Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania agnostyka
Autor Wiadomość
Aristojos Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 187
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Pytania agnostyka
Jestem agnostykiem wychowanym w rodzinie katolickiej i mam kilka pytań:
1. Jak to jest z grzechem pierworodnym? Dlaczego jak się urodzę to już jestem winny czemuś czego nie popełniłem?
2. Dlaczego Kościół wprowadził różne sakramenty, np. komunia, bierzmowanie, spowiedź, a także instytucję czyśćca, które nie mają żadnego uzasadnienia w Biblii?
3. Dlaczego Bóg Starotestamentowy tak bardzo różni się od Boga Nowotestamentowego jeżeli to ten sam Bóg?
4. Ilu z Was wierzy w kreacjonizm?
5. Dlaczego od momentu wielkiego wybuchu Bóg obchodził się tak długo bez nas?

[ Dodano: Nie 04 Mar, 2007 14:40 ]
Chyba zabiłem komuś niezłego ćwieka Uśmiech
04-03-2007 14:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #2
 
Aristojos napisał(a):1. Jak to jest z grzechem pierworodnym? Dlaczego jak się urodzę to już jestem winny czemuś czego nie popełniłem?

Grzech ma charakter kolektywny czyli wszyscy zgrzeszyli. W sumie mogłeś sobie odpowiedź sam wygoglować w wikpedii. Szczegóły:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grzech_pierworodny

Aristojos napisał(a):2. Dlaczego Kościół wprowadził różne sakramenty, np. komunia, bierzmowanie, spowiedź, a także instytucję czyśćca, które nie mają żadnego uzasadnienia w Biblii?

Kościół stara się wypełniać wolę Boga.

Pan Jezus nakazał - bierzcie i jedzcie to jest Ciało Moje...
Cytat:Jn 6:51-58
51. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata.
52. Sprzeczali się więc między sobą Żydzi mówiąc: Jak On może nam dać /swoje/ ciało do spożycia?
53. Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.
54. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
55. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem.
56. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
57. Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.
58. To jest chleb, który z nieba zstąpił - nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.
(BT)

Spowiedź:

Cytat:Jana 20:21-23 (Biblia Tysiąclecia):"'Jak Ojciec Mnie posłał,tak i Ja was posyłam'.Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: 'Weśmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy,są im odpuszczone,a którym zatrzymacie,są im zatrzymane'".

Bierzmowanie:
http://www.mikolaj-bydgoszcz.home.pl/sak...ierzmo.htm

czyściec
http://www.teologia.pl/m_k/spis08b.htm

Aristojos napisał(a):3. Dlaczego Bóg Starotestamentowy tak bardzo różni się od Boga Nowotestamentowego jeżeli to ten sam Bóg?

Bóg Starego Testamentu jest ten sam, co i Nowego Testamentu, ale ludzie bardzo wolno dochodzili do coraz lepszego poznania Boga. Człowiek rozwija się powoli. Szczegóły:
http://www.zieja.ovh.org/pisma_nowy_testament.htm

Aristojos napisał(a):4. Ilu z Was wierzy w kreacjonizm?
Myslę że każdy wierzący wierzy że Bóg wszystko stworzył. :jupi:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kreacjonizm

Aristojos napisał(a):5. Dlaczego od momentu wielkiego wybuchu Bóg obchodził się tak długo bez nas?

"jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień"
Bóg jest ponad czasem, dlatego pojęcia czasu można stosować tylko dla ludzi.

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
04-03-2007 21:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aristojos Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 187
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
A darwinizm, ewolucjonizm? Dlaczego Bóg objawia się nam w sposób tak nie zrozumiały a nie w prosty i logiczny dla każdego?
04-03-2007 21:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Aristojos !
Ja sądzę, że podstawową sprawą do zrozumienia Wiary jak i tego co realne dzije się na świeciejest zrozumienie podstawowych faktu:
Bóg doskonali człowieka (kto wie - świat jest może jeszcze "w fazie" "stwarzania" ? ).
Bóg dał czlowiekowoi wolną wolę - jednak człowiek zaczała wykorzystywać swoją wolną wolę niezgodnie z Bożym zamierzeniem.
Bóg szanuje wolę człowieka - człowiek jednak ponosi konsekwencje swoich wyborów.

Bóg "starotestamentowy" jest dokładnie TYM SAMYM Bogiem z Nowego Testamentu.
Chrystus wyraźnie mówi o sobie:
Cytat:"Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić."
Mt 5:17 BT
zatem "zmiany" jakie Chrystus wprowadził w Kazaniu na Górze są tylko uściśleniem i wypełnieniem Prawa Bożego.
Mówiąc prosto - trzeba było kilku tysięcy lat rozwoju Judaizmu i moralnosci wynikłej z Judaizmu by człowiek był w stanie zacząć pojmować pojąc czym jest Miłość i na czym tak naprawdę Bogu zależy....

[ Dodano: Nie 04 Mar, 2007 21:02 ]
darwinizm i ewolucjonizm w żaden sposób nie przeczy przekazowi zawartemu w Biblii
Bóg może doprowadzać do rozwoju świata dwoma sposobami - "mechanicznym" zmienianiem gatunków (jak w przypadku Przyrody) oraz przez zmiany w mentalności.
Do tego został wybrany właśnie człowiek ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
04-03-2007 21:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #5
 
Andr2ej napisał(a):Myslę że każdy wierzący wierzy że Bóg wszystko stworzył.
Nawet zło ? I moje ulubienice - skolopendry olbrzymie ? ;P :krzywy: Duży uśmiech

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
04-03-2007 22:31
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Teofil Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 114
Dołączył: Dec 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
heysel napisał(a):
Andr2ej napisał(a):Myslę że każdy wierzący wierzy że Bóg wszystko stworzył.
Nawet zło ? I moje ulubienice - skolopendry olbrzymie ? ;P :krzywy: Duży uśmiech
Zło to w końcu nie byt, ale brak dobra.
A scolopendra gigantea to jak dla mnie przemiłe stworzenie Szczęśliwy
04-03-2007 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Teofil napisał(a):Zło to w końcu nie byt, ale brak dobra.
A dobro to brak zła i też nie byt.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
04-03-2007 23:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
heysel napisał(a):A dobro to brak zła i też nie byt.
Zależy czy masz na myśli "niebyt" czy "nie byt" :hm:

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-03-2007 00:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Cytat:Dlaczego Bóg objawia się nam w sposób tak nie zrozumiały a nie w prosty i logiczny dla każdego?
Bo jest Bogiem.
Teofil napisał(a):A scolopendra gigantea to jak dla mnie przemiłe stworzenie
[Obrazek: sgrobusta2.jpg]

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-03-2007 00:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #10
 
Piękna prawda ? Duży uśmiech

[ Dodano: Pon 05 Mar, 2007 00:40 ]
Offca napisał(a):Zależy czy masz na myśli "niebyt" czy "nie byt" :hm:
A jak "niebyt" to co ? Dostanie mi się ? ;P A jak "nie byt" to co ? Dostanie mi się dwa razy tyle ? Duży uśmiech

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
05-03-2007 00:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aristojos Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 187
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
No dobra a ta ofiara z Izaaka, której zarządał Bóg od Abrahama? Przecież żaden zdrowy na ciele i umysle człowiek nie zażądałby od drugiego człowieka czegoś takiego. Jest to okrutne barbarzyństwo, które zaprzezcza Boskiemu miłosierdziu i dobroci.
To samo tyczy się ludów, które zamieszkiwały Kanaan przed przybyciem Izraelitów - Bóg wyraźnie daje Izraelitom nakaz wypędzenia bądź pozabijania Nie-izraelitów.
05-03-2007 18:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Hmm...
A zabił Abraham Izaaka ... ? :hm:
Ktoś mu chyba w tym przeszkodził .... :?:

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
05-03-2007 18:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Aristojos Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 187
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Aje jednak zażądał od niego takiej ofiary... nawet w prawie świeckim liczą się też intencje... np. zamiar zabójstwa czy podżeganie do tegoż.
05-03-2007 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Tyle tylko że Bóg nie jest człowiekiem - tak czy inaczej mógł zażądać życia Izaaka - i zrobiłby to bardzo skutecznie ... jako dawca tegoż życia ...
Aristojos ...
"Scena" z ofiarą jaką zażądał Bóg od Abrahama ma zupełnie inny wymiar niż Ci się wydaje,
Zauważ - Bóg jest dawcą życia - i jednocześnie to właśnie Bóg wyznacza zarówno początek jak i kres życia. Mógł zrobić co chciał Bóg - nie stanowiłoby to dla Niego żadnej różnicy.
Bóg jednak chce współpracować z człowiekiem - i często żąda od nas ofiary oraz niezrmiernego zaufania do Siebie.
Za zaufanie nagradza - zobacz jak bardzo - choćby czytając dalszy ciąg tej "sceny bibilnej" ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
05-03-2007 19:44
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Aristojos napisał(a):A darwinizm, ewolucjonizm? Dlaczego Bóg objawia się nam w sposób tak nie zrozumiały a nie w prosty i logiczny dla każdego?
To raczej w Biblii Bóg objawia się najlogiczniej, najprościej, tak, że nawet dziecko wie, o co chodzi.

[ Dodano: Pią 16 Mar, 2007 22:49 ]
Aristojos napisał(a):No dobra a ta ofiara z Izaaka, której zarządał Bóg od Abrahama?
Próba posłuszeństwa i wierności. Jak mógł inaczej Bóg Abrahama uwiarygodnić przed jego ziomkami, jak nie w taki własnie sposób?
Aristojos napisał(a):Aje jednak zażądał od niego takiej ofiary... nawet w prawie świeckim liczą się też intencje... np. zamiar zabójstwa czy podżeganie do tegoż.
A co ty, Panu Bogu w intencje zaglądasz?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
16-03-2007 23:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów