Ankieta: Czy uważasz, że powinno się wieszać krzyże w miejscach publicznych?
Tak, w końcu religia katolicka jest w naszym kraju religią dominującą
Nie, gdyż poza katolikami są też inne wyznania lub osoby w ogóle nie wierzące w Boga i może się im to nie podobać
Nie wiem
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Krzyż w miejscach publicznych
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #46
 
Ks.Marek napisał(a):Nie jest łatwo dziś świadczyć o Panu Bogu wprost, bez ścieżek okrężnych.
Doskonale znam to z autopsji, ale baaaardzo powoli uczę się tej sztuki. Trudne to, ale chyba ważniejsze zbawienie niż paplanina ludzi. Grunt, żeby nie poprzestawać tylko na wywieszaniu krzyży na ścianach.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
19-12-2006 00:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #47
 
No tak, trzeba jeszcze wiedzieć czym jest krzyż dla chrześcijanina i rozumieć sens obrony tego symbolu chrześcijaństwa, gdyż iinaczej może słuzyc tylko jako ozdoba na ścianie w domu, szkole czy w innych miejscach i wtedy rzeczywiście nie będzie różnicy w tym czy on jest czy go nie ma. Świadczyć o Bogu to też bronic podstaw naszej wiary i symboli naszej wiary, krzyż należy do tych podstawowych symboli, więc powinno się go bronić, aby był świadectwem naszej wiary, wiary naszego kraju, za który jesteśmy odpowiedzialni.

Pozdrawiam

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
19-12-2006 01:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polak06 Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 100
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #48
 
oczywiście krzyż nie powinien wisieć byle gdzie,a zwłaszcza w szkole i innych takich miejscach. Jeżeli go szanujecie to przecież właśnie dla takich symboli budujecie kościoły i to wy chcecie aby to było jakieś specjalne miejsce.Czym jeżeli nie symbolami ma się wyróżniać wasze miejsce kultu od innych zwyłych miejsc.Tak krzyż jest czymś specjalnym w waszej religi ,powinniście go szanować a nie za namową kogoś komu na tym zależy wieszać go byle gdzie NP: sejm ,klasa w szkole .Nie wiem co jeszcze wymyślicie w imię wiary.Nie dajcie sobie wmówić, że w ten sposób go bronicie moim zdaniem go poniżacie

[ Dodano: Sob 23 Gru, 2006 18:37 ]
no i życzę wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT , dużo zdrowia
23-12-2006 19:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #49
 
Kryż w miejscach publicznych ma zasdaniczo dwa zadania:
1. Przypominać mnam o tym, co i Kogo wyznajemy
2. jest swoistym "wyznaniem wiary " - m.in. przyznaniem się do zasda, które winniśmy przstrzegać

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
24-12-2006 02:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #50
 
moi uczniowie czesto zwracaja mi uwage na to, ze w sali w ktorej mamy lekcje (spaceruje po roznych salach w szkole) nie ma krzyża. nie jest tak we wszystkich salach, ale w niektorych. wyglada na to ze dla niektorych uczniow krzyz w sali w ktorej maja religie wydaje sie byc rzecza nieodlaczna i potrzebna.

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
01-02-2007 21:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #51
 
Oooo tak Uśmiech Mi również czesto brakuje krzyża w klasie (szczególnie przed sprawdzianami :diabelek: ).... A najlepszy motyw jest kiedy krzyż nie wisi w sali ktorej mamy religie :roll: :|

http://www.ewangelizatorzy.pl
02-02-2007 00:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jólka Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,182
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #52
 
no wlasnie ja tak mam, nie mam stalej sali w ktorej mam lekcje tylko chodze po roznych, a jak wczesniej wspominalam nie w kazdej sali hjest krzyz. no i wlasnie powstaje problem, zawsze na poczatku lekcji sie modlimy, a jak tu sioe modlic jak krzyza brak?

Niebo gwia?dziste nade mn?, prawo moralne we mnie...

[Obrazek: puchatek2.gif][Obrazek: puchatek.gif] [you] dobrze ?e jeste? Przytulanie
02-02-2007 00:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #53
 
Julia napisał(a):a jak tu sioe modlic jak krzyza brak?
normanie??

Właśnie zauważyłem, że u mnie w pracy w każdym pokoju jest krzyż, ale nie uważam żeby do modlitwy był on niezbędny. Na pewno jest niezmiernie pomocny, ale jakby nie było modlimy się do Boga (najogólniej rzecz ujmując), a nie do krzyża

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
20-02-2007 18:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ela Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 705
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #54
 
msg napisał(a):Właśnie zauważyłem, że u mnie w pracy w każdym pokoju jest krzyż

ale masz dobrze..

u mnie w pracy to tylko mozna sobie cichutko pomyslec o krzyzu.
ale za to na swoim biurku mam Obrazek Matki Boskiej Czestochowskiej, nikt nic nie moze mi powiedziec, bo jesli jedni maja zdjecia swoich najblizszych to ja zawsze tez moge miec podobizne osoby mi bliskiej....

Prosimy Ci?, Panie Bo?e, niech w niebie wspiera nas modlitwa twojej m?czennicy Pauliny, aby zawsze wspomaga?o nas or?downictwo tej, któr? na ziemi otaczamy wielk? czci?. Amen.
21-02-2007 02:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #55
 
Nie żyjemy w państwie wyznaniowym, konstytucja gwarantuje nam swobody religijne (przynajmniej oficjalnie), więc uważam, że nie powinno się wieszac krzyży w miejscach typu urzędy, szkoły itp. Oczywiście, jesli taka szkoła czy urząd czy biuro jest niepubliczne - no to inna sprawa - mogą sobie wieszać co im się podoba.

Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara", co kłóci się z ideą państwa neutralnego światopoglądowo jakim Polska jeszcze mieni się być konstytucjonalnie.

Ja osobiście już się o te krzyże nie czepiam, nauczyłem się w ogóle nie zwracać na nie uwagi, traktowac je jako "wystrój otoczenia", że tak powiem - ale wiem, że jest mnóstwo ludzi dla któych jest to ważne. Zrozumcie ich - jak Wy byście się czuli, gdy wchodzicie gdzieś do urzędu cos załatwić a tam na ścianie symbol masonów, albo odwrócony krzyż, albo cytat z koranu? Co najmniej niesmacznie, prawda?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
21-02-2007 07:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #56
 
DARTH_HELMUTH napisał(a):Nie żyjemy w państwie wyznaniowym
Koledzy z Ateista.pl twierdzą inaczej :mrgreen:

[ Dodano: Sro 21 Lut, 2007 08:12 ]
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara", co kłóci się z ideą państwa neutralnego światopoglądowo jakim Polska jeszcze mieni się być konstytucjonalnie.
Sorry, ale nawet tyłek każdy ma swój kształt i właściwości. Więc jak mozna mówic o państwie neutralnym światopoglądowo?

A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-02-2007 09:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #57
 
Ks.Marek napisał(a):
DARTH_HELMUTH napisał(a):Nie żyjemy w państwie wyznaniowym
Koledzy z Ateista.pl twierdzą inaczej :mrgreen:
Z nimi już dawno się przestałem identyfikować. Zresztą nie muszę śpiewać jak mi ateiści.pl zagrają. Ośmielę się mieć takie coś (zanikające już w tym kraju) jak Własne Zdanie Uśmiech

Cytat:[ Dodano: Sro 21 Lut, 2007 08:12 ]
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara", co kłóci się z ideą państwa neutralnego światopoglądowo jakim Polska jeszcze mieni się być konstytucjonalnie.
Sorry, ale nawet tyłek każdy ma swój kształt i właściwości. Więc jak mozna mówic o państwie neutralnym światopoglądowo?
Ja to tak rozumiem, że w państwie "neutralnym" wszystkie wyznania i religie mają równy status, żadna nie jest "wyznaniem państwowym", żadna nie jest preferowana, żadna religia nie jest "wciskana na siłę" ludności. No u nas jest z tym różnie, Konkordat, szczodre dotacje z kieszeni państwa na różne mniej lub bardziej potrzebne inwestycje kościelne - cóż, trudno, taka mentalność, chcą się hierarchii przypodobac - ich sprawa, oby się na tym nie przeliczyli (casus SLD). Gorzej tylko, że wszyscy - katolicy, jehowcy i ateiści za to płacą z własnej kieszeni...
Ja dopóty będę twierdził, że u nas nie ma państwa wyznaniowego - dopóki w niedzielny poranek drzwiach moich nie stanie uzbrojona bojówka z wymierzonymi we mnie pistoletami każąc mi iść natychmiast do kościoła.

Cytat:A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:
A jaki sygnał masz na myśli?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
21-02-2007 11:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #58
 
jam napisał(a):A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:
DARTH_HELMUTH napisał(a):A jaki sygnał masz na myśli?
A o ten:
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara"

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-02-2007 11:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #59
 
Ks.Marek napisał(a):
jam napisał(a):A co do sygnału przez ciebie odbieranego - bardzo słusznie. Odbierasz bez zakłóceń :mrgreen:
DARTH_HELMUTH napisał(a):A jaki sygnał masz na myśli?
A o ten:
DARTH_HELMUTH napisał(a):Krzyż powieszony nad drzwiami w PAŃSTWOWYM urzędzie czy szkole - jest wg mnie sygnałem "Tu preferowana jest religia chrześcijańska a inym wara"
No to czas zacząć się bać.... Uśmiech

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
21-02-2007 12:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #60
 
DARTH_HELMUTH napisał(a):No to czas zacząć się bać....
Owszem:
Hiob 37,22 napisał(a):Z północy przychodzi blask złoty, to Boga straszliwy majestat.
Psalm 99,3 napisał(a):Niech wielbią imię Twoje wielkie i straszliwe: ono jest święte.
Ks. Wyjścia 15,11 napisał(a):Któż jest pośród bogów równy Tobie, Panie, w blasku świętości, któż Ci jest podobny, straszliwy w czynach, cuda działający!

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
21-02-2007 12:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów