Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medytacje chrześcijańskie
Autor Wiadomość
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Medytacje chrześcijańskie
Jestem w trakcie lektury Wilfrida Stinissena "ANI JOGA, ANI ZEN CHRZEŚCIJAŃSKA MEDYTACJA GŁĘBI".

Trochę mnie zaskoczyła ponieważ do tej pory myślałem, że medytują tylko 'niechrześcijanie'. Zacząłem się zastanawiać, czym tak naprawdę jest kontakt z Bogiem? Czym się różni modlitwa do Boga, a medytacja?

Czytał może ktoś tą książkę, aby móc mi udzielić odpowiedzi na te pytania? Lub może ktoś z Was medytuje, aby wyjaśnić mi różnicę?
05-03-2007 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Terebint napisał(a):Trochę mnie zaskoczyła ponieważ do tej pory myślałem, że medytują tylko 'niechrześcijanie'.
A Tryptyk Rzymski Jana Pawła II, a Lectio Divina, a dzieła mistyków chrześcijańskich - to wszystko owoc medytacji Słowa Bożego

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-03-2007 12:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Mimo wszystko nie mogę pojąć różnicy pomiędzy modlitwą a medytacją. Czy modlitwa i medytacja mają inne cele? I czy w ogóle można tu mówić o jakimkolwiek wytyczaniu celu?

A gdzie można dostać dzieła mistyków chrześcijańskich?

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
06-03-2007 18:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Terebint napisał(a):A gdzie można dostać dzieła mistyków chrześcijańskich?
Polecam http://www.wkb.krakow.pl/index.php?s=wyn...elacz=sub1 to jest klasyka mistyków.
06-03-2007 18:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Serdecznie dziękuję Daidoss. Uśmiech

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
06-03-2007 23:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Postaram sie potem wpaść i napisac co to medytacja a co to modlitwa.
07-03-2007 13:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
o modlitwie, czy też medytacji głębi poczytasz jeszcze tu:
http://www.nowaksvd.opoka.net.pl/witam.htm

A jeśli chodzi o medytację, to jet to taki rodzaj modlitwy, w którym staramy się słuchać co Bóg do nas mówi, a nie zagadać Go Oczko

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
07-03-2007 16:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
bardzo konkretnie na temat:

Święta Teresa a współczesne problemy medytacji (1) Marian Zawada OCD

..."Punktem wyjścia do naszych rozważań jest zdanie Hansa Waldenfelsa, że medytacja może stać się alternatywą dla modlitwy. Rzeczywiście, wielorakie propozycje, tworzące już całe kultury medytacyjne, wyrastają jako protest przeciw płyciźnie życia, ale zarazem w swej drodze do wewnątrz pomijają lub marginalizują Boga czy rzeczywistości nadprzyrodzone.

Dzieje się tak w medytacyjnych propozycjach Dalekiego Wschodu (zen, joga, medytacja transcendentalna) czy we współczesnych wielkich tworach religijnych, jak New Age czy Bahai. Ponadto medytowanie stało się po prostu modne i chce stanowić część terapii dla człowieka zżeranego duchową pustką."
...

http://www.karmel.pl/reformatorka/tekst7.html

"Bóg jest wielki!"
07-03-2007 19:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Terebint Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 360
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Jestem w trakcie czytania "Opowieści Pielgrzyma". Zaskoczyła mnie jedna rzecz dotycząca modlitwy wewnętrznej. Napotkany przez Pielgrzyma Starzec nakazał mu modlitwę głębi odmówić aż 3000 razy! :shock: :shock: :shock: Chciałem się z tym zmierzyć, i wiecie jak mi poszło? Dałem radę tylko 50 razy, a później poczułem ogromny opór w swoim umyśle. :oops: Jest to chyba mój problem z koncentracją. Czy jest na to jakiś sposób? Z tego co zrozumiałem, z przeczytanych tu materiałów, to jedynym sposobem jest jedynie ciągłe próbowanie. Ale czy tylko na pewno to? Może macie jeszcze jakieś inne rady na to? Może warto zupełnie zmienić tryb życia? Zrezygnować z kawy i słuchania muzyki? Bo coś intuicyjnie czuję, że to może też źle wpływać na moją koncentrację.

[center] [Obrazek: wilkpp9.png] [/center]
26-03-2007 18:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Terebint napisał(a):Napotkany przez Pielgrzyma Starzec nakazał mu modlitwę głębi odmówić aż 3000 razy!
Nie modlitwę głębi, a hezychazm miał odmówić 3000 razy. Zresztą po pewnym czasie miał go powtarzać 6000 razy, a później 12000 Uśmiech

ps. Hezychazm to formuła, która brzmi zazwyczaj tak: "Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznym".

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
02-08-2007 05:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ksiaze-z-bajki Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 208
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Najlepiej zrozumiesz czym jest medytacja jak skorzystasz z rekolekcji w milczeniu :wink:

wejdź na stronę braci Jezuitów i poszukaj info o rekolekcjach Po prostu brak słów by opisać co tam sie dzieje to po prostu jest super :wink:

szatan atakuje [Obrazek: matrixwo6.gif] Nie dajmy mu si? ....Uśmiech
02-08-2007 11:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Ja bym medytację określiła najprościej jako modlitwę serca. Nie słów, nie umysłu, a serca Uśmiech


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
05-08-2007 17:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bioman Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 512
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Jak medytować, to tylko w pozycji lotosu :diabelek:
[Obrazek: 200px-Mahavatar-Babaji-from-Autobiograph...a-Yogi.jpg]
Czym się różni nasza medytacja chrześcijańska od medytacji wschodu?
W tej pierwszej zagłębiasz się myślach, a w tej drugiej chodzi o ich wyłączenie.

[Obrazek: matrix-15.gif][Obrazek: matrix-21.gif][Obrazek: matrix-14.gif][scroll]?ycie to nie MATRIX 8) [/scroll]
05-08-2007 20:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Terebint napisał(a):Napotkany przez Pielgrzyma Starzec nakazał mu modlitwę głębi odmówić aż 3000 razy!
Kyllyan napisał(a):Nie modlitwę głębi, a hezychazm miał odmówić 3000 razy. Zresztą po pewnym czasie miał go powtarzać 6000 razy, a później 12000
1. Chodzi o wywodząca się z Kościoła Bizantyjskiego, modlitwę Jezusową
2. Hezychazm zaś, to cały nurt duchowości wschodniej, z wyartykułowaniem modlitwy Jezusowej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-08-2007 22:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nieania Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,786
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Hmm... 12000 razy to by było dla mnie wyzwanie... :-k jutro spróbuję... z tego względu pojutrze dopiero zajrzę na to forum i powiem, jak mi poszło...

[center]Dla Jego bolesnej m?ki, miej mi?osierdzie...
[Obrazek: jezus2.jpg]

http://www.nie-umieraj.blog.pl
[/center]
05-08-2007 22:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów