Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katolik-z czym się wam kojarzy to słowo?
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #16
 
miasto napisał(a):ponieważ Powszechny i Apostolski Kościół nie ustanawia żadnych dogmatów,
A co w takim więc razie ustanawiały? Hę?
miasto napisał(a):jesłi posiadasz w parafialnej bibliotecze Księga Życia, i masz uprawnienia do wpisywani do niej imion to bardzo proszę
A i owszem, ale w kancelarii parafialnej. Uprawnienia mam :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-12-2006 22:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Ajfen napisał(a):
Cytat:dlatego definiowanie wiary w Kościół przez uznawanie dogmatów których ów Kościół nie ustanawia jest bez sensu, prawda?

Nieprawda. Nieprawda. Po trzykroć nieprawda. Dogmat jest potrzebny skarbie, żeby uniknąć relatywizmu w wyznawaniu wiary.

Zamiast krzyczeć "nieprawda" weź skarbie przeczytaj uważnie to co nazywasz nieprawdą.


Cytat:A wiarę definiuje się dogmatami...

Wiarę definiuje się relacją jaką masz z Bogiem - nawet papież Benedykt XVI w swojej encyklice napisał, że istotą chrześcijaństwa jest nasza odpowiedź na dar Bożej miłości

Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. (1 Kor 13:2)

Cytat:...po to, żeby uniknąć rozłamów w POWSZECHNYM KOŚCIELE.

z widomym skutkiem patrząc na mnogość wrogich sobie odłamów jaka jest w KRZ-K


Cytat:Bez urazy, ale nie uznanie dogmatów to nie w porządku. Np jeśli by nie było dogmatu o tym, że jest jeden Bóg w trzech osobach, to bym sobie bezkarnie przyjął, że Chrystus był krasnalem ogrodowym, bo mi wolno.

Bezkarnie? a co z karą Bożą? zapomniało się...?
A Pismo powiada: Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu. Przestańmy więc wyrokować jedni o drugich. (Rz 14:12-13)


Cytat:Dogmaty są potrzebne i tyle.
doktryna jest potrzebna do porządkowania prawd wiary i życia we wspólnocie kościelnej, a dogmaty sa potrzebne do sprawowania władzy nad duszami wiernych.

[ Dodano: Czw 28 Gru, 2006 09:25 ]
Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):ponieważ Powszechny i Apostolski Kościół nie ustanawia żadnych dogmatów,
A co w takim więc razie ustanawiały? Hę?

Kościół poszukiwał prawdy i poznawał ją, a nie ustanawiał.
To tylko w dziecinnym wierszyku mówi się, że Kopernik "wstrzymał słońce", ale de facto on to tylko odkrył.


Cytat:
miasto napisał(a):jesłi posiadasz w parafialnej bibliotecze Księga Życia, i masz uprawnienia do wpisywani do niej imion to bardzo proszę
A i owszem, ale w kancelarii parafialnej. Uprawnienia mam :mrgreen:

coś nieśmieszny ten dowcip :?
28-12-2006 10:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Cytat:a dogmaty sa potrzebne do sprawowania władzy nad duszami wiernych.

Dogmaty są potrzebne do sformuowania podstaw wiary. Niestety wiele osób wcale nie wie w kogo wierzy i w co wierzy recytując credo. Wbij pan to sobie do głowy, że dogmat nie jest po to, żeby duszą rządzić, ale żeby określić jaśniej w kogo i w co wierzy.

Cytat:Wiarę definiuje się relacją jaką masz z Bogiem - nawet papież Benedykt XVI w swojej encyklice napisał, że istotą chrześcijaństwa jest nasza odpowiedź na dar Bożej miłości
Istotą wiary można nazwać wiele rzeczy. "Jest tyle dróg do Boga, ilu ludzi na Ziemi" (Benedykt XVI "Sól Ziemi"), a dogmat jest sposobem określania wiary, nakierowania duszy chrześcijańskiej na właściwy tor. Nie umiem tego wyjaśnić na tyle precyzyjnie, żeby to było oczywiste, więc radzę napisz do Watykanu, tam Ci wyjaśnią.

Cytat:z widomym skutkiem patrząc na mnogość wrogich sobie odłamów jaka jest w KRZ-K
Tam gdzie nie ma dogmatów o ile mi wiadomo też nie panuje powszechna jedność. A łatwiej wskazywać na cudze błędy niż zauważać swoje, więc proponuję skończyć tę dyskusję.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
28-12-2006 16:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
Ajfen napisał(a):Dogmaty są potrzebne do sformuowania podstaw wiary.

właśnie

ale nie do ustanawiania!

Cytat:Wbij pan to sobie do głowy, że dogmat nie jest po to, żeby duszą rządzić, ale żeby określić jaśniej w kogo i w co wierzy.

Od tego są doktryny, a nie dogmaty.



Cytat:
Cytat:Wiarę definiuje się relacją jaką masz z Bogiem - nawet papież Benedykt XVI w swojej encyklice napisał, że istotą chrześcijaństwa jest nasza odpowiedź na dar Bożej miłości
Istotą wiary można nazwać wiele rzeczy.

ale nie wiele rzeczy JEST istotą wiary


Cytat:
Cytat:z widomym skutkiem patrząc na mnogość wrogich sobie odłamów jaka jest w KRZ-K
Tam gdzie nie ma dogmatów o ile mi wiadomo też nie panuje powszechna jedność.

TEŻ

co świadczy o tym, że dogmatyzacja doktryny nie załatwia problemów, które mamy tam, gdzie owych dogmatów brak
29-12-2006 09:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #20
 
Prawda li to, że do Prawdy Kościół dochodzi. Objawione prawdy wyjaśnia się w dogmatach i doktrynie Kościoła

[ Dodano: Pią 29 Gru, 2006 09:16 ]
W związku z powyższym, ukłon w stronę Tomka, który mi uwagę na to zwrócił w którymś ze swoich wcześniejszych postów.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-12-2006 10:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #21
 
Cytat:Ajfen napisał/a:
Dogmaty są potrzebne do sformuowania podstaw wiary.

właśnie ale nie do ustanawiania!

No cóż. Ja te słowa traktuję zamiennie w tym wypadku, jak chyba większość ludzi.

Cytat:ale nie wiele rzeczy JEST istotą wiary

Tu bym się kłócił, bo dla mnie osobiście WIELE rzeczy jest istotą wiary, ponieważ z wiary wypływa sens mojego życia.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
29-12-2006 22:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #22
 
Ajfen napisał(a):
Cytat:Ajfen napisał/a:
Dogmaty są potrzebne do sformuowania podstaw wiary.

właśnie ale nie do ustanawiania!

No cóż. Ja te słowa traktuję zamiennie w tym wypadku, jak chyba większość ludzi.

wątpię, a jeśli nawet tak, to owa "większość" popełnia błąd, bo ustanawianie to jest tworzenie czegoś, co nie istnieje, a formułowanie to jest tylko ubieranie w słowa prawdy, ktora już istnieje
30-12-2006 20:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
Ajfen napisał(a):Tu bym się kłócił, bo dla mnie osobiście WIELE rzeczy jest istotą wiary, ponieważ z wiary wypływa sens mojego życia
Ajfenie, to zdanie jakie wyraziłeś, a ja zacytowałem, zawiera logiczną niespójność. Istotą wiary jest Ten, w Którego wierzysz. Pamietasz "Główne Prawdy Wiary"? U ich fundamentu jest to zdanie: Jest Jeden Bóg Trójca, Sąd, nieśmiertelna dusza, łaska i jej konieczność to sprawy dalszoplanowe. Albo inaczej: pozostałe 5 prawd wiary są konsekwencją podpisania się pod wyznaniem wiary w Jedynego Boga.
Tomek-miasto-motek napisał(a):wątpię, a jeśli nawet tak, to owa "większość" popełnia błąd, bo ustanawianie to jest tworzenie czegoś, co nie istnieje, a formułowanie to jest tylko ubieranie w słowa prawdy, ktora już istnieje
Tak jest. Amen dico vobis fratres carrissimi :wink:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-12-2006 22:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
miasto napisał(a):z widomym skutkiem patrząc na mnogość wrogich sobie odłamów jaka jest w KRZ-K
Ouu....
A to coś nowego i szalenie dziwnego :?
Nigdy nie spotkałem się z jakimiś "wrogimi sobie odłamami wewnątrz KRzK .... :o

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
01-01-2007 11:31
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
ddv napisał(a):Ouu....
A to coś nowego i szalenie dziwnego :?
Nigdy nie spotkałem się z jakimiś "wrogimi sobie odłamami wewnątrz KRzK .... :o

bo są one tak bardzo sobie wrogie, że uważasz, iż są one na zewnątrz (a one uważają, że Twój odłam jest na zewnątrz), co świadczy o tym jak bardzo głębokie są te podziały :mrgreen:

ale dla zewnętrznego obserwatora są to podziały wewnętrzne
02-01-2007 10:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
A czy mógłbyś podać konkretne przykłady?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-01-2007 13:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #27
 
coś mi to wyglądana wypoiedź typu "motlosz, motlosz jak zamotlosz to sama tero nie rozmotlosz", Miasto :/

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
02-01-2007 16:50
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #28
 
Offca napisał(a):A czy mógłbyś podać konkretne przykłady?
a czy możesz nie udawać, że o nich nie słyszałaś? przeciez juz dyskutowaismy o tym!

Wiesz doskonale że wieu katolików nie uznaje wszystkich z ostatnich soborów i papieży. Są to rozmaici przedsoborowcy (Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X, Ruch Tradycyjnych Katolików, Sodalitium, ) oraz sedewakantyści lub sedeprywacjoniści (Bractwo św. Jana, Bractwo św. Piusa V, Kongregacja Maryi Niepokalanej Królowej, Tradycyjny Kościół Katolicki, Prawdziwy Kościół Katolicki i in.)
Sa też tzw. konklawiści uznający innych papieży, wśród których mamy min. Kościół Palmariański z papieżem Piotrem II, Apostołowie Nieskończonej Miłości z papieżem Grzegorzem XVII, sa az trzy Kościoły Rzymskokatolickie (i ch paieże to: Linus II, Benedykt XVI, Michał I), Kościół Rzymskokatolicki Świętej Tradycji Apostolskiej, Prawdziwy Kościół Katolicki z papieżem Piusem XIII,
Tzw. "linia Thuca" - biskupi ordynowani przez ekskomunikowanego biskupa Wietnamskiego Ngo Dinh Thuca, np. biskup Bartholomew Schneider (wyznawca Małego Kamyka, podobnie jak niegdyś wspólnota Domańskiego z Oławy)
Kościoły starokatolickie (tzw. Unia Utrechcka: K.Polsko Katolicki, Satarokat.K.Holandii, Austrii, Danii i Szwecji, Czech, Chorwacji, Włoch, Katolickie Biskupstwo Starokatolików w Niemczech, Misja Starokatolicka Francji, Christkatholische Kirche der Schweiz, Kościół Mariawitów itp.)
liczne są koscioły narodowe w wielu krajach (np. Amerykański Kościół Katolicki, Brazylijski Katolicki Kościół Apostolski, Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich, Celtycki Kościół Katolicki, Liberalny Kościół Katolicki, Iglesia Filipina Independiente) i całe mnóstwo innych.

A oprócz tego istnieje całe mnóśtwo rozmaitych ruchów nieoderwaych formalnie od Rzymu, jednak wyraźnie skłóconych i wrogich sobie nawzajem. W Polsce dobrym tego przykładem jest ruch skupiony wokół Radia "Maryja".

Ostatnio ciekawy przykład na to jak dogmatyzacja doktryny jest bezskuteczna w unikaniu rozłamów dały nam betanki z Kazimierza
03-01-2007 09:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
miasto napisał(a):przeciez juz dyskutowaismy o tym!
Owszem, TY może i dyskutowałeś. Ale raczej nie ze mną.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
03-01-2007 13:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
Offca napisał(a):
miasto napisał(a):przeciez juz dyskutowaismy o tym!
Owszem, TY może i dyskutowałeś. Ale raczej nie ze mną.

nie z Tobą?
A to przepraszam. Widocznie ktoś inny się pół roku temu zalogował jako offca
http://www.sulechow.net/~rafik/forum/vie...9f5a94524b
03-01-2007 14:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów