Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
koncerty w czasie adwentu........
Autor Wiadomość
przezmek Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 15
Dołączył: Nov 2004
Reputacja: 0
Post: #1
koncerty w czasie adwentu........
hmm......w najblizym czasie chciałbym sie wybrac na ciekawy koncert, który jest tylko raz w roku ale zastanawia mnie to czy pójście naten koncert w czasie adwentu i w piątek jest grzechem??? niby sie coś pozmieniało i w adwencie mozna uczestinczyć w takich zabawach ale niektórzy mówia ze to jest dalej grzech. a jakie jest wasze zdanie na ten temat??? bom ciekaw.....

ludzie potrafi? wierzy?, wiara to ich nadzieja....
02-12-2004 23:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Słuchaj, teraz Kościół zniósł zakaz zabaw w adwent. Można spokojnie "imprezować", nawet hucznie. W końcu adwent to czas radosnego oczekiwania. Oczywiście nie mam na myśli pijackich orgii, tylko nieszkodliwą zabawę ze znajomymi na dyskotekach czy gdzie tam chodzicie... Co do koncertu... Sam koncert nie jest niczym złym, ale nie wiem czy w piątek. Piątek jest dniem śmierci Jezusa i Kościół zaleca aby ten dzień miał raczej charakter pokutny, mimo radosnego, adwentowego okresu. :-s

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
02-12-2004 23:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #3
Grzech
Ja miałem pewne wątpliwości, więc zasęgnęłem języka.
Zapytałem się trzech księży o to czy można w piątek iśc na dyskotekę i tańczyć.
Dwóch z nich powiedziało, że to grzech.
A trzeci powiedział, że to zależy od mojego sumienia, ale generalnie w piątek nie powinno się chodzić na dyskoteki i tańczyc, bo to dla kazdego katolika powinien być z założenia dzień rozważania męki Pańskiej, a cięzko to w pełni przeżyć, np. gdy się świetnie bawimy na dyskotece. Więc w tym trzecim przypadku to grzechu może i bym nie miał, ale gdy mam wrażliwe sumienie to jednak już bym grzeszył takim postępowaniem.
Przypominam, że dwóch innych księży z miejsca powiedziało, że to grzech.

Wiem, wiem. Mnie to tez wcale nie cieszy. Tymbardziej że lubię dyskoteki, a praktycznie są tylko dwa dni w tygodniu gdzie można wyjść: piątek i sobota. Więc wcale mnie nie cieszy, że na starcie połowa alternatyw wyjścia mi odpada Smutny No ale co zrobić. Nikt nam nie obiecał, że wiara będzie prosta. Ba :!: Nawet mowili, że będzie wymagała od nas wielu wyżeczeń.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
03-12-2004 00:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Gepardzik napisał(a):Na ten temat słyszałem opinię jednego księdza, że to zależy od sumienia osoby, jeden uważa to za grzech, inny nie. Ale myślę, że powinieneś zrobić to, co Ty sam uważasz za poprawne, wkońcu Kosciół to nie zbiór zasad, nakazów i praw co trzeba robić a czego nei wolno, to ludzie i ich własne sumienia.

Jasne :!:
Zabijanie ludzi to też grzech ale generalnie to czlowiek decyduje czy zabije czy nie. Bo przeciez mozna powiedziec, że kościół to nie zbiór nakazów i zakazów. :roll:
03-12-2004 10:16
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rasta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 443
Dołączył: Jun 2004
Reputacja: 0
Post: #5
 
No Daidoss moze z tym porownanieb przesadziles Język porownujac pojscie na dyskoteke w piatek a zabijaniem ludzi Język ale oki Uśmiech
Ale dla mnie to jest chore, zeby w piatek nie mozna bylo by sie bawic. Nie wyobrazam sobie zeby ktos caly dzien medytowal nad smiercia Jezusa. Rozumiem raz kiedys ale co piatek ??

<>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <>< <><
03-12-2004 10:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
nie musisz medytować, ale fakt faktem to jest dzień śmierci Jezusa

a z tym że kościół to ludzie i ich własne sumienia to się tak do końca nie zgodzę, bo jakbyśmy zaczęli tylko wg sumień naszych żyć to raczej porażka - zasady - nakazy - zakazy - wbrew pozorom mają ułatwiać życie a nie utrudniać, a że czasem trudno się do nich stosować to raczej nie dlatego że są błędne, ale raczej dlatego że my nie lubimy się podporządkowywać

a co do adwentu no i wogóle to przykazania kościelne są raczej jasne...fakt...to czy się do nich dostosujemy to kwestia naszego sumienia, nikt nas do tego nie zmusi....

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
03-12-2004 11:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Lola Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 595
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #7
 
Gepardzik zakładając że masz rację, to co wtedy z przykazaniami kościelnymi? Można je relatywizować? Czy gdzieś w nich jest sformułowanie, możesz ale nie musisz?
I prawdą jest że księża trochę mącą, bo ja słyszałam że też mówią że to nie jest grzech, czyli naturalnie mogę wybrać to co mi wygodniejsze, czyli w tym wypadku chodzić na dyskoteki w piątki itd.
To w końcu jak jest z przykazaniami?

...Alles was zählt,
ist die Verbindung zu Dir
und es wäre mein Ende,
wenn ich diese Verbindung verlier...
03-12-2004 16:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #8
 
Mnie sie wydaje, że w takim razie własne sumienie musi to "osądzić", ale osobiście nie jestem za tym, żeby imprezować w jakikolwiek sposób w piątki i tego właśnie staram się przestrzegać.

[ Dodano: Pią 03 Gru 2004 16:50 ]
Nam nawet ksiądz mówił, że piątków należy "przestrzegać", tzn. żeby było tak, jak zaleca Kościół: pościć i unikać zabaw.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
03-12-2004 16:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Nie powinnismy tuataj brac pod uwage tego co mowia ksieza tylko to co mowi koscioł.
03-12-2004 19:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #10
 
... a ksiądz mówił tak jak Kościół... :?

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
03-12-2004 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Wiem, że powinniśmy dążyć do tego aby poznać bezbłednie obiektywną prawdę, która jest wykładnią nauczań Kościoła, ale nie zawsze jesteśmy w stanie to zrobić, więc się pytamy księży. W końcu po to oni są, aby nam w poznawaniu prawdy też pomagać.

A co do tych dyskotek i koncertów, to chyba już wszyscy zrozumieli, że w piątki nie powinno się chodzić na dyskoteki. Sądzę, że na koncerty, gdzie się szaleje i tańczy, też nie powinno się chodzić w pątki.
Ja po rozmowach z księżmi uważam, że to grzech, choć nie ciężki. A inni co myślą?

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
03-12-2004 23:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
Podpisuję się

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
03-12-2004 23:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ravenloff Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 626
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Gepardzik napisał(a):Ale na koncert do filharmonii to chyba można, nie?? Uśmiech
Sądzę, że jak nie będziesz tam tańczył lub się w inny sposób wygłupiał i świetnie bawił, to chyba można. Ja myślałem o koncertach gdzie się tańczy, skacze, bawi w tłumie, itp.

Alteri vivas oportet, si vis tibi vivere!
03-12-2004 23:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Właśnie to trochę niesprawiedliwe, że wiele imprez i koncertów organizują właśnie w piątki. No ale któż patrzy na "kilku" katolików, co w piątki się umartwiają...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
04-12-2004 00:25
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Daidoss Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,079
Dołączył: May 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
Często księża myslą róznie. Jeden powie tak inny siak. I jak tu wybrać, który mówi odpowiednio ? A Kościól mówi np jednoznacznie, ze NIE bawimy sie w piatek.

Co do nowego watku to mysle, ze filharmonia czy nawet wypad do kina nie jest czyms zlym. Ale mozna sobie odpuscic ten piatek w zabawach. Wtedy zostaje nam tylko sobota ale trudno. Mysle, ze w piatek mozna zrobic wiele innych swietnych rzeczy.
04-12-2004 10:34
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów