Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wydania Pisma Świętego
Autor Wiadomość
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Wydania Pisma Świętego
Z jakiego wydania Pisma Świętego korzystacie?
Ja aktualnie posiadam Biblię Tysiąclecia.
Czy komentarze (przypisy) mają dla was jakiś znaczący charakter? Pomagają wam? Czy są potrzebne waszym zdaniem?
Ja mam takie zdanie, że wystarcza sam tekst Pisma Świętego i jest on mi całkowicie wystarczający. Nie potrzebuję komentarzy, aby je czytać, interpretować i rozważać.

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
28-03-2007 16:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Ja mam tysiąclatkę, wydanie 5, Poznań 2000, wyd. Pallottinum, niebieska okładka, ale już jest w lekkiej rozsypce.

Mi czasem są potrzebne przypisy, jest wiele rzeczy, których nie do końca rozumiem, które mi ciężko zinterpretować i przypisy mi w tym pomagają. Poza tym pozwalają szybko i łatwo odnaleźć tekst do porównania.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
28-03-2007 16:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Cytat:Z jakiego wydania Pisma Świętego korzystacie?
1. Greek New Testament
2. "Tysiąclatka" wydanie III
3. Nowy Testament wydany przez Miedzynarodowy Związek Gedeonitów
4. Tora wydana przez wydawnictwo Pardes Lauder
5. Wulgata
i kilka jeszcze innych

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-03-2007 17:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Mnichu napisał(a):Czy komentarze (przypisy) mają dla was jakiś znaczący charakter? Pomagają wam? Czy są potrzebne waszym zdaniem?
Jak najbardziej są potrzebne, tzn. przynajmniej dla mnie Uśmiech Niestety moja wiedza na temat szczegolnie dziejów starotestamentowych jest wciąż uboga... i obawiam sie, ze bez przypisow wiele raz mógłbym mylnie zinterpretować Słowo Boze :roll: :wink:

http://www.ewangelizatorzy.pl
28-03-2007 19:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
czarek napisał(a):
Mnichu napisał(a):Czy komentarze (przypisy) mają dla was jakiś znaczący charakter? Pomagają wam? Czy są potrzebne waszym zdaniem?
Jak najbardziej są potrzebne, tzn. przynajmniej dla mnie Uśmiech Niestety moja wiedza na temat szczegolnie dziejów starotestamentowych jest wciąż uboga... i obawiam sie, ze bez przypisow wiele raz mógłbym mylnie zinterpretować Słowo Boze :roll: :wink:

Dla mnie w czasach seminarium owszem, miały znaczenie. Teraz jednak sobie sam robię przypisy i komentarze do PŚ. Jeśli zaś już idzie o przypisy właśnie, to najlepiej ta sprawa wygląda w Biblii Poznańskiej. Tam rzeczywiście tłuaczący odwalili kawał dobrej roboty.
Osobiście śmiem też twierdzić, że znacznie więcej zyskuje się, kiedy sięgamy po komentarze do Pisma Świętego. Ja dość często korzystam z tego Komentarza. Jednak to spory wydatek dla wielu z was. Sam dostałem tę pozycje na prezent od kleryków z okazji święceń kapłańskich. Ale powiem wam, że można zrobić fajną rzecz. Od szeregu lat z moimi przyjaciółmi zapraszamy się na imieniny, urodziny i inne rocznice. Wcześniej dogadujemy się, co byśmy chcieli otrzymać na prezent. W ten sposób w 8 osób możemy zorganizować całkiem konkretne prezenty, bo koszta są rozłożone niemal na symboliczne kwoty.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
28-03-2007 21:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Biblia Jerozolimska, posiada duzo wyjaśnień , przypisów.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
29-03-2007 00:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mazik Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 260
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Offca napisał(a):Ja mam tysiąclatkę, wydanie 5, Poznań 2000, wyd. Pallottinum, niebieska okładka

Ja takżeUśmiech

Dziecko jest pieknem ludzkiego bytowania. Jest pieknem! Jezus potwierdzil to swoim postepowaniem. Badzmy wpatrzeni w piekno dziecka!
Jan Pawel II
29-03-2007 11:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Niedawno wyszło takie fajne nowe, kieszonkowe wydanie NT z Gołębicą na okładce. Tam mają super przypisy. Jeszcze obszerniejsze niż w innych wydaniach. Żałuję bardzo, że to tylko NT, bo bym sobie kupiła. Moje Pismo powoli zaczyna się rozlatywać i denerwuje mnie, że kartki są w nim z tak cienkiego papieru, że tylko nieostrożnie przewróci się stronę i już porwane :/ Mam taką zmniejszoną wersję Pisma i dzięki temu mogę spokojnie je zmieścić do torby i nie jest takie ciężkie.
W tym Piśmie które mam tłumaczenie jest takie sobie, zwłaszcza jeśli chodzi o Psalmy.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
29-03-2007 12:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Offca napisał(a):Niedawno wyszło takie fajne nowe, kieszonkowe wydanie NT z Gołębicą na okładce. Tam mają super przypisy. Jeszcze obszerniejsze niż w innych wydaniach. Żałuję bardzo, że to tylko NT, bo bym sobie kupiła.
Chodzi ci o Pismo Święte wydane przez Edycję Świętego Pawła?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-03-2007 14:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
Tak. Moja przyjaciółka ostatnio sobie takie kupiła. Przypisy są naprawdę obszerniejsze niż w moim, no i papier jest taki fajny i śliski.

[ Dodano: Czw 29 Mar, 2007 17:39 ]
O, a ten jest nawet z psalmami. To chyba jeszcze jakieś nowsze wydanie.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
29-03-2007 17:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #11
 
Biblia Jerozolimska, wyd: Pallottinum Poznań 2006 - jak pisze Rachel dużo wyjaśnień i przypisów, i marginalia-odnośniki biblijne na marginesie, które objaśniają tekst na różne sposoby:
- cytaty tekstów biblijnych, wskazanie skąd pochodzą,
- związki literackie, jeden jest źródłem drugiego lub wspólne źródło,
- fragmenty paralelne.
29-03-2007 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #12
 
Mam do wyboru. Albo kupić sobie Biblię Jerozolimską albo Biblię Poznańską w jednotomowej wersji (czyli bez obszernych komentarzy). Co doradzicie?
Słyszałem, że Biblia Poznańska ma bardziej dosłowniejsze tłumaczenie od BT.
Za Biblią Jerozolimską przemawiają komentarze, a za Biblią Poznańską wierniejsze tłumaczenie.
I co ja mam zrobić?

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
29-03-2007 22:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
Mnichu napisał(a):Słyszałem, że Biblia Poznańska ma bardziej dosłowniejsze tłumaczenie od BT.
Za Biblią Jerozolimską przemawiają komentarze, a za Biblią Poznańską wierniejsze tłumaczenie.
1. Dla zwykłego czytacza Pisma Świętego w zupełności wystarczy Tysiąclatka, czy Poznańska Biblia. Jak ktoś chce czytac PŚ dosłownie, to polecam Septuagintę lub Wulgatę, czy też dostępny w necie Greek New Testament
2. Powiem Ci tak: Im bardziej "gładkie" tłumaczenie, tym bardziej dalekie od języka czasów biblijnych. A to zaś wymaga - dla głębszego wejścia w tekst - szeregu komentarzy.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-03-2007 22:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Mnichu Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2007
Reputacja: 0
Post: #14
 
Czyli analogicznie do wypowiedzi Ojca sobie tłumaczę następująco ja: tłumaczenie mniej dosłowne (które ma być w zamierzeniu bardziej zrozumiałe) potrzebuje komentarzy, aby bardziej zagłębić się w jego tekst, natomiast to bardziej wierniejsze tłumaczenie już tak bardzo nie potrzebuje komentarzy, ponieważ samo dosłowniej przekazuje głębię Słowa Bożego.

„Ojczyzn? kocham bardziej ni? w?asne serce”
29-03-2007 22:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Mnichu: Biblia zawsze jest Biblią. Każda jest dobra, nawet ta w wydaniu NOWEGO ŚWIATA.
Większości ludzi wystarczy najzwyklejsza pod słońcem Biblia. Oby ją chcieli tylko czytać i co więcej - żyć Słowem Bożym. Gryźć je, medytować, smakować, etc.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
29-03-2007 23:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów