Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prozelityzm - raczej nie!
Autor Wiadomość
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Prozelityzm - raczej nie!
Prozelityzm
Leksykon pojęć teologicznych i kościelnych napisał(a):Prozelityzm dziś ma niemal zawsze znaczenie ujemne i oznacza zmuszanie ludzi lub manipulowanie nimi tak, żeby przyjęli taką, a nie inną wiarę. Wspólnoty religijne i świeckie wiele razy potępiały tę odmianę prozelityzmu; wystąpił przeciwko niej także Sobór Watykański II (AG 13, DHu 4). W dialogu ekumenicznym z Kościołami wschodnimi prozelityzm jest jednym z zagadnień umieszczonych w oficjalnym programie. Zob. ewangelizacja, nawrócenie, unici, wolnośc religijna.

Osobiście uważam, że jest to faktycznie zjawisko, które zostało w wielu wypadkach zdeprecjonowane. Prawda obroni się sama. Jako katolik wiem, że pełnia prawdy znajduje się w Kościele Katolickim właśnie, i nie mam wątpliwości, że jest to fakt niezaprzeczalny.
Wszystkie znaki czasu, jakie odczytuję na ziemi zdają się jedno powiadać: należysz do pielgrzymującej wspólnoty wiary, która jest święta świętością Boga, ale dotknięta grzechem człowieka. Jeśli Bóg zas dopuszcza do jedności celu w różności środków, dróg - to mi potrzeba powiedzieć Amen.
Jest niechlubne raczej zdanie: Zabijajcie wszystkich, Bóg swoich rozpozna. Ja bym myśl owa przetransponował: przyglądajcie sie wszystkim, pokazujcie sie wszystkim a Bóg swoich rozpozna i umocni w drodze do celu.
Z tego miejsca chylę czoła denominacjom protestanckim a także Kościołom Wschodnim. Od soboty zastanawiam się, czy aby nie starać się o możliwość sprawowania Ofiary Mszy Świętej w obrządku Bizantyjskim. Na razie zgłębiam propedeutykę (przygotowanie) do teologii Wschodu Chrześcijańskiego. I powiem krótko: rewelacja!

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-03-2007 01:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #2
 
Brawo, birytualistów ciągle mało, a to przepiękny i pełen symboliki obrządek.

Co do Hauptthema Duży uśmiech

Prozelityzm przede wszystkim łamie zasadę uszanowania wolnej woli i z tej najprostszej przyczyny jest dla mnie absolutnie do odrzucenia. Jasne, będę świadczyć, staram się przekonać, ale wybór ŚWIADOMY należy do tej drugiej osoby. Raz, że "wymanipulowana" decyzja jest rzadko kiedy trwała, a odejść jest łatwo: gorzej wrócić Smutny Dwa, czułabym się podle, bo nie uznaję zasady "cel uświęca środki".

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
05-03-2007 10:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Annnika napisał(a):Prozelityzm przede wszystkim łamie zasadę uszanowania wolnej woli i z tej najprostszej przyczyny jest dla mnie absolutnie do odrzucenia.
Agnieszka Pomykała napisał(a):Termin "prozelita" pochodzi od greckiego prosēlytos i oznacza obcego, przybysza. W Biblii pojęcie to nie miało negatywnych znaczeń. Używano go w odniesieniu do poganina nawróconego na judaizm. W działalności misyjnej Pawła i we wczesnym chrześcijaństwie prozelitą nazywano poganina lub Żyda, słuchających Ewangelii i przygotowujących się do chrztu.
Zatem należałoby albo starać się powrócić do pierwowzoru, albo dać przyczynek do czegoś nowego.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-03-2007 18:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów