Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie jest znaczenie skrótu IHS
Autor Wiadomość
rzem Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 2
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Jakie jest znaczenie skrótu IHS
Witam wszystkich. Zwracam się do wszystkich zgromadzonych (i nie tylko) z prośbą wyjaśnienia mi skrótu "IHS". Słyszałem od pewnego świadka Jehowy, iż skrót ten pochodzi od pierwszych imion bogów egipskich. Czy to jest prawda, a jeżeli nie to proszę mi wyjaśnić ten skrót. Pozdrawiam

Niech Bóg w Trojcy Jedyny b?ogos?awi ka?dego, który spojrza? na mnie, aby nie zapomnia? o uczynkach mi?osiernych wzgl?dem Ducha i cia?a.
26-02-2007 15:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gonzo Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,042
Dołączył: Jul 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Cytat:Znaczenie skrótu IHS

Co oznacza skrót IHS? Często spotykam go w kościołach i w innych miejscach kultu, ale nigdzie nie znalazłem jego rozwinięcia.

IHS - skrót często spotykany w kościołach, lecz nie zawsze do końca rozumiany. Są to pierwsze litery greckiego imienia Jezus. Imię to, z greckiego: Iesous, z hebrajskiego: Yeszua Yehoszua, oznacza: Jahwe zbawia. Skrót imienia Jezus przypomina nam prawdę o Bogu, który pamięta o swoim ludzie i jest zawsze gotowy przyjść mu z pomocą - o Bogu - wybawicielu człowieka.

Pierwsze skróty imienia Jezus pojawiły się około 200 r., natomiast skrót w formie IHS pojawił się na monetach Justyniana II (VII-VIII w.). Rozpow­szechnienie znaku imienia Jezus, IHS, zawdzięczamy św. Bernardowi ze Sieny (zm. w 1444 r.). Towarzystwo Jezusowe wybrało skrót IHS jako swój znak szczególny i wyjaśniało jako skrót wyrażenia: Jesu humilis societas - Jezus człowieka Zbawiciel.

http://www.liturgia.dominikanie.pl/dokument.php?id=17
pozdrawiam Uśmiech
26-02-2007 16:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Iesus Christus Soter - Jezus Chrystus Zbawca

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-02-2007 17:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #4
 
A nie byłoby to ICS :?: :|

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
26-02-2007 22:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Annnika napisał(a):A nie byłoby to ICS
Owszem, ale i taki skrót bywa stosowany.
Poza tym
Jesu humilis societas tłumaczone jako: Jezus człowieka Zbawiciel jest błędne.

W odniesieniu do oo Jezuitów: pokorne towarzystwo Jezusowe

[ Dodano: Pon 26 Lut, 2007 22:21 ]
Ciekawy artykuł na temat tego skrótu

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
26-02-2007 23:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów