Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transhumanizm
Autor Wiadomość
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #1
Transhumanizm
"Transhumanizm (czasem skracany do >H lub H+) to młody nurt filozoficzny postulujący użycie nauki i techniki, w szczególności neurotechnologii, biotechnologii i nanotechnologii, do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej."
Co sądzicie o nim ?
Przytoczę tu pewien metaforyczny "List do Matki Natury" autorstwa Maxa More, doktora filozofii, futurysty, luminarza transhumanizmu.
Cytat:Droga Matko Naturo,

Przepraszam, że przeszkadzamy, ale my -- ludzie, twoi potomkowie -- mamy Ci kilka rzeczy do zakomunikowania. (Być może mogłabyś przekazać je Ojcu, bo my jakoś nigdy go nie widzieliśmy w pobliżu) Pragniemy podziękować za wiele wspaniałych cech, które zawdzięczamy twojej powolnej, lecz potężnej, rozproszonej inteligencji. Wychowałaś nas, od prostych, samoreplikujących się chemikaliów do złożonych z trylionów komórek ssaków. Dałaś nam we władanie całą planetę. Obdarowałaś nas czasem życia dłuższym, niż u większości innych zwierząt. Wyposażyłaś nas w złożony mózg, dzięki któremu jesteśmy zdolni do posługiwania się językiem, rozumem, przewidywania, ciekawości i twórczości. Dałaś nam zdolność samozrozumienia, ale i empatię względem innych.

Matko Naturo, jesteśmy naprawdę wdzięczni za to jakimi nas stworzyłaś. Niewątpliwie dokonałaś wszystkiego, co było w twojej mocy. Jednak, z całym szacunkiem, musimy zauważyć, że pod wieloma względami efekty pozostawiają wiele do życzenia. Uczyniłaś nas wrażliwymi na choroby i uszkodzenia. Poddałaś nas starzeniu i śmierci -- właśnie wtedy, gdy zaczynamy osiągać mądrość. Raczej skąpo obdarzyłaś nas świadomością własnych cielesnych, poznawczych i emocjonalnych procesów. Zawiodłaś nas, dając innym zwierzętom ostrzejsze zmysły. Uczyniłaś nas zdolnymi do przetrwania tylko w wąsko określonych warunkach środowiskowych. Dałaś nam ograniczoną pamięć, słabą kontrolę nad impulsami, a także plemienne, ksenofobiczne popędy. No i zapomniałaś dołączyć instrukcji obsługi.

To jakimi nas uczyniłaś jest cudowne, ale i głęboko wadliwe. A przy tym wydaje się, że straciłaś zainteresowanie naszą dalszą ewolucją jakieś 100 tysięcy lat temu. A może po prostu czekasz, aż my sami zrobimy następny krok. Tak czy owak doszliśmy do kresu naszego dzieciństwa.

Zdecydowaliśmy, że nadszedł czas, byśmy wnieśli pewne poprawki w konstrukcji człowieka.

Nie czynimy tego lekko, nierozważnie czy bez szacunku -- raczej ostrożnie, inteligentnie, dążąc do doskonałości. Chcemy byś była z nas dumna. W nadchodzących latach dokonamy serii zmian w naszej budowie, korzystając z narzędzi biotechnologii, prowadzonych krytyczną i twórczą myślą. W szczególności, chcemy wnieść siedem następujących poprawek do naszej budowy:

Poprawka 1: Nie będziemy dłużej tolerować tyranii starzenia się i śmierci. Zmieniając geny, manipulując komórkami, używając syntetycznych organów i wszelkich niezbędnych środków, obdarzymy siebie większą żywotnością i wymażemy datę śmierci.

Poprawka 2: Rozszerzymy zasięg naszych zmysłów przy użyciu biotechnologicznych i obliczeniowych środków. Postaramy się przekroczyć zdolności percepcyjne wszelkich innych stworzeń, a także postaramy się rozwinąć nowe zmysły, by w jeszcze większym stopniu docenić i zrozumieć otaczający nas świat.

Poprawka 3: Udoskonalimy organizację i pojemność neuronową, rozbudowując pamięć roboczą i ulepszając inteligencję.

Poprawka 4: Uzupełnimy korę nową ,,metamózgiem''. Ta rozproszona sieć czujników, przetworników informacji i inteligencji zwiększy naszą samoświadomość i pozwoli przestrajać emocje.

Poprawka 5: Nie będziemy już dłużej niewolnikami genów. Sami zajmiemy się własnym programowaniem genetycznym i osiągniemy mistrzowskie panowanie nad naszymi biologicznymi i neurologicznymi procesami. Naprawimy wszystkie indywidualne i gatunkowe wady, będące pozostałościami ewolucji stymulowanej selekcją naturalną. Nie usatysfakcjonowani tym, będziemy wciąż szukać sposobów, by dowolnie wybierać swoją cielesną formę i funkcjonalność, rafinując i pomnażając fizyczne i intelektualne zdolności. Wykroczymy ponad wszystkich ludzi w historii.

Poprawka 6: Ostrożnie, ale gruntownie przebudujemy nasze wzorce motywacyjne oraz emocjonalne reakcje w sposób, który my -- jako jednostki -- uznamy za zdrowy. Spróbujemy zapanować nad typową dla ludzi nadpobudliwością, czyniąc nasze emocje bardziej subtelnymi. Wzmocnimy samych siebie tak, że pozbędziemy się wreszcie niezdrowej potrzeby dogmatycznej pewności. Usuniemy emocjonalne bariery stojące na drodze racjonalnego samodoskonalenia.

Poprawka 7: Dostrzegamy twój geniusz widoczny w użyciu do naszej konstrukcji składników opartych na węglu. Ale nie będziemy ograniczać swych fizycznych, intelektualnych i emocjonalnych możliwości, pozostajac czysto biologicznymi organizmami. Stale rozwijając naszą biochemiczną doskonałość, będziemy zarazem dążyć do większej integracji naszej zaawansowanej technologii z nami samymi.

Te poprawki w naszej budowie przeprowadzą nas od stanu ludzkiego do ultraludzkiego. Wierzymy, że taki indywidualny rozwój, pozwoli nam tworzyć związki, kultury i wspólnoty przepełnione bezprecedensową innowacyjnością, różnorodnością, wolnością i odpowiedzialnością.

Zastrzegamy sobie prawo do zgłaszania dalszych poprawek, zbiorowo lub indywidualnie. Zamiast poszukiwać stanu ostatecznej doskonałosci, będziemy raczej nieustannie dążyć do wymyślania nowych form doskonałości, zgodnych z naszymi wartościami i możliwościami technicznymi.

Twoje ambitne ludzkie potomstwo.
Co sądzicie na temat poruszonych w nim idei ?

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-05-2007 00:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
heysel napisał(a):Co sądzicie na temat poruszonych w nim idei ?
mamy tu mydlenie oczu "doskonałością człowieka"
[przypomnijmy też pewnego Adolfa, który również
marzył o "doskonałym człowieku", nadczłowieku,
czyli aryjczyku]

w rzeczywistości jest to szerokie otwarcie bramy
do genetycznych eksperymentów na ludziach
i do eugeniki


Cytat:Eugenika, nauka badająca możliwości rozwoju osobników o dodatnich cechach dziedzicznych osiągniętych przez selekcję na drodze genetycznej. W praktyce eugenika działa w dwóch kierunkach: zapobiega rozmnażaniu się osobników słabych (z wadami genetycznymi) i dąży do tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju osobników o dodatnich cechach genetycznych.

źródło

Współcześnie eugenika odnosi się do selektywnej reprodukcji człowieka, której celem jest powoływanie do życia dzieci o pożądanych cechach, zwłaszcza takich, które najlepiej spełniają kryteria rasowej czystości (eugenika pozytywna), jak również eliminację osobników noszących cechy niepożądane (eugenika negatywna). Polityka eugeniki negatywnej w przeszłości była bardzo zróżnicowana - od segregacji rasowej, przez przymusową sterylizację, do eksterminacji.

źródło
oczywiście nie dziwi mnie, że takie pomysły przychodzą do głowy człowiekowi, który już "na dzień dobry" podaje w wątpliwość istnienie Boga, ma pretensje do natury i rości sobie prawa do nieograniczonego panowania nad światem i ludzkością [innymi słowy stawia siebie na miejscu Boga]

ponadto mierzi mnie gra słów: odsunięcie Boga i zwrócenie się do "natury z rozproszoną inteligencją"; natura, której inteligencja jest "rozproszona" jest wygodnym "słuchaczem" orędzia; nie może mu się sprzeciwić, a człowiek i tak będzie z nią robił co mu się będzie podobało [typowy, egotyczny antropocentryzm]; Bóg, który jest prawodawcą moralnym i którego inteligencja nie jest "rozproszona", jest dla pana M. More bardzo niewygodnym dyskutantem, bo mógłby sie jeszcze sprzeciwić, że ktoś usiłuje dokonywać genetycznych manipulacji na stworzeniu, którego On właśnie jest Ojcem

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-05-2007 09:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #3
 
M. Ink. * napisał(a):w rzeczywistości jest to szerokie otwarcie bramy
do genetycznych eksperymentów na ludziach
i do eugeniki
Oglądałeś może film "Gattaca - szok przyszłości" ? Tam jest mniej więcej to zarysowane.

[ Dodano: Pon 07 Maj, 2007 09:51 ]
M. Ink. * napisał(a):mamy tu mydlenie oczu "doskonałością człowieka"
Hmmm, zasadnicze pytanie brzmi czy przez takie działania nie zaprzeczymy temu kim jesteśmy. Bo sam rozwój jest dobry, tylko czy nie przesadzimy za bardzo ...

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-05-2007 09:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
heysel napisał(a):Oglądałeś może film "Gattaca - szok przyszłości" ?
nie

heysel napisał(a):Tam jest mniej więcej to zarysowane.
aha Uśmiech

rozumiem, że mam obejrzeć, żeby "się przekonać" do ideologii eugenicznego transhumanizmu... [?]

heysel napisał(a):Bo sam rozwój jest dobry, tylko czy nie przesadzimy za bardzo ...
tu się z Tobą zgodzę i dodam: transhumanizm już przesadza

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-05-2007 11:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
heysel pisze:
Cytat:Hmmm, zasadnicze pytanie brzmi czy przez takie działania nie zaprzeczymy temu kim jesteśmy. Bo sam rozwój jest dobry, tylko czy nie przesadzimy za bardzo ...

Aby ryzyko przesady wykazać posłuże się tzw.teorią nadczłowieka:

Cytat:Według Nietzschego, nie można dokładnie powiedzieć, kim będzie nadczłowiek (Übermensch). Nadczłowiek jeszcze nie istnieje. Można nakreślić jednak pewien jego ideał, na podstawie cech wielkich ludzi z przeszłości oraz na podstawie przewidywań kierunków dalszego rozwoju i ekspresji życia. Nadczłowiek ma być wyjątkową jednostką, w której urzeczywistni się wola mocy. Musi być więc jednostką wolną i niezależną. Wolność nadczłowieka przejawi się w tym, że będzie zdolny do odrzucenia dotychczasowej moralności i konwenansów. Nadczłowiek musi być kimś twórczym, gdyż to on ma stworzyć nowy porządek wartości. Nie może on jednak szukać poza sobą (np. w Bogu czy w konwencji) żadnych racji dla dobra i zła. Sam musi stać, jak pisze Nietzsche, "poza dobrem i złem". Dla zwolenników dotychczasowej moralności nadczłowiek będzie się jawił jako ucieleśnienie zła. Ma się on stać dla ludzi prawodawcą, a jednocześnie ich panem, a nawet tyranem, który nie będzie się kierował litością wobec słabych. Charakteryzować go będzie również swoista duma, wypływająca z faktu, że jest twórcą wartości.
Nadczłowiek nie pojawi się jako wytwór ewolucji ani jako wytwór wychowania. Pomimo to Nietzsche pisał o swego rodzaju kreacji nadczłowieka przez ludzi współczesnych. Jedyną drogą do wykreowania nadczłowieka jest najwyższe napięcie naturalnych energii u najwybitniejszych jednostek. A zatem elita, poprzez jak najpełniejsze urzeczywistnienie woli mocy, odgrywa główną rolę w przygotowywaniu nadejścia nadczłowieka. Zdaniem Nietzschego, koncentracja na tym zadaniu wybitnych jednostek ma zastąpić pustkę, jaka wytworzyła się po "śmierci Boga". Śmierć Boga była więc tylko pierwszą częścią przesłania Nietzschego, drugą było zwiastowanie nadczłowieka.

Niepokoi fakt,że światu zawsze podobał się człowiek silny,bogaty,zdrowy i sławny.To mi pachnie właśnie teorią nadczłowieka.Czy zauważył ktoś,że ta teoria łudząco przypomina słowa o nadejściu Antychrysta ?
07-05-2007 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #6
 
M. Ink. * napisał(a):rozumiem, że mam obejrzeć, żeby "się przekonać" do ideologii eugenicznego transhumanizmu... [?]
Nie. Jest tam zarysowane to do czego może prowadzić eugenika. I nie jest to pozytywny obraz. To ostrzeżenie i przestroga. A sam film mi się osobiście podoba.

[ Dodano: Pon 07 Maj, 2007 11:40 ]
SEBASTIANO napisał(a):Aby ryzyko przesady wykazać posłuże się tzw.teorią nadczłowieka:
Maria Szyszkowska napisał(a):Sięgnijmy do Nietzschego
Wprawdzie nie lubię powszechnie używanego określenia „białe plamy", ale skoro poszukujemy prawdy w wiedzy historycznej, to pora, by zweryfikować obiegowe sądy na temat wybitnych filozofów. Wielu spośród nich zostało po wojnie ośmieszonych, ich poglądy często uproszczone, wykoślawione, doczekały się jednoznacznych ocen politycznych zamiast filozoficznych. Niektórych spośród nich obdarzono rzekomą winą za poglądy głoszone w okresie hitleryzmu.
Właśnie Fryderyk Nietzsche to jeden z filozofów obwinianych za czasy niemieckiego faszyzmu. A przecież jego koncepcja nadczłowieka ma głęboki sens z punktu widzenia psychologicznego i filozoficznego. Odległa całkowicie od rasizmu, warta jest przypomnienia i propagowania.
Lata siedemdziesiąte przyniosły wielkie międzynarodowe odrodzenie filozofii Nietzschego. Jego wpływ na dzisiejszą literaturę jest nie mniej silny — jeśli zważyć chociażby twórczość Kafki czy Camusa — niż na literaturę pierwszych dziesięcioleci dwudziestego wieku. Strindberg, Ibsen, Przybyszewski, Maeterlinck, d'Annunzio — to przykłady wybitnych twórców pozostających pod jego wpływem. Nie można też zapomnieć o tym, że Nietzsche wywarł wpływ na Heideggera, zaś egzystencjalizm oddziałał i oddziałuje na całokształt współczesnej kultury. Freud również zaczerpnął wiele inspiracji z filozofii omawianego tu myśliciela, zaś psychoanalityczna koncepcja kultury nie straciła na swojej aktualności mimo wielu prądów powstałych jako wyraz opozycji. Te wzajemne uwarunkowania filozofii i literatury wyraża na przykład przekonanie Nietzschego, że najwybitniejszym psychologiem jest Dostojewski. Nietzsche twierdził, że od twórcy Biesów wiele się nauczył.
A w Polsce? Po II wojnie światowej uznano najogólniej, że twórczość Nietzschego nie nadaje się pod względem zawartości filozoficznej do naukowych analiz. Deprecjonowanie filozofii Nietzschego ma źródło u nas w jego antyheglizmie, rzekomym rasizmie, jak również w jego krytyce chrześcijaństwa. Niektórzy nawet chorobę psychiczną, na którą zapadł pod koniec życia, wykorzystują do tego, by osłabić powagę twierdzeń tego filozofa.
Nim skoncentruję uwagę na pojęciu nadczłowieka, pragnę zwrócić uwagę, że Nietzsche przyczynił się do wprowadzenia terminu „wartość". Pod wpływem jego tendencji do przewartościowania wszystkich wartości i wykroczenia poza sferę moralną w ocenie ludzkiego życia — określenia dobra i zła zostały zastąpione terminem „wartości". Nietzsche wskazuje na to, że istnienie ludzkie powinno mieć wymiar nie tylko biologiczny i społeczny, ale również kulturowy. Większość społeczeństwa czyli masy — jak to określają filozofowie kultury, prowadzi życie jedynie w owym wymiarze biologicznym i społecznym. I właśnie owa większość stanowi zagrożenie dla jednostek twórczych, odnajdujących swoje człowieczeństwo w wartościach duchowych; nawet walka o byt, którą musimy toczyć, ma w sobie coś podniosłego, metafizycznego.
Człowiek powinien rozszerzać zakres własnego „ja", czyli swojej mocy we wszystkich kierunkach. Nie powinien kształtować się jednostronnie. Jest to zadanie trudne, ale rozwój wewnętrzny zachodzi tylko w drodze wewnętrznego zmagania się. Rozpieszczona ludzkość powinna, jak pisał, poczuć radość walki, radość pokonywania tego, co w człowieku słabe i stare. Nawiązując do poglądów Kanta, Nietzsche upatruje sens życia człowieka w działaniu. Działania, nie zaś słowne deklaracje, określają kim jest dana jednostka. Na każdym z nas spoczywa obowiązek realizowania tkwiących w nas możliwości. Odkrywając nowe wymiary własnej egzystencji, zarazem wkraczamy w nowy, twórczy sposób w świat kultury. Zresztą, zdaniem Nietzschego, sztuka wynosi człowieka ponad jego „ja" urzeczywistnione. Kontakt z nią wybawia z udręczeń woli, bowiem sztuka koresponduje z naszym „ja" udoskonalonym, do którego na swój własny sposób powinno się zmierzać i na swój własny sposób owe „ja" udoskonalone określać. Nie ma i nie może być miary doskonałego „ja" wspólnej dla wszystkich.
Nietzsche głosi immoralizm, który wiąże się z nadzieją wykrycia nowych wymiarów egzystencji człowieka. Wskazuje, że to, co etyka potępia — faktycznie niejeden raz sprzyjało życiu. Mianowicie bohaterowie historii, którzy są wielbieni przez kolejne pokolenia — powinni często zostać negatywnie osądzeni w kategoriach etycznych. A więc mity towarzyszą ludzkości oraz fałsz wynikający z nadawania temu, co być powinno, waloru stanu faktycznego.
Mamy być ascetami — w myśl filozofii Nietzschego — jeśli chcemy osiągnąć stan własnego udoskonalonego „ja", stan nadczłowieczeństwa. Właśnie nadczłowiek to istota wolna, działająca, mająca poczucie obowiązku wobec innych, twórcza, obdarzona poczuciem odpowiedzialności, biorąca odważnie w swoje ręce własny los. Nadczłowiek staje się ascetą po to, by nie tracić cennej energii życiowej na sprawy błahe, pozbawione znaczenia. Tworzy wartości, aby nadać istnieniu treść. Zobojętnienie wobec trudów dnia codziennego, wobec nędzy i wielorakich przykrości — to skutek budowania w sobie nadczłowieczeństwa. Dążenie do doskonałości, cechujące nadczłowieka, wiąże się z bezinteresownym udziałem w tworzeniu świata kultury. Wiąże się z sublimacją popędów. Jest to droga trudna, wymagająca opanowywania własnych instynktów, a w tym nawet instynktu szczęścia. Nagrodą bywa poczucie słuszności własnej drogi życiowej, ale to poczucie jest często gorzkie, bowiem najczęściej nie związane z akceptacją otoczenia. Nic więc dziwnego, że Nietzsche wzywa: „Stańcie się twardzi". I dodaje, że nie ma nic bardziej żałosnego niż człowiek pogrążony w rozpamiętywaniu własnych cierpień i niepowodzeń, jak również człowiek szukający wokół siebie winnych za niepowodzenia własnego życia.
Pojęcie nadczłowieka w filozofii Nietzschego nie ma nic wspólnego z rasizmem. Nadczłowiek to zadanie, które stoi przed każdym z nas, jakkolwiek niewielu tylko czyni mu zadość. Nadczłowiek to również ogólny ideał ludzkości, który przyświeca żyjącemu pokoleniu jako kierunkowskaz. Stawać się nadczłowiekiem, a więc doskonalić na swój własny sposób własne „ja", to znaczy kształtować na wyższym poziomie swoją stronę intelektualną oraz emocjonalno-wolitywną. I tu zaczyna się walka z sokratyzmem, z poglądem sprowadzającym człowieka do funkcji intelektu. Nietzsche ma rację głosząc antyracjonalizm i antyscjentyzm.
W życiu społecznym uważa za szczególnie niebezpieczny socjalizm i związaną z nim biurokrację. Prowadzą bowiem do ukrócenia potęgi indywidualności. Polemizuje z Marksem wskazując, że zbawienia ludzkości należy poszukiwać nie w masach, lecz w jednostkach o wyraziście ukształtowanej indywidualności, dalekich od konformizmu i oportunizmu. Uznawanie wszystkich jako jednakowych, wprowadzanie idei równości, mimo wyrazistych różnic indywidualnych między jednostkami, staje się niebezpieczne również i dla rozwoju kultury. Światu kultury zagraża socjalizm, demokracja oraz biurokracja, jak również feminizm, który wyposaża kobietę w cechy i uprawnienia płci męskiej. Takie sztuczne wyrównywanie naturalnej nierówności sprawia, że w świecie kultury pojawiają się wartości nieautentyczne; kobiety naśladując mężczyzn starają się wnieść wartości do świata kultury, mimo że uwaga ich koncentruje się na sprawie potomstwa i rodziny.
Odczytując systemy filozoficzne należy podchodzić do nich bez z góry przyjętych uprzedzeń i zastrzeżeń. Po to, by wniknąć w system określonego filozofa niezbędna też jest pewna doza empatii, która pozwala odczytać ten system niejako od środka, od strony przyjętych przesłanek, na których się wspiera — nie zaś z punktu widzenia obowiązującej w danym czasie krytyki. Kult racjonalizmu bywa nie mniej niebezpieczny niż kult tego, co irracjonalne w życiu społecznym. Wyjście poza ciasny racjonalizm prowadzi, jako konsekwencja, do zwrócenia uwagi na sferę wrażeń i uczuć człowieka tak bardzo skrzętnie pomijaną w naszej europejskiej nauce.
Czytając dzieła Nietzschego można sobie zdać wyraźnie sprawę z tego, jak dalece ciąży na nas pogląd o równości ludzi, mimo wyraźnego zróżnicowania na tych przeciętnych i na tych mających w polu widzenia nie tylko osobiste korzyści, lecz także sprawy ogólne i wartości wyższe. To, co Nietzsche pisał o nadczłowieku, pojawia się i w innym ujęciu terminologicznym w wielu technikach psychoterapeutycznych, które wskazują, że sens życia człowieka odnaleźć można i trzeba w upartym dążeniu do rozwoju własnego „ja". Psychoterapia Kazimierza Dąbrowskiego i powołana przez niego do życia filozofia rozwoju są innym językowo wyrazem niektórych przekonań Fryderyka Nietzschego.


[ Dodano: Pon 07 Maj, 2007 12:00 ]
SEBASTIANO napisał(a):Czy zauważył ktoś,że ta teoria łudząco przypomina słowa o nadejściu Antychrysta ?
"Beztroskich, drwiących, gwałtowników - takimi chce nas mieć mądrość. Jest niewiastą, kocha zawsze tylko wojownika."
Friedrich Wilhelm Nietzsche
Zastanów się co wypisujesz ...

[ Dodano: Pon 07 Maj, 2007 14:49 ]
Gattaca - szok przyszłości

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-05-2007 11:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #7
 
Heysel napisał:
Cytat:Zastanów się co wypisujesz ...

A czego oczekujesz Heysel? Milczenia? Mówienia,że nic naszej cywilizacji nie zagraża?
Sam zobacz,co się w świecie dzieje.Sam to widziałem,że za sławnym biegnie mnóstwo dziewczyn a kimś o kim nie mówią media mało kto się interesuje.Widziałem to - po prostu szok.I wcale nie mówię tu o gwiazdorze,ale o kimś innym,kogo wszyscy znają.

Ale w świecie widać też poważniejsze problemy:eutanazja na chorych,aborcja,promocja homoseksualizmu,odrzucenie Dekalogu.Czyż nie o tym w skrócie wspomniał Nietzsche.

Cytat:Wolność nadczłowieka przejawi się w tym, że będzie zdolny do odrzucenia dotychczasowej moralności i konwenansów.
07-05-2007 16:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #8
 
SEBASTIANO napisał(a):A czego oczekujesz Heysel?
Zrozumienia idei Nietzschego. Podaj przynajmniej źródło tego tekstu, który zapodałeś.
SEBASTIANO napisał(a):Czyż nie o tym w skrócie wspomniał Nietzsche.
Nie. Dowodzisz tylko, że nie rozumiesz o czym pisał Nietzsche.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-05-2007 18:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #9
 
SEBASTIANO, pojmujesz Nietsche`go w ten sam sposób co Hitler.

Ogniu, krocz ze mn?!!!
07-05-2007 18:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
ciekawe cytaty podajesz...

najpierw z pana Nietzschego, który skończył w wariatkowie

teraz ze słynnej Marii Szyszkowskiej - honorowego członka partii Racja

Cytat:RACJA Polskiej Lewicy (RACJA, RACJA PL) - jest polską, lewicową partią polityczną o programie socjaldemokratycznym. Została zarejestrowana sądownie 8 sierpnia 2002 roku pod nazwą Antyklerykalna Partia Postępu RACJA (APP "Racja", APP, APPR, APP RACJA). Od 14 stycznia 2006 RACJA Polskiej Lewicy. Inicjatorem jej powstania był na początku 2002 roku antyklerykalny tygodnik Fakty i Mity, który obecnie współpracuje z partią w zakresie działalności merytorycznej, ideowej.

z Wikipedii

[center][Obrazek: Maria_Szyszkowska_2.jpg] [/center]

Cytat:Autorka m.in. projektu ustawy [...] o rejestrowanych związkach między osobami tej samej płci, a także projektów ustaw dotyczących aborcji i eutanazji.
Od 2002 roku współpracuje z tygodnikiem Fakty i Mity, w którym przez 3 lata prowadziła stałą rubrykę
Maria Szyszkowska od lat głosi antyklerykalne poglądy.

z Wikipedii
słuszne źródło... i absolutnie "nie" zideologizowane

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-05-2007 18:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
heysel Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,586
Dołączył: Jan 2007
Reputacja: 0
Post: #11
 
M. Ink. * napisał(a):ciekawe cytaty podajesz...

najpierw z pana Nietzschego, który skończył w wariatkowie

teraz ze słynnej Marii Szyszkowskiej - honorowego członka partii Racja
Zaściankowe myślenie. Tyle co mam Ci do powiedzenia w tej kwestii.
M. Ink. * napisał(a):słuszne źródło... i absolutnie "nie" zideologizowane
Wypowiedź filozofa na temat innego filozofa. Poglądy tej pani mają akurat tutaj zerowe znaczenie. Równie dobrze mógłbyś zanegować osiągnięcia Dawkinsa czy Weinberga za to, że są ateistami i też mają nieprzyjazne religii poglądy.

Steven Weinberg
http://www.youtube.com/watch?v=yFH1bXg3ni8
"All isolated systems evolve according to the Schrodinger Equation"
Hugh Everett
07-05-2007 18:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
heysel napisał(a):Zaściankowe myślenie. Tyle co mam Ci do powiedzenia w tej kwestii.
no tak, więcej bym się nie spodziewał

heysel napisał(a):Wypowiedź filozofa na temat innego filozofa
aha, wypowiedź filozofa; ideologizującego filozofa

heysel napisał(a):Równie dobrze mógłbyś zanegować osiągnięcia Dawkinsa czy Weinberga za to, że są ateistami i też mają nieprzyjazne religii poglądy.
a też należą do ugrupowań antyklerykalnych?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-05-2007 18:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #13
 
należy zacząć od tego co rozumiesz pod terminem antyklerykalizm.
07-05-2007 18:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
narbukil napisał(a):należy zacząć od tego co rozumiesz pod terminem antyklerykalizm.
a co chcesz zacząć?

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
07-05-2007 19:01
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
narbukil Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 503
Dołączył: Apr 2007
Reputacja: 0
Post: #15
 
Antyklerykalizm może być fałszywie rozumiany przez większość osób.

Ogniu, krocz ze mn?!!!
07-05-2007 19:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów