Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pojemnosc duszy
Autor Wiadomość
Hermon Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 40
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
pojemnosc duszy
Czy nalezy wypelnic swoja dusze w granicach nam ofiarowanych, czy trzeba pragnac rozszerzenia? A moze trzeba pragnac i tego i tego [to takie czeste paradoksy w nas]

,,(...) we? udzia? w trudach i przeciwno?ciach znoszonych dla Ewangelii wed?ug mocy Boga!"
2Tm 1;8
28-11-2006 15:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Nie rozumiem chyba postawionego prolemu... a co to dusza pojemnik z gumy :zmieszany: :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
28-11-2006 15:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hermon Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 40
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Nie rozumiem chyba postawionego prolemu... a co to dusza pojemnik z gumy

To jak mam Ciebie o to zapytac? Dusza chyba jakas pojemnosc ma?

,,(...) we? udzia? w trudach i przeciwno?ciach znoszonych dla Ewangelii wed?ug mocy Boga!"
2Tm 1;8
28-11-2006 15:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
Dusza nie jest tworem materialnym więc i fizycznym określeniom, wymiarom i parametrom nei odpowiada Oczko

PS. Opcja cytowania ułatwia czytanie Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
28-11-2006 15:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Hermon napisał(a):Czy nalezy wypelnic swoja dusze w granicach nam ofiarowanych, czy trzeba pragnac rozszerzenia? A moze trzeba pragnac i tego i tego [to takie czeste paradoksy w nas]
Kolejny wątek szeroki jak Atlantyk i głęboki jak zimowy sen niedźwiedzia.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-11-2006 18:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Natalia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 64
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Wg mnie dusza nie ma wymiaru... nie można zmierzyć jej pojemnosci... i chyba rozszerzyć też się jej nie da. Ale ostatnio ksiądz na wykładzie z etyki powiedział nam, że tak na prawdę to duszy w człowieku nie ma :shock:...

Bo?e, daj mi si??, aby mog?a zrobi? wszytsko, czego ode mnie ??dasz. A potem ??daj ode mnie czego chcesz...
28-11-2006 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Natalia napisał(a):Wg mnie dusza nie ma wymiaru... nie można zmierzyć jej pojemnosci... i chyba rozszerzyć też się jej nie da. Ale ostatnio ksiądz na wykładzie z etyki powiedział nam, że tak na prawdę to duszy w człowieku nie ma :shock:...

Jeśli nie ma duszy to co jest? Ja osobiście podpisuję się pod tym, co Pani pisze: nie da się zmierzyć duszy, ponieważ jest ona substancjalna, nadaje ciału "ciałowatość", człowiekowi zaś "człowiekowatość"

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-11-2006 23:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Natalia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 64
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Tzn. dusza jest, jak najbardziej... tylko nie można powiedzieć, że znajduje się w ciele człowieka, bo nie można okreslić jej położenia jako takiego... chyba o to księdzu na etyce chodziło :wink:

Bo?e, daj mi si??, aby mog?a zrobi? wszytsko, czego ode mnie ??dasz. A potem ??daj ode mnie czego chcesz...
28-11-2006 23:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Oczywiście. Tak tylko pościemniałem. Dusza tworzy człowieka, to możemy o niej powiedzieć. Jest niewątpliwie związana z ciałem, skoro nadaje mu człowiekowatość. Ale gdzie ta dusza jest, to sam Pan Bóg wie.
Taki np Kartezjusz, o ile pamietam, umieszczał duszę w szyszynce

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-11-2006 00:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
m... Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 57
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Słyszałam,że dusza jest połączona z ciałem cieniutką nitką.I w momencie śmierci ta niteczka zostaje przerwana.Dusza wtedy :aniol: :papa: ulatuje a reszta zostaje.

" I nie ma niczego,co wspomina si? z ulg?.I niczego na co czeka si? z nadziej?"
29-11-2006 12:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
A ja słyszałam, że po śmierci każdy człowiek traci 21 gramów ze swej ogólnej wagi ciała. Lekarze nie wiedzą dlaczego. Niektórzy powiadają, że to właśnie dusza tyle waży Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
29-11-2006 16:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Offca napisał(a):A ja słyszałam, że po śmierci każdy człowiek traci 21 gramów ze swej ogólnej wagi ciała. Lekarze nie wiedzą dlaczego. Niektórzy powiadają, że to właśnie dusza tyle waży
Film taki był "21 gram" z Torresem w jednej z głównych ról. Ale to tylko film i teorie. Nie uważam, by można mówić w tych kategoriach o ludzkiej duszy. To jest rzeczywistość nie podlegajaca normom ni opisom świata materialnego.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-11-2006 10:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
to Ja :) Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 515
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
No dobrze, dusza nie ma pojemności ale jak wytłumaczyć np. tzw. duszenie się/stłamszenie duszy :?: przecież jakby była bezgraniczna to by człowiek nie odczuwał takich dolegliwości, albo przecież się mówi "dusza mnie gniecie" a jakby było wolne miejsce to by się gdzieś ten ciężar chyba przerzuciło czy coś :-k
30-11-2006 17:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):Ale to tylko film i teorie.
Niby tak, ale podobno naprawdę zaraz po śmierci człowiek traci 21 gramów. Gdzieś tak słyszałam. Na ile w tym prawdy nie wiem. Może to po prostu jakieś "wierzenia ludowe".

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
30-11-2006 17:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #15
 
Nawet jak traci to może mieć 1000 000 wyjaśnienń prawdziwych Oczko

A ja się przychylam do opinii x.Marka - duszy nie mierzy sie ludzką miarą Oczko

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
30-11-2006 17:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów