Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Świecki egzorcysta
Autor Wiadomość
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Świecki egzorcysta
Wczoraj w TV4 pokazano program, ktorym gosciem byl egzorcysta lecz nie duchowny a swiecka osoba. Prowadzaca gdy sie go spytala:
"Kosciol katolicki odrzuca swieckich egzorcystow..."
odpowiedzial:
"Ze gdzies w PŚ napisane jestze apostolowie zabronili komus w imie Jezusa wypedzal zle ducy. I Jezus ich skarcil, mowiec, ze nie moga zabraniac w Jego imie wyzucac Zle Duchy".

A jak to jest naprawde bo ruzumiem, ze w TV pokazano lipe.

<>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <><
11-11-2004 09:26
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Generalnie sprawy wypedzania demonów należą do rozeznania nastepców apostołów. Zatem biskupi wyznaczają egzorcystów, natomiast jeśli jakiś kolo coś tam wymyśla i podaje jakies cytaty, że niby wszystko jest oki, to jest samowolka. Jest hierarchia i to nie przypadkowa, żeby nie było jakiś fanaberi. Dla mnie wypędzanie jest bardziej "intrygujące" niż nawet uzdrawiane, stąd wielu tam ciągnie ale dla sensacji, a nie dla jakiegoś dobra.
Zasada rozeznania dla katolika powinna byc prosta: jeśli ktoś mówi coś nie zgodnego z przyjetami zasadami w Kościele wszem i wobec znaczy, że taki jegomość dryfuje, ale napewno nie w stronę Kościoła....

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
11-11-2004 10:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Egzorcysta mowiac w znaczeniu osobe duchowna wyznaczona do tego, wypedza zle duchy wlasnie przez imie Jezusa Chrystusa ale takze po przez sakramenty. Tak wlasnie wyglada mniej wiecej egzorcyzm. A czlowiek zwykly nie moze z tego kozystac.
11-11-2004 11:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Słuchajcie, ale naprawdę w jednej z Ewangelii jest fragment, kiedy Apostołowie się skarżą Jezusowi, że jakiś "gość", który z nimi nie chodzi, wyrzuca w imie Jezusa złe duchy. Jezus im odpowiedział, że ten kto nie jest przeciwko nam ( czyli Apostołom i Jezusowi ) jest z nami i że mają mu tego nie zabraniać. I jak tu poznać , że jegomośc dryfuje nie w stronę Kościoła? Jezus przecież powiedział, żeby nie zabraniać. A to, że wszystko "zarezerwowane" jest dla biskupów i księży, bo reszta jest podejrzana, to nie wiem, czy jest do końca słuszne i zgodne z Ewangelią. Apostołowie byli przecież zwykłymi ludźmi, jak ja i ty. Nie było hierarchii, że tych pierwszych 12 jest najważniejszych i tylko oni mają prawo wyrzucać duchy, uzdrawiac itp. Uczniów Jezusa było naprawdę wielu i każdemu z nich przysługiwało prawo do wyrzucania złych duchów! Jeśli ten człowiek faktycznie wywala demony z ludzi i robi to rzeczywiście w imię Jezusa, to czemu jest to złe? Tak samo, jak my na Odnowie uczestniczymy w modlitwach o uzdrowienie. Są przypadki, że faktycznie osoba zostaje uzdrowiona dzięki naszym modlitwom. Czynimy źle? Nie.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-11-2004 13:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Wydaje mi się, że gdy osoba świecka wypędza w imię Jezusa, to nie czyni źle. Ale jak ten gość szuka w TV rozgłosu, to coś tu nie gra.

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
11-11-2004 18:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
No tam bylo tez pokazane takie hmmmm... jakby robienie z siebie czarownika. Bo byl na poczatku z tym gosciem wywiad i mowiel, ze on wchodzac do pomieszcenia czuje i widzi zle duchy. Pozniej na scene wszedl egzorcysta ksiadz. I ta pani sie pyta czy widzi zle duchy a on zaczal sie smiac mowiec ze nie widzi ich teraz jak i nigdy. Ksiadz widac z doswiadczeniem bo chyba po 70 cekko byl. I ona ciagnie dalej to jak ks. wie, ze w tym czlowieku jest demno. On odpowiada, ze przychodzi do niego sam czlowiek cierpiacy, widzi czlowieka cierpiacego. I podczas moditwy wie czy to byl zeczywiscie zly duch czy nie. A ona, ze jest gorszy bo tamten swiecki wyczowa go wchodzac tylko. Ks. nie chcac chyba nic powiedziec delikatnie sie usmichnal i powiedzial, ze on tak nie mo Oczko

<>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <><
11-11-2004 19:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Ano możesz miec racje. Wiecie, wydaje mi się, że "normalny" człowiek, nie poszedłby z czymś takim do TV. Tylko ci, co rozgłosu i sensacji szukają. Trochę to jak ten program "Nie do wiary". Szczęśliwy Zauważcie, że egzorcyści w ogóle nie ujawaniaj swoich nazwisk i twarzy, już tym bardziej w TV! Wiec może to jakiś przekręt, co oglądałeś...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-11-2004 22:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Jak to nie ujawniaja?? Ja sam osobiscie znam naszego diecezjalnego egzercyste ks. Waldemara Grzyba, ktorego daze ogromnym respectem Uśmiech
12-11-2004 01:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Futrzak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 562
Dołączył: Oct 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
To tamten koleś w TV (mówi, że widzi złe duchy) chyba za bardzo zafascynował się filmem "Szósty zmysł" Język

If Jah is for me, tell me whom I gon' fear? No i won't fear!
12-11-2004 12:42
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
A może chce zarobić? Daidoss, ja też znałam z nazwiska i wyglądu egzorcyste z mojego miasta, który niestety już nie zyje od 3, 4 lat. Ale zazwyczaj nie chcą się ujawniać. Otoczeni są trochę taką lekka mgiełka tajemnicy. W TV zadko pokazuja twarze i ujawniaja nazwiska. Przynajmniej ja sie z tym spotkalam.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
12-11-2004 17:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ja dopowiem to co słyszałem.

Podszas wypędzania złych duchów istnieje też niebezpieczeństwo, co stanie się z wypędzonym złym duchem. Może poszuka sobie kogoś nowego do opętania? Nie wiem na ile to prawda, ale ja osobiście wierzę, że ksiądz ma w tej kwestii większe doświadczenie niż jakiś "czarodziej".

Po drugie ksiądz jest osobą konsekrowaną, namaszczoną (podczas święceń kapłańskich) do posługi. Przez to, jest jak by bardziej chroniony przed ewentualnymi wpływami złych duchów które wypędza. Wg. mnie coś w tym jest.

A po trzecie, to jak Offca wspomniała, że na Odnowie też czasem my sami wypędzamy złe duchy. Fakt. Ale nie są to typowe egzorcyzmy. Pozatym jest to we wspólnocie, więc osoba która wypędza nie jest sama, a ciągle otoczona modlitwą innych osób ze wspólnoty. Jak i całe zdarzenie dzieję się w obecności księdza. Poza tym ciągle nie można zapominać, że we wspólnocie posługując charyzmatami, to nie nam się należy "zasługa", a Duchowi Świętemu.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
12-11-2004 19:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
1. We wspólnocie bardzo rzadko dochodzi do jak to nawaliście "wypedzania złych duchów".

2. Trzeba byłoby wprowadzić rozróżnienie na egzorcyzmy i modlitwę o uwolnienie. To są dwie odrębne sprawy!!!!!!!!! Pierwsza jest zarezerwowana tylko i wyłacznie dla specialnie wyznaczonych przez biskupa egzorcystów. Natomiast druga tyczy się "lżejszych przypadków" i napewno nie wiąże się z opętaniem. Tu mogą brać udział świeccy, ale podkreślam to też nie jest praktyka częsta. Zły duch wychodzi nie tylko przez specialne zabiegi jak taka modlitwa ale poprostu przez sakramentalne życie i nie potrzeba w każdym przypadku jakiś spektakularnych akcji.

3. Fragment, na który powoływał się ów pan to Łk 9, 49-50. Jeszcze nie dotarłem do wykładni Kościoła na ten temat ale wiem gfdzie szukać i niebawem to przedstawię. Dla mnie nie jest on żadnym kimś wiarygodnym, poniewaz nie działa w porozumieniu z Kościołem. :?

Pustynia i ciemna noc jest ?ask?!!!

Pozdrawiam

Grzegorz
13-11-2004 09:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
to że w TV rzadko widać księży egzorcystów to bardzo dobrze, bo w sumie ich pojawienie co spowodowałoby? tylko niezdrową ciekawość, oczekiwanie jakiś sensacyjnych historyjek, a to jest tak jak mówił ks. w tym programie cierpienie danej osoby, a o niej w takich wypadkach się zapomina a skupia się na sposobie działania złego ducha itp.

a to, że do egzorcyzmów są upoważnione są konkretne osoby przez Kościół, to ja się wcale nie dziwię i nie uważam za ograniczenie, bo jak każdy zacząłby wg własnego mniemania rozsądzać, ta osoba potrzebuje egzorcyzmu a ta nie (pamiętając że właściwe opętanie jest rzadkim zjawiskiem) to dzięki - po prostu chaos, tymbardziej że skąd taki świecki egzorcyta czerpie swoją wiedzę? ten w tym programie coś wspomniał? a może te widzenie duchów miał wrodzone?

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
13-11-2004 19:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Egzorcysta oczywiście mówiąc o księżach bo świecki dla mnie nie jest egzorcystą może modlić się o uwolnienie a nie modlitwe egzorcysty. Wiec nie zchodząc egzorcysta nie potrzebuje rozgłosu. Jesli ktoś potrzebuje takiego ksiedza zgłasza się na parafii i wtedy idzie to dalej. Taki ksiądz często jest na "telefon". Jeśli jest wiadomy przypadek.
13-11-2004 20:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Ale ten koles mial krzyz na klatce wiec mozna myslec ze jest wierzacy. A czy to nie przez wiare w duzej czesci sie dzieje ??

<>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <><
14-11-2004 21:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów