Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dar Proroctwa
Autor Wiadomość
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Dar Proroctwa
Modle sie w jezykach, ta modlitwa sie czesto u mnie nawet rozwija, ale nie umiem sluchac glosu Boga. O co dokladnie chodzi w charyzmacie proroctwa? W Pismie Swietym jest napisane:

Cytat:"Troszczcie się o dary duchowe , szczególnie zaś o dar proroctwa"
(1 Kor 14,1)

Ja osobiscie chcialebym poslugiwac tym charyzmatem. Ale tak patrzac na nasza Wspolnote to nie kazdy posiada ten Dar, powiedzialbym, ze malo kto jak na tak duza wspolnote.

Jaki jest przepisa na troszcenie sie o ten dar? Czy tylko modlitwa? Czy trzeba miec jakies zaslugi? Chcialbym sie cos wiecej dowiedziec na temat tego o to charyzmatu. Jak sie wsluchiwac jak rozpoznawac glos Boga od siebie samego.
13-06-2004 13:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gregoriano Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,192
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Dar Proroctwa
Rasta napisał(a):Ja osobiscie chcialebym poslugiwac tym charyzmatem.

Super, zachęcam Ciebie, abyś dalej trwał w tym postanowieniu przed Panem! /moje spostrzeżenie/

Rasta napisał(a):Ale tak patrzac na nasza Wspolnote to nie kazdy posiada ten Dar, powiedzialbym, ze malo kto jak na tak duza wspolnote.

Heheh.... Może za mało pragniemy, nie modlimy się o to, a nawet gdy to czynymi to po miesiącu juz tego nie czynimy bo, chcemy szybkich rezultatów! Jeszcze jedna sprawa, nie wszyscy muszą prorokować! Niewątpliwe każdy z nas ma pragnąć aby Bóg do nas mówił.....

Rasta napisał(a):Jaki jest przepisa na troszcenie sie o ten dar? Czy tylko modlitwa?

Głównie modlitwa! Tylko ważne jaka? Wierna... Możesz ten dar otrzymać np.: za dwa lata. Wielu jeśli nie widzi szybkich rezultatów to przestają się modlić i co? Gaszą Ducha Świętego w sobie --> Jego działanie /mówię tak ogólnie, choc sam idealny w tym zagadnieniu nie jestem/ Bóg wie lepiej, może być tak, że teraz nie jestes gotowy na przyjęcie tego daru, stad potrzeba przygotowania. My najczęsciej tego nie widzimy, dlatego potrzeba wielkiego zaufania Duchowi Świętemu i "uciekaniu" na skupianiu się na sensacji, która niewątpliwe ten charyzmat wzbudza! Jeśli ktoś go ma to wyłącznie do tego by nim służyć a nie prezentować swoja wielkość!
Jeszcze to nie wszystko /wg mnie/. Troszczenie nie polega tylko na naszych pragnienach, naszej modlitwie ,ale również wyraźa sie to również na rozeznawaniu. Rozeznawaniu czego? Czy to co jest mówione w imieniu Boga, rzeczywiście pochodzi od Niego! Może to zadanie bardziej księdza, lidera, animatorów ale to jest bardzo ważne. To jest troska o to żebyśmy byli pewni, że ci którzy mówią nie mówią od siebie.... /pomijam o co tu konkretnie chodzi, bo to szeroki temat/. Kolejna sprawa to zachęcanie do tego charyzmatu. Tu rola głównie pasterza wspólnoty. Może to nie dotyczy bezpośrednio Ciebie, ale tylko pozornie. Dlaczego? Sadze, że na nas wszystkich "ciąży" obowiązek, abyśmy modlili się za pasterza i prowadzacych aby wiedli wspólnotę droga Pana, zawsze pewne rzeczy moga zaniedbać np.: zachęcanie do tego charyzmatu, a wtedy to nie tylko ich wina ale wszystkich. Na pewno jeszcze wskazane jest zatroszczenie się o jakąś dobrą ksiązkę na ten temat. To nie problem wystarczy podejść do prowadzących i poprosić /"Przebudzenie charyzmatów" byłaby wskazana dla Ciebie, jeśli rzeczywiście się tym interesujesz to podejdź do nas, pożycze ci ją/ To na ten temat tyle wg mnie.

Rasta napisał(a):Czy trzeba miec jakies zaslugi?

Nie trzeba mieć żadnych zasług!!!! Charyzmat to inaczej dar, czy dar może miec jakąś cenę? Albo komuś cos dajesz albo sprzedajesz! Bóg daje nam dary duchowe ze swojej dobroci, za darmo /--> Iz 55, 1nn/. Co innego jeśli chodzi o rozwój danego charyzmatu, nastepuje on wraz z naszym wzrostem świętości. Tylko uwaga, jest wolny w tym co robi. Daje każdemu tak jak chce = nie każdy musi posługiwac darem proroctwa, On wie najlepiej co komu potrzeba.....

Rasta napisał(a):Chcialbym sie cos wiecej dowiedziec na temat tego o to charyzmatu.

Na to juz ci odpowiedziałem..... Zachęcam książeczka do reki i heja.........

Rasta napisał(a):Jak sie wsluchiwac jak rozpoznawac glos Boga od siebie samego.

Ojjj to odrębny temat, może teraz ci nie odpowiem, ale to zrobię bo to bardzo ważne. Tylko jedna uwaga nie trzeba miec charyzmatu proroczego, aby słuchać Boga!

Pozdrawiam /cdn.../
14-06-2004 15:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Hehe to chyba moj ulubiony temat Uśmiech. Gregoriano bardzo wiele powiedzial na temat tego daruwiec moze porusze te sprawe o ktorej nie powiedzial. Istniej kilka kryteri ocen czy proroctwo jest prawdziwe czy nie:
1. Proroctwo powinno zostać osądzone przez wspólnotę, której został dany przez Ducha Świętego dar rozeznania.
2. W treści proroctwa powinny być elementy dodające odwagi, pocieszające, łagodnie napominające, wlewające w serce nadzieję. Jeśli istnieją w nim elementy przedstawiające groźby, wyrzuty, przepowiadające kary, które zasiewają w duszach strach przygnębienie i dezorientację, proroctwo takie powinno być osądzone jako fałszywe.
3. Głównym celem powinno być głoszenie chwały Bożej. Wypowiadane słowa powinny wypływać z obfitości Bożej miłości.
4. Pewność, że proroctwo dotyczące przyszłości jest autentyczne można uzyskać dopiero wtedy, gdy zostanie ono spełnione, toteż należy podchodzić do nich z ostrożnością i pewną rezerwą.
5. Treść proroctwa musi być zgodna z Pismem Świętym i nauczaniem Kościoła. Jeśli tak nie jest fałszywość jest ewidentna, bowiem Duch Święty nie może przeczyć samemu sobie.
6. Treść proroctwa powinna rozwijać w nas życie Chrystusa, pogłębiać wzajemną miłość. Jeśli natomiast pobudzi niezdrową ciekawość, wywoła chorobliwe pragnienia, odwróci naszą uwagę od Boga – bez wątpienia można je uznać za fałszywe.
Jesli natomiast czujesz iz Pan Bog chce sie toba posluzyc w przekazaniu proroctwa a jednoczesnie masz watpliwosci czy dane proroctwo nie pochodzi od ciebie zachecam cie do zapisania slow ktore slyszysz i dania ich do rozeznania osobom posiadajacym dar rozeznania taka propozycje uslyszalem kiedys kiedy sam dzielilem sie swoimi watpliwosciami z osoba odpowiedzialna za nasza wspolnote.
Napisales :"Jaki jest przepisa na troszcenie sie o ten dar? Czy tylko modlitwa?" Mysle ze jedynym warunkiem otrzymania daru proroctwa jest pragnienie tego daru i modlitwa o niego. Zwłaszcza modlitwa uwielbienia Boga, bo wtedy jesteśmy najbliżej Bożego objawienia, wtedy Bóg przemawia do nas najmocniej. Charyzmat proroctwa, tak jak inne charyzmaty, otrzymują ci, którzy są blisko Boga i zachowują dziecięcą ufność, spontaniczność i odwagę.
17-06-2004 21:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Tomek ptak napisał(a):1. Proroctwo powinno zostać osądzone przez wspólnotę, której został dany przez Ducha Świętego dar rozeznania.
2. W treści proroctwa powinny być elementy dodające odwagi, pocieszające, łagodnie napominające, wlewające w serce nadzieję. Jeśli istnieją w nim elementy przedstawiające groźby, wyrzuty, przepowiadające kary, które zasiewają w duszach strach przygnębienie i dezorientację, proroctwo takie powinno być osądzone jako fałszywe.
@pkt1: Jesli cos ma byc "osadzone przez wspolnote" to bedzie tylko sluchaniem tego, co wspolnota chce uslyszec, a przeciez "najtrudniej byc prorokiem we wlasnym kraju"
@pkt2:Wiec wiekszosc proroctw no Jeremiasza nalezy odrzucic jako falszywe?

Do pozostalych punktow nie mam zastrzezen.

www.malach.tox.pl
30-07-2004 16:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Spirit_of_Martin Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 23
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
Proroctwo - temat rzeka Oczko

No więc po kolei:

Czego może dokonać proroctwo?
- przywrócić człowiekowi godność i szacunek do samego siebie (Mt 16,16-19 )
- napominai ostrzega (w miłosci) (Ap 2-3 )
- wskazuje kierunek i rozszerza wizję (Dz 10,9-16 )
- proroctwo wskauje intencję modlitewne
- proroctwo daje zrozumienie Pisma oraz namaszcza do nauczania i głszenia
- pomaga w ewangelizacji (Dz 10,9-16; 1 Kor 14,24-25 )
- proroctwo może dać poznanie dotyczące uzdrowienia wewnetrznego oraz przyniesć uzdrowienie (Mt 8,5-13 )
- proroctwo może wzbudzić akt skruchy lub uwielbienia w zgromadzeniu (1 Kor 14,24-25 )
- może odnowić wiarę
- proroctwo pomaga nam wytrwać w walce
buduje, zachęca i pociesza ( 1 Kor 14,3 )

"Ilekroć otrzymywałem Twoje słowo, pochłaniałem je, a Twoje słowo stawało się dla mnie rozkoszą i radością serca mego" (Jr 15,16 )

-----------------------------------------------------------------------------

Dwa rodzaje proroctwa:
- Natchnienie - mówienie rzeczy znanej, ale pod wpływem Boga, pod Jego namaszczeniem
- Objawienie - mówienie rzeczy nieznanej pod wpływem Boga, pod Jego namaszczeniem

------------------------------------------------------------------------------

Proroctwo w Nowym Testamencie:
- "Gorliwie pragnijcie darów duchowych, szczególnie daru proroctwa" ( 1 Kor 14,1 )
- "Wszyscy możecie prorokować" (1 Kor 14,31 )
- "Prorokujemy tylko po części" ( 1 Kor 13,8 )

Źródło - Szkoła posługi charyzmatycznej - wspólnoty Cor et Lumen Christi - Damian Stayne (To tylko znikome fragmenty)
-----------------------------------------------------------------------------

To jest tylko to co moge przekazać - niestety więcej nie moge z tego aspektu że osoba która kiedys bedzie sie wybierała na ten kurs powinna przezyc je w pełni.
A an tym kursie jest mówione jak rozpoznać proroctwo, jak otrzymać dar proroctwa, podzaił na proroctwa, jak posługiwać proroctwem no i wkońcu jest czas nawet na posługe proroctwem ( ja posługiwałem księdzu a ten ksiadz posługiwął mi Oczko ).

Dodam tylko tyle dla sceptyków - na Szkole Charyzmatów był Biskup, kilkunastu księzy, kilkunastu kleryków, katecheci, coś około 200 uczestników, więc to było jak najbardziej katolickie i jak najbardziej akceptowane i wyznawane przez kosciół Oczko

Pozdrawiam

Zapraszam do serwisu Malach - tak?e serwis miasta G?ogów
Zainteresowany/a? Kliknij tu http://www.malach.org
30-07-2004 19:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
czlowieku - ale ty jestes obryty w tych temat widze Duży uśmiech

A mam jeszcze takie pytanie - czy jesli ktos w warunkach "pozawspolnotowych" ma "widzenie" - zalozmy, ze prawdziwe, to tez ma sie poddac pod ocene wspolnocie, ktorej to nie dotyczy albo komukolwiek?

www.malach.tox.pl
31-07-2004 00:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Spirit_of_Martin Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 23
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
tzn wiesz ja tego na pamiec nie znam bo to byłby masohizm Język Po prostu mam swoje materiały z których jak trzeba korzystam.

A co do twojego pytania.

No więc proroctwo może być całkiem zwyczajne w szarej codziennosci:

"- zwyczajne widzenie - Bóg mówi do nas w codzienności (Jr 1,11-12: "Co widzisz? Gałązkę drzewa czuwającego". Po przez ludzi i wydarzenia."

Takiego widzenia nie trzeba konsultować jezli nie dotyczy ono wspólnoty a mamy pewność że jest prawdziwe i dotyczy nas. Natomiast jezli nie mamy pewności to warto takie widzenie przedstawić księdzu albo komus z posługujacych żeby spróbował je wytłumaczyć albo zrozumieć - oczywiście zdarza sie tak że dopiero po pewnym czasie odnajdujemy znaczenie proroctwa.

Zapraszam do serwisu Malach - tak?e serwis miasta G?ogów
Zainteresowany/a? Kliknij tu http://www.malach.org
31-07-2004 11:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gerwaz Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 276
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Kiedy czytam tego ostatniego posta przypomina mi sie motyw z ciezarowka wiozaca znaki drogowe z filmu "Bruce Wszechmogacy" Duży uśmiech

A swoja droga wyobrazacie sobie taki sposob dzialania jak prorocy Starego Testamentu (w stylu jedziecie do obcego miasta, stajecie na rynku i mowicie, coscie uslyszeli)?

www.malach.tox.pl
01-08-2004 21:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #9
 
Moja wspólnota przed dwoma laty przeszła kryzys. Wiele osób odeszło, na szczęście większość pozostała przy Bogu.

Chodzi mi o to, że było wiele proroctw ostrzeżeń, ale wielu nie chciało ich słuchać.

Są takie osoby, że zamiast naprawdę prorokować, "cukrzą", tzn. mówią to, co chciałyby, żeby Bóg powiedział. Najczęściej niestety są to puste slogany, bez natchnienia Ducha Świętego. Początkowo wyglądało to tak, ze każdy mógł swobodnie na forum powiedziećproroctwo, ale niestety po pierwsze wielu się krępowało, po drugie, "cukrzenie" było w modzie.

Teraz owszem, można wypowiedzieć na forum, ale są też przygotowane kartki i długopisy, decyduje diakonia prowadzenia modlitwy i pasterz, czy proroctwo powinno być ogłoszone. Jak dotąd wszystko sie sprawzdiło, zgodnie z zasadą "poznacie po owocach". Jak dotąd nei zdarzyło się, żeby diakonia nie przekazałą proroctwa wspólnocie, a było ono prawdziwe, jak czas pokazał. Duch Święty działą w jednosci i zawsze w jednym kierunku. Sami siępo sobie uczymy, ze proroctwa się nie lekceważy, że trzeba pokonać własne uprzedzenia i osądzać Duchem, a nie emocjami i własnym rozumem. Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-06-2005 18:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Tak jak ksiadz powiedział, że proroctwo nigdy nie bedzie czystego pochodzienia od Ducha Świętego. Zawsze bedzie w nim troche nas, bo to my je mówimy.
Ale wiadomo, że w proroctwie nie może byc takch słów "pochłonie Cie piekło" tak jak to nam prorokuje Katolik Oczko Język w jednym z działów Język

<>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <><
27-06-2005 08:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kasiaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 80
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
Dar proroctwa
Ja mam pytanie. Jeśli ktoś posiada dar proroctwa to co powinien robić.W czasie spotkania powinien mówić że chce przekazać słowo a może po spotkaniu powiedzieć liderowi.Czy każda osoba z charyzmatem proroctwa powinna posługiwać tym darem.Jak wygląda ta sama sytuacja z darem który ja nazywam poznanie lub światło.
20-07-2005 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #12
Re: Dar proroctwa
kasiaa napisał(a):Ja mam pytanie. Jeśli ktoś posiada dar proroctwa to co powinien robić.W czasie spotkania powinien mówić że chce przekazać słowo a może po spotkaniu powiedzieć liderowi.Czy każda osoba z charyzmatem proroctwa powinna posługiwać tym darem.Jak wygląda ta sama sytuacja z darem który ja nazywam poznanie lub światło.
Jeśli masz jakieś wątpliwośći związane z tym darem porozmawiaj o nich z liderem i duszpasterzem wspólnoty, oni napewno pomogą Ci to rozeznać. Moim zdanie nie powinnaś mieć jednak oporów z przekazaniem słowa lub poznania w czasie spotkania, przecież będzie ono i tak rozeznane.

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
21-07-2005 07:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Wydaje mi się, że powinnaś podczas spotkania podejśc do Pasterza i na ucho mu powiedzieć, że masz takie a takie słowo czy przekonanie. On Ci powie co dalej masz z tym zrobić.
21-07-2005 08:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kasiaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 80
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
Jak wygląda to w waszej wspólnocie?
21-07-2005 22:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
u nas jest moment wyciszenia w ktorym mozna sie skupic i wsluchac w slowa ktory mowi do nas Pan i kazdy w tym czasie moze te slowa wypowiedziec na glos Uśmiech
21-07-2005 23:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów