Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Laicyzacja mas: X`mas or Happy Holidays
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Laicyzacja mas: X`mas or Happy Holidays
[Obrazek: 2033459741458c41ede061e.gif]

Jeden z forumowiczów ma takiego avatarka. Nie dalej jak tydzień temu słyszałem jak to w USA wygląda świąteczna kampania megakonsumpcji. Aby nikogo nie drażnić, bo nie wszyscy są wierzący, nie wszyscy to chrześcijanie, zatem zamiast sloganu
Wielki Wuj Sam napisał(a):We Wish You a Merry Christmas
lepiej zdecydowanie wygląda Happy Holiday - bo przeciez bardziej istotne jest to, że jest wolne od zajęć i prac, ale za to nie ma wolnego o robienia zakupów.

P.S - Nic do ciebie nie mam Sebastiano :mrgreen: Duży uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-12-2006 00:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
U nas powoli też to wchodzi. Moi niedalecy sąsiedzi mają wielkiego dmuchanego bałwana na tarasie, który trzyma w łapach napis: "Happy Holidays". Bo oczywiście my, Polacy, wszystko małpujemy po amerykanach.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-12-2006 01:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ja tam nie wiem. Dla mnie święta Bożego Narodzenia tracą z roku na rok swój prawdziwy charakter (Chyba nawet już o tym pisałem, ale nie zaszkodzi jeszcze raz się wyżalić Uśmiech). Teraz Boże Narodzenie kojarzone jest z rumianym bęcwałem w czerwonych rajtkach latającym na saniach, wrzeszczącym "ho ho ho merry christmas" i wkładającym do buta podarunki. Jasne, że piękna tradycja prezentów, ale ludzie kochani! Przecież święta to nie tylko prezenty. To nie festiwal rozrzutności, który proponuje nam rynek! Ale święta to wspomnienie. Wspomnienie Jezusa Chrystusa, Jego narodzin, a nie grubego kurdupla w latających saniach! -> (to nie o św. Mikołaju, tylko o jego nieudacznym wyobrażeniu). W Boże Narodzenie nie chodzi o to, żeby jak najwięcej kupić, jak najwięcej ugotować i jak najwięcej sprzątnąć. Tylko o to, żeby usiąść przy jednym stole z bliskimi i nie tylko z bliskimi. Żeby pokazać ludziom, że Chrystus na nowo rodzi się w naszych sercach. Wspomnieć o tej małej, lichej stajence, w któej wśród osłów kozłów i owiec rodził się Król Wszechświata. Pomyśleć o tej naszej lichej stajence serca, w której także jest Jezus, pośród naszych głupich kozłów, osłów i innych owiec. Więc w święta dbajmy przede wszystkim o porządek w naszych sercach, a nie o porządek w domach. Bo to do serca przychodzi Bóg, a nie do domu. Bo ponad dwa tysiące lat temu Chrystus rodząc się nie interesował się tym, czy Ty będziesz miał w roku 2006 czysto w mieszkaniu i czy Ci się ryba nie zepsuje. Człowieku daj miejsce dla Chrystusa w te święta. Miejsce w złobie swojego serca.
Pokój i Dobro Uśmiech

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
23-12-2006 01:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Zdecydowanie wolałbym Merry Christmas niż Happy Holidays.Happy Holidays nie wskazuje dokładnie o jakie święta chodzi,a Merry Christmas wyraźnie podkreśla,że mowa o Bożym Narodzeniu,o Narodzeniu Chrystusa.Sam się dziwię,czego w awatarze nie pisze:Merry Christmas.Hmmm... :-k

[ Dodano: Sob 06 Sty, 2007 18:10 ]
Skoro o laicyzacji tu mowa to zwrócę uwagę na kwestię dnia Św.Mikołaja i Św.Patryka.obaj byli biskupami,czyli nosili tiarę.Otóż komercja doprowadziła do desakralizacji i wskutek tego mamy jakiegoś krasnala udającego Mikołaja a na dzień Św.Patryka widać zielone kapelusze,jakieś misie ubrane na zielono i tłumy z Guinnessem w pubach. #-o Owszem,rozumiem Irlandczyków i Brytyjczyków,bo dla nich to narodowe święto,ale nie lubię tej komercji jaka temu świętowaniu towarzyszy

[ Dodano: Sob 06 Sty, 2007 18:24 ]
W sumie,to jeśli chodzi o 17 marca to mógłbym sobie w domu przypiąć trójlistną koniczynę np.do dresu i tyle wystarczy.A poza tym jakaś nastrojowa b.cicha muzyka i pamiętać o poście.Irlandczycy też mogliby teoretycznie tak czynić.Wtedy amatorzy komercji nie byliby tak agresywni w reklamie.No tak,ale co z Mikołajkami? Mikołajki nie wypadają w Wielkim Poście i tu jest problem.
23-12-2006 10:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów