Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Matka Boska Trybunalska i inne
Autor Wiadomość
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Matka Boska Trybunalska i inne
Nie jest to naibjanie się, ale niby proste pytanie na które jednak nikt mi nie umie dać sensownej odpowiedzi, może Wam się to uda.

Oto link źródłowy, że tak powiem. http://wiadomosci.onet.pl/1517257,11,1,1,item.html

Otóż chodzi mi o nieprzeliczoną mnogość, że tak powiem "Matek Boskich". Wiemy, że jest MB Częstochowska, Ostrobramska, Licheńska etc. Jak to jest - czy są to, nazwijmy to, różne "wersje" Matki Boskiej czyli Marii, matki Jezusa - czy każda z nich, mimo podobieństwa jest niejako osobną "postacią"? Jak się to ma rzeczowo do KKK i biblii?

Proszę potraktujcie to pytanko poważnie, nie mam zamiaru się naśmiewać, a jako laik chce się po prostu dowiedzieć.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
13-04-2007 09:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Art. zareklamowany przez Helmutta napisał(a):Polski parlament jako pierwszy w Europie będzie miał swoją patronkę - Matkę Bożą Trybunalską. Poprosili o to papieża wszyscy marszałkowie Sejmu. Benedykt XVI się zgodził i wydał specjalny dekret - informuje "Polityka".
Wkrótce w Sejmie zawiśnie kopia obrazu z wizerunkiem patronki. Oryginał znajduje się u piotrkowskich jezuitów. Będą mieli obowiązek modlitwy o mądrość, uczciwość i rozsądek naszych parlamentarzystów.
Papieski dekret zostanie ogłoszony 26 maja - informuje "Polityka".
Jeśli to prawda, to piękne to będzie dzieło, na rocznice pielgrzymki Benka do Polski.
Helmutt napisał(a):Otóż chodzi mi o nieprzeliczoną mnogość, że tak powiem "Matek Boskich". Wiemy, że jest MB Częstochowska, Ostrobramska, Licheńska etc. Jak to jest - czy są to, nazwijmy to, różne "wersje" Matki Boskiej czyli Marii, matki Jezusa - czy każda z nich, mimo podobieństwa jest niejako osobną "postacią"? Jak się to ma rzeczowo do KKK i biblii?
Helmutt - to jest proszę Ciebie tak: mamy MB czczoną w Częstochowie, w Wilnie, w Piotrkowie, etc. Opis że tak powiem, geograficzny, wskazuje nam na początek pewnej linii pobożności, często powiązany z jakims cudownym zdarzeniem, bądź to legendarnym, bądź to udokumentowana interwencją Pana Boga w życie człowieka czy społeczności ludzi w danym miejscu.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
13-04-2007 09:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #3
 
Ja rozumiem to, mi chodzi o coś tkiego, że na przykład MB "Iksowa" jest patronka "Xów", MB "Ygrekowa" inna jest patronką "Ygreków" a MB "Zetowa" jest patronką "Zetów", posiadaja także różniące się wizerunki.
Z czysto logicznych rozważań wynika, że mielibyśmy tu do czynienia z trzema "postaciami" natomiast wiedza jaką posiadamy każe nam domniemywać, że chodzi o jedną "postać".

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
13-04-2007 10:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #4
 
Ja myślę Helmucie, że możesz to sobie wyobrazić jako tytuły MB, albo takie "ksywki" Oczko Matka Boska wszędzie ta sama, ale tytuły jej nadawane, jak ks. napisał, mogą być związane z jakimś lokalnym wydarzeniem, czymś ważnym, albo z czymś, co ludzie chcą, by objęła swoim patronatem. Ja to tak rozumiem.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
13-04-2007 10:59
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #5
 
Dzięki wielkie, nie ma to jak zdrowe podejście do tematu.
U mnie w rodzinie każdy jak go o to pytałem to sztywniał ze zgrozy "Ojezusiemaryjo, jak możesz o takie coś pytać, to grzech!"

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
13-04-2007 11:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #6
 
Helmutt napisał(a):U mnie w rodzinie każdy jak go o to pytałem to sztywniał ze zgrozy "Ojezusiemaryjo, jak możesz o takie coś pytać, to grzech!"
Współczuję Ci Oczko

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
13-04-2007 12:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Helmutt napisał(a):Ja rozumiem to, mi chodzi o coś tkiego, że na przykład MB "Iksowa" jest patronka "Xów", MB "Ygrekowa" inna jest patronką "Ygreków" a MB "Zetowa" jest patronką "Zetów", posiadaja także różniące się wizerunki.
Iksowie, Ygrecy to w tym wypadku piewcy, pionierzy oraz kontynuatorzy nabożeństwa do MB "wszelakiej". Poprzez swe nabożeństwo rozpropagowali kult Maryjny w swej lokalnej społeczności, ale również i ci "z zagranicy" mają możliwość korzystania z orędownictwa Bogarodzicy.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
13-04-2007 13:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
Ks.Marek napisał(a):Art. zareklamowany przez Helmutta napisał/a:
Polski parlament jako pierwszy w Europie będzie miał swoją patronkę - Matkę Bożą Trybunalską. Poprosili o to papieża wszyscy marszałkowie Sejmu. Benedykt XVI się zgodził i wydał specjalny dekret - informuje "Polityka".
Wkrótce w Sejmie zawiśnie kopia obrazu z wizerunkiem patronki. Oryginał znajduje się u piotrkowskich jezuitów. Będą mieli obowiązek modlitwy o mądrość, uczciwość i rozsądek naszych parlamentarzystów.
Papieski dekret zostanie ogłoszony 26 maja - informuje "Polityka".

Jeśli to prawda, to piękne to będzie dzieło, na rocznice pielgrzymki Benka do Polski.
Czy ja wiem? Mam mieszane uczucia. Po prostu nie rzuca się pereł między wieprze...

Ogniu, krocz ze mn?!!!
13-05-2007 11:23
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Wojtek37 Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 1,321
Dołączył: May 2005
Reputacja: 0
Post: #9
 
Moim skromnym zdaniem, nie powinno się mieszać do polityki kultu do Maryji. Zresztą mamy Ją za Królową Polski, moim zdaniem to winno wystarczyć. Jak dla mnie nic dobrego z tego nie będzie, bo Boga tak naprawdę ma się mieć w sercu, a nie tylko na pokaz, jak to w/g mnie czyni wielu naszych polityków.

"Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy".
Św. Jan Kasjan
15-05-2007 18:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Nasi posłowie są już chyba po pierwsze - wreszcie świadomi faktu, że tak naprawdę są strasznie ułomni jako "przedstawiciele narodu", a po drugie tak zdesperowani, że zgodnie z porzekadłem "tonący brzytwy się chwyta" szukają coraz bardziej absurdalnych rozwiązań, aby swoją nieudolność zmniejszyć. Oczywiście nie nalezy mieć złudzeń, że po tym "akcie ustanawiającym", nagle nasi posłowie nabiorą rozumu i zaczną wydawac same mądre i słuzące ludziom ustawy... Oczko

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
16-05-2007 07:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów