Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego Bóg a nie Jahwe?
Autor Wiadomość
quser Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Dlaczego Bóg a nie Jahwe?
j.w. :? Dlaczego mówi się o "Bogu" a nie o "Jahwie"?
09-01-2007 00:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Jak to się nie mówi? Mówi się przecież "Jahwe". :-k

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
09-01-2007 00:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quser Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
właśnie, że nie w szkole nikt tego nie używał tak i w kościele jeszcze nie słyszałem takiego określenia w telewizji też nie zawsze mówi się tylko bóg to bóg tamto "o, Boże" itp.
09-01-2007 01:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #4
Re: Dlaczego Bóg a nie Jahwe?
quser napisał(a):j.w. :? Dlaczego mówi się o "Bogu" a nie o "Jahwie"?

bo Bóg i tak jest tylko ten Jeden
09-01-2007 08:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Bóg=Absolut, Transcendencja
El(hebr.) Al(arab.)=Bóg:
Giovanni Odasso w: BIBLIA I RELIGIE napisał(a):Teksty literackie z Ugarit uzmysłowiły nade wszystko, że „niezależnie od wielu lokalnych form kultu, istniała pewna jedność również w świecie bóstw, jedność, która była charakterystyczna dla całego obszaru syryjsko-kananejskiego”. Niezależnie od tradycji charakterystycznych dla danego miejsca, wszędzie spotyka się te same bóstwa zhierarchizowane w formie piramidy. U podstawy znajdują się niższe bóstwa, nad nimi bóstwa wyższe, a nad wszystkimi wznosi się najwyższy bóg El, stwórca nieba i ziemi.
Biblijne czasy patriarchów to moment, kiedy Izraelici są wyznawcami henoteizmu
Religia Kananejska na czele swego panteonu bogów wysuwa EL. Jednak głównym działającym miał być Ba`al - Pan. Mimo, iz Hebrajczykom nie wolno było czcić Baala, to jednak ciągle ich ku jego kultowi ciągnęło. Szczególnie zas wtedy, kiedy zaczęli wieść typowo rolniczy żywot. Baal i Aszera to bóstwa płodności.
Dopiero wyraźnie Mojżesz poucza swoich ziomków, że Bóg Abrahama Izaaka i Jakuba nazywa się Jestem, Który Jestem -JHWH. Oznacza to, iż JHWH jest Początkiem Wszystkiego. Od Jahwe wszystko bierze swój początek, On udziela wszystkiemu istnienia. Najkrócej mówiąc: JHWH= Bycie (to co filozofia określa mianem Substancja Prima).
Zatem mówi się Bóg chcąc wyrazić Transcendencję, to co przekracza ludzkie wyobrażenia, zaś Jahwe to Imię Boże, objawiające naturę Boga: Ten, Który Jest (Istnieniem).

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-01-2007 11:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quser Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Lubię takie artykuły :mrgreen: o Baalu (i wcześniej) to niemiałem pojęcia.. :oops: czyli to znaczy że równie dobrze można używać określenia Bóg jak i JHWH? Nie wgłębiając się w to że słowo "Bóg" ma oznaczać absolut a "Jahwe" imię nadanego temu "absolutowi" tak by wierni wiedzieli do kogo/czego się modlą (nie wiem czy to dobrze zrozumiałem) dobrze?
10-01-2007 00:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
quser napisał(a):Lubię takie artykuły :mrgreen: o Baalu (i wcześniej) to niemiałem pojęcia.. :oops: czyli to znaczy że równie dobrze można używać określenia Bóg jak i JHWH? Nie wgłębiając się w to że słowo "Bóg" ma oznaczać absolut a "Jahwe" imię nadanego temu "absolutowi" tak by wierni wiedzieli do kogo/czego się modlą (nie wiem czy to dobrze zrozumiałem) dobrze?

Może ujmijmy to tak:
Bóg to nazwa zbioru
Jahwe to własność elementu (1-go) tegoż zbioru
Albo jeszcze inaczej: Bóg mój Jest Tym, Który Jest i poza Nim nie ma innego.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
10-01-2007 11:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quser Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Cytat:Jahwe to własność elementu (1-go) tegoż zbioru
Czyli to tylko jedno z imion Boga? A Bóg sam w sobie nie ma imienia tylko to słowo "bóg" to jego wyznacznik, tak?
10-01-2007 13:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Cytat:Czyli to tylko jedno z imion Boga? A Bóg sam w sobie nie ma imienia tylko to słowo "bóg" to jego wyznacznik, tak?
Słowo Bóg to tylko powszechnik. Treść Boga jest nieokreślalna

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
10-01-2007 15:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quser Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cytat:Słowo Bóg to tylko powszechnik. Treść Boga jest nieokreślalna
Mam rozumieć, że ludzie nie wiedzą do kogo się modlą?
i co z tym imieniem Smutny
10-01-2007 21:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #11
 
A co za różnica jak Go nazwiesz :?: Zmienia to Jego atrybuty :?: Jego Miłosć :?: Cokolwiek :?: Oczywiscie bez przesady Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
10-01-2007 22:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
quser Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 24
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Cytat:A co za różnica jak Go nazwiesz Zmienia to Jego atrybuty Jego Miłosć Cokolwiek Oczywiscie bez przesady
Zasadnicza, dla mnie słowo "Bóg" jest w dzisiejszych czasach słowem bardziej pospolitym od cześć, ołówek, zmywanie itp ;p zbyt częste używanie przez wszystkich sprawia że to słowo przez lata poprostu wyblakło to chce wiedzieć czy prawidłowo według kościoła można używać jakiś zamienników i to wszystko :roll: [/quote]
11-01-2007 17:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Wielu ludzi się nie zastanawia, kim jest Bóg. Mam wrażenie, że to trochę spychanie Boga do abstrakcji (miłość, dobroć etc. to jego przymioty, ale nie On sam).
Co do relacji JHWH - EL można zastanawiać się nad tym, co w Psalmie 110:1: "Rzekł Pan Panu memu" i do formy liczby mnogiej przy stworzeniu swiata (ELOHIM).
Pozdrawiam,

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
11-01-2007 18:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Marcin75 napisał(a):"Rzekł Pan Panu memu" i do formy liczby mnogiej przy stworzeniu swiata (ELOHIM).
Co do Ps 110 - Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich pod stopy Twoje - czytamy w Ewangelii wg Marka:
Ewangelista Marek w rodziale 12 napisał(a):35 Nauczając w świątyni, Jezus zapytał: «Jak mogą twierdzić uczeni w Piśmie, że Mesjasz jest Synem Dawida?
36 Wszak sam Dawid mówi w Duchu Świętym: Rzekł Pan do Pana mego: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół Twoich pod stopy Twoje
37 Sam Dawid nazywa Go Panem, skądże więc jest [tylko] jego synem?» A wielki tłum chętnie Go słuchał.
Można odnieść ten tekst do dialogu Ojca z Synem w Duchu świętym.
Co zaś do liczby mnogiej w Rdz 1: jest to tak zwane plurale maiestaticum podkreślające rangę Wypowiadającego słowa: Jahwe Stworzyciela.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-01-2007 00:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów