Ankieta: Czy "charyzmatycy" są bardziej narażeni na rozłamy?
Tak
Nie
Trudno powiedzieć
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozłamy-charyzmatyczna specjalność?
Autor Wiadomość
rafalafar Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 111
Dołączył: Aug 2006
Reputacja: 0
Post: #1
Rozłamy-charyzmatyczna specjalność?
http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/1004/62/

Jak komus sie nie chce czytać to ponizej najistotniejsze cytaty:

Cytat:Co ciekawe, chociaż takich grup jest dużo i są rozsiane po całej Polsce – od Wrocławia przez Warszawę, Kraków, Kielce, Kalisz, Nowy Sącz i wiele innych miejscowości po Szczecin i Gdynię – to zjawisko nie jest rozsiane równomiernie po wszystkich ruchach kościelnych w Polsce. Problem występowania z Kościoła jest skoncentrowany w jednym ruchu – i jest to niestety szeroko pojęty ruch odnowy charyzmatycznej.

Cytat:Wśród ludzi z odpowiednio długim stażem charyzmatycznym praktycznie wszyscy mają znajomych z dawnych lat, kolegów, przyjaciół, z którymi utrzymują kontakty koleżeńskie – ale już nie w jednym Kościele. Świadczy to o tym, że rozłam jest problemem charyzmatycznym. Aby być wiernym językowi biblijnemu, nie powinno się nawet określać tego jako problem charyzmatyków, lecz jako grzech charyzmatyków.

Cytat:„Zdarza się, że grupy Odnowy w Duchu Świętym powodują podziały i zamieszanie, stają się zarzewiem zgorszenia […]. Są też grupy, które już odpadły od Kościoła […]. Tworzenie własnej wizji «Kościoła otwartego», ponadkonfesyjnego, dla wielu wspólnot stało się początkiem ich upadku. […] Krytykowanie Kościoła hierarchicznego (księży, biskupów, papieża), wprowadzanie indyferentyzmu religijnego, brak właściwej katechezy oraz uprawianie ekumenizmu «na własną rękę» zaprowadziło już kilka grup charyzmatycznych do zerwania więzi z lokalną wspólnotą parafialną, a co za tym idzie, z całym Kościołem.

Przykładem takiego postępowania mogą być byłe grupy Odnowy, znane dziś jako wolne kościoły, do których należą m.in. Kościół Chrześcijański «Nowe Przymierze», wspólnota «Wieczernik», Apostolski Kościół Wolnych Chrześcijan «Kanaan», Kościół Chrześcijański «Miecz Ducha» w Kaliszu, Wspólnota Chrześcijańska «Pojednanie» czy Chrześcijański Kościół «Dobra Nowina»”[49].

Cytat:A jednak, chociaż ruch Odnowy w Duchu Świętym nie jest liczebnie specjalnie imponujący (liczy obecnie ok. 20 tys. osób zaangażowanych w grupach modlitewnych), to w tysiące można liczyć byłych katolików, którzy obecnie są członkami tzw. wolnych kościołów lub zborów zielonoświątkowych. Gdyby były charyzmatyk katolicki był tam, powiedzmy: jedną osobą na sto, cóż, problemu by nie było, to się zawsze może zdarzyć. Ale jeśli często w takim zborze większość stanowią byli członkowie katolickiej Odnowy charyzmatycznej, to rodzi się pytanie o przyczynę. Skoro byli charyzmatycy katoliccy bywają tam tak licznie nadreprezentowani, to może przyczyna tkwi w sposobie, w jaki odnowę charyzmatyczną przedstawiano im w ruchu Odnowy w Duchu Świętym albo w jaki ją praktycznie przeżywali?

Mam nadzieje, że osoby zaangazowane w OWDŚ bedą mogły jakos odnieśc sie do tej analizy. Czy waszym zdaniem jest w tym ruchu cos specyficznego, co powoduje, że jego aktywiści sa bardziej podatni na rozłam? Jesli nie to jaki jest powód tak licznych przypadków odejścia z Kościoła?
11-04-2007 15:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #2
 
Rafał Gudzowski napisał(a):Apostolski Kościół Wolnych Chrześcijan «Kanaan»
To nie ja! 8-[ Nie myślcie sobie tylko ;P

Szczerze mówiąc słyszałam o pojedynczych przypadkach takich rozłamów i odejść. W swojej diecezji czy mieście nie słyszałam o żadnym, za specjalnie więc nie znam problemu. Niemniej spoza OWDŚ znam osoby, które odeszły do innych Kościołów.
Być może problem polega na tym, że skoro osoby należące do OWDŚ widzą, że np. zielonoświątkowcy także posługują takimi charyzmatami i u nich jest "to samo co u nas" pod tym względem, to z ciekawości idą do zboru, a potem zostają, bo ich protestanci bombardują przelewającą się tam wręcz miłością, radością, entuzjazmem i... czasem mam wrażenie, że chyba tylko tym... :roll: Ale to może moje wrażenie.
A przechodzą ludzie, którzy moim zdaniem nie mają pożądnie ugruntowanej wiary katolickiej. Taka prawda. Albo widzą, że u tamtych jest tak fajnie, wesoło, radośnie i w ogóle, no to wolę iść tam, bo ten KK to takie smęty i nudy. Tak też się zdarza i to dość często.
Szczerze mówiąc przechodziłam już wszelkie etapy życia we wspólnocie. Od entuzjazmu i radości, po kompletne zniechęcenie, znudzenie, rozgoryczenie... Myślałam nie raz, żeby odejść ze wspólnoty, ale nigdy nie przyszło mi na myśl, żebym miała opuścić Kościół katolicki dla jakiegoś innego. Never ever. I choćby nie wiem jak fajnie było gdzie indziej, ja swojej "piaskownicy" nie zostawiam.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-04-2007 15:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
Zgadzam sie z offcą :wink:
Ludzie zmieniają kościół tylko dlatego, że "u nich jest <<lepsze>> uwielbienie"... :|
Poprostu swoją wiare opierają na emocjach i jesli w KK robi się nakle smutno i nudno bo trzeba "paciorki" odmawiać i trwać na jakiś "nudnych" czuwaniach przed Najświętszym Sakramentem itp, to wolą pójść tam gdzie jest wesoło i jak to offca napisała jest pełno miłości, radości i entuzjazmu.
Jak już gdzieś ostatnio pisałem w gnieźnie jednocześnie przeszło na protestantyzm ponad 10 osób... W tym momencie o ile dobrze sie orientuje jest to już prawie 50 osób z czego połowa była kiedys związana właśnie z Odnową...

http://www.ewangelizatorzy.pl
11-04-2007 16:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
czarek napisał(a):Poprostu swoją wiare opierają na emocjach i jesli w KK robi się nakle smutno i nudno bo trzeba "paciorki" odmawiać i trwać na jakiś "nudnych" czuwaniach przed Najświętszym Sakramentem itp,
Otóż to. Tak jak mówisz Czarku. Wiara oparta na emocjach... Czasem też tego doświadczam (swoisty rodzaj pustyni), ale jakoś nigdy nie skłoniło mnie to do zmiany wyznania. Niektórzy niestety temu ulegają i przechodzą na inne wyznania, gdzie jest weselej i niby "bardziej czuć" obecność Boga.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-04-2007 16:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
CÓŻ, człowiek ma prawo do zaspokajania swych duchowych potrzeb. Ale ma też obowiązek badać duchy.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-04-2007 20:27
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #6
 
Exactly. Proble w tym, że z ruchó w KrK Odnowa jes w sumie bardzo charaterystyczna i bardzo się wyróżnia z innych nurtów, co daje szansę na odnalezienie się w niej dla tych, którzy nie znaleźli sobie miejsca gdzie indziej, ale z drugiej strony brak drugiego równie dynamicznego ruchu, żeby "odejść" nadal w ramach KrK Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
11-04-2007 20:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Annnika napisał(a):Proble w tym, że z ruchó w KrK Odnowa jes w sumie bardzo charaterystyczna i bardzo się wyróżnia z innych nurtów, co daje szansę na odnalezienie się w niej dla tych, którzy nie znaleźli sobie miejsca gdzie indziej, ale z drugiej strony brak drugiego równie dynamicznego ruchu, żeby "odejść" nadal w ramach KrK
Stą też głośny postulat, aby nie każdy sią angażował w grupę charyzmatyczną, zarówno jeśli idzie o kapłanów, jak tez o świeckich.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-04-2007 22:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #8
 
No ja nie mówię, że każdy... z założenia powinna to być osoba stabilna eocjonalnie, kategorycznie i absolutnie nie może być to ktoś z problemami psychicznymi Smutny

Każdy ma swoje miejsce, niektórzy się upierają na inne, niż powinni ...

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
11-04-2007 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
Ks.Marek napisał(a):Stą też głośny postulat, aby nie każdy sią angażował w grupę charyzmatyczną, zarówno jeśli idzie o kapłanów, jak tez o świeckich.
To nawet byłoby niemożliwe. Wśród świeckich i księży jest bardzo dużo takich, co OWDŚ potępiają i bardzo dużo takich, co popierają.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-04-2007 23:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Offca napisał(a):To nawet byłoby niemożliwe. Wśród świeckich i księży OWDŚ jest bardzo dużo takich, co ją potępiają i bardzo dużo takich, co popierają.
Że jak? Są w Odnowie i ją potępiają? Czy mi się już na mózg rzuciło :twisted:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-04-2007 23:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #11
 
Poważnie :!: Może i się Offieczka przejęzyczyła... ale niestety w moim mieście był (jest) takowy kapłan, przeciwnik Odnowy, ale go proboszcz wyznaczył... masakra Smutny

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
11-04-2007 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #12
 
O matko, bo źle wcześniej napisałam i w sam raz ksiadz zły tekst zacytował :krzywy: Teraz jusz porawiłam.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-04-2007 23:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
No, czyli nie musze już iść do psychiatry. Luzów na bani nie mam :mrgreen: Chyba :-k

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-04-2007 23:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #14
 
to przecież u charyzmatyków norm,alka. Jednych Duch prowadzi tak, a innych inaczej :twisted:

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
12-04-2007 08:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #15
 
To było wredne Kyllyan ;( :/

Po co ta ironia :?: Ajak kółka różańcowe o sekciarstwo niektóre zahaczaja to co, Maryja pobłądziła :?: Źle poprowadziła :?: Weź się zastanów co mówisz :evil:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
12-04-2007 19:51
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów