Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolna wola czy wola Boga?
Autor Wiadomość
Wolf Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 91
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Wolna wola czy wola Boga?
Zgodnie z nauką Kościoła, to człowiek jest kowalem swojego losu. Pojęcia takie jak przeznaczenie nie istnieją.

Z drugiej strony czytam czasem wspomnienie np. duchownych, którzy "próbowali uciekać przed wolą Bożą". Opierali się ze wszystkich sił, aby nie ulec powołaniu, jednak Pan Bóg wygrał, doprowadził do klasztoru....

Na ile to my decydujemy jak żyjemy, na ile to P.Bóg nami kieruje?
20-03-2007 22:22
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #2
 
Słowa św. Ignacego z Loyoli:
"Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego.
Tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg zgoła nic."


Ufam Bogu, ale jednocześnie jestem świadom tego, że sam muszę działać, 'żyć własnym życiem'.

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
20-03-2007 23:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #3
 
Czyli z tego po prostu wynika, ze wiara w Boga daje m. in. mozliwosc spychania genezy roznych wydarzen na wole boza. Innymi slowy, jezeli komus sie w zyciu nie wiedzie, to wie do kogo ma miec pretensje.
21-03-2007 09:37
Odpowiedz cytując ten post
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #4
 
kempes, wróć do gimnazjum i naucz sie interpretować tekst proszę.

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
21-03-2007 14:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #5
 
ok, popelnilem blad - moj post powinien byc pozbawiony wstepu "Czyli z tego po prostu wynika, ze"
21-03-2007 14:28
Odpowiedz cytując ten post
Marcin75 Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
A gdyby tak uznać, że Bóg ma wolę odnośnie nas - ale jako, że jest ponad czasem, to i tak wie, jak my postąpimy. Tylko kwestia jest taka, że my nie wiemy - i na tym nasza wolna wola polega. Inaczej - czy o tym, co zrobi Judasz, Bóg z góry nie wiedział? Wiedział. Ale Judasz jako człowiek i tak miał swój wybór.
Pozdrawiam,

Marcin

In the end it will be OK.
If it's not OK
then it's not yet the end.
06-04-2007 12:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #7
 
Marcin75 napisał(a):A gdyby tak uznać, że Bóg ma wolę odnośnie nas - ale jako, że jest ponad czasem, to i tak wie, jak my postąpimy. Tylko kwestia jest taka, że my nie wiemy - i na tym nasza wolna wola polega. Inaczej - czy o tym, co zrobi Judasz, Bóg z góry nie wiedział? Wiedział. Ale Judasz jako człowiek i tak miał swój wybór.
Podobne to jest do "wolnej woli" u Spinozy (400 lat wcześniej od Ciebie). Nie zauważyłeś, że to w zasadzie ułuda wolnej woli ? W takim wypadku człowiek jest zaprogramowany, tylko o tym nie wie. Świadomość może tylko obserwować, a nie działać. W takim wypadku "wszystko już zostało powiedziane" i nie ma nic do roboty.
Ściślej powinieneś napisać, że z perspektywy Boga i z perspektywy człowieka różnie obserwuje się ludzką działalność w czasie. Przyrównując to nieco to Bóg widzi cały odcinek (krzywą) symbolizujący ludzkie życie od razu z zewnątrz, a człowiek jest na tym odcinku, widzi to co jest za nim, a to co jest przed nim stopniowo się odkrywa i dodatkowa ma władzę modyfikować kształt krzywej - to jest jego wolna wola. Bóg jest ponad czasem czyli czas go nie ogranicza czyli potrafi "myśleć" i "postrzegać" jakby bezczasowo.
Błędne jest używanie wobec niego ludzkiego pojęcia czasu.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
06-04-2007 13:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
heysel napisał(a):Nie zauważyłeś, że to w zasadzie ułuda wolnej woli ?
A skąd ten pomysł? Przeciez każdy może wszystko. Nikt nikomu niczego nie broni.
heysel napisał(a):W takim wypadku człowiek jest zaprogramowany, tylko o tym nie wie.
To już twoja nadinterpretacja
heysel napisał(a):Świadomość może tylko obserwować, a nie działać. W takim wypadku "wszystko już zostało powiedziane" i nie ma nic do roboty.
słownik zdrowie.pl napisał(a):Świadomość jest wewnętrznym odzwierciedleniem rzeczywistości. Podobnie jak rzeczywistość - świadomość to także zjawisko dynamiczne. Czynności świadome odnoszą się do określonych przedmiotów, osób, zjawisk. Właśnie one będą stanowiły przedmiot tych czynności np. kiedy człowiek myśli nad rozwiązaniem określonego problemu, wówczas przedmiotem jego rozmyślań jest ten problem, gdy dziecko boi się dużych pojazdów, przedmiotem jego lęku są owe pojazdy. Istotny w psychologii jest podział na świadomość introspektywną i ekstrospektywną. Źródło

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
07-04-2007 09:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
:roll: Bez obrazy, ale czy naprawdę zawsze trzeba wszystko tłumaczyć jak krowie na miedzy ? Przeczytaj jeszcze raz od czego zaczyna się ten cały wywód, od zauważenia podobieństwa do "wolnej woli" u Spinozy. Reszta to tylko konsekwencje tego, a nie jak chcesz moja nadinterpretacja. Nie zauważyłeś drugiej części posta, gdzie jest napisane uzupełnienie ?
Co do "świadomości" to jest ona użyta w znaczeniu "stan przytomności" ("wiem, że istnieję" w przeciwieństwie do kamienia), więc wielce nie szpanuj, że żeś znalazł definicję stosowaną w psychologii. I ta świadomość jest albo tylko obserwatorem, bo człowiek wykonuje z góry zadany program, albo rzeczywiście jest zdolna podejmować suwerenne decyzje.
A już to :
Ks.Marek napisał(a):A skąd ten pomysł? Przeciez każdy może wszystko. Nikt nikomu niczego nie broni.
To bez urazy, ale blamaż. Skąd taki pomysł ? To się zastanów jak tak sformułowana wszechwiedza Boga miałaby wpływ na rzeczywistość wolnej woli człowieka (Bóg z góry wie jak postąpimy, a my nie). Myślisz, że dlaczego została rozwinięta koncepcja, że Bóg nie posiada przedwiedzy ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-04-2007 21:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
heysel napisał(a):Myślisz, że dlaczego została rozwinięta koncepcja, że Bóg nie posiada przedwiedzy ?
Wówczas nie byłby Bogiem
heysel napisał(a):To bez urazy, ale blamaż. Skąd taki pomysł ?
Mogę - jeśli chcę - odszukać cię w świecie gdzieś, i albo pójść z tobą na browara, albo ci kark skręcić. Kto mi zabroni? Goździkowa?
heysel napisał(a):I ta świadomość jest albo tylko obserwatorem, bo człowiek wykonuje z góry zadany program, albo rzeczywiście jest zdolna podejmować suwerenne decyzje.
No to wreszcie jak to jest wg ciebie?
Co do poglądów Spinozy: zdrowy rozsądek informuje nas, żeśmy są rózni ludkowie: ja, ty i 6 miliardów innych mieszkańcow tego łez padołu. Każdy z nas jest odrębny, niepowtarzalny egzemplarz. Trudno przypuścić nawet, aby świadomośc mego "ja" była jakąś pomyłką czy złudzeniem. Panteizm zaprzecza fundamentom filozofii realistycznej, poniewaz kwestionuje obiektywizm ludzkiego poznania (podważa moja godność i wartość jaką stanowie, nie wspominając o normach, które mogę rozpoznawać i wymagać ich poszanowania od innych). Dalej: odrzuca równiez pluralizm, neguje personalizm Boga (sorry, ale ja nie mam najmniejszej ochoty kłaniać sie jakiejśc bezkształtnej i bezosobowej masie). Również psychologie ma panteizm tam, gdzie słońce nie dochodzi. Panteizm stawia mnie na równie z Hitlerem, stonką ziemniaczaną i kamieniem polnym. Przepraszam, ale ja prostestuję!. Jestem substantia individua naturae rationalis i koniec!

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-04-2007 00:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
Ks.Marek napisał(a):Wówczas nie byłby Bogiem
Byłby, tylko trochę innym niż myślisz.
Ks.Marek napisał(a):Kto mi zabroni?
Program o nazwie Ks.Marek Duży uśmiech . Doczytaj w końcu ...
Ks.Marek napisał(a):No to wreszcie jak to jest wg ciebie?
A skąd mam wiedzieć jak jest naprawdę ?
Ks.Marek napisał(a):Co do poglądów Spinozy
Ustalmy raz na zawsze, że wiem, że się z nimi nie zgadzasz i są dla Ciebie nie do przyjęcia.
Ks.Marek napisał(a):Panteizm stawia mnie na równie
Pod jakim względem i wg jakiej skali ?
Ks.Marek napisał(a):Jestem substantia individua naturae rationalis i koniec!
Jestem kapitanem tego statku ! - powiedział karaluch w ładowni. To czym chcesz być to jedno, to czym jesteś to drugie.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
08-04-2007 00:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
heysel napisał(a):Jestem kapitanem tego statku ! - powiedział karaluch w ładowni.
Karaluch nie mówi, a ja owszem.

[ Dodano: Nie 08 Kwi, 2007 08:22 ]
heysel napisał(a):Pod jakim względem i wg jakiej skali ?
Pod każdym

[ Dodano: Nie 08 Kwi, 2007 08:22 ]
heysel napisał(a):Ustalmy raz na zawsze, że wiem, że się z nimi nie zgadzasz i są dla Ciebie nie do przyjęcia.
Nie tylko dla mnie. One dla nikogo przy zdrowych zmysłach są nie do przyjęcia.

[ Dodano: Nie 08 Kwi, 2007 08:23 ]
heysel napisał(a):Program o nazwie Ks.Marek Duży uśmiech . Doczytaj w końcu ...
Absolutnie nie. Jako człowieka ogranicza mnie w zasadzie tylko czas oraz pomysłowość.

[ Dodano: Nie 08 Kwi, 2007 08:24 ]
Cytat:Byłby, tylko trochę innym niż myślisz.
Ha ha ha. A to dobre! Może mnie oświecisz?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-04-2007 08:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
Ks.Marek napisał(a):Karaluch nie mówi, a ja owszem.
Ale to, że człowiek coś mówi nie znaczy, że tak jest.
Ks.Marek napisał(a):One dla nikogo przy zdrowych zmysłach są nie do przyjęcia.
A to już tylko Twoje pobożne życzenia.
Ks.Marek napisał(a):Absolutnie nie.
Absolutnie nic nie rozumiesz ...
Ks.Marek napisał(a):Może mnie oświecisz?
A słyszał o kimś takim jak Faustyn Socyn ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
08-04-2007 12:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
heysel napisał(a):Ale to, że człowiek coś mówi nie znaczy, że tak jest.
Nominalizm? Jesteś jego wyznawcą?
Cytat:A to już tylko Twoje pobożne życzenia.
Nie tylko moje
heysel napisał(a):Absolutnie nic nie rozumiesz ...
Chciałbyś abym skłonił się ku rozciągłości Absolutu na moją jaźń i byt?
heysel napisał(a):A słyszał o kimś takim jak Faustyn Socyn ?
Antytrynitarz, że tak powiem. Przywódca "Braci Polskich". Kacerz...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-04-2007 12:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Ks.Marek napisał(a):
heysel napisał(a):Ale to, że człowiek coś mówi nie znaczy, że tak jest.
Nominalizm? Jesteś jego wyznawcą?
Za daleko wyjechałeś. To tylko stwierdzenie omylności człowieka.
Ks.Marek napisał(a):Nie tylko moje
Co dalej nie zmienia statutu pobożnych życzeń.
Ks.Marek napisał(a):Chciałbyś abym skłonił się ku rozciągłości Absolutu na moją jaźń i byt?
Nie chcę żebyś się ku czemukolwiek skłaniał tylko spróbował zrozumieć o co mi chodziło.
Ks.Marek napisał(a):Antytrynitarz, że tak powiem. Przywódca "Braci Polskich". Kacerz...
Zatem wiesz kim on był. Zatem też powinieneś wiedzieć, że to w jego doktrynie Bóg nie ma przedwiedzy.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
08-04-2007 13:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów