Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wszechświat.
Autor Wiadomość
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Wszechświat.
Na wikipedii natknąłem się na następującą teorię:,,idea istnienia innych wszechświatów oprócz naszego doprowadziła do powstania definicji wieloświata (multiwersum, multiświata, metawszechświata), zawierającego w sobie wszystko inne (w tym wszystkie możliwe, potencjalne - niezależnie od rozważanych czasoprzestrzeni lub wymiarów, w których się znajdują - wszechświaty; w tym także tak zwane wszechświaty równoległe). Zbiór wszelkich możliwych wszechświatów.''Spotkałem się tam również z twierdzeniem:,,Istnienie wieloświata zakładają wyznawcy niektórych religii, na przykład mormoni czy choćby część rodzimowierców słowiańskich. Inne, jak np. Kościół katolicki, zdecydowanie odrzucają teorię multiświatów.''Tymczasem na stronie http://www.wiara.pl natknąłem się na wywiad z ks. prof. Michałem Hellerem, kosmologiem i filozofem, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej którego fragmenty zamieszczam:Czy jednak nie byłoby pięknie, gdyby sensem naszego bytowania we Wszechświecie było rozpoznawanie i odczytywanie jego księgi?

Myślę, że w dużym stopniu tak właśnie jest. Chociaż jeden z kosmologów powiedział, że Pana Boga nie interesuje cokolwiek mniejszego niż nieskończoność, a więc jeśli stworzył ludzkość, to stworzył nieskończenie wiele ludzkości. Nie wiem, czy tak jest, nikt nie wie. Ale to jakoś ładnie pasuje do nieskończoności. Dwie hipotezy, Boga i nieskończenie wielu światów, nie muszą się wykluczać.

Czy to znaczy, że dopuszcza ksiądz – tu już ocieramy się chyba o herezję – wielość wcieleń Boga?

To nie jest herezja; nazwałbym to raczej theology fiction.

Pobożny katolik słyszał na lekcjach religii, że Ziemia jest wyjątkowa we Wszechświecie przez to, że właśnie ją wybrał Bóg na miejsce wcielenia Chrystusa.

Może być tak, że wcielenie na jednej planecie obejmuje cały Wszechświat. Może być tak, że w każdej hipotetycznej ludzkości, która znajduje się gdzieś we Wszechświecie, zdarzyło się coś w rodzaju wcielenia. Niekoniecznie dosłownie wcielenia. Może na przykład jest ludzkość, tak sobie wyobrażam, która dostrzega egzystencjalne rozwiązanie, którego my nie znamy, i to dla niej jest jakimś objawieniem. Jeden pewnik religijny można przyjąć: jeśli jest gdzieś we Wszechświecie lub w innych wszechświatach ludzkość obdarzona wolną wolą i świadomością, to nie została ona pozostawiona przez Boga swemu losowi.''.
Czy wobec tego Kościół rzeczywiście odrzuca koncepcję istnienia wielu światów?A może Kościół odrzuca tylko koncepcję istnienia wielu wrzechświatów,jednak dopuszczając możliwość istnienia życia na innych planetach które znajdują się w naszym wszechświecie?

[ Dodano: Sob 24 Mar, 2007 10:38 ]
Wywiad ten znajduje się na http://www.wiara.pl/ w dziale nauka.Jego tytuł to ,,Dowód na istnienie Boga''

[ Dodano: Sob 24 Mar, 2007 10:47 ]
Jeszcze jedno pytanie:Czy stanę się heretykiem jeśli zaczne wierzyć że istnieje życie na innych planetach?
24-03-2007 11:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Konrad Ruzik napisał(a):Czy stanę się heretykiem jeśli zaczne wierzyć że istnieje życie na innych planetach?
Oczywiście, że nie. Wszechświat jest nie poznany przez człowieka. Wszystko może się zdażyć. Ale to powinno zajmowac naukowców. My zaś patrzmy na swój ogródek, i z niego kamyczki wybierajmy.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-03-2007 16:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Dziękuję księdzu za odpowiedź.Mam jeszcze jedno pytanie:Czy jest ksiądz księdzem katolickim?Z góry przepraszam jeśli moje pytanie księdza zdenerwuje.Nie chce księdza obrazić ale moje wątpliwości budzi informacja że należy ksiądz do wspólnoty R.C.C,a nie wiem nic o tej wspólnocie(nie wiem nawet co oznacza skrót R.C.C).Jeszcze raz przepraszam i powtarzam:nie mam zamiaru księdza urazić.Moje wątpliwości najprawdopodobniej są nieuzasadnione ale uprzejmie proszę o odpowiedź na moje pytanie.
24-03-2007 18:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Konrad Ruzik napisał(a):Nie chce księdza obrazić ale moje wątpliwości budzi informacja że należy ksiądz do wspólnoty R.C.C,a nie wiem nic o tej wspólnocie(nie wiem nawet co oznacza skrót R.C.C)
Roman
Catholic
Church

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-03-2007 21:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
dziękuje księdzu za odpowiedź na moje nie mądre pytanie.

[ Dodano: Nie 25 Mar, 2007 10:27 ]
Mam jeszcze jedno pytanie:Czy możliwe jest że na innych planetach Bóg stworzył istoty,które mogą wyglądać inaczej niż ludzie,ale tak jak oni mają duszę tzn.rozum,wolną wolę,uczucia?Bo samo dopuszczenie istnienia życia na innych planetach to bardzo ogólna teza.Chciałbym ją uściślić.
24-03-2007 21:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Konrad Ruzik napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie:Czy możliwe jest że na innych planetach Bóg stworzył istoty,które mogą wyglądać inaczej niż ludzie,ale tak jak oni mają duszę tzn.rozum,wolną wolę,uczucia?Bo samo dopuszczenie istnienia życia na innych planetach to bardzo ogólna teza.Chciałbym ją uściślić.
Ale porażka Smutny Przepraszam, ze nie odpowiedziałem na ten problem wcześniej. Nie wiem czemu tak wyszło.

Ad rem:
Banalna odpowiedź: tak, jest możliwe, Bo dla Boga nie ma nic niemożliwego :mrgreen:
Ale wiem, że taka odpowiedź cię nie satysfakcjonuje.
Boże Objawienie, czyli Biblia, traktuje o dziejach człowieka na ziemi. To z ziemianami, że tak powiem, Bóg zawiera przymierze. Trudno zatem mówić o tym, co jest gdzies poza nami, w innych wymiarach, galaktykach, etc.
Konstytucja Dogmatyczna o Bożym Objawieniu napisał(a):KO 5. Bogu objawiającemu należy okazać "posłuszeństwo wiary" (por. Rz 16,26, por. Rz 1,5, 2 Kor 10,5-6), przez które człowiek z wolnej woli cały powierza się Bogu, okazując "pełną uległość rozumu i woli wobec Boga objawiającego" i dobrowolnie uznając objawienie przez Niego dane. By móc okazać taką wiarę, trzeba mieć łaskę Bożą uprzedzającą i wspomagającą oraz pomoce wewnętrzne Ducha Świętego, który by poruszał serca i do Boga zwracał, otwierał oczy rozumu i udzielał "wszystkim słodyczy w uznawaniu i dawaniu wiary prawdzie". Aby zaś coraz głębsze było zrozumienie objawienia tenże Duch święty darami swymi wiarę stale udoskonala.
Z Polskiego na nasz: należy współpracować z łaską Boża, odkrywając Boga w swoim życiu i zdążać ku eschatologicznej z Nim pełni. Czym nas Pan Bóg uhonoruje przy końcu czasów: ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało. Póki co zaś, nie należy marnować czasu i łaski Bożej. Uśmiech

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-04-2007 14:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
,,.,,Problem wieczności świata należy do najstarszych problemów filozoficznych. Jego wielkie znaczenie światopoglądowe i, co za tym idzie, ostrość prowadzonych wokół niego dyskusji wynikały z faktu, że uwikłany jest on w spory religijne dotyczące stosunku Boga do świata. Koncepcja stworzenia świata ex nihilo (z niczego) przez Boga zdawała się nieuchronnie prowadzić do wniosku, że Bóg stworzył świat w czasie, oraz że był czas, kiedy nie było świata. Taki pogląd niektórzy przypisują św. Tomaszowi, jednakże na przykład św. Augustyn głosił, że Bóg stworzył świat nie w czasie, lecz wraz z czasem, tak iż początek świata był zarazem początkiem samego czasu.''(Jan Such ,,Teoria Wielkiego Wybuchu a problem wieczności świata'').
Moje pytanie:Czy muszę zgadzać się ze stanowiskiem świętego Tomasza,ponieważ z tego co wiem jego filozofia została uznana za oficjalną filozofię Kościoła Ktolickiego,chociaż moim zdaniem to święty Augustyn ma słuszność?''Bardzo pragnąłbym żeby ksiądz Marek odpowiedział na moje pytanie ponieważ:,,2. We współczesnej kosmologii naukowej (która jest częścią fizyki, i dlatego właśnie zwie się ją niekiedy kosmologią fizyczną lub megafizyką) pogląd, że czas istniał przed światem, nie ma zdecydowanych zwolenników, z tego m.in. względu, iż fizyka współczesna odrzuciła w zasadzie substancjalną koncepcję czasu i przestrzeni głoszoną przez Newtona. Zgodnie z tą koncepcją czas i przestrzeń są absolutne, tzn. istnieją niezależnie od materii i wszelkich procesów fizycznych w nich zachodzących. Była to słynna koncepcja absolutnego czasu i absolutnej przestrzeni, która została podważona przez szczególną, a następnie przez ogólną teorię względności.

3. Zasadniczego znaczenia nabrały natomiast dwie inne koncepcje. Jedna z nich głosi, że czas jest jednoznacznie sprzężony ze światem i albo świat jest wieczny (co oznacza także wieczność czasu), albo też oba powstały jednocześnie (na przykład w momencie Wielkiego Wybuchu). ''Z tego właśnie powodu wolałbym zgodzić się ze stanowiskiem świętego Augustyna.Wstrzymuję mnie od tego tylko to,że o ile się nie myle filozofia świętego Tomasza została uznana za oficjalną filozofię Kościoła Katolickiego,i boję popadnięcia w herezję.
27-04-2007 13:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
Konrad Ruzik napisał(a):Moje pytanie:Czy muszę zgadzać się ze stanowiskiem świętego Tomasza,ponieważ z tego co wiem jego filozofia została uznana za oficjalną filozofię Kościoła katolickiego,chociaż moim zdaniem to święty Augustyn ma słuszność?''Bardzo pragnąłbym żeby ksiądz Marek odpowiedział na moje pytanie
Proponuję lekturę
Konrad Ruzik napisał(a):Wstrzymuję mnie od tego tylko to,że o ile się nie myle filozofia świętego Tomasza została uznana za oficjalną filozofię Kościoła Katolickiego,i boję popadnięcia w herezję.
Pytanie: jak ów problem wpływa na cel życia chrześcijańskiego, który swój finał ma w zbawieniu?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
27-04-2007 17:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Chcę tylko żeby ksiądz opdowiedział na moje pytanie,ponieważ chciałbym przychylić się do teorii o tym że Bóg stworzył świat i czas jednocześnie,tylko ponieważ to stoi w sprzeczności z twierdzeniem świętego Tomasza(powtarzam,słyszałem,że jego filozofia została uznana za oficjalną filozofię Kościoła),boję się popaść w konflikt z kościołem.

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Pią 27 Kwi, 2007 17:28 ]
Wskutek pasterskich obowiązków, musisz Drogi Konradzie poczekać na moją odpowiedź prawdopodobnie do jutra popołudnia.
Ale szacunek wielki za ciebie, iz stawiasz sprawę uczciwie, rzetelnie i merytorycznie.
Pozdrawiam


[ Dodano: Pią 27 Kwi, 2007 18:46 ]
Mam jeszcze jeden problem.Napisał ksiądz do mnie:,,To z ziemianami, że tak powiem, Bóg zawiera przymierze. Trudno zatem mówić o tym, co jest gdzies poza nami, w innych wymiarach, galaktykach, etc.''.Czy mimo to mogę wierzyć,że na innych planetach Bóg stworzył istoty które tak samo jak my mają duszę tzn.rozum,wolną wolę,uczucia,sumienie,i że z nimi też zawarł przymierze,tylko z jakichś powodów nie przekazał nam tej prawdy?(Tak na marginesie.Osobiście uważam że Bóg nie musi nam niczego objawiać.To była tylko jego dobra wola, że przekazał nam te prawdy które zostały zapisane w Piśmie Świętym.Mówiąc jaśniej:Bóg nie jest nic winien ani ludziom,ani żadnemu innemu stworzeniu.Jeśli coś dla nas robi to tylko dlatego że tak chce,a nie że musi.Powinniśmy mu być wdzięczni za to,że chce nas zbawić i przekazał nam prawdy nizbędne do osiągnięcia tego celu.On jest stwórcą.To my jesteśmy mu coś winni,a nie on nam).Jeszcze raz powtarzam:Czy mogę wierzyć,że na innych planetach Bóg stworzył istoty które tak samo jak my mają duszę , nie stając się przez to heretykiem?.Na koniec dziękuję księdzu za dobre słowa pod moim adresem. :wink:
27-04-2007 17:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Nasz Zacny Święty Tomasz Filozof z Akwinu co do kwestii stworzenia w czasie, wyraża następujący pogląd: świat zaistniał w czasie, ot tak, poprzez stwórczy akt Boga, i już. Dla Akwinaty jednak jest to domena samej tylko wiary, nie dowodu i wiedzy.
To możesz wyczytać w lekturze, która ci zaproponowałem.
Logika podpowiada, że Bóg jest meta-temporyczny i meta-historyczny: jest Panem Czasu i Historii. I myślę, że niczym złym nie jest, ani tym bardziej herezją, głosić, iż wraz z stworzeniem świata powstał czas - jak głosił Augustyn z Hippony. Poza tym a propos czasu:
język grecki wyróżnia dwa rodzaje czasu:
1. chronos - ten zegarowy, stąd - chronometr
2. Kairos - czas niemierzalny, czas, wg którego nastawia sobie Pan Bóg zegarek, jeśli można tak zażartować.

[ Dodano: Sob 28 Kwi, 2007 23:15 ]
Konrad Ruzik napisał(a):Jeszcze raz powtarzam:Czy mogę wierzyć,że na innych planetach Bóg stworzył istoty które tak samo jak my mają duszę , nie stając się przez to heretykiem?
Hmmm, jeśli mówisz: Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego... (inaczej mówiąc: wierzę Bogu...) to "podpisujesz się" pod przyjmującymi do swego życia Objawiającego się Boga, m.in poprzez Słowo Boże. A tam raczej nie ma wzmianek o życiu pozaziemskim (owszem, moga być poszlaki). Bóg daje siebie człowiekowi, i człowiek powinien na ten dar odpowiedzieć:
Augustyn z Hippony napisał(a):Jakże wielki jesteś, Panie. Jakże godzien, by Cię sławić. Wspaniała Twoja moc. Mądrości Twojej nikt nie zmierzy. Pragnie Cię sławić człowiek, cząsteczka tego, co stworzyłeś. On dźwiga swą śmiertelną dolę, świadectwo grzechu, znak wyraźny, że pysznym się sprzeciwiasz, Boże. A jednak sławić Cię pragnie ta cząstka świata, któryś stworzył. Ty sprawiasz sam, że sławić Cię jest błogo. Stworzyłeś nas bowiem jako skierowanych ku Tobie. I niespokojne jest serce nasze, dopóki w Tobie nie spocznie.

Ale daj poznać, Panie — niechże to wreszcie zrozumiem — czy najpierw człowiek ma Ciebie wzywać, czy sławić? I czy w ogóle można Cię wzywać, zanim się Ciebie pozna?

Bo jakże to? Czy można wzywać nie znając Ciebie? Przecież mógłby wtedy człowiek, myląc się, coś innego przyzywać! Lecz może trzeba Ciebie wołać na pomoc, żeby Cię poznać? Ale jakże będą wzywać Tego, w którego jeszcze nie uwierzyli? Jak uwierzą, póki ich ktoś nie pouczy?

Sławić będą Pana ci, którzy Go szukają. Szukając bowiem, znajdą Go, a znajdując — będą Go sławić.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-04-2007 23:07
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Napisał ksiądz do mnie:,,jeśli mówisz: Wierzę w jednego Boga, Ojca Wszechmogącego... (inaczej mówiąc: wierzę Bogu...) to "podpisujesz się" pod przyjmującymi do swego życia Objawiającego się Boga, m.in poprzez Słowo Boże''.Mam jeszcze dwa problemy do poruszenia.
1Czy mogę wierzyć,że Żydzi nie tylko popełniali bałwochwalstwo poprzez czczenie bożków kananejskich(o czym pisze Pismo Święte),ale także wymyślali sobie swoje bożkiSmutnyo czym Pismo Święte o ile się nie mylę nie pisze.Ja z kolei trafiłem dzisiaj na opinię naukowców,którzy twierdzą,że po śmierci Salomona Żydzi z królestwa Izrael,czyli z królestwa które ustanowił Jeroboam czcili bożka o imieniu Dodo/Dawid.Twierdzą tak na podstawie pewnego odkrycia archeologicznego). Z odkryć archeologicznych wynika także że Żydzi posunęli się nawet do tego że twierdzili że pogańska bogini Aszera jest żoną Jahwe(o czym też Pismo Święte nie pisze.Pisze ono jedynie,że Aszera była czczona przez Żydów,ale nie wspomina nic o tym jakoby Żydzi czcili ją jako małżonkę Jahwe).Żeby nie było pomyłki: nie twierdzę że nasz Bóg został wymyślony przez Żydów.Wierzę że On się im objawił.
2.Napisal ksiądz,że są dwa rodzaje czasu.Czy mogę wierzyć że Bóg razem ze światem stworzył zarówno czas chronos,jak i czas kroisos,czy też Bóg stworzył razem ze światem jedynie czas chronos,zaś czas kroisos został stworzony przez Boga nieco wcześniej.Piszę tak ponieważ chcę uniknąć sprzeczności z twierdzeniami naukowców,którzy twierdzą,że żaden rodzaj czasu nie istniał przed powstaniem świata(czy takie stanowisko jest sprzeczne z wiarą)?.Proszę księdza o odpowiedź na te pytania.Ja nie chcę sobie robić z nikogo żartów.Ja proszę tylko o pomoc w rozwikłaniu tych problemów,które mnie dręczą. Smutny
29-04-2007 13:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Konrad Ruzik napisał(a):1Czy mogę wierzyć,że Żydzi nie tylko popełniali bałwochwalstwo poprzez czczenie bożków kananejskich(o czym pisze Pismo Święte),ale także wymyślali sobie swoje bożkiSmutnyo czym Pismo Święte o ile się nie mylę nie pisze.Ja z kolei trafiłem dzisiaj na opinię naukowców,którzy twierdzą,że po śmierci Salomona Żydzi z królestwa Izrael,czyli z królestwa które ustanowił Jeroboam czcili bożka o imieniu Dodo/Dawid.Twierdzą tak na podstawie pewnego odkrycia archeologicznego). Z odkryć archeologicznych wynika także że Żydzi posunęli się nawet do tego że twierdzili że pogańska bogini Aszera jest żoną Jahwe(o czym też Pismo Święte nie pisze.Pisze ono jedynie,że Aszera była czczona przez Żydów,ale nie wspomina nic o tym jakoby Żydzi czcili ją jako małżonkę Jahwe).Żeby nie było pomyłki: nie twierdzę że nasz Bóg został wymyślony przez Żydów.Wierzę że On się im objawił.

To nie jest nawet przedmiot wiary, lecz pewnik, iż Żydzi zarówno popełniali bałwochwalstwo poprzez czczenie bóstw kananejskich: Baal, Aszera (Asztarte) Moloch, kultów niebiańskich etc. Bożki sobie wymyślali, tworząc cielca złotego, tworząc podobizny baala i innych bóstw kananejskich. I jest mowa o tym w Biblii. Nie wykluczam, iż mógł również powstac kult króla Dawida, czy nawet i Salomona. Poza tym, to o czym tu piszesz ma się nijak do treści Objawienia Bożego, która w swej wymowie jest prosta: Bóg daje się poznac człowiekowi. Jeśli informacje, odnośnie badań naukowców są rzetelne, uargumentowane, wówczas z cała pewnością moża się do nich odnosić.

Konrad Ruzik napisał(a):2.Napisal ksiądz,że są dwa rodzaje czasu.Czy mogę wierzyć że Bóg razem ze światem stworzył zarówno czas chronos,jak i czas kroisos,czy też Bóg stworzył razem ze światem jedynie czas chronos,zaś czas kroisos został stworzony przez Boga nieco wcześniej.Piszę tak ponieważ chcę uniknąć sprzeczności z twierdzeniami naukowców,którzy twierdzą,że żaden rodzaj czasu nie istniał przed powstaniem świata(czy takie stanowisko jest sprzeczne z wiarą)?
Oba pojęcia: chronos oraz kairos to pojęcia techniczne, stworzone przez człowieka celem ułatwienia mu poruszania się rozważaniach filozoficznych, teologicznych, etc.
Pisałem ci wcześniej: Bóg jest panem czasu i historii - nic go nie ogranicza.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-04-2007 14:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Dziękuję księdzu za odpowiedź.
29-04-2007 15:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Konrad Ruzik napisał(a):Dziękuję księdzu za odpowiedź.
Nie ma za co, Konradzie. Cieszę się, że mogłem ci pomóc, ale też z tego, że można w przyjemny sposób dojść do ustalenia jasnych stanowisk.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
30-04-2007 00:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Konrad Ruzik Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 29
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Mam jeszcze jedno pytanie:Osobiście uważam świętego Tomasza za wielkiego filozofa,którego wielką zasługą była nobilitacja rozumu ludzkiego.Jednak czy muszę zgadzać się w 100% z jego filozofią ,ponieważ została ona uznana za oficjalną filozofię Kościoła Katolickiego?Czy nie mogę w niektórych kwestiach mieć inne zdanie niż on(oczywiście pod warunkiem że nie będę podważał prawd wiary).
01-05-2007 21:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów