Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kocham muzułmanina
Autor Wiadomość
marisela Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 22
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #46
 
Wracam do obserwowania forum Uśmiech Pisać więcej nie zamierzam, jako że denerwuję innych - a nie było to moim zamiarem. To forum ma (przynajmniej w założeniu :winkUśmiech inny cel niż personalne rozgrywki. Pozdrawiam wszystkich, księdza Marka również Duży uśmiech
22-04-2007 16:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #47
 
Ks.Marek napisał(a):To akurat mało ważne. Rzecz dotyczy głoszenia Zmartwychwstałego. I to tylko tyle, albo i az tyle.
wobec tego wypowiedż (cytat z Pisma) nie ma związku z moją wypowiedzią (zacytowana przez Księdza)

Ks.Marek napisał(a):Jak zwał, tak zwał. Nie przystoi teologowi tak ścinać wszystko w pień.
sprowadzając to do kwestii nazwy pomija Ksiądz sedno problemu:

wewnętrzny konflikt wartości związany z religijnym wychowaniem dziecka

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
22-04-2007 16:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #48
 
M. Ink. * napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):To akurat mało ważne. Rzecz dotyczy głoszenia Zmartwychwstałego. I to tylko tyle, albo i az tyle.
1. wobec tego wypowiedż (cytat z Pisma) nie ma związku z moją wypowiedzią (zacytowana przez Księdza)

Ks.Marek napisał(a):Jak zwał, tak zwał. Nie przystoi teologowi tak ścinać wszystko w pień.
2. sprowadzając to do kwestii nazwy pomija Ksiądz sedno problemu:

wewnętrzny konflikt wartości związany z religijnym wychowaniem dziecka

Ad 1 - doprawdy? Po czym wnosisz? Fragment tyczy się głoszenia Ewangelii do Greków - pogan. Wielu z nich sie przyłączyło do Pawła i Sylasa. Czemuż zatem mam odbierać skutecznośc głoszenia Chrystusa danej osobie-katolikowi w środowisku małżeńskim?

Ad 2. - Uważam, że należy być przygotowanym do podjęcia obowiązków małżeńskich. Również - albo wręcz nade wszystko - od strony duchowej. Jeśli katolik uzna, że nie podoła, niech nie wstępuje w związek.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-04-2007 16:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #49
 
marisela napisał(a):A wracając do tematu - gdybym była katoliczką, nie wyszłabym za muzułmania z intencją "nawrócenia" go. To mi pachnie kłamstwem
Ależ, moja droga - jest dokładnie odwrotnie.
Jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że trwamy w prawdzie to w imię autentycznego dobra drugiej osoby należałoby przybliżyć prawdę tej osobie.
Jeżeli natomiast nie uznajemy naszej religii za prawdziwą tylko za "jedną z wielu prawdziwych" to w moim przekonaniu lepiej wogóle chyba dać sobie spokój z taką "wiarą" ...
Prawd nie istnieje "wiele równoległych" - prawda jest jedna ...
Co do sprawy:
marisela napisał(a):w końcu kwestie religii należy rozpatrzyć przed ślubem, podobnie kwestie wychowania ewentualnego potomstwa.
Owszem - zgoda.
Wchodząc w związek z przedstawicielem/ką innej religii takie sprawy należałoby rozpatrzyć jeszcze przed ślubem - i na coś się zdecydować.
Są przykłady (jak np. w małżeństwie b. Premiera RP) że małżeństwo może być zgodne nawet pomimo różnicy Wyznań Współmałżonków.
Niezbędne jednak wypadałoby ustalenie wychowania dzieci tak by nie narażać ich na konflikt sumienia (co PP. Buzkom najwyraźniej doskonale się udało) ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
22-04-2007 18:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #50
 
Cytat:Ad 1 - doprawdy? Po czym wnosisz?
to bardzo proste:
wypowiedź, do której Ksiądz odnosił się z tym cytatem z Łukasza dotyczył potencjalnego wyboru między małżeństwem międzywyznaniowym (tzn. tylko takim małżeństwem międzywyznaniowym, w którym można spodziewać się konfliktu o religijne wychowanie potomka) i nie ma tam wzmianki o głoszeniu Zmartwychwstałego; skoro Ksiądz w nawiązaniu do moich słów zaczyna mówić coś o Zmartwychwstałym, to może to być dla mnie (ale chyba nie tylko dla mnie) niejasne; jeszcze trudniej było zrozumieć na czym polega związek między zacytowanymi moimi słowami, a słowami z Biblii; jeśliby nie było takiego związku, to odebrałbym to jako banalne "wciskanie Chrystusa na siłę";

ponieważ oczekuję czegoś więcej od katolickiego księdza niż tylko taniego prozelityzmu i zakładam, że w nawiązaniu tym powinno być coś więcej niż tylko takie "zapychanie Chrystusem każdej luki", więc mój powyższy sprzeciw jest czymś oczywistym; ostatecznie jest to bowiem sprzeciw wobec "wciskania Biblii na siłę" nawet tam, gdzie nie pasuje, czyli sprzeciw wobec taniego ewangelizatorstwa (taniego ewangelizatorstwa deformującego - być może bardziej niż się nam zdaje - prawdziwe głoszenie Ewangelii), które - jak mi się z "przerażeniem" wydawało - dostrzegłem w poście Księdza :roll:

nie widząc związku - zaprotestowałem:

Ks.Marek napisał(a):
Cytat:osobiście gdybym stanął przed wyborem: wiązać się z perspektywą takiego dylematu, lub zrezygnować ze starań o taki związek, wybrałbym to drugie; uchroniłbym w ten sposób zarówno siebie, jak i osobę, do której żywiłbym cieplejsze uczucia od wewnętrznych konfliktów
Łukasz Ewangelista w Dziejach Apostolskich napisał/a:
17,1 Przeszli przez Amfipolis i Apolonię i przybyli do Tesaloniki, gdzie Żydzie mieli synagogę.
17,2 Paweł według swego zwyczaju wszedł do nich i przez trzy szabaty rozprawiał z nimi.
17,3 Na podstawie Pisma wyjaśniał i nauczał: Mesjasz musiał cierpieć i zmartwychwstać. Jezus, którego wam głoszę, jest tym Mesjaszem.
17,4 Niektórzy z nich, a także pokaźna liczba pobożnych Greków i niemało znamienitych kobiet uwierzyło i przyłączyło się do Pawła i Sylasa.
cóż... pomiędzy tymi dwiema wypowiedziami raczej trudno dostrzec związek - przynajmniej na pierwszy (a nawet drugi i trzeci) rzut oka

Ks.Marek napisał(a):Fragment tyczy się głoszenia Ewangelii do Greków - pogan. Wielu z nich sie przyłączyło do Pawła i Sylasa. Czemuż zatem mam odbierać skutecznośc głoszenia Chrystusa danej osobie-katolikowi w środowisku małżeńskim?
no tak, a teraz jest to już zdecydowanie jaśniejsze

co do samej skuteczności: wiele osób odbiera wymagania dotyczące katolickiego wychowania w małżeństwach międzywyznaniowych jako formę narzucania religii; pytają o przyczyny przepisu:

Ks.Marek cytując Kpk napisał(a):również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;
osobiście wydaje mi się, że przy tłumaczeniu przyczyn istnienia takiej normy, doprecyzowania wymaga również określenie "uczyni wszystko, co w jej mocy", które można dość różnie interpretować...

xMarek napisał(a):Ad 2. - Uważam, że należy być przygotowanym do podjęcia obowiązków małżeńskich. Również - albo wręcz nade wszystko - od strony duchowej. Jeśli katolik uzna, że nie podoła, niech nie wstępuje w związek.
problem w tym, że może - po uznaniu, że nie podoła - wstąpić w związek i porzucić katolicyzm; ale z drugiej strony może to i lepiej... czy Kościołowi są "na siłę potrzebni" tacy, którzy nie są ugruntowani w swych religijnych przekonaniach? może lepiej, żeby Kościół był o połowę mniejszy, ale bardziej zaangażowany w swój własny katolicym?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
22-04-2007 21:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #51
 
Inki ..
"Wierzący/nioepraktukujący" z jednej strony źle świadczą o Kościele - z drugiej to "narybek" na świętych ..

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
22-04-2007 21:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #52
 
M. Ink. * napisał(a):to bardzo proste:
A o czym mówił Paweł do greków? O "AlkaPrimie", o szydełkowaniu?
M. Ink. * napisał(a):cóż... pomiędzy tymi dwiema wypowiedziami raczej trudno dostrzec związek - przynajmniej na pierwszy (a nawet drugi i trzeci) rzut oka
Prawdą jest, iż nie do końca wyłożyłem w czym rzecz. Pośpiech jest złym doradcą. Niemniej jednak wątek ten ciągna mniemam, ambitni ludzie, którzy nie spoczna na laurach, tylko będa drążyc temat - jak ty. Co mnie bardzo cieszy.
M. Ink. * napisał(a):co do samej skuteczności: wiele osób odbiera wymagania dotyczące katolickiego wychowania w małżeństwach międzywyznaniowych jako formę narzucania religii
Tak szczerze: czy to aby do końca mój problem? Ja trwam jak góra Syjon przy mojej parafii, świątyni, etc - służe radą i pomocą "wyjaśnianiem Pisma" etc. Kapłaństwo jest służebne - ma nieśc ksiądz pomoc i wiedzę. Zapraszam, chętnie pomogę każdemu, kto tylko tego chce, i na ile są rozległe moje kompetencje.
Co do ostatnich dwóch cytatów "ze mnie" - zgadzam się, trzeba jasności norm oraz bycia goacym lub zimnym. Poza tym, miejmy świadomość, iż Powszechna wola zbawcza naszego Pana, Jezusa Chrystusa chce objąć każdego człowieka, z każdego pokolenia, ludu i języka. Oznacza to dla mnie, iż ja mam robić swoje, nieść Ewangelię, sprawowac sakramenty, nauczać, uświecać Lud Boży i samego siebie. Ale Panu Bogu też coś powinienem do roboty zostawić. I On się nie pogniewa, że ceduje na niego jakieś zadania.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
22-04-2007 22:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #53
 
ddv napisał(a):"Wierzący/nioepraktukujący" z jednej strony źle świadczą o Kościele - z drugiej to "narybek" na świętych
dla mnie o wiele gorzej, gdy ktoś praktykuje, ale... tylko w niedzielę (albo co gorsza - tylko na mszy)... "poza" już zapomina

Ks.Marek napisał(a):A o czym mówił Paweł do greków? O "AlkaPrimie", o szydełkowaniu?
niewątpliwie mówił do Greków o związkach międzywyznaniowych, acz szkoda, że nie w cytowanym fragmencie :krzywy:

Ks.Marek napisał(a):Tak szczerze: czy to aby do końca mój problem?
zdecydowanie tak; Ksiądz powinien umieć jasno i precyzyjnie wytłumaczyć dlaczego Kościół stawia takie, a nie inne wymagania; z tego co wiem na tym polega bycie specjalistą od Kościoła :roll2:

Ks.Marek napisał(a):ma nieśc ksiądz pomoc i wiedzę
Ks.Marek napisał(a):nauczać, uświecać Lud Boży i samego siebie
no tak, a co my tu mamy? zobaczmy:

Ks.Marek napisał(a):czy to aby do końca mój problem?
czyżby umywanie rąk od problemu?
;P

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
23-04-2007 05:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #54
 
M. Ink. * napisał(a):czyżby umywanie rąk od problemu?
Niekoniecznie.
Jak pisałem, trwam jak Góra Syjon...
Ale dostrzegam też swego rodzaju obojętność pośród Ludu Bożego, na te sprawy.
Mówi się o wielu rzeczach na katechezie, podczas homilii, katechezy parafialnej - a i tak, ludki przychodza ( o ile przychodzą) i wyglądają tak, jakby mieli pierwszy raz do czynienia z danym problemem.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
23-04-2007 08:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #55
 
M. Ink. * napisał(a):dla mnie o wiele gorzej, gdy ktoś praktykuje, ale... tylko w niedzielę (albo co gorsza - tylko na mszy)... "poza" już zapomina
Oni mają trochę większą szansę na nawrócenie od tych, którzy muszą wszystko zaczynać od podstaw coś mi się wydaje ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
26-04-2007 19:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #56
 
ddv napisał(a):Oni mają trochę większą szansę na nawrócenie od tych, którzy muszą wszystko zaczynać od podstaw coś mi się wydaje ...
"szansa na nawrócenie"...?

ponoć "prostytutki i złodzieje przed nami wejdą Tam"...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
26-04-2007 21:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #57
 
M. Ink. * napisał(a):ponoć "prostytutki i złodzieje przed nami wejdą Tam"...
Na pewno - pod warunkiem odrzucenia grzechu ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
26-04-2007 23:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #58
 
ddv napisał(a):Oni mają trochę większą szansę na nawrócenie od tych
Cytat:Na pewno
mam wrażenie pewnej sprzeczności tych wypowiedzi...

to jak to w końcu jest z tą "szansą na nawrócenie", ddv, bo wiesz... ja bym tak zasadniczo nie bronił tych katolików, co katolikami są tylko od wielkiego dzwonu :hm:

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
27-04-2007 01:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #59
 
M. Ink. * napisał(a):to jak to w końcu jest z tą "szansą na nawrócenie", ddv, bo wiesz... ja bym tak zasadniczo nie bronił tych katolików, co katolikami są tylko od wielkiego dzwonu
Oficjalnie mówię o nich jako o "ziarnie odłożonym na siew" - nieoficjalnie dodaję po cichu że to co za długo jest odłożone nie tylko traci siłę kiełkowania ale bywa że i czymś brzydkim trąci ... :roll:
Cóz - jakby się na to nie patrzeć szansę jednak mają - przynajmniej wiedzą że są ziarnem ..
I daj Boże by zechciało im sie zakiełkować ...

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Sob 28 Kwi, 2007 08:45 ]
Wczytuję się w ten wątek, i jakoś nie potrafię zrozumieć, do czego zmierza ta szermierka na posty: ddv-M.Ink.?
Czy mogę prosić o jakieś określenie konkretnego problemu, czy to wiedza zastrzeżona?

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
27-04-2007 16:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #60
 
jeśli ziarno nie obumrze....

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
28-04-2007 04:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów