Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przemiana w Ciało i Krew - jakie słowa.
Autor Wiadomość
Pokora Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 31
Dołączył: Nov 2010
Reputacja: 0
Post: #1
Przemiana w Ciało i Krew - jakie słowa.
Nie jestem katolikiem i pytam
Jakimi dokładnie słowami ksiądz przemienia chleb i wino w Ciało i Krew?
02-05-2011 19:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Nie ksiądz przemienia bo ksiądz żadnej mocy nie ma sam z siebie, ale zstępujący Duch Święty na słowa kapłana.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
02-05-2011 19:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TOMASZ32-SANCTI Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 4,220
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Cytat:
Transsubstancjacja (od łac. transsubstantiatio), przeistoczenie – w teologii katolickiej oznacza rzeczywistą przemianę substancji podczas Eucharystii: chleba (hostii) w Ciało, a wina w Krew Jezusa Chrystusa. Termin ten został przyjęty podczas Soboru Laterańskiego IV w 1215 roku. Teolodzy prawosławni używają czasem terminu transsubstancjacja – uważają jednak, że termin ten ma charakter nie opisowy, ale wskazuje na tajemnicę obecności cielesnej Jezusa w Eucharystii.

W liturgii rzymskiej podczas Eucharystii używany jest chleb pszeniczny, niekwaszony, wino naturalne - niesłodzone, z winogron. Aktu transsubstancjacji może dokonać jedynie kapłan, wzbudzając w sobie intencję przemienienia chleba (hostii) i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa oraz wypowiadając słowa ich konsekracji:

* nad hostią: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: to jest bowiem Ciało Moje, które za was będzie wydane (Mt 26,26; Mk 14,22; Łk 22,19; 1Kor 11,24);
* nad winem: Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: to jest bowiem kielich krwi Mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę. (Mt 26,27-28; Mk 14,24; Łk 22,20; 1Kor 11,25)

ZA: Wikipedia
ttp://pl.wikipedia.org/wiki/Transsubstancjacja

Warto sobie w google przejrzeć termin "PRZEISTOCZENIE" Uśmiech

Warto też wspomnieć, że kapłan uobecnia osobe Chrystusa podczas Eucharystii, Tak więc nie jest to cześć Mszy Świetej, która miała by świadczyc o tym, że została ona wymyslona czy wprowadzna w oparciu o ustalenia własne Kościoła, ale w oparciu o słowa samego Chrystusa zaczerpniete z ostatniej wieczerzy spedzonej ze swoimi uczniami.

TOMASZ32 --> VIA AD DEUM
"Nieustannie nosząc w naszym ciele umieranie Jezusa,aby także objawiło sie w nas Jego zmartwychwstanie."
03-05-2011 15:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #4
 
Scott, jak Duch Święty zstępuje na słowa kapłana, to chyba ten jakąś moc musi mieć, bo na moje jakoś zstępować nie chce Smutny ;D

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
04-05-2011 16:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #5
 
Nie tyle moc omyk, bo takie podejście może pomieszać w głowie - raczej kapłan na mocy sakramentu (Bożej mocy) ma prawo w sposób szczególny o to prosić Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
04-05-2011 21:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
bashca Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 835
Dołączył: Apr 2009
Reputacja: 0
Post: #6
 
Cytat:Przeistoczenie

KKK 1375 Przez przemianę chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa staje się On obecny w tym sakramencie. Ojcowie Kościoła zdecydowanie potwierdzali wiarę Kościoła w skuteczność słowa Chrystusa i działania Ducha Świętego dla dokonania tej przemiany. Św. Jan Chryzostom wyjaśnia:

To nie człowiek sprawia, że dary stają się Ciałem i Krwią Chrystusa, ale sam Chrystus, który został za nas ukrzyżowany. Kapłan reprezentujący Chrystusa wypowiada te słowa, ale ich skuteczność i łaska pochodzą od Boga. To jest Ciało moje, mówi kapłan. Słowa przemieniają dary złożone w ofierze (Św. Jan Chryzostom, De proditione Judea, 1, 6: PG 49, 380 C).

Święty Ambroży mówi o tej przemianie:

Nie ma tu tego, co ukształtowała natura, lecz co uświęciło błogosławieństwo, a błogosławieństwo to większą posiada moc aniżeli natura, ponieważ zmienia samą nawet naturę. Czyż więc słowa Chrystusa, który mógł z niczego stworzyć coś, co nie istniało, nie są w stanie zmienić istniejących rzeczy na to, czym uprzednio one nie były? Nie jest bowiem czymś mniejszym stwarzać naturę rzeczy, aniżeli ją zmieniać (Św. Ambroży, De mysteriis, 9, 50. 52: PL 16, 405-406).

KKK 1376 Sobór Trydencki streszcza wiarę katolicką, nauczając: "Ponieważ Chrystus, nasz Odkupiciel, powiedział, że to; co podawał pod postacią chleba, jest prawdziwie Jego ciałem, przeto zawsze było w Kościele Bożym to przekonanie, które święty Sobór wyraża dzisiaj na nowo, że przez konsekrację chleba i wina dokonuje się przemiana całej substancji chleba w substancję Ciała Chrystusa, Pana naszego, i całej substancji wina w substancję Jego Krwi. Święty Kościół katolicki słusznie i właściwie nazwał tę przemianę przeistoczeniem" (Sobór Trydencki: DS 1642).

zacytowałam to co KKK mówi o konsekracji, nie moge znaleźć jednak potwierdzenia tego co obiło mi sie gdzieś o uszy, nie wiem z jakiego źródła to słyszałam. Chodzi o to , że gdy kapłan pomyli Słowa Konsekracji, wówczas nie może sie poprawić, i Przeoistoczenie na Mszy nie może mieć miejsca. Słyszeliście o tym?

"Dla niektórych ludzi twoje życie może być jedyną Biblią jaką przeczytają" Uśmiech
/W.J Toms/
05-05-2011 16:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #7
 
Jeśli dobrze pamiętam, to tak uważano jeszcze za czasów sobory w Trydencie, na ile kojarzę, to spory kawałek Mszy musiał być powtórzony przed "drugim podejściem". Dziś powtarza się słowa i tyle... To nie słowo człowieka czyni cud Uśmiech - więc zająknięcie nie może Boga powstrzymać.

Od razu mówię, że wiedza od wiekowego kapłana, nie z oficjalnych dokumentów, jakoś nie wgłębiałam się w to.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
05-05-2011 17:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Placebo_Domingo Offline
Account not Activated

Liczba postów: 75
Dołączył: Nov 2009
Post: #8
 
Tak to prawda, że Przeistoczenie nie nastąpi, wierni wprawdzie otrzymują pewne łaski, ale to są najważniejsze słowa Mszy, więc pomyłka jest tu zgrozą. Przed Soborem kapłan zaciągła na siebie grzech ciężki, więc dzisiaj i tak to zelżało. Ale to nie prawda, że pomyłki nie mają znaczenia.
05-05-2011 21:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #9
 
dodam tylko, że dla tych wiernych, którzy nie zauważą niedopełnienia formy sakramentu sakrament jest normalne ważny, a kapłan jest zobowiązany potem dopełnić to czego zabrakło. podobnie, jeśli by było jakieś uchybienie co do materii sakramentu.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
06-05-2011 11:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dawid Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 380
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #10
 
A ja dodam, że w rodzinie Kościołów Wschodnich znalazł się ryt Boskiej Liturgii (Mszy Świętej), który stał się bardzo "problemowy" dla administracji Kościelnej w Watykanie, ponieważ nie zawierał bezpośrednich słów przeistoczenia jest jest to w wersji łacińskiej oraz wszystkich pozostałych rytach wschodnich.

Komisja badająca ten ryt, a wraz z nią Watykan zdecydował jednak o ważności sakramentu mimo braku bezpośrednich słów przeistoczenia w formie powszechnie znanej.

Więcej info: http://www.jezuici.pl/mblaza/articles.php?lng=pl&pg=124

[Obrazek: zadowolony_user_sancti.jpg]
08-05-2011 22:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów