Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dar Proroctwa
Autor Wiadomość
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #16
 
Kasiu jeśli masz problem z rozeznaniem czy słowo lub światło pochodzi od Ciebie czy też jest to Słowo Pana to polecam "Drogę na Górę Karmel" sw. Jana od Krzyża szczególnie rozdziały 28-31 dostępne w internecie tutaj . Zacytuję tylko początek 28 rodziału:
Cytat:Chciałbym, aby czytelnik zawsze pamiętał o celu, do jakiego dążę w tej książce. Celem tym jest przeprowadzenie duszy w czystości wiary przez wszystkie pojęcia naturalne i nadprzyrodzone, przez uwolnienie jej od wszystkich szkód i złudzeń, do zjednoczenia z Bogiem. Wobec tego pojmie każdy, że chociaż podawanej tu przeze mnie nauki o pojęciach duszy nie udzielam tak obficie i szczegółowo, jakby tego zrozumienie wymagało, to jednak nie streszczam się zbytnio. Podaję (s.296) bowiem wystarczające wskazówki, objaśnienia i dowody, aby dusza umiała we wszystkim, co się jej przydarza, tak w sprawach wewnętrznych jak i zewnętrznych, kierować się roztropnością i mogła tak postępować na obranej drodze.

Z tej to przyczyny tak krótko załatwiłem się z pojęciami proroczymi i z resztą innych, choć wiele miałbym do powiedzenia o każdym, ze względu na różnice, stopnie i sposoby, jakie poszczególne z nich mieć mogą, co zdaniem moim stanowi temat niewyczerpany. Zadowalając się przeto jedynie tym, co według mnie określa samą istotę tych rzeczy, podaję naukę i przestrogi, jakich używać należy, tak we wspomnianych wypadkach, jak i we wszystkich im podobnych, jakie mogą zdarzyć się w duszy
.
Zachęcam również do zapoznania się z regółami rozeznawania duchów św. Ignacego.
Co do tego jak to sie odbywa w mojej wspólnocie to jest to podobnie jak napisał Gonzo. Po modlitwie uwielbienia nastaje cisza w czasie kórej wsłuchujemy się w to co Pan ma nam do powiedzienia, jesli jest to proroctwo "mówione" wtedy jest wygłaszane na głos po czym wspólnie rozeznajemy to słowo, natomiast jeśli jest to słowo z Pisma Świętego wtedy podejmy je prowadzącym modlitwę aby rozeznali je wspólnie z naszym duszpasterzem poczym jest ono podawane do publicznej wiadomościUśmiech
Wiem z doświadczenia że najtrudniejszy pierwszy raz więc trzeba się przełamać Oczko

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
22-07-2005 07:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kasiaa Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 80
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #17
 
Bardzo dziękuje za wyjaśnienie.Bóg zapłać.Mam jezcze jedno pytanie.Spotkałam się z sytuacją gdy osoba na rekolekcjach otrzymała dar proroctwa podchodziła do lidera ale nie wszystko było przekazywane.Prosząc o rozmowę z liderem została poinformowana że charyzmaty mogą ale nie muszą pochodzić od Pana,Bardzo się przeraziła.Proroctwa przekazywane przez nią były potem często przekazywane ale nie wszystkie dlaczego.
22-07-2005 23:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tomek ptak Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 258
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #18
 
No właśnie to jest związane z darem rozeznania. Kasiu jeśli poczytałaś te rozdziały "drogi na Górę Karmel" (wiem że św. Jan pisze dość trudnum językiem) to powinno troszkę Ci troszkę rozjaśnić sytuację. Jeśli nie to pozwól że przytoczę fragnent 29 rozdziału:
Cytat:11. Stąd łatwo zrozumieć, iż słowa sukcesywne mogą powstawać w rozumie z trzech przyczyn: z Ducha Bożego, który poucza i oświeca rozum; z naturalnego światła rozumu; wreszcie od szatana mówiącego przez sugestię.

Trudno jest podać tu w krótkości szczegółowe znaki czy wskazówki, potrzebne do rozpoznania, z jakich źródeł wynikają te słowa. Podamy więc tylko ogólne zasady.

a) Najlepszym znakiem działania Ducha Świętego jest to, że dusza równocześnie z tymi słowami i pojęciami odczuwa miłość, pokorę i najgłębszą cześć wobec Boga. Te cnoty bowiem wzbudza przede wszystkim w duszy Duch Święty przez swe działanie.

b) Gdy podobne słowa rodzą się z wnikliwości i z rozpoznawań samego rozumu, czyli gdy wytwarza je tenże rozum bez współdziałania cnót (chociaż wola może naturalnym sposobem miłować, mając to światło i poznanie tej prawdy), wola po zakończeniu rozmyślania pozostaje oschła, chociaż nie idzie za próżnością ani za jakimś złem, chyba że kusi ją do tego szatan. Nie zdarza się to przy tych słowach, które pochodzą od Ducha dobrego, Duch bowiem Boży pozostawia duszę rozmiłowaną i skłonną do dobra. Chociaż i tu mogą być wyjątki, gdyż Bóg dla przyczyn Jemu wiadomych dopuszcza dla pożytku duszy, że pozostaje ona w oschłości. Czasem znowu dusza nie odczuwa w większej mierze działania i poruszeń tych cnót, choć powodował nią Duch dobry. Dlatego właśnie mówię, że trudno jest rozróżnić jedne od drugich, gdyż skutki bywają różne. To jednak, cośmy powiedzieli, jest ogólną prawdą, uwidaczniającą się w mniejszym lub większym stopniu.

c) Słowa sukcesywne, pochodzące od złego ducha, również dlatego trudno jest rozpoznać, że czasem napełnia on duszę fałszywą pokorą i rozbudza w niej gorliwość opartą na miłości własnej. Zawsze jednak pozostawia wolę oziębłą w miłości Bożej oraz ducha skłonnego do miłości własnej i do próżności. Czyni to do tego stopnia, że nieraz potrzeba osoby bardzo uduchowionej, ażeby się na tym poznała. Szatan, który nawet łzy umie wycisnąć sugerując jej uczucia, czyni to po to, by się tym lepiej zamaskować i zarazić duszę takimi skłonnościami, jakimi chce. Zawsze jednak stara się poruszyć wolę tylko takich osób, które cenią sobie i przywiązują się do tych udzielań wewnętrznych, poddają się im i zaprzątają duszę tym, co nie jest cnotą, tylko okazją do utraty tej, jaką miały.

Jak pamiętasz z mojego poprzedniego postu św. Jan do Krzyża próbuje tu wyjaśnić właśnie dar prorocwa. Jednak zachęcam Cię do dokładniejszego przeczytania rozdziałów 28-31 jak i całego dzieła Uśmiech
I właśnie lider i duszpasterz wspólnoty posługujący darm rozeznania duchów rozeznają do jakiego ducha dane słowo może pochodzić. Osobiście znam osobę która tak bardzo pragnęła posługiwać darem proroctwa że swoimi natchnieniami wzbudzała niepotrzebny popłoch we wspólnocie...(na szczęście nie naszej Uśmiech )
Mogę Ci polecić jeszcze kilka fragmentów z opracowań świętych ale wszyscy mówią o tym samym Uśmiech mianowicie :
św Ignacy Loyola w "Ćwiczeniach Duchowych"
św Katarzyna z Sieny w "Dialogu o Opatrzności Bożej"
św Teresa z Avila (moja ukochana święta Uśmiech )w "Twierdzy wewnętrznej"

?WIECIE MOIM MIASTEM
POLPAK MO
IM ?YCIEM
JEZUS MOIM PANEM
23-07-2005 09:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #19
 
To, że Twoje proroctwo nie zostało podane na forum, świadczyło nie o jakimkolwiek błędzie z Twojej strony, ale o rozeznaniu ze strony lidera. Nie każde słowo jest do publicznego podawania. A za to, w jakim kierunku "idzie" spotkanie, odpowiadają prowadzący, to ogromna odpowiedzialność.

Polecam "Kurs Animacji Modlitwy Charyzmatycznej" (KAMaCh potocznie) albo "Ewangelizacji z mocą". Tam znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania z tego wątku, naprawdę Uśmiech

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-07-2005 14:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
Tomek ptak napisał(a):W treści proroctwa powinny być elementy dodające odwagi, pocieszające, łagodnie napominające, wlewające w serce nadzieję. Jeśli istnieją w nim elementy przedstawiające groźby, wyrzuty, przepowiadające kary, które zasiewają w duszach strach przygnębienie i dezorientację, proroctwo takie powinno być osądzone jako fałszywe.
na podstwie czego takie stwierdzenie ???
czy w bibli jest jakiś tekst który mówi coś w temacie treści proroctwa która by je dyskredytowała ??

co z proroctwem Jezusa
Łuk. 21:20-26
20. Gdy zaś ujrzycie Jerozolimę otoczoną przez wojska, wówczas wiedzcie, że przybliżyło się jej zburzenie.
21. Wtedy mieszkańcy Judei niech uciekają w góry, a ci, którzy są w obrębie miasta, niech wyjdą z niego, a mieszkańcy wsi niech nie wchodzą do niego.
22. Gdyż dni te, to dni odpłaty, aby się wypełniło wszystko, co jest napisane.
23. Biada brzemiennym i karmiącym w owe dni; będzie bowiem wielka niedola na ziemi i gniew nad tym ludem,
24. I padną od ostrza miecza, i zostaną uprowadzeni do niewoli u wszystkich narodów, a Jerozolima będzie zdeptana przez pogan, aż się dopełnią czasy pogan.
25. I będą znaki na słońcu, księżycu i na gwiazdach, a na ziemi lęk bezradnych narodów, gdy zahuczy morze i fale.
26. Ludzie omdlewać będą z trwogi w oczekiwaniu tych rzeczy, które przyjdą na świat, bo moce niebios poruszą się.
(BW)
wg twoich kryteriów powinno być fałszywe

Cytat:5. Treść proroctwa musi być zgodna z Pismem Świętym i nauczaniem Kościoła. Jeśli tak nie jest fałszywość jest ewidentna, bowiem Duch Święty nie może przeczyć samemu sobie.

co jeśli proroctwo jest zgodne z Pismem Świętym a nie jest zgodne z nauczaniem kościoła KK (czasami są takie rodzynki że biblia się nie pokrywa z tradycja)
:?:

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
13-08-2005 22:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kts Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
Moje pytanie może się wydać banalne, ale nie daje mi to spokoju. Chodzi mi o to, skąd mam wiedzieć, że dane proroctwo jest prawdziwe, a nie jest to tylko wymysł jakiejś osoby. Tak czytając pobieżnie ten temat zauważyłam, że pojawiła się już odpowiedź na to pytanie, ale nie odnosi się to jakoś konkretnie do mojej sytuacji. Stawiam dopiero pierwsze kroki we wspólnocie i do wszyskiego podchodzę dosyć sceptycznie...
Chodzi mi o taką sytuację: w czasie spotkania jedna osoba wypowiedziała proroctwo, które moim zdaniem było dość naginane... Dotyczyło "tematu" spotkania i poza tym nie wnosiło nic nowego. Nie wiem, czy ktoś to rozeznawał, czy nie, bo nikt o tym nie mówił(widocznie o tym się nie mówi). Nikt też tego w żaden sposób nie skomentował, z czego można wywnioskować, że było autentyczne. Jak w takim razie wytłumaczyć taką "zbieżność z tematem"?

"Za ?ask? Boga jestem tym, czym jestem."
17-03-2006 16:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #22
 
Cytat:Chodzi mi o taką sytuację: w czasie spotkania jedna osoba wypowiedziała proroctwo, które moim zdaniem było dość naginane... Dotyczyło "tematu" spotkania i poza tym nie wnosiło nic nowego. Nie wiem, czy ktoś to rozeznawał, czy nie, bo nikt o tym nie mówił(widocznie o tym się nie mówi). Nikt też tego w żaden sposób nie skomentował, z czego można wywnioskować, że było autentyczne. Jak w takim razie wytłumaczyć taką "zbieżność z tematem"?

Każde proroctwo jakie pojawi się we wspólnocie powinno być rozeznawane niezwłocznie. Najczęściej robi się to właśnie poza spotkaniem, może dlatego po prostu wydaje Ci się, że nikt go nie rozeznał albo co. Powinien zrobić to ksiądz lub osoby z darem rozeznawania. Nie wiesz jak na to proroctwo zareagowały inne osoby? Czy wzbudziło ogólny niepokój, jakieś negatywne emocje?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
17-03-2006 16:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kts Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
Offca napisał(a):Nie wiesz jak na to proroctwo zareagowały inne osoby? Czy wzbudziło ogólny niepokój, jakieś negatywne emocje?

Nie zauważyłam, żeby wywołało ono w ogóle jakąś reakcję. Po prostu było słowo, chwila ciszy i wszystko przeszło do "porządku dziennego". A może ja po prostu nie umiem wychwycić tych reakcji...

"Za ?ask? Boga jestem tym, czym jestem."
17-03-2006 17:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #24
 
jakimś wyjściem jest zapisywaniew słów - jeśli na waszym spotkaniu tak nie było - i zanim się je przeczyta to dać je ks., liderowi by przeczytał i zadecydował czy ma być wygłoszone na forum,
i tak myślę że na forum wspólnoty nie komentuje się prawdziwości słów, trzeba to rozeznać i poza spotkaniem można najwyżej zabronić komuś prorokować, no chyba że to słowo będzie jakieś bardzo podejrzane :? i konieczna będzie natychmiastowa interencja
a zawsze istnieje ryzyko, że coś w tym słowie będzie od nas :|

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
17-03-2006 22:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
kts Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #25
 
Lola napisał(a):jakimś wyjściem jest zapisywaniew słów - jeśli na waszym spotkaniu tak nie było - i zanim się je przeczyta to dać je ks., liderowi by przeczytał i zadecydował czy ma być wygłoszone na forum


Tak, tylko, że to proroctwo pochodziło od lidera właśnie Szczęśliwy A w takiej sytuacji to nie było chyba potrzeby zapisywania.

"Za ?ask? Boga jestem tym, czym jestem."
17-03-2006 23:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #26
 
wg mnie nie ma znaczenia kto słowo wypowiada, każde trzeba rozeznawać, bo można poczuć się zbyt pewnie, czy uważać siebie za nieomylnego, a wtedy bardzo łatwo coś od siebie dodać,
poza tym jak słowo jest niezapisane to w pewnym sensie idzie w próżnię, tzn. może w danym momencie, bezpośrednio kogoś dotknąć, ale jak się je zapisze to można prześledzić jakiś dłuższy okres tego co Bóg mówi i wyciągnąć jakieś konkretne wnioski co do wspólnoty, kierunku jej rozwoju i też widać czy jakieś słowa się powtarzają itp.

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
18-03-2006 15:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
tendencja Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 467
Dołączył: Oct 2005
Reputacja: 0
Post: #27
 
Spirit_of_Martin napisał(a):Po prostu mam swoje materiały z których jak trzeba korzystam.
A możesz napisać z czego korzysasz?Bo mnie interesuje ten tematUśmiech

[ Dodano: Sob 15 Kwi, 2006 19:15 ]
Tomek ptak napisał(a):Istniej kilka kryteri ocen czy proroctwo jest prawdziwe czy nie
W swoim poście wymieniasz 6 kryteri.Skąd masz te informacje?To Twoje przemyślenia?Czy korzystałeś z jakiegoś źródła?

[ Dodano: Czw 27 Kwi, 2006 23:13 ]
Offca napisał(a):Każde proroctwo jakie pojawi się we wspólnocie powinno być rozeznawane niezwłocznie.
Oczywiste,ze może się zdarzyć przy tym charyzmacie fałszywe proroctwo i dlatego potrzebny jest dar rozeznania. Ale ja mam takie pytanie, czy z fałszywym proroctwem mamy do czynienia wtedy, kiedy ktos prorokuje (myśli,ze prawdziwie)a to fałsz (i nie wie czemuSmutny)? chyba tak nie? a mieliscie do czynienia z czymś takim,ze ktoś świadomie chciał zaszkodzić Waszej wspólnocie?W sensie,ze przyszedł i udawał,ze głosi prawdziwe proroctwo,a był świadomy,ze to nieprawda?słyszałam o czymś takim,ale o Odnowie w mojej parafii chodzą takie plotki,ze to moze bujda!

"Gdy cz?owiek wolny ponosi pora?k?, to nikogo za to nie wini" Josif Brodski
14-04-2006 08:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #28
 
W lipcu tego roku uczestniczyłam w rekolekcjach wspólnoty Krwi Chrystusa w Rawie Mazowieckiej.Podczas modlitwy wstawienniczej prosiłam oDar Języków.W efekcie tego rodkrylam w sobie dar proroctwa.Mam wiele wątpliwości. Chcę o tym porozmawiać z zaufanym Księdzem.Tylko trochę nie wiem jak się za to zabrać. Nie wiem od czego zacząć.C
hoć Wiem, że Duch Św mnie poprowadzi.Czy ktoś z was tego doświadzczył? Szczęśliwy Szczęśliwy

[ Dodano: Sob 02 Gru, 2006 14:38 ]
Miriam19 napisał(a):dar proroctwa.
02-12-2006 15:31
Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #29
 
Najlepiej pogadaj o tym z jakimś księdzem odnowowym, bo trafisz przypadkowo na jakiegoś, co jest nastawiony negatywnie do odnowy i Cię pogoni (niestety). Poza tym księża odnowowi znają się na rzeczy i na pewno lepiej Ci pomogą niż nawet tacy, co są nastawieni do Odnowy przychylnie, ale nie mają z nią styczności "za pan brat". Chodzi o jakieś doświadczenie w tym zakresie. Może skontaktuj się z tym kapłanem, który posługiwał w Rawie Mazowieckiej? Albo z jakimś ze swojej okolicy, który posługuje w jakiejś wspólnocie?
Po prostu powiedz mu prosto z mostu o co Ci chodzi, bo nie ma co owijać w bawełnę.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-12-2006 17:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
Offca napisał(a):Każde proroctwo jakie pojawi się we wspólnocie powinno być rozeznawane niezwłocznie. Najczęściej robi się to właśnie poza spotkaniem, może dlatego po prostu wydaje Ci się, że nikt go nie rozeznał albo co. Powinien zrobić to ksiądz lub osoby z darem rozeznawania. Nie wiesz jak na to proroctwo zareagowały inne osoby? Czy wzbudziło ogólny niepokój, jakieś negatywne emocje?
U nas jest inaczej, są ludzie którzy mają Charyzmat Prorokowania i w czasie modlitwy podchodzą do mikrofonu, nie ma żadnego rozeznawania, nie ma "osoby pośredniczącej". Może dlatego że jest pełne zaufanie co do tych osób mówiących te proroctwa że wiedzą co robią, z tego co ksiądz mówił to spędzają oni dużo czasu na modlitwach w Kościele[do 3h dziennie].

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
02-12-2006 22:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów