Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KERYGMAT W KURSACH EWANGELIZACYJNYCH
Autor Wiadomość
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #61
 
Dodam od siebie: ja też nie zamierzam wciskać RŚŻ swojej propozycji kerygmatu w miejsce 4-punktowego, jeśli RŚŻ poda katolicka interpretację tego kerygmatu w swoich materiałach, tzn. wyraźnie połączy go z takimi elementami jak żal doskonały, odwołanie się do chrztu, soteriologią obejmującą konieczność sakramentów itd. Kto wie, co by jeszcze dobrego mogło z tego wyjść, gdyby taką refleksję podjąć ?

Cytat:Jacku - też będę szczery do bólu: taki dokładnie obraz Boga wpajano mi na katchezach (Bóg to sędzia sprawiedliwy itd., uciekanie się do Mateczki spod rąk siekącego rózgą Ojca itp.). Jest on typowy dla przedsoborowego katolicyzmu. To od niego uciekłem tam, gdzie wizja Zbawienia była pełna ciepła i miłości i skupiona na Bożym miłosierdziu.
Sprecyzyjmy to: katolicka katacheza przedsoborowa była w wielu kościołach partykularnych zarażona jansenizmem. A jansenizm - to próba przeszczepienia kalwinizmu na grunt katolicki, w teorii potępiona przez Kościół w 1731 r. a w praktyce pokutująca aż do SWII.
Cytat:A czy ta wizja jest sprzeczna z wizja katolicka czy po prostu niepelna?
To jest przekręcona doktryna św Anzelma z Canterbury [początek XII w.]. W oryginale chodziło o to, że Jezus zbawił nas przez naprawienie skutków grzechu Adama. Odwołuje się do średniowiecznych realiów życia społecznego. Bóg jest tam przedstawiony jako "senior" nadający sprawiedliwe prawa, które jego lennicy wypaczyli, tak że domenę senioralną ogarnął chaos i brak sprawiedliwości. To stanowiło oczywiście plamę na honorze seniora. Jezus postanowił tę "plamę na honorze" zlikwidować i "usatysfakcjonować" tym samym swego Ojca. W języku bilijnym: Jezus przyszedł po to, aby wypełnić Prawo w sposób doskonały i w tym celu nie zawahał się zapłacić najwyższej nawet ceny.

W czasach nowożytnych, gdy nastąpiła głęboka przemiana stosunków społecznych, doktryna św. Anzelma zaczęła być rozumiana jako konieczność wypłacenia się ludzkości za grzech Adama. Zacżeło się twierdzić, że celem Jezusa było wzięcie na siebie kary, a nie ukazanie Miłości.
Tu przyznaję YABowi rację: całe Zachodnie chrześcijaństwo począwszy od końca XVgo wieku zachorowało na wypaczoną wizję odkupienia. Wtedy to jakiś biskup florencki [jeszcze przed Lutrem] powiedział, że "gdyby nawet ludzie nie przybili Jezusa do krzyża, to Maryja by to sama uczyniła, aby uzyskać dla nas odkupienie".

Oczywiście jest to nonsensowna teza:
- gdyby ludzie nie przybili Jezusa do krzyża, to znaczy, że nigdy nie było grzechu pierworodnego
- krzyż jest dowodem na grzech pierworodny [encyklika "Dominum et Vivificantem" punkt chyba 24]
- krzyż jest też dowodem na miłośc Boga, który schodzi do nas w otchłań naszego upadku [aż do Szeolu nawet!]
- Krzyż jest żródłem odradzającej nas Wody i Krwi, daru miłości dla upadłego i "już ukrzyżowanego" świata [por Gal 6,14]
- Z przebitego boku Chrystusa został stworzony kościół, jak niegdyś Ewa z boku Adama

Nie potrzebujemy zatem tak okrutnej teologii, aby zrozumieć, co Jezus dla nas uczynił na Krzyżu. IMHO jest ona po prostu błędna, albo też trzeba ją tak precyzyjnie wyjaśnić jak w encyklice "Dives in Misericordia", łącząc ją bezpośrednio z Bożym Miłosierdziem.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
22-07-2005 12:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #62
 
Cytat: A jansenizm - to próba przeszczepienia kalwinizmu na grunt katolicki, w teorii potępiona przez Kościół w 1731 r. a w praktyce pokutująca aż do SWII.
Obawiam się że często pokutująca do dzisiaj na katechezie... Bo tak się łatwiej wyjasnia...

pozdrawiam
Marek
22-07-2005 12:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #63
 
Cytat:Nie mogę natomiast powiedzieć: gdybym umarł zaraz po spowiedzi, to natychmiast znajdę się w niebie. Gdyby tak było zaprzeczylibyśmy nauce o odpustach.

Czy odpusty nie dotyczą tych, którzy są w Niebie? Bo gdzie indziej mogliby być?
No nie, odpusty są dla dusz czyśćcowych, nie dla dusz w stanie szczęśliwości wiecznej. [Mogę też uzyskać odpust dla siebie - gwoli ścisłości]
Chodzi mi o to, że gdy po dobrej spowiedzi natychmiast umieram, to oczywiście jestem pojednany z Bogiem i potępiony na pewno nie będę. W tym sensie jestem już zbawiony "negatywnie". Natomiast mogę jeszcze nie być w pełni podobnym do Chrystusa [a więc nie jestem jeszcze zbawiony "pozytywnie"]i potrzebuję dalszej "obróbki" w ogniu czyśćcowym. W tym trudnym momencie może mi się bardzo przydać wstawiennicza modlitwa Kościoła.

[Uwaga! mówiąc zbawienie negatywne/pozytywne nie wartościuję, tylko używam tych zwrotów tak jak np. sprzężenie zwrotne ujemne/dodatnie. Oczywiście "ujemne sprzężenie zwrotne" nie jest ani gorsze, ani mniej przydatne od "dodatniego" !]

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
22-07-2005 12:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #64
 
(Off-topic,żartem, dla rozluźnienia) - nie zgadzam się z Jackiem. Sprzężenie ujemne jest znacznie przydatniejsze niż dodatnie - umożliwia regulację ! Przytulanie

pozdrawiam
Marek
22-07-2005 12:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #65
 
Ale w niebie będzie tylko dodatnie sprzężenie zwrotne: samonakręcające się, niczym nie skrępowane poznawanie Boga w miłości! :aniol: :aniol: :aniol:

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
22-07-2005 13:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #66
 
Jak niespodziewanie coś może zrobić na człowieku wrażenie - dla mnie, starego technokraty-automatyka to chyba najbardziej poruszająca wizja Nieba o jakiej czytałem !
Chwała Panu ! (i - w innej skali - dziękuję Jacku !)

pozdrawiam
Marek
22-07-2005 13:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #67
Ad vocem
jswiec napisał(a):Bywało, że zostało cofnięte raz przyznane "Imprimatur":
- biskup, który dał imprimatur na paszkwil krytykujący bez opamiętania Neokatechumanat otrzymał upomnienie kanoniczne

Pisze Pan z pewnością o książce ks. Zoffoli "Czy Droga..." oraz o śp. biskupie Kraszewskim. Problem w tym, że:

a) nie dał on imprimatur na tę książkę, tylko napisał do niej wstęp,

b) książka w ogóle nie miała imprimatur,

c) ks. bp Kraszewski otrzymał niemiły, acz prywatny list od kard. Glempa. List ten został upubliczniony -- domniemywam, iż za zgodą Prymasa.

W każdym razie: nie cofano imprimatur, gdyż go nie było, a list kard. Glempa nie miał z całą pewnością charakteru kanonicznoprawnego, co zresztą jasno wynika z jego treści.
15-08-2005 00:10
Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #68
 
Zetknąłem się z informacją że RŚŻ już w swoich materiałach nie propaguje "4 Praw". Czy ktoś mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć ?

pozdrawiam
Marek
12-09-2007 01:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #69
 
Cytat:Zetknąłem się z informacją że RŚŻ już w swoich materiałach nie propaguje "4 Praw". Czy ktoś mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć ?
Nic nie słyszałem o tym, z tego co wiem w tym roku na Przystanku Jezus uczono ewangelizować na książeczki.
12-09-2007 08:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tatt Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 227
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #70
 
Tak... Filipowi mają kurs z książeczki.... Ale ja nie mam do tego przekonania Uśmiech Cieszę się, że jestem już po Pawle Uśmiech

"Niech MIŁOŚĆ i WIERNOŚĆ cię strzeże,
Przymocuj je sobie u szyi,
Na tablicy serca je zapisz,
A znajdziesz życzliwość i łaskę
W oczach Boga i ludzi."

Prz 3, 3-4


Crux sacra sit mihi lux! Non draco sit mihi dux!
12-09-2007 11:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów