Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Katolik-z czym się wam kojarzy to słowo?
Autor Wiadomość
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Katolik-z czym się wam kojarzy to słowo?
Jest temat protestant z czym wam sie kojarzy wiec chce sie dowiedzieć z czym wam sie kojarzy -[scroll]katolik[/scroll]
23-12-2006 12:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Z greckiego καθολικος, katholikos – powszechny. Oznacza to, iż każdy, kto wierzy w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół - zgodnie z artykułami wiary wyznawanej w credo nicejsko-konstantynopolitańskim, ten przynależy do Kościoła Katolickiego.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-12-2006 13:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
darius Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 33
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
wiem co oznacza to słowo lecz mi chodzi o skojarzenia z tym słowem

[ Dodano: Sob 23 Gru, 2006 13:54 ]
mi naprzyklad słowo katolik kojarzy sie z babcia w bereciku z mocherka
23-12-2006 14:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Mnie się z niczym nie kojarzy. Może dlatego, że nim jestem.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
23-12-2006 15:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
darius napisał(a):mi na przyklad słowo katolik kojarzy sie z babcia w bereciku z mocherka

A mnie kojarzy się pytanie o skojarzenia z katolicyzmem zawzięta mina tych, którzy uważają, że są prze-Mądrzy

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-12-2006 22:54
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
A ja jestem ciekaw co tak czepiają się starszych babć ?
Dlatego, że mocno wierzą czy też dlatego, że czasem bywają nieco zgryźliwe ?
Oj, człowieku sam nie wiesz jaki będziesz na starość - bylebyś tylko nie był tak zgryźliwy jak te babcie ... A możesz być o wiele gorszym ... Smutny

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
25-12-2006 19:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Natalia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 64
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
A propos, jest wiele babć chodzących w moherowych beretach a mających z Kościołem i katolicyzmem niewiele wspólnego... i jakoś katolik z tym mi się wcale NIE kojarzy :wink:

Bo?e, daj mi si??, aby mog?a zrobi? wszytsko, czego ode mnie ??dasz. A potem ??daj ode mnie czego chcesz...
25-12-2006 19:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):Z greckiego καθολικος, katholikos – powszechny. Oznacza to, iż każdy, kto wierzy w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół - zgodnie z artykułami wiary wyznawanej w credo nicejsko-konstantynopolitańskim, ten przynależy do Kościoła Katolickiego.

czy każdy, kto "przynależy do Kościoła Katolickiego" jest katolikiem?

zawsze uważałem, że protestanci są katolikami Uśmiech
26-12-2006 11:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
A mi się słowo katolik kojarzy przede wszystkim z uznaniem papieża Uśmiech z reformami, z powszechnym oburzeniem na dźwięk tego słowa, z określeniem "niedzielny katolik" i to już chyba wszystko...

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
26-12-2006 12:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bl4ck_St4r Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
mi z katem KATolikJęzyk

Przez wielu pot?piani zajmójemy sie rzeczami nazywami grzechami...
czynami z których b?dziemy rozliczni i os?dzani, a przecie? nie rodzimy sie z tymi samymi szansami...
Bo?e przebacz samobujcom którzy ju? s? pochowani...
26-12-2006 15:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
miasto napisał(a):zawsze uważałem, że protestanci są katolikami
Może nie tyle są, ile raczej nimi być mogą

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-12-2006 01:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):zawsze uważałem, że protestanci są katolikami
Może nie tyle są, ile raczej nimi być mogą

wedle Twojej własnej definicji podanej powyżej zdecydowanie i bezwarunkowo

więc może raczej ta definicja posiada jakiś feler?
27-12-2006 09:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
miasto napisał(a):wedle Twojej własnej definicji podanej powyżej zdecydowanie i bezwarunkowo SĄ
więc może raczej ta definicja posiada jakiś feler?
Heh, no to może tak: trzeba by uważnić Wasze bycie w Kościele. Bo jakby nie patrzeć, za wiarą "w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół" stoi również podpisanie się pod dogmatami Kościoła a z tego co wiem, Tomku, z tym bedzie trudność, prawda?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-12-2006 10:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Ks.Marek napisał(a):Heh, no to może tak: trzeba by uważnić Wasze bycie w Kościele.
jesłi posiadasz w parafialnej bibliotecze Księga Życia, i masz uprawnienia do wpisywani do niej imion to bardzo proszę Uśmiech

Cytat:Bo jakby nie patrzeć, za wiarą "w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół" stoi również podpisanie się pod dogmatami Kościoła a z tego co wiem , Tomku, z tym bedzie trudność, prawda?

tak
ponieważ Powszechny i Apostolski Kościół nie ustanawia żadnych dogmatów,
ustanawiają je tylko niektóre instytucjonalne odłamy i frakcje

dlatego definiowanie wiary w Kościół przez uznawanie dogmatów których ów Kościół nie ustanawia jest bez sensu, prawda? Uśmiech
27-12-2006 10:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ajfen Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 284
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #15
 
Cytat:dlatego definiowanie wiary w Kościół przez uznawanie dogmatów których ów Kościół nie ustanawia jest bez sensu, prawda?

Nieprawda. Nieprawda. Po trzykroć nieprawda. Dogmat jest potrzebny skarbie, żeby uniknąć relatywizmu w wyznawaniu wiary. A wiarę definiuje się dogmatami po to, żeby uniknąć rozłamów w POWSZECHNYM KOŚCIELE.
Bez urazy, ale nie uznanie dogmatów to nie w porządku. Np jeśli by nie było dogmatu o tym, że jest jeden Bóg w trzech osobach, to bym sobie bezkarnie przyjął, że Chrystus był krasnalem ogrodowym, bo mi wolno. Dogmaty są potrzebne i tyle.

Przez u?miech do Boga :-):-):-) <><
27-12-2006 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów