Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Muzyka a Wielki Post
Autor Wiadomość
Enetel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 52
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Muzyka a Wielki Post
Mam nadzieje, iz nie tworze kolejnego takiego samego tematu.

Wiadomo, ze w czasie Wielkiego Postu obowiazuje zakaz wszelkich zabaw itd. Mam pewne watpliwosci wobec paru zagadnien, dlatego najlepiej byloby jesli ktos by mi wytlumaczyl, jak to rozpatrywac.

Zastanawia mnie, jak wyglada sprawa np. robienie prob zespolow muzycznych podczas postu. Tak samo kwestia koncertow - slyszalem, ze uczestniczenie w/organizowanie koncertow akustycznych nie jest problemem, natomiast organizowanie normalnych koncertow, z uzyciem gitar elektrycznych itd. jest grzechem. Wiec czym sie kierowac przy decydowaniu, czy cos jest zlamaniem postu, a co nie ?
13-03-2007 23:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #2
Re: Muzyka a Wielki Post
Enetel napisał(a):Mam nadzieje, iz nie tworze kolejnego takiego samego tematu.

Wiadomo, ze w czasie Wielkiego Postu obowiazuje zakaz wszelkich zabaw itd. Mam pewne watpliwosci wobec paru zagadnien, dlatego najlepiej byloby jesli ktos by mi wytlumaczyl, jak to rozpatrywac.

Zastanawia mnie, jak wyglada sprawa np. robienie prob zespolow muzycznych podczas postu. Tak samo kwestia koncertow - slyszalem, ze uczestniczenie w/organizowanie koncertow akustycznych nie jest problemem, natomiast organizowanie normalnych koncertow, z uzyciem gitar elektrycznych itd. jest grzechem. Wiec czym sie kierowac przy decydowaniu, czy cos jest zlamaniem postu, a co nie ?
Przypomina mi (z lat gdy chodziłem na religię i zakuwałem do egzaminu do komunii) się taki wers (chyba z " 5.przykazań kościelnych"), że "W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać". I chyba to jest odpowiedzią.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
14-03-2007 08:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
Enetel, takie zespoły Tymoteusz robią koncerty w Wielkim Poście ale tak jak piszesz akustyczne. Myślę, że to nic złego grac dla pana Boga w Wielkim Poście. Chodzi o to aby raczej nie robić zabawy pod sceną.

Za robieniem prób jestem jak najbardziej na tak. Sam śpiewam w zespole i wiem, że to ważne. Nie można tego odkładać.
My to Wielki Post a ja nagrywam płytę z kolędami Język no ale co zrobić Oczko
14-03-2007 09:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Daidoss napisał(a):takie zespoły Tymoteusz robią koncerty w Wielkim Poście ale tak jak piszesz akustyczne. Myślę, że to nic złego grac dla pana Boga w Wielkim Poście. Chodzi o to aby raczej nie robić zabawy pod sceną.
Fakt, u mnie w niedzielę na wydziale będzie taki już chyba drugi czy trzeci z kolei 2tm2,3 i na dodatek wstęp wolny więc z pewnością pójdę xD 2 lata temu też byłam i było super. Żadnych szaleństw, po prostu koncert.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-03-2007 10:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Enetel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 52
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Tylko, ze ja niekoniecznie mowie o probach zespolow chrzescijanskich. Np. zespoly metalowe, grajace ostra muzyke, powinny przestac grac proby w czasie postu, czy raczej nie ma przeciwskazan ?

A kwestia samego sluchania muzyki zastanawia mnie z jednego powodu. Otoz, raczej nie widze klopotow z puszczeniem muzyki w tle, czy biernym sluchaniem. Tylko wlasnie zastanawia mnie sluchanie, w ktorym bardzo wczuwasz sie w muzyke. No, moze nie tanczysz (o ile mozna sensownie tanczyc w metalu ^^) ale ogromnie, hm.... przezywasz ta muzyke. Albo inaczej - wszelka zabawa etc. nawet w pojedynke jest zabroniona ? Jesli tak to w sumie moje watpliwosci sa rozwiane.

A koncerty Tymka sledze uwaznie. Wlasnie z powodu ich koncertow stwierdzilem, ze wersje "unplugged" sa raczej dozwolone.

EDIT:
Swoja droga, byly czasem problemy na akustycznych Tymkach, gdy polowa ludzi pod scena pogowala do muzyki, pomimo prosb muzykow o spokojne przezywanie koncertu.
14-03-2007 12:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Uważam, ze próby moga byc robione, nie robiłbym koncertow.
14-03-2007 13:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
A co sądzicie o słuchaniu sobie samemu, np. w domu, bardzo głośno muzyki?

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
14-03-2007 13:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
Zakładając, że Wielki Post to czas wyciszenia, to raczej kiepski to pomysł

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
14-03-2007 13:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
A jak sądzicie, czy takie słuchanie muzyki można zaklasyfikować jako grzech?

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
14-03-2007 14:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
msg Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,107
Dołączył: Sep 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Nie. Zdecydowanie nie. Oczywiście to ja tak uważam, a nie "my, jak forumowicze" Oczko

Nie ga? dopóki nie zbadasz, najpierw si? zastanów, a potem czy? wyrzuty,
Nie odpowiadaj, dopóki nie wys?uchasz, a w ?rodek s?ów nie wpadaj,
Nie wad? si? o rzecz, która ci nie jest konieczna, i nie mieszaj si? do sporu grzeszników!
Dziecko, nie bierz na siebie zbyt wielu spraw, bo je?li b?dziesz je mno?y?, nie b?dziesz bez winy.
I cho?by? p?dzi?, nie dop?dzisz, a uciekaj?c, nie umkniesz.

[Syr 11, 7-10]
14-03-2007 14:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Też nie uważam, że "głośniejsze" słuchanie muzyki nie jest grzechem. Mówię oczywiście o przyzwoitej głośności, a nie na pół osiedla Oczko

P.S. Jesteś Mnichu z tego co widzę lefebrystą?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-03-2007 15:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Offca napisał(a):P.S. Jesteś Mnichu z tego co widzę lefebrystą?
Jestem zmuszony rozczarować Cię. Nie jestem lefebrystą, ani się z nimi nie utożsamiam. Jestem tradycjonalistą. A to jest różnica. W woli ścisłości, moim papieżem obecnie jest Jego Świątobliwość Benedykt XVI, a Twoim? :hm:

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
14-03-2007 16:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Mnichu napisał(a):Jestem zmuszony rozczarować Cię. Nie jestem lefebrystą,
Nie rozczarowałeś mnie. Cieszę się Oczko Wolałam się jednak upewnić.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-03-2007 16:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
U nas już zanikła praktyka postu i pokuty co widać po zadawanych pytaniach. :|
14-03-2007 16:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Niekoniecznie Daidossie, praktyki postne czy pokutne można realizować w bardzo różny sposób, a sposobów tych jest multum. Nie musi to dotyczyć słuchania muzyki, czy chodzenia na koncerty.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
14-03-2007 16:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów