Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autor Wiadomość
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
omyk napisał(a):Wiemy jednak z całą pewnością, że tylko w katolicyzmie jest pełnia prawdy, .
Nie "wiemy", bo nigdy żaden Bóg nie potwierdził tego założenia, ani temu nie zaprzeczył - mam na myśli jakies "masowe objawienie publiczne". Możesz napisać , że "WIERZYMY w to, że pełnia prawdy jest w katolicyźmie".

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
10-02-2009 15:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #17
 
"masowe objawienie" mamy np. w Biblii. a Biblia zrównuje wiarę w zbawienie z pewnością zbawienia. Np. w liście do Hebrajczyków. a dlaczego tylko w katolicyzmie a nie ogólnie w całym chrześcijaństwie? bo na jakie wyznanie nie spojrzysz to jest ono okrojoną wersją katolicyzmu.

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
10-02-2009 16:05
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #18
 
omyk napisał(a):Ja wierzę w Trójjedynego Boga, a hinduista w wiele pogańskich bóstw. Jak więc możemy wierzyć w tego samego Boga?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trimurti
Cytat:Trimurti — w hinduizmie wyobrażenie trzech aspektów Boga w formach Brahmy, Wisznu i Śiwy. Każda z postaci ma określoną rolę do spełnienia w cyklu życia wszechświata: Brahma go stwarza, Wisznu utrzymuje, a Śiwa unicestwia.

Trimurti w formie bóstwa przedstawiane jest jako postać ludzka z trzema twarzami.

Według wyznawców Trimurti trzy aspekty bóstwa są różnymi objawieniami jednego Boga. Pod tym względem wiara w Trimurti jest podobna do chrześcijańskiej wiary w Trójcę Świętą. Takie zjawisko określa się mianem monoteizmu trynitarnego.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
10-02-2009 18:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
heysel napisał(a):
omyk napisał(a):Ja wierzę w Trójjedynego Boga, a hinduista w wiele pogańskich bóstw. Jak więc możemy wierzyć w tego samego Boga?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trimurti
Cytat:Trimurti — w hinduizmie wyobrażenie trzech aspektów Boga w formach Brahmy, Wisznu i Śiwy. Każda z postaci ma określoną rolę do spełnienia w cyklu życia wszechświata: Brahma go stwarza, Wisznu utrzymuje, a Śiwa unicestwia.

Trimurti w formie bóstwa przedstawiane jest jako postać ludzka z trzema twarzami.

Według wyznawców Trimurti trzy aspekty bóstwa są różnymi objawieniami jednego Boga. Pod tym względem wiara w Trimurti jest podobna do chrześcijańskiej wiary w Trójcę Świętą. Takie zjawisko określa się mianem monoteizmu trynitarnego.
otóż to...

aż się same nasuwają słowa logoi spermatikoi i praeparatio evangelica...³

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
10-02-2009 18:45
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #20
 
Trójca Święta to Jeden Bóg w Trzech Osobach. Różne osoby, a nie "wieloaspektowość" tej samej Osoby, nie ujęcie 1 Osoby z 3 strony.
Poza tym... nie od dziś wiadomo, że szatan próbuje parodiować to, co Boże Uśmiech
Nie byłoby czarnych mszy, odwróconych/połamanych znaków krzyża, "modlitw"/aklamacji do złego i wielu innych, gdyby szatan był twórczy. Większość jego "twórczości" to parodiowanie Bożych dzieł, wykrzywianie ich.
Samo słowo "anty-chryst" mówi wiele.

Helmutt - kto wie, ten wie, kto nie wie, ten nie wie. Ja wiem Uśmiech xD xD xD

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
10-02-2009 23:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Fils Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 152
Dołączył: May 2008
Reputacja: 0
Post: #21
 
Powiem wam, że buddyzm jest jedyną filozofią/religią, którą uważam za ciekawą. Sam mam zamiar uczyć się nauk Buddy i staram się więcej rozmawiać z buddystami. Bardzo ciekawa filozofia: ćwiczenia samego siebie, bez zbędnych upiększeń i bzdetów. Co prawda w reinkarnację nie wierzę ale i tak nauki mi się podobają - przecież to tylko filozofia... Jest to jedna z niewielu idei człowieka, która nie potrzebuje się odnosić do czegoś osobowego, pocieszającego, karającego etc. Buddyzm moim zdaniem wyprzedził wieki i spokojnie może zakorzenić się w współczesnym świecie, który nie chce już wścibskiego mędrca tuż nad głową. Einstein kiedyś powiedział, że w przyszłości albo będzie dominować ateizm oraz 'osobiste religie' albo religie 'kosmiczne' (ala New Age)/bez osobowego Boga. Moim zdaniem miał rację - już obserwujemy ekspansję buddyzmu, ateizmu oraz religii kosmicznych do starego kontynentu oraz USA. Oczywiście przy jednoczesnym przenoszeniu się np. katolicyzmu do krajów tj. Indie (zobaczycie, że mimo prześladować KK zbierze tam właśnie największy 'plon'), Korea etc. Tak to jest - różne idee/odłamy trafiają do innych grup społecznych oraz pokoleń.

Pozdrawiam
10-02-2009 23:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #22
 
omyk napisał(a):Trójca Święta to Jeden Bóg w Trzech Osobach. Różne osoby, a nie "wieloaspektowość" tej samej Osoby, nie ujęcie 1 Osoby z 3 strony.
Wyraźnie jest napisane "podobna pod tym względem", a nie tożsama. Zarówno Trójca św. jak i Trimurti zaliczają się do monoteizmu trynitarnego.
omyk napisał(a):Poza tym... nie od dziś wiadomo, że szatan próbuje parodiować to, co Boże
A co ma tutaj do rzeczy szatan ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
11-02-2009 00:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #23
 
Podobna, tak jak 3 gałki lodów do ostrosłupa. Oba zaliczają się do rodziny "trójskładowców czasoprzestrzennych", czy nadaj ładniejszą nazwę jeśli chcesz, ja nie mam wystarczającej fantazji.

Niestety całkiem sporo ma do rzeczy.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-02-2009 07:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
wydaje się, że w tym sporze - jako omc teolog-religioznawca - przyznać rację muszę jednak heyselowi bardziej niż omykowi...

Bartnik (Dogmatyka katolicka. T. 1. Lublin 1999 s. 165-167) w następujący sposób tłumaczy występowanie triad bóstw w różnych religiach:

Cytat:Większość teologów przyjmuje, że objawienie to [dotyczące prawdy o jedynym Bogu w trzech Osobach; dop. Ink'y] zostało dane, w sposób wyraźny lub niewyraźny, wyłącznie chrześcijanom. Niektórzy jednak uczeni: Wincenty Granat, Yves Congar, Karl Rahner, Kevin McNamara, James Dupuis, Raymondo Pannikar, Cornelius Ernst, Mariasusai Dhavamony, Raphael Schulte, Czesław S. Bartnik, Marian Rusecki i inni przyjmują, że choć właściwa trynitologia stanowi absolutne novum chrześcijańskie, to jednak została ona przygotowana prefiguralnie przez niektóre wyższe religie, mające swoją rozwiniętą teologię. Być może, że opiera się ona na jakimś objawieniu uniwersalnym, które zostało dane jako praeparatiorum chrześcijaństwa […]. We wspomnianych religiach rozwinęła się przede wszystkim «trynitologia naturalna», ale nie bez oparcia o realne jawienie się Boga człowiekowi w postaci także jakichś ziaren «nadprzyrodzonych» […]. Zbawienie, które personalnie i historycznie przyszło w Jezusie z Nazaretu do całej ludzkości, jest realnie antycypowane w innych religiach, choć w różnych i raczej zakrytych formach. Te praeparatoria obejmowały także trynitologię.

podobieństwo istnieje zatem i może być skutkiem wpływu samego Boga...

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
11-02-2009 10:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #25
 
omyk napisał(a):Nie byłoby czarnych mszy, odwróconych/połamanych znaków krzyża, "modlitw"/aklamacji
Przepraszam, odwrócony krzyż jest jak najbardziej chrześcijański.

Szatan - też, jakby nie patrzeć - stworzonko boże... Czym byłby Bóg bez szatana? Bez tej "dwoistości" żadna klasyczna religia nie miałaby sensu istnienia.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
11-02-2009 10:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #26
 
omyk napisał(a):Podobna, tak jak 3 gałki lodów do ostrosłupa. Oba zaliczają się do rodziny "trójskładowców czasoprzestrzennych", czy nadaj ładniejszą nazwę jeśli chcesz, ja nie mam wystarczającej fantazji.
To nie są moje wymysły. Możesz o tym przeczytać w książkach ...
omyk napisał(a):Niestety całkiem sporo ma do rzeczy.
Niezwykle zabawne jest to, że skłonna jesteś widzieć szatana bardziej przebiegłego i potężnego niż Boga ,w którego wierzysz...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
11-02-2009 11:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #27
 
M. Ink. *,
Cytat:wydaje się, że w tym sporze - jako omc teolog-religioznawca - przyznać rację muszę jednak heyselowi bardziej niż omykowi...
rację w czym?

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
11-02-2009 11:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #28
 
Cytat:Możesz o tym przeczytać w książkach ...
W wolnym czasie chętnie przejrzę... zaproponujesz jakieś pozycje?

Cytat:Niezwykle zabawne jest to, że skłonna jesteś widzieć szatana bardziej przebiegłego i potężnego niż Boga ,w którego wierzysz...
Skąd takie wnioski?
Skłonna jestem widzieć szatana bardziej przebiegłego i potężnego od człowieka, który jest obdarzony wolną wolą.
Jego moc i spryt są jednak w ogóle nieporównywalne z WSZECHmocą i WSZECHwiedzą Bożą. To zupełnie inne kategorie, Bóg jest Stwórcą, szatan - stworzeniem. W dodatku skazanym na porażkę.
Pan Bóg jednak szanuje wolność człowieka. Jeśli szatan oszuka człowieka, jeśli podpisze bagno jako "kąpiele błotne", a człowiek głupi wlizie i utonie, mimo Bożych ostrzeżeń... niestety to sam człowiek w takim wypadku oddaje swoje życie w moc diabła i "blokuje" Boże działanie. Nie dlatego, że Bóg jest słabszy, ale dlatego, że Bóg w swej wszechmocy szanuje wybór człowieka, którego obdarzył wolnością.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
11-02-2009 15:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #29
 
Skoro Bóg jest silniejszy od szatana to nie może po prostu czarta kopnąć w zadek - i po krzyku? Chyba, że szatan jest silniejszy, ale to przeczy temu co napisała Omyk. Ot paradoks.

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
11-02-2009 15:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #30
 
Helmutt, dlaczego jeśli ktoś czegoś nie robi to od razu nie potrafi? ja nie przejdziesz na czerwonym świetle bo masz zasady i przechodzisz tylko na zielonym to znaczy, że nie potrafisz? że kolorowe światełka na patykach mają nad tobą władzę?
serio tak rozumujesz czy ćwiczysz chwyty erystyczne na omyku?

[ Dodano: Sro 11 Lut, 2009 14:47 ]
ostatnie pytanie nieaktualne. przeczytałam twoją wypowiedź w innym wątku i już wiem, że to pierwsze...

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
11-02-2009 15:45
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów