Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Humor jako "egzorcyzm"
Autor Wiadomość
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Humor jako "egzorcyzm"
' napisał(a):"Cnota"humoru ustawnienie czy też zabaczenie świata w karegorii absurdu stanowi zabieg religijny, który może mieć wartość egzorcyzmu.Gdzy walczyszz falą pokus, falą natrętnych myśli, które potrafią Ciśę umęczyć, nie wstepuj w szranki w walce z szatanem, bo on jest silniejszy od Ciebie, ale staraj sie z niego zakpić, zlekceważyć go. Użyj tego "egzorcyzmu" jakim jest relogijne poczucie humoru. Kpiąc sobie z szatana odrzucasz jego atak w sposób najbardziej skuteczny. Szatan wyśmiany jest najmocniej uderzony, ponieważ on jest śmiertelnie powazny, bardzo boi się kpny, dlatego zmuszony jest od Ciebie odstąpić"

Słuchajcie taką oto treść przeczytałam z książki "Rozważania o wierze" ks. Tadeusza Dajczera... czy ten waszym zdaniem w/w cytat rzeczywiście można uznać za prawde. I czy rzeczywiście humor mozna uznać za egzorcyzm... jestem ciekawa waszego zdania...
27-12-2006 02:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ks. Dajczer napisał(a):"Cnota"humoru ustawienie czy też zobaczenie świata w karegorii absurdu stanowi zabieg religijny, który może mieć wartość egzorcyzmu.Gdzy walczysz z falą pokus, falą natrętnych myśli, które potrafią Cięumęczyć, nie wstępuj w szranki w walce z szatanem, bo on jest silniejszy od Ciebie, ale staraj sie z niego zakpić, zlekceważyć go. Użyj tego "egzorcyzmu" jakim jest religijne poczucie humoru. Kpiąc sobie z szatana odrzucasz jego atak w sposób najbardziej skuteczny. Szatan wyśmiany jest najmocniej uderzony, ponieważ on jest śmiertelnie poważny, bardzo boi się kpiny, dlatego zmuszony jest od Ciebie odstąpić"
Coś w tym jest. Każdy człowiek, którego obśmiejesz, z którego zadrwisz - niekiedy się tak wpiekli, że gotów jest szaty rozrywać i to nie tylko swoje. Diabeł tym bardziej się uniesie, ponieważ obśmiewając go pokazujesz, że jesteś ponad nim.
Od jakiegoś czasu widać to również na forum. Nosi niektórych, oj nosi... :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-12-2006 09:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Osobiście nie słyszałem o tej technice Uśmiech hehe ale zgadzam się z ks. Dajczerem Uśmiech coś w tym jest Oczko
27-12-2006 09:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Natalia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 64
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Może i coś w tym jest, ale tak sobie pomyślałam, że jeżeli drwimy sobie z kogoś albo naśmiewamy się, to on wkurza się bardzo i jeszcze mocniej próbuje nas atakować, żeby pokazać, że rację ma właśnie on...tak przynajmniej jest z ludźmi, ale może nie z szatanem... tylko ciekawe dlaczego :coo: A tak poza tym, to ks. Dajczer świetnie napisał "Rozważania o wierze" Uśmiech

Bo?e, daj mi si??, aby mog?a zrobi? wszytsko, czego ode mnie ??dasz. A potem ??daj ode mnie czego chcesz...
27-12-2006 14:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Natalia napisał(a):A tak poza tym, to ks. Dajczer świetnie napisał "Rozważania o wierze" Uśmiech
tak :krzywy: fakt! książka bardzo mi sie podoba...
Natalia napisał(a):jeżeli drwimy sobie z kogoś albo naśmiewamy się, to on wkurza się bardzo i jeszcze mocniej próbuje nas atakować,
no i właśnie ten paradox mnie najbardziej zdziwił... jak sie kogoś wyśmiewa to sie bardziej wnerwia a nie mu przechodzi i jaki z tego egzorcyzm?? :zmieszany:
27-12-2006 16:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Verba docent, exempla trahunt...
Jakiż musi być słaby kosmaty, skoro potrzebował uciekać się do świń. Ma rozum i wolną wolę, mógł mieć świętość pod nosem, a tak musi babrać się w gnojku, ryć po błocie w poszukiwaniu skrawka jadła. Ja tam jestem bardzo emocjonalnie przywiązany do talerza, sztućców i czystego obrusu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-12-2006 22:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mak Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 234
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Pokusy są różne-ale jak jest napisane to co jest w nas czyni nas nieczystymi jest w nas-może warto stanąć obok siebie i przypatrzeć się co mi po głowie lata-jeśli pokusą jest piękna dziewczyna- być może mamy problemy z naszymi żądzami, jeśli chcemy być pierwszymi może w nas tkwi pycha, jeśli pokusą jest jakaś chęć odpoczynku może jesteśmy poprostu leniwi- można śmiać się z tych naszych ułomności a rozumiejąc nasze wady łatwiej z nimi walczyć- czy warto śmiać się bezpośrednio z szatana? Nie słyszałam żeby to pomogło.Ojciec Pio chyba nigdy nie żartował z szatana, a w jego kontakty były raczej dramatyczne- wiódł żywot świętego i szatan gotów z nim walczyć chociażby fizycznie-
Jeśli ktoś gubi się jak ma postąpić warto zastanowić się skąd dany pomysł pochodzi- czy to może pochodzić od Boga, czy od szatana. Mamy swoje przyzwyczajenia i doświadczenia to czasami wykorzystuje szatan npJeśli jesteśmy ciągle okradani lub oszukiwani narasta w nas podejżliwość do bliźnich, jeśli nam ktoś nas ciągle wyśmiewa lub upokarza rodzą się złe emocje w stosunku do bliźnich i gotowa nienawiść co przysparza chwały szatanowi. Jeśli ktoś zaczyna się orientować w tym wszystkim i potrafi się śmiać z tych pokus unika złego, ale nigdy malowanie szatana z rogami i głupio wywalonym jęzorem nie pomoże nikomu jego zwalczyć. Ignorancja lub zabawny wygląd kusiciela nie prowadzi do niczego- chyba do tego, że człowiek zaczyna nie bać się szatana.Nie łudźmy się jesteśmy malusiency i tylko zdając się na Boga możemy pokonać własne słabości.Wyśmiewajmy się z własnych ułomności , bo może wówczas łatwiej będziemy mogli z nimi walczyć- a szatan i tak będzie miał za swoje i będzie musiał nam chociaż na trochę dać nam spokoju.
28-12-2006 15:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Estaton Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
komentując wypowiedzi ks. Marka pragnę przytoczyć Kochanowskiego:

Cytat:I śmiech niekiedy może być nauką,
Kiedy się z przywar nie z osób natrząsa,
I żart dowcipną przyprawiony sztuką
Zbawienny, kiedy szczypie a nie kąsa
28-12-2006 22:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daisy Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,033
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
o! Estaton bardzo ładnie że przytoczyłeś taki cytat....
28-12-2006 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Daisy napisał(a):o! Estaton bardzo ładnie że przytoczyłeś taki cytat....
Mnie tez się on podoba.
:wink:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-12-2006 00:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Estaton Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
może i podoba, ale zdaje się, że ksiądz niespecjalnie lubi korzystać z mądrości w nim zawartych :-k
29-12-2006 00:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Estaton napisał(a):może i podoba, ale zdaje się, że ksiądz niespecjalnie lubi korzystać z mądrości w nim zawartych :-k
Cały czas zeń korzystam, cały czas :mrgreen:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-12-2006 00:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów