używające ich w złości
-używające ich w normalnej rozmowie
-uzależnieni od wulgaryzmów

Możliwe,że wulgaryzmy wywodzą się z gwary więziennej i z tzw.marginesu.Również osoby nadużywające alkoholu czy opętane bardzo często używają wulgaryzmów.Tak czy inaczej,gdy słyszę wulgaryzmy to jestem zaszokowany.Jesteśmy w Unii,a kultury brak.Wulgaryzmy się rozpowszechniają i to jest problem.Na zachodzie Europy jest więcej kultury.
22-12-2006 17:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Invader Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 50
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
AvE,

SEBASTIANO napisał(a):Możliwe,że wulgaryzmy wywodzą się z gwary więziennej i z tzw.marginesu.Również osoby nadużywające alkoholu czy opętane bardzo często używają wulgaryzmów.Tak czy inaczej,gdy słyszę wulgaryzmy to jestem zaszokowany.Jesteśmy w Unii,a kultury brak.Wulgaryzmy się rozpowszechniają i to jest problem.Na zachodzie Europy jest więcej kultury.

Po raz kolejny się ośmieszasz. Kłania się znajomość historii języka polskiego, panie jaśnie oświecony.

Pozdr.

[Obrazek: Metal_Johnson.gif]

Stay Invaderized
22-12-2006 19:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Invaderze,nie dyskutujemy tu jedynie o historii języka polskiego,ale raczej o jego czystości.I udowodnij mi,gdzie się ośmieszam,skoro tak twierdzisz.Czekam na odpowiedź.Pozdrawiam.

P.S.W przypadku kłótni użyję przycisku :ignoruj.
26-12-2006 20:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Invader Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 50
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
AvE,

SEBASTIANO napisał(a):Invaderze,nie dyskutujemy tu jedynie o historii języka polskiego,ale raczej o jego czystości.I udowodnij mi,gdzie się ośmieszam,skoro tak twierdzisz.Czekam na odpowiedź.Pozdrawiam.
P.S.W przypadku kłótni użyję przycisku :ignoruj.

Po pierwsze nie stosujesz się do zasad gramatyki.

Po drugie wulgaryzmy znane są od wieków w kulturze polskiej.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że wulgaryzmy to "zasługa" marginesu społecznego? Czy jedynie alkoholicy i osobt opętane używają wulgaryzmów? Widziałeś kiedyś alkoholika albo osobę opętaną? Co wiesz o gwarze więziennej?
Tak się składa, że na zachodzie Europy jest jeszcze gorzej niż myślisz. Tam można dopiero powiedzieć o braku kultury. Przykładem mogą świecić Holandia czy też Niemcy.

Pozdr.

[Obrazek: Metal_Johnson.gif]

Stay Invaderized
27-12-2006 08:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Invader pyta:
Cytat:Widziałeś kiedyś alkoholika albo osobę opętaną?

Owszem.Widziałem i słyszałem alkoholików za oknem.Przeklinają co krok.A o opętaniach czytałem w książce ks.Gabriele Amortha.

W więzieniach może z wizytą nie byłem,ale jest niemal pewne,że wulgaryzmów tam mnóstwo.W wojsku też,nie mówiąc już o tzw.fali.

Owszem.W Anglii też demolowane są np.radary drogowe.Widziałem zdjęcia.Niektóre radary nawet popalone.Chociaż Anglia i Irlandia to mi się raczej kojarzy z kulturą.Anglia zawsze mi kojarzy się z dżentelmenami.Irlandczycy też są na ogół bardzo gościnni,choć też bywają różni.

Ale w Austrii jest kultura na 100%.
27-12-2006 12:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
inis Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 222
Dołączył: Feb 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Invader napisał(a):Po drugie wulgaryzmy znane są od wieków w kulturze polskiej.

[-X nie do końca!

To, co teraz jest uznawane za wulgaryzm, kiedyś mogło mieć inne znaczenie.
Wystarczy przejrzeć trochę dokładniej choćby "Chrestomatię staropolską". :wink:
28-12-2006 21:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów