Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Święci Kościoła - czy naprawdę święci?
Autor Wiadomość
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #1
Święci Kościoła - czy naprawdę święci?
Zastanawia mnie ostatnio czy niektórzy święci faktycznie zasługują na ten tytuł... :-k Nie pierwszy raz już słyszałam o drakońskich ascezach niektórych świętych, o tym jak się wręcz sami torturowali w imię Boga i dla Boga. Twierdzili wręcz, że niejednokrotnie straszne praktyki pokutne, które wielu z nich doprowadziły do śmierci, Bogu się podobają :zmieszany: Dla mnie jest to po prostu nie świętość, a jakaś psychoza :zmieszany: Na przykład św. Katarzyna ze Sienny. Czytałam o niej wczoraj, że wpakowała się w śmiertelną anoreksję, ponieważ twierdziła, że ograniczanie jedzenia właściwie do zera (jadła tylko raz dziennie liście jakichś ziół :!: ) Bogu się podoba! I że ona jest niegodna, żeby spożywać pokarmy :? Taką właśnie formę pokuty powzięła. Pod koniec życia żywiła się tylko Komunią. Umarła po prostu z totalnego wycieńczenia organizmu w wieku 33 lat. Czy zagłodzenie się na śmierć to świętość?! I jest bardzo wiele podobno takich przypadków. Czy Bogu takie skrajne ofiary się podobają?! Że Jego własne dzieci skazują się na straszną śmierć i cierpienia, uważam całkowicie niesłusznie?! Dla mnie to jakiś absurd po prostu, żeby takiego człowieka świętym ogłaszać... :| Nie wiem co w nim jest godnego naśladowania... Głodówka?! Biczowanie się? Sprawianie sobie na siłę cierpienia, bo "Bogu się to podoba"?
Kyllyan napisał kiedyś, że św. Faustyna była schizofreniczką. Jeśli to prawda, to skąd możemy mieć pewność, że objawienia, które widziała, są prawdziwe?!

Oczywiście nie uogólniam, gdyż jest mnóstwo świętych i błogoslawionych, których faktycznie można by naśladować - ale oni do swej świętości nie potrzebowali głodzić się na śmierć, zadawać strasznych ran w ramach pokuty czy innych tego typu rzeczy. Np. taki Piotr Frassati, wspaniały błogosławiony, zafascynował mnie swoim życiem, albo Joanna B. Molla...

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-04-2007 10:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
Offca napisał(a):Zastanawia mnie ostatnio czy niektórzy święci faktycznie zasługują na ten tytuł... :-k
jeśli są w Niebie to zasługują :roll2: acz ciężko to sprawdzić... OUśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-04-2007 11:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #3
 
M. Ink. * napisał(a):jeśli są w Niebie to zasługują :roll2:
No tego nie kwestionuję, ale chodzi mi o ten tytuł nadawany takim osobom przez nasz Kościół kochany Uśmiech

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-04-2007 11:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
mazik Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 260
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
Każdy popełnia błędy..., a ile osób zasługuje na miano świętych a nikt ich nigdy nie ogłosi świętymi...

Dziecko jest pieknem ludzkiego bytowania. Jest pieknem! Jezus potwierdzil to swoim postepowaniem. Badzmy wpatrzeni w piekno dziecka!
Jan Pawel II
18-04-2007 12:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Offca napisał(a):
M. Ink. * napisał(a):jeśli są w Niebie to zasługują :roll2:
No tego nie kwestionuję, ale chodzi mi o ten tytuł nadawany takim osobom przez nasz Kościół kochany Uśmiech
hm... myślałem dotąd, że to się jakoś łączy... :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-04-2007 14:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
Offca napisał(a):Czytałam o niej wczoraj, że wpakowała się w śmiertelną anoreksję, ponieważ twierdziła, że ograniczanie jedzenia właściwie do zera (jadła tylko raz dziennie liście jakichś ziół
To nie te praktyki przyczyniły się do jej kanonizacji.

[ Dodano: Sro 18 Kwi, 2007 15:02 ]
Offca napisał(a):eśli to prawda, to skąd możemy mieć pewność, że objawienia, które widziała, są prawdziwe?!
Eccelsia suplet :!:

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-04-2007 15:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
A może pewne praktyki pobożne wiązały się konkretną epoką... wtedy one były normalne...dla nas obecnie mogą być dziwne, odstraszajace.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
18-04-2007 16:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #8
 
To nie jest istotne co pisał Kyllyan - istotne zaś jest, że na polecenie ks. Sopocki i przełożonej wileńskiej, dr Helena Maciejewska -psychiatra, poddała Faustynę szerokim, gruntownym badaniom. Jej diagnoza była jednoznaczna - nie stwierdziła żadnych problemów natury psychicznej.
Inedia - życie bez przyjmowania pokarmów i napoi - życie tylko Eucharystią.
- Marta Robin - 50 lat,
- św. Aniela Foligno - 12 lat,
- św. Katarzyna z Genes - 20 lat,
- Luiza Lateau - - 13 lat,
- Róża Andriani - 28 lat,
- Dominika Lazzari - 14 lat,
- Teresa Neumann - 35 lat.
Gdyby Bogu niemiła była taka ofiara, zmarłyby po ok 40 dniach - bo tyle dni organizm ludzki może wytrzymać zupełny post: bez jedzenia i picia.
I jak czytałam życiorysy niektótych z nich nie stanowiło to dla nich żadnego problemu.
Dr Jean Dechaume i Andre Ricard - urywek ich raportu po zbadaniu Marty Robin:
- "W ten sposób moglismy stwierdzić, że pacjentaka nie przedstawia objawów wyraźnego wychudzenia ani wyniszczenia.
W sumie powłoki skórne sa normalne i nie wykazują cech typowych dla chorych odwodnionych, niedożywionych, z objawami charlactwa. Skóra jest elastyczna, bez zmarszczek, przesuwa sie normalnie na podskórnej tkance tłuszczowej, która nie zanikła, nie jest obrzękła, ani wysuszona, nie wykazuje też objawów nadmiaru sodu.
Dermografizm jest normalny". (badanie przeprowadzonoe w kwietniu 1942r, a Marta od 1928r nie przyjmowała pokarmów i napoi.
U żadnej z nich przyczyną śmierci nie było zagłodzenie.
Katarzyna ze Sieny w wieku 15 lat jadała wyłącznie chleb i zioła, spotkało to się z duzym sprzeciwem ze strony rodziny, spowiednika. Pod ich presją podejmowa próby jedzenia, ale jej organizm nie przyjmował zadnych pokarmów, w ogromnych cierpieniach wydalała każdy połkniety kęs jedzenia.
W wieku 18 lat zupełnie zaprzestała przyjmowania pokarmu i napoi - i dożyła w takim stanie do 33 lat...więc jednak nie zmarła z głodu Szczęśliwy
18-04-2007 16:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #9
 
M. Ink. * napisał(a):hm... myślałem dotąd, że to się jakoś łączy... :-k
Sam napisałeś, że
M. Ink. * napisał(a):jeśli są w Niebie to zasługują :roll2: acz ciężko to sprawdzić... OUśmiech
Czy masz tą 100% pewność? Nie byłeś, nie widziałeś. Możemy się tylko domyślać.

Cytat:To nie te praktyki przyczyniły się do jej kanonizacji.
A co dokładnie? Strasznie ksiądz lakoniczny Szczęśliwy

rachel napisał(a):A może pewne praktyki pobożne wiązały się konkretną epoką... wtedy one były normalne...
Aha, czyli moda? :roll: Niezbyt dobrze to świadczy... Niestety nie doczytałam się nigdzie w Piśmie Świętym jakoby takie praktyki brutalne wymierzane przeciwko samemu sobie były aprobowane przez samego Boga i przez Niego zalecane dla zbawienia własnej duszy... :roll:

alus napisał(a):To nie jest istotne co pisał Kyllyan
Czyli co? Zmyślił?

alus napisał(a):W wieku 18 lat zupełnie zaprzestała przyjmowania pokarmu i napoi - i dożyła w takim stanie do 33 lat...więc jednak nie zmarła z głodu Szczęśliwy
No widzisz, różne źródła, różne teorie. Na anoreksję też się nie umiera od razu.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-04-2007 16:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
Offca napisał(a):Aha, czyli moda?
każda epoka jakby rządzi się swoimi prawami. Przecież oni nie wiedzieli tego co my teraz wiemy. Wszystko się kształtowało rzec można.
np. św.Bernard popierał wyprawy krzyżowe.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
18-04-2007 16:58
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #11
 
Offca napisał(a):Czy masz tą 100% pewność? Nie byłeś, nie widziałeś. Możemy się tylko domyślać.
100% pewności mają tylko fanatycy

mi wystarczy 80% pewności i wiara w nieomylność Kościoła Uśmiech

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
18-04-2007 17:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #12
 
Przytaczam Ci fakty - siegnij do książki "Świeta Faustyna i Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego" autor: ks Andrzej Witko, który w przedmowie pisze:
- "Kiedy wkrótce potem mogłem spotkać się z papieżem Janem Pawłem II na Watykanie i przekazać Mu kilka obcojęzycznych prac o św. Faustynie, Ojciec Święty wyraził zyczenie, bym przygotował nową książkę na temat Świetej z Łagiewnik i Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, adresowaną do polskiego czytelnika".
Prałat Mieczysław Mokrzycki udostępnił niezbędne dokumenty SA.
Nie wiem czy Kyllyan zmyslał czy korzystał ze żródeł nieprzychylnych KrK.
Bo chyba nie kwestionujesz książki posiadającej Imprimatur bp. T. Rakoczego, a pomocy udzielili:
- wicepostulatorka s. Beata Piekut.
- krd S. Dziwisz,
- krd F. Macharski,
- bp T. rakoczy,
-bp T. Pieronek,
- bp A. Kaszkiewicz - Ordynariusz Grodzieński,
- ks S. Kania SchP.
Na anoreksje nie umiera się od razu - ale nikt nie może twierdzić, że można żyć nie przyjmując żadnych pokarmów i napoi przez kilka lat.
A źródła typu "racjonalista" radzę Ci omijać szerokim łukiem Duży uśmiech
18-04-2007 17:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #13
 
Cytat:A źródła typu "racjonalista" radzę Ci omijać szerokim łukiem Duży uśmiech
To nie było z racjonalisty, ale z jednej książki o anoreksji i bulimii.
Poza tym, to że kiedyś była taka "moda" nie oznacza to, że praktyki te były dobre i że należy je pochwalać. Ani wtedy, ani teraz.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-04-2007 17:24
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
Offca napisał(a):Poza tym, to że kiedyś była taka "moda" nie oznacza to, że praktyki te były dobre i że należy je pochwalać. Ani wtedy, ani teraz.

Offca obecnie posiadasz o dużo większa wiedze medyczną i nie tylko. A oni raczej nie posiadali i świętośc rozwijali w tamtych czasach...co w oczach człowieka XXI w. postrzegane jest jako dziwactwo nad dziwactwami, jako masochizm itd.
Bóg powołał ich w tamtych czasach i podążali taka a nie inną drogą. Jak się orientuje odnośnie kanonizacji , również przez lata wzrastały wymagania w tej kwestii.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
18-04-2007 17:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #15
 
rachel napisał(a):Offca obecnie posiadasz o dużo większa wiedze medyczną i nie tylko.
Marysiu, tu nie chodzi o wiedzę medyczną, ale o pewne racjonalne myślenie. Nie trzeba mieć wiedzy medycznej, żeby zauważyć, że zadawanie sobie specjalnie bólu czy innych ostrych praktyk pokutniczych organizm wyniszcza. Ciało człowieka jest darem bożym i je również mamy szanować. Te ostre formy praktyk pokutniczych często brały się stąd, że w tamtych czasach Kościół uważał cielesność za coś grzesznego i często nieczystego. I to mogło bardzo mocno zaważyć.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
18-04-2007 17:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów