Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przekorne dziewictwo
Autor Wiadomość
Tamciulam Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 561
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #46
 
a czy to nie jest sprawa indywidualna :?: mi się wydaje, że jest Uśmiech

...tyLko b?d?, b?d? i daJ Lepszego ?wiata nadzieJe... tyLko chcieJ, chcieJ, chcieJ mi?o?ci? swoJ? dzieLi? si?...
[Obrazek: serce.jpg]
11-10-2007 00:54
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
belarmin Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 84
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #47
 
Tamciulam napisał(a):a czy to nie jest sprawa indywidualna :?: mi się wydaje, że jest Uśmiech
Bo na tym forum porusza się także sprawy indywidualne. Ale nie jest to przecież obowiązkowe.

Nikt nie ma obowi?zku by? szcz??liwym.
11-10-2007 07:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #48
 
A mnie się zdaje, iż nie do końca jest to sprawa indywidualna. Kościół ma byc budowany świętością ludzi zakorzenionych w Chrystusie. Jeśli mówi się, iż grzech godzi w Kościół jako wspólnote, to akt zasługujący również ma swe konsewkencje nie tylko dla zasługującego, ale dla całej wspólnoty eklezjalnej.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
11-10-2007 08:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #49
 
niby indywidualna tak samo jak wiele innych spraw dotyczących kwestii płciowości, seksualności, ale jednak w jakiś sposób oddziałuje na społeczeństwo, na wspólnotę..

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
14-10-2007 17:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #50
 
gradzia napisał(a):niby indywidualna tak samo jak wiele innych spraw dotyczących kwestii płciowości, seksualności, ale jednak w jakiś sposób oddziałuje na społeczeństwo, na wspólnotę..
Każdy grzech, nie tylko ten ze sfery 6 przykazania ma wymiar społeczny
Jan Paweł II napisał(a):Mówiąc o grzechu społecznym trzeba przede wszystkim uznać to, że ze względu na ludzką solidarność, równie tajemniczą i niepojętą, co rzeczywistą i konkretną, grzech każdego człowieka w jakiś sposób dotyka innych. Jest to drugie oblicze owej solidarności, która na poziomie religijnym rozwija się w głębokiej i wspaniałej tajemnicy wspólnoty świętych (świętych obcowania), dzięki której możliwe było stwierdzenie, że "każda dusza, która się podnosi, dźwiga świat".
Temu prawu wstępowania odpowiada, niestety, prawo zstępowania; stąd można mówić o wspólnocie grzechu: dusza, która upada przez grzech, pociąga za sobą Kościół i w pewien sposób cały świat.
Innymi słowy, nie ma grzechu, nawet najbardziej wewnętrznego i tajemnego, najściślej indywidualnego, który odnosiłby się wyłącznie do tego, kto go popełnia. Każdy grzech rzutuje z mniejszą lub większą gwałtownością, z mniejszą lub większą szkodą na całą strukturę kościelną i na całą ludzką rodzinę. W tym pierwszym znaczeniu można bezsprzecznie przypisać każdemu grzechowi charakter grzechu społecznego.
w: adhortacja Reconciliatio et paenitentia (1984), 16.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
14-10-2007 22:33
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
gradzia Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 583
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #51
 
Ks.Marek napisał(a):Każdy grzech, nie tylko ten ze sfery 6 przykazania ma wymiar społeczny
no dobra zgadzam się ale temat jest że tak powiem odnośnie 6 przykazania.

[Obrazek: 86fd3ae5f8.png]

[Obrazek: 5d9508f04a.png]

Tam gdzie niezgoda na siebie, Ty Boże wkraczasz ze swoim uzdrowieniem
19-10-2007 18:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #52
 
Wiem, ale chcę zaznaczyć, że jak się ktoś spowiada, że seksił się przed ślubem, to przekracza nie tylko 6 przykazanie, ale też: 1, 4, 5, 7, 9. Czyli razem 6 przykazań łamie...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
20-10-2007 00:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Tamciulam Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 561
Dołączył: Sep 2007
Reputacja: 0
Post: #53
 
Ks.Marek napisał(a):Wiem, ale chcę zaznaczyć, że jak się ktoś spowiada, że seksił się przed ślubem, to przekracza nie tylko 6 przykazanie, ale też: 1, 4, 5, 7, 9. Czyli razem 6 przykazań łamie...
nie bardzo rozumiem dlaczego aż 6 przykazań :roll:

...tyLko b?d?, b?d? i daJ Lepszego ?wiata nadzieJe... tyLko chcieJ, chcieJ, chcieJ mi?o?ci? swoJ? dzieLi? si?...
[Obrazek: serce.jpg]
20-10-2007 03:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #54
 
Ja też nie bardzo rozumiem. Może to trochę naciągane.

A ja właśnie uświadamiam sobie, jak wielkim darem jest dziewictwo. Mimo wszystko Uśmiech
Spotykam różne koleżanki ze szkoły. Wszystkie dzieciate - rzecz jasna przed ślubem, choć wiele z nich deklarowało dochowanie czystości przedmałżeńskiej. I tylko ja się ostałam (choć może z powodu braku okazji do grzechu). Ja nie wiem, czy one tego żałują, niektóre pewnie tak, bo w głupi sposób straciły swoją niewinność i ponoszą teraz przykre tego konsekwencje. A nawet jeśli nie w głupi sposób - wszak to był dowód miłości, a i tak zamierzali się pobrać, to w małżeństwie nie bardzo się układa.
Ja myślę, że tak, jak się zaczyna, tak później życie wygląda.
03-05-2008 14:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #55
 
Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną - złamane. Seks ważniejszy od czystości, od Boga, chłopak = bożek, seks = bożek, pożądanie = bożek.
Czcij ojca swego i matkę swoją - trochę rzeczywiście naciągane Oczko
Nie zabijaj - jasne.
Nie cudzołóż - oczywiste.
Nie kradnij - kradzież cudzej seksualności, czystości, wolności, kradzież cudzego męża (być może w przyszłości będzie mężem innej osoby i wtedy kradniemy jej czystość męża, najpiękniejszą sprawę nocy poślubnej)
Nie pożądaj żony... - w świetle 7 przykazania - jasne.

Tak więc mamy 6 przykazań złamanych. Kto umie wyjaśnić czwarte? Oczko

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-05-2008 15:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #56
 
omyk napisał(a):Czcij ojca swego i matkę swoją - trochę rzeczywiście naciągane
Kiedy matka i ojciec wychowują do odpowiedzialności, a latorośl ma to w nosie i robi sobie "dobrze", mimo nauk rodziców, to chyba staje sie oczywiste, w czym problem, prawda?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-05-2008 16:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #57
 
Ks.Marek napisał(a):
omyk napisał(a):Czcij ojca swego i matkę swoją - trochę rzeczywiście naciągane
Kiedy matka i ojciec wychowują do odpowiedzialności, a latorośl ma to w nosie i robi sobie "dobrze", mimo nauk rodziców, to chyba staje sie oczywiste, w czym problem, prawda?

Tak myślałam, że mniej więcej to Ksiądz miał na myśli. Ja chyba za bardzo się rodziców boję hihi
03-05-2008 17:06
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #58
 
Tak, to jest oczywiste, ale nie tyczy się tylko seksu przedmałżeńskiego. No, ale nieważne, grunt, że wyjaśnione.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
03-05-2008 17:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #59
 
omyk napisał(a):Tak, to jest oczywiste, ale nie tyczy się tylko seksu przedmałżeńskiego. No, ale nieważne, grunt, że wyjaśnione
Oczywiście, że nie tylko w tej kwestii występować będzie taki klucz przykazań. W sumie nie ma takiego grzechu, który sprzeciwiłby się tylko jednemu konkretnemu przykazaniu. Każda nieprawość jest zawsze wpierw odrzuceniem I przykazania.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
03-05-2008 19:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów