Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proroctwo, jasnowidzenie, rozumienie Biblii (wydzielony)
Autor Wiadomość
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #1
RE: Proroctwo, jasnowidzenie, rozumienie Biblii (wydzielony)
Jakieś to dziwne ?
Prorokowanie ,jest dobre a jasnowidzenie - niedobre .?
kontakt z duchami nie dobry bo..?
a modlitwa za zmarłych i odpusty - dobre?
Przecież to jest własnie magia okultyzm , bo jak nazwać kontakt z kims kto jest w czyśccu?
To są złe duchy , niezbawione ,nienawrócone itp.
Czy w Biblii nie ma jasnowidzów ,czy YHVH ich potępiał?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
21-01-2007 19:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Oliwka napisał(a):Prorokowanie ,jest dobre a jasnowidzenie - niedobre .?
Jedno nie jest tożsame z drugim

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-01-2007 01:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
oj panowie a co na to Słowo Boże?
>>>>



Rdz 44:15 Br "a Józef powiedział do nich: Cóżeście to zrobili? Czyż nie wiedzieliście, że posiadam dar jasnowidzenia?"

Iz 29:10 Br "Bo Pan ześle na was ducha niemocy, i oto On zamknie wam oczy [waszych proroków], to On zasłoni wam głowy [waszych jasnowidzów]."



Iz 30:10 BT "którzy mówią do jasnowidzów: Nie miejcie widzeń! i do proroków: Nie prorokujcie nam nagiej prawdy! Mówcie nam pochlebstwa, prorokujcie złudzenia!"


1Sm 9:9 Bw "Dawniej w Izraelu mawiał każdy, kto wybierał się, aby zasięgnąć rady Bożej: Chodźmy do jasnowidza! Albowiem kogo dziś zwie się prorokiem, dawniej nazywano jasnowidzem."

1Sm 9:11 Bw "A gdy ruszyli drogą, wiodącą w górę ku miastu, spotkali dziewczęta, które wyszły czerpać wodę. I rzekli do nich: Czy mieszka tu jasnowidz?"


1Sm 9:18 Bw "I przystąpił Saul do Samuela w bramie i rzekł do niego: Powiedz mi, proszę, gdzie tu jest dom jasnowidza?"


1Sm 9:19 Bw "Samuel odpowiedział Saulowi: Ja jestem jasnowidzem. Idź przede mną na wzgórze i będziecie dziś jeść ze mną, a jutro rano odprawię cię i objaśnię ci wszystko, co porusza twoje serce."


2Sm 24:11 Bw "A gdy Dawid wstał rano, takie słowo Pańskie doszło proroka Gada, jasnowidza Dawidowego:"


2Krl 17:13 Bw "A chociaż Pan ostrzegał Izraela i Judę przez wszystkich swoich proroków, przez wszystkich jasnowidzów, mówiąc: Zawróćcie ze swoich błędnych dróg i przestrzegajcie moich przykazań i ustaw zgodnie z całym zakonem, jaki nadałem waszym ojcom i przekazałem wam przez moje sługi, proroków,"


1Krn 9:22 Bw "Wszystkich przeznaczonych na odźwiernych w bramach było dwustu dwunastu. Do rodowodów byli wprawdzie wciągnięci w swoich zagrodach, lecz ustanowił ich na tym stanowisku Dawid i jasnowidz Samuel,"
1Krn 21:9 Bw "Potem przemówił Pan do Gada, jasnowidza Dawida, mówiąc:"


Może nie jest tak jak twierdzicie? Pomysł
Róznica musi polegać na czymś innym :roll:

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
22-01-2007 15:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #4
 
Oliwka - wyszukiwałam wskazane przez Ciebie cytaty - skąd Ty nabrałaś w nich tych jasnowidzów?
Przykład:
1 Sm 9,9 - ..."Chodźmy do Widzącego". Proroka bowiem dzisiejszego, nazywano "Widzącym" - takie określenie jest zawarte w Biblii: Warszawskiej, Tysiąclecia, Jerozolimskiej.
Słowo "proroctwo" oznacza dzisiaj przepowiadanie przyszłości i prorocy ST z pewnoscią dobrze przepowiadali przyszłe zdarzenia - zwłaszcza o nadejściu Mesjasza.
Jednak najważniejsza część ich proroctw odnosiła się do czasów im wspóczesnych, a nie do przyszłości.
Ich zadaniem było sprowadzić naród z powrotem na drogi Boga i pilnować, by nimi kroczył.
Przekazywali ludowi słowo Boże i wyjasniali je.
Prorokiem nazywano męża przemawiającemu w imieniu Boga i z Jego polecenia.
Jasnowidz to kabalista i wróżbita, a Biblia odrzuca wróżby, gusła, przywoływanie duchów, zakazuje ich uprawiania.
22-01-2007 16:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
alus
jak widac wziełam to z Biblii.

A co do - jakie to tłumaczenie , no takie jak każde inne -
czy mamy wieść spór o - widzący - czy jasno widzący?
Oczywiscie ,ze dzisiejsi jasnowidze czy prorocy moga byc poza Biblja .
Chciałam tylko pokazać ,ze takie określenie było w uzyciu .Wrózka z AinDor , nalezała do grupy tych co potrafia wywołać ducha ,inaczej ówiac duchy były jej poddane , natkie nawiazywanie kontaktu z duchami ,to dzisiejsze zaduszki , to odpusty za umarłych .
Każda modlitwa za zmarłego to moim zdaniem, nawiazanie z umarłym kontaktu.

Proroctwo to niekoniecznie przepowiadanie przyszłosci , to też Wykład Słowa do tej pory zasłonietego.
Prorok
napomina , wyciaga grzech ,obnaża itp.

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
22-01-2007 17:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Konkordancja napisał(a):Izajasz 29,10 Bo Pan spuścił na was sen twardy, zawiązał wasze oczy wieszczków i zakrył wasze głowy jasnowidzów.
Izajasz 30,10 którzy mówią do jasnowidzów: Nie miejcie widzeń! i do proroków: Nie prorokujcie nam nagiej prawdy! Mówcie nam pochlebstwa, prorokujcie złudzenia!
Tylko 2 razy słowo z rdzeniem "jasnowidz-" występuje w PŚ

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-01-2007 17:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Oliwka !
Sprawdziłem (co prawda dość pobieżnie) podane przez Ciebie cytaty i nasuwają mi się spostrzeżenia:
1) sprawdź dalszy kontekst tych zdań
2) w przypadkach wątpliwych sprawdź również w innych przekładach czy się to pokrywa z kontekstem.
Niegdyś mialem podobny dylemat i wysłałem pytanie zarówno na "apologetykę"
http://apologetyka.katolik.net.pl/forum/...2#post2482
(poczytaj cały temat) jak i do Benedyktynów.
Odpowiedź jest jednoznaczna ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
22-01-2007 23:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ja też pobieżnie ale...


Rdz 44:15 Br "a Józef powiedział do nich: Cóżeście to zrobili? Czyż nie wiedzieliście, że posiadam dar jasnowidzenia?"
>>>


Biblia Hebraica Stuttgartensia:
וַיֹּאמֶר לָהֶם יוֹסֵף מָה-הַמַּעֲשֶׂה הַזֶּה אֲשֶׁר עֲשִׂיתֶם הֲלוֹא יְדַעְתֶּם כִּי-נַחֵשׁ יְנַחֵשׁ אִישׁ אֲשֶׁר כָּמֹנִי׃


A to to juz kompletnym zaskoczeniem - dlaczego jest tu mowa o Wężu?




1Sm 9:9 Bw "Dawniej w Izraelu mawiał każdy, kto wybierał się, aby zasięgnąć rady Bożej: Chodźmy do jasnowidza! /haroe

Albowiem kogo dziś zwie się prorokiem,/
נָבִיא
rz.m. nawi

dawniej nazywano jasnowidzem./haroe" 1Sm 9:11 Bw "A gdy ruszyli drogą, wiodącą w górę ku miastu, spotkali dziewczęta, które wyszły czerpać wodę. I rzekli do nich: Czy mieszka tu jasnowidz?"/haroeah


1Sm 9:18 Bw "I przystąpił Saul do Samuela w bramie i rzekł do niego: Powiedz mi, proszę, gdzie tu jest dom jasnowidza?/haroeh"

1Sm 9:19 Bw "Samuel odpowiedział Saulowi: Ja jestem jasnowidzem./haroeh.
Idź przede mną na wzgórze i będziecie dziś jeść ze mną, a jutro rano odprawię cię i objaśnię ci wszystko, co porusza twoje serce."


2Sm 24:11 Bw "A gdy Dawid wstał rano, takie słowo Pańskie doszło proroka/newi Gada, jasnowidza/choze Dawidowego:"


2Krl 17:13 Bw "A chociaż Pan ostrzegał Izraela i Judę przez wszystkich swoich proroków, przez wszystkich jasnowidzów, mówiąc: Zawróćcie ze swoich błędnych dróg i przestrzegajcie moich przykazań i ustaw zgodnie z całym zakonem, jaki nadałem waszym ojcom i przekazałem wam przez moje sługi, proroków,"
>>>>

Izajasz 29,10 Bo Pan spuścił na was sen twardy, zawiązał wasze oczy wieszczków/newiim- proroków i zakrył wasze głowy jasnowidzów./hachozim
Izajasz 30,10 którzy mówią do jasnowidzów/leroim: Nie miejcie widzeń/roe! i do proroków/chazim: Nie prorokujcie nam nagiej prawdy! Mówcie nam pochlebstwa, prorokujcie/chozu złudzenia!
Prosze , kto to rozgryzie?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
23-01-2007 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Oliwka napisał(a):Izajasz 29,10 Bo Pan spuścił na was sen twardy, zawiązał wasze oczy wieszczków/newiim- proroków i zakrył wasze głowy jasnowidzów./hachozim
Newiim to prorocy, a nie wieszcze.
Piszesz hachozim - powinno zas być: ha hozim חוזה co znaczy: umowa, kontrakt.
Jest to termin typowo prawniczy. Zatem nie wiem, skąd go wzięłaś Oliwko u Izajasza?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-01-2007 21:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Cytat:
Cytat:Izajasz 29,10 Bo Pan spuścił na was sen twardy, zawiązał wasze oczy wieszczków i zakrył wasze głowy jasnowidzów.
Izajasz 30,10 którzy mówią do jasnowidzów: Nie miejcie widzeń! i do proroków: Nie prorokujcie nam nagiej prawdy! Mówcie nam pochlebstwa, prorokujcie złudzenia!


Tylko 2 razy słowo z rdzeniem "jasnowidz-" występuje w PŚ
Zgubność korzystania z jednego przekładu i to na dodatek z Biblii Tysiąca Błędów., jak to trafnie określił ks. Dąbrowski.
W wierszu Iz 29,10, tak jak napisała Oliwka, użyto słowa hachozim co jest liczbą mnogą od chozeh, użytego między innymi w wierszu 2 Sm 24,11, gdzie mowa jest o Gadzie. Natomiast w wierszu Iz 30,10. Oba są opatrzone tym samym numerem w konkordacji Stronga: 02374. W wierszu 30,10 słowo chazim, pochodzące od chozeh (numer 02374) w Tysiąclatce przetłumaczono tym razem jako prorok. Wiersz Iz 30,10 przetłumaczono podobnie w katolickiej New Jerusalem Bible i większości innych przekładów anglojęzycznych, jednak w wierszach Iz 29,10 oraz 2 Sm 24,11 użyto tego samego słowa - seer (czyli, według mojego słownika, jasnowidz). W Biblii Poznańskiej podobnie, zarówno w Iz 29,10 jak i 2 Sm 24,11 użyto jednego słowa - widzący, natomiast w Iz 30, 10 "widzących" oraz "proroków". Natomiast w Czeskim Przekładzie Ekumenicznym w wierszu Iz 30,10 przetłumaczono ieroim oraz chazim jako "vidoucím" oraz "těm, kdo mají dar vidění". Jak więc widać Tysiąclatki nie można traktować jako tekst źródłowy, gdyż jest bardzo niedokładna.
24-01-2007 19:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Prorocy - newiim - to prorocy a nie wieszcze.
Tyle to ja wiem ,ale dlaczego przekłady biblijne tego nie wiedza ?
dlaczego nie sa zgodne z Hebraiskim -Tora?

Szukałam , proroka i wieszcza i widzącego no i... co raz to inaczej
Słusznie pisze teofil ,
Dlatego dziwi mnie utajnianie przez tych co wiedza a nie ujawinaja - boja sie :shock:

jeszcze raz wkleje to co mnie zaskoczyło - prosze o wyjaśnienie , zanim sama z mozołem znajde oco chodzi :o

Rdz 44:15 Br "a Józef powiedział do nich: Cóżeście to zrobili? Czyż nie wiedzieliście, że posiadam dar jasnowidzenia?"
>>>
O czym Josef mówi co to za jasnowidzenie ?


Biblia Hebraica Stuttgartensia:
וַיֹּאמֶר לָהֶם יוֹסֵף מָה-הַמַּעֲשֶׂה הַזֶּה אֲשֶׁר עֲשִׂיתֶם הֲלוֹא יְדַעְתֶּם כִּי-נַחֵשׁ יְנַחֵשׁ אִישׁ אֲשֶׁר כָּמֹנִי׃

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
24-01-2007 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Cytat:Rdz 44:15 Br "a Józef powiedział do nich: Cóżeście to zrobili? Czyż nie wiedzieliście, że posiadam dar jasnowidzenia?"
>>>
O czym Josef mówi co to za jasnowidzenie ?
Józef użył podstępu - tak naprawdę sam kazał ukryć kielich w worku Beniamina, a nie dowiedział się o tym dzięki darowi jasnowidzenia. W Biblii często nawet bohaterowie wiary używają podstępów uważanych dzisiaj za niemoralne np. dwukrotne ukrywanie małżeństwa z Sarą przez Abrahama dla ocalenia własnego życia, obrabowanie Egipcjan przez Hebrajczyków pod pozorem pożyczki (zresztą to zostało nakazane przez Jahwe!), zabicie Sisery przez Jael, czy w księgach deuterokanonicznych i tradycji żydowskiej podstępne zabicie Holofernesa przez Judytę.
24-01-2007 20:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
teofilu

Rdz 44:15 Br "a Józef powiedział do nich: Cóżeście to zrobili? Czyż nie wiedzieliście, że posiadam dar jasnowidzenia?"

Nie o podstęp mi chodzi ale o drugą częsc zdania-
Czyż nie wiedzieliście, że posiadam dar jasnowidzenia?"

tak jest przetłumaczone ,ale w hebr nie ma takiego okreslenia ,ani widzacy ani prorok ,wiec o czym mowa o jakim jasnowidzeniu?

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
25-01-2007 18:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
A, przepraszam, źle zrozumiałem pytanie. Użyto tu słowa nachash pochodzącego z bardzo archaicznej hebrajszczyzny. W istocie to słowo oznacza wąż, ale również "wróżba" lub "znak" oraz czasownik "wróżyc". Użyte jest także w Rdz 30,27 ("Odpowiedział mu Laban: Jeślim znalazł łaskę u ciebie, zostań u mnie, bo poznałem z wróżby, że Pan błogosławił mi przez wzgląd na ciebie." [BW]) albo Kpł 19,26 ("Nie będziecie jedli niczego z krwią; nie będziecie wróżyć ani czarować." [BW]) oraz Pwt 18,10; 1 Krl 20,33; 2 Krl 17,17 i 21,6 oraz 2 Krn 33,6.
25-01-2007 19:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Oliwka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Skoro juz tyle wiemy o wrózbach to może teraz rozważymy.

Jak to mozliwe ,ze Józef czynił cos co w oczach YHVH było niedobre? #-o

Jestem jak oliwka zielona w domu Elohim ;zaufałam łasce Jego
na wieki, wieków .
Ps.52/10
25-01-2007 20:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów