Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolna wola czy wola Boga?
Autor Wiadomość
Eldian Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 141
Dołączył: Jun 2009
Reputacja: 0
Post: #46
 
Wolna wola ma to do siebie, że możesz wybrać i dobro i zło. Masz ten wybór, i mimo że konsekwencje są jakie są, to możesz uznać że ciebie bardziej obchodzi życie na ziemi niż wieczne Uśmiech
03-08-2009 22:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #47
 
Każdy człowiek ma wolną wolę, czyli możliwość wyboru. Wiedza Boga o naszej przyszłości nie odbiera tej woli.

Niestety, ludzie wikłają się swoim wolnym wyborem w pokrętne i nieprzyjemne sytuacje, wiążąc sobie "ręce" na własne "życzenie", czyli własną wolną wolą. Gdy stają w problematycznej sytuacji, z której nie widzą wyjścia, stwierdzają: "nie mam wolnej woli", zapominając, że to ICH wcześniejsze decyzje doprowadziły do obecnego miejsca.

W głębszej analizie powtarzającego się procesu "utraty" wolnej woli, da się zauważyć działanie czynnika, niezależnego od człowieka, czyli złego. To jego kuszenie "gruszkami na wierzbie" i "gwiazdkami z nieba" lub nieskończoną władzą doprowadza ludzką istotę nad urwisko.

... A Bóg przygląda się temu cierpliwie i czeka... i czeka... i czeka na człowieka i jego opamiętanie. Czeka, aż zadufany i niepokorny człowiek, swą WOLNĄ WOLĄ zaprosi Boga do siebie i powie: "Boże ufam Tobie", a potem poprosi o pomoc wyrażając zgodę swą WOLNĄ WOLĄ na działanie Boga w jego marnym, pogmatwanym i zakręconym życiu poprzez zgodę na działanie WOLI BOGA.

Miłosierny Bóg, który mówi o Sobie: Jestem, Który Jestem, wybacza człowiekowi, że mówił o Nim: Bóg jest takim, jakim ludzie Go widzą ... choć żaden człowiek Go nie ujrzał.

I co się dzieje?... "Cuda". Sytuacje bez wyjścia same się rozwiązują, a życie staje się łagodniejsze i radośniejsze-w dodatku bez większego wysiłku człowieka.
Wtedy człowiek znów podejmuje decyzję swą Wolną Wolą, czy zostać z Bogiem, czy może znów ruszyć w tany pod namowami kusiciela :"jesteś nieśmiertelny, będziesz żył wiecznie, śmierć ciebie nie dotyczy"...zapominając, że jego czas niedługo się skończy.
8)

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
04-08-2009 03:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #48
 
Często ludzie wybierają zło i pytają, dlaczego jest tyle zła na ziemi.
04-08-2009 11:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Manaika Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 117
Dołączył: Aug 2009
Reputacja: 0
Post: #49
 
pafni napisał(a):Czy wolna wola powinna rodzić strach i pokusę?
Według mnie nie, a rodzi.
hmmm... Wolna wola to tak naprawdę działanie na swoją odpowiedzialność i ja nie widzę żadnych podstaw, według których mielibyśmy nie odczuwać tych emocji przy wyborze czegokolwiek. Wybierając zło, czujemy strach przed potępieniem i to jest normalne. A pokusa przed grzechem również istnieje i to również jest normalne, działanie złego.

[center]Najsilniejszy jest zawsze ten, kto umie złożyć dłonie do modlitwy.

Sören Kierkegaard
[/center]
04-08-2009 12:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #50
 
Manaika napisał(a):A pokusa przed grzechem również istnieje i to również jest normalne, działanie złego.

Pokusa nie do grzechu lecz do zbawienia.
Jest taka piosenka grupy Bielizna nieistniejącej już pt."doktor granat"
Tam zawarta jest chociaż metaforycznie cała prawda o ludzkich zachowaniach, myślę,że to ma odbicie właśnie w tym na co próbuje zwrócić uwagę.
Ani strach ani pokusa nie są wyższymi odczuciami.

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
04-08-2009 14:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
riteczka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 94
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #51
 
Wszystko mi wolno,ale nie wszystko przynosi korzyść.Dekalog mi np nie zabiera wolności,on wskazuje mi drogę do wolności. nie ogranicza mnie,ale prowadzi mnie do wolności.
05-08-2009 09:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #52
 
lidia napisał(a):Często ludzie wybierają zło i pytają, dlaczego jest tyle zła na ziemi.

1Kor 3:3 BT
"Ciągle przecież jeszcze jesteście cieleśni. Jeżeli bowiem jest między wami zawiść i niezgoda, to czyż nie jesteście cieleśni i nie postępujecie tylko po ludzku?"

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
05-08-2009 10:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
lidia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 440
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #53
 
Taka jest prawda, trzeba wybierać Boga zawsze, wtedy myślimy po Bożemu nie po ludzku.
05-08-2009 10:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
riteczka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 94
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #54
 
Jesteśmy ludzmi,a więc skłonność do grzechu w nas jest.Chodzi głównie o moją osobistą decyzję, czy wybieram dobro czy zło.Jeżeli pragnę czynić dobro a nieświadomie wybiorę grzech ,to Pan znał moją intencję i napewno zamieni to w dobro.Pan na krzywych liniach prosto pisze.Natomiast jeżeli świadomie wybiorę zło to znaczy,że Boga spycham na dalszy plan.Wolna wola,to umiejętność podejmowania decyzji.Dodam, świadome podejmowanie decyzji.Takie jest moje zdanie. Uśmiech
05-08-2009 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
pafni Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,179
Dołączył: Aug 2007
Reputacja: 0
Post: #55
 
Problem w tym ,że nawet wybierając domniemane dobro , warunki zewnętrzne rządzone przez szatana sprowadzą je do stwierdzenia"chciałem dobrze a wyszło jak zawsze".
Oczywiście to lepsze niż świadome wyrządzanie zła, jednak pokazuje to,że Bóg niewiele ma do gadania na tym świecie, że cuda są wyjątkami tak rzadkimi,że książki o nich piszą, że uzdrowienia zdarzają się tak nie wielu że szpitale wciąż przepełnione.
W zasadzie pozostaje nam jakaś ślepa wiara w to że to my jesteśmy wszystkiemu winni i dlatego szatan rządzi. trudno mi jednak zrozumiec czemu to my ponosimy trud walki z szatanem a nie sam Bóg. Gdyby człowiek miał wolna wolę , to również miałby wolną wolę co do zbawienia, czego kościół nie akceptuje. "Musisz chodzic do kościoła bo nie będziesz zbawiony" Znam wielu ludzi nie wyznających żadnej religii lub inną o wielkich sercach , nie dosyć,że zaraz wkracza w ich zbawienie kościół to jescze ich szykanuje. Wolna wola?

W Królestwie Ślepców Jednoocy Są Bogami
07-08-2009 07:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anariel Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #56
 
Może zbyt mało ufności pokładamy w Bogu? Człowiek ma tendencję do zwalania wszystkiego co złe na brak pomocy Pana Boga, a tego co dobre nawet nie zauważa często. Dobrym przykładem są świadectwa ludzi, którzy utracili wzrok lub słuch i często po tym wydarzeniu stawali się szczęśliwsi niż byli do tej pory.
Mam koleżankę, którą Bóg wspomaga, całe jej życie jest pięknym świadectwem, ale ona ufa mu bezgranicznie. I nie odwraca się od niego przy najmniejszej przeciwności losu z oskarżeniami: "Znowu mi nie pomogłeś!".

Uważasz w takim razie, że powinniśmy zostać zbawieni za sam fakt istnienia?
07-08-2009 10:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
riteczka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 94
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #57
 
Pan Bóg stworzył nas bez nas,ale zbawić nas bez nas nie może. Uśmiech
07-08-2009 10:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #58
 
riteczka napisał(a):Pan Bóg stworzył nas bez nas,ale zbawić nas bez nas nie może. Uśmiech

AMEN !.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
07-08-2009 10:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #59
 
riteczka napisał(a):ale zbawić nas bez nas nie może. Uśmiech
Oczywiście, że może. Nie chce, a nie "nie może".

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-08-2009 12:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #60
 
Nie może , dał nam wolną wolę żebyśmy sami zadecydowali co dla nas jest najlepsze Duży uśmiech

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
07-08-2009 12:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów