Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filmy bluźniercze i heretyckie
Autor Wiadomość
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #1
Filmy bluźniercze i heretyckie
Od kiedy tylko powstało kino robiono filmy biblijne. Jeszcze w latach 50-tych powstawały wielkie superprodukcje dotyczące chrześcijaństwa. I jakoś od lat 80-tych zaczeły powstawać filmy z gatunku bluźniercze i heretyckie. Z roku na rok powstają coraz gorsze, coraz bardziej plugawe filmy w tym temacie. Czy ktoś to zauważył ? Czy was to nie niepokoi ? Dlaczego tak się dzieje ?

Propnuję artykuł-analizę określające konkretne tytuły.

http://www.film.org.pl/prace/herezje.html

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
08-05-2007 21:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
A ja uważam, że to jest chore - takie zajmowanie się banialukami filmowymi, muzycznymi, etc. Mam to głęboko gdzieś, że powstają takie filmy.
Dla mnie osobiście mogą powstawać takie bzdety i mnie to nie wzrusza wcale a wcale. A jak ktoś ma ochotę na takie chore brednie, to niech się tym karmi, proszę bardzo.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-05-2007 21:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #3
 
problemu zdecydowanie nie można banalizować; powszechny dziś antychrystianizm wyraźnie szturmuje kulturę; prowokacja; szyderstwo, relatywizacja - to oczywiste i chętnie wykorzystywane narzędzia, zwłaszcza w masowych środkach przekazu; recepta na skuteczny masowy antychrystianizm jest prosta: ośmieszyć, by łatwiej było odrzucić

dla mnie interesujące jest pytanie postawione w zakończeniu artykułu:

Cytat:Można zadać sobie pytanie, gdzie zaczyna się i kończy sztuka, a gdzie ma początek bluźnierstwo i herezja.
przy udzieleniu odpowiedzi niech pomogą nam dwa cytaty:

autor Katechizmu Kościoła Katolickiego napisał(a):Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu - wewnętrznie lub zewnętrznie - słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy "bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)" (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii.
Bluźnierstwo sprzeciwia się szacunkowi należnemu Bogu i Jego świętemu imieniu. Ze swej natury jest grzechem ciężkim

KKK 2148
i drugi:

autor Kodeksu prawa kanonicznego napisał(a):Kan. 1369: Kto w publicznym widowisku, w kazaniu, w rozpowszechnionym piśmie albo w inny sposób przy pomocy środków społecznego przekazu, wypowiada bluźnierstwo, poważnie narusza dobre obyczaje albo znieważa religię lub Kościół bądź wywołuje nienawiść lub pogardę, powinien być ukarany sprawiedliwą karą

Kan. 1312: Sankcjami karnymi w Kościele są:
1° kary poprawcze czyli cenzury, wyliczone w kan. 1331-1333;
2° kary ekspiacyjne, o których w kan. 1336.

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
09-05-2007 06:21
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #4
Re: Filmy bluźniercze i heretyckie
Andr2ej napisał(a):Od kiedy tylko powstało kino robiono filmy biblijne. Jeszcze w latach 50-tych powstawały wielkie superprodukcje dotyczące chrześcijaństwa. I jakoś od lat 80-tych zaczeły powstawać filmy z gatunku bluźniercze i heretyckie. Z roku na rok powstają coraz gorsze, coraz bardziej plugawe filmy w tym temacie. Czy ktoś to zauważył ? Czy was to nie niepokoi ? Dlaczego tak się dzieje ?

Propnuję artykuł-analizę określające konkretne tytuły.

http://www.film.org.pl/prace/herezje.html
Gdy przeczytałem ten artykuł - to jak rzekł poeta - "smiech pusty mnie ogarnął. a potem litość i trwoga". Z tego wynika, że każdy film, czy książka, czy cokolwiek na milimetr odstający od tego co głosi "matka kościół" jest heretycki, bluźnierczy i "BE - ogólnie".
Nie ma co, kłania się szeroko G.Orwell.....
I powtarzam za x.Markiem - olać to, że takie filmy powstają. Powstają i powstawac będą, a "święte oburzenie" radzę skierować przeciw czemu innemu - choćby przeciw ludziom, którzy jak rzecze starożytne porzekadło "modlą się pod figurą a maja diabła za skórą".

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-05-2007 09:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #5
 
Helmutt napisał(a):Z tego wynika, że każdy film, czy książka, czy cokolwiek na milimetr odstający od tego co głosi "matka kościół" jest heretycki, bluźnierczy i "BE - ogólnie".
1. herezja
filmy o których mowa często uderzają w samo sedno nauki Kościoła, a więc w jego konstytutywny element; jeśli Kościół głosi prawdę o Chrystusie, to zniekształcenie jej zawsze będzie kłamstwem (tak właśnie jest z herezjami odnoszącymi się do Chrystusa), w dodatku kłamstwem wymierzonym najczęściej przeciwko Kościołowi (czego najlepszym przykładem jest książka Dana Browna: jego zniekształcenie prawdy o Chrystusie ostatecznie okazuje się ciosem wymierzonym Kościołowi)

2. bluźnierstwo
zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem KKK: "Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym"

3. logiczny wniosek
każdy film, który fałszywie pokazuje Chrystusa oraz Jego historię i jest wymierzony przeciwko Kościołowi, rzeczywiście nosi znamiona herezji i bluźnierstwa, lub prościej: w świetle powyższego najzwyczajniej jest herezją i bluźnierstwem

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
09-05-2007 10:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Helmutt Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,815
Dołączył: Dec 2005
Reputacja: 0
Post: #6
 
M. Ink. * napisał(a):
Helmutt napisał(a):Z tego wynika, że każdy film, czy książka, czy cokolwiek na milimetr odstający od tego co głosi "matka kościół" jest heretycki, bluźnierczy i "BE - ogólnie".
1. herezja
filmy o których mowa często uderzają w samo sedno nauki Kościoła, a więc w jego konstytutywny element; jeśli Kościół głosi prawdę o Chrystusie, to zniekształcenie jej zawsze będzie kłamstwem (tak właśnie jest z herezjami odnoszącymi się do Chrystusa), w dodatku kłamstwem wymierzonym najczęściej przeciwko Kościołowi (czego najlepszym przykładem jest książka Dana Browna: jego zniekształcenie prawdy o Chrystusie ostatecznie okazuje się ciosem wymierzonym Kościołowi)

2. bluźnierstwo
zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem KKK: "Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym"

3. logiczny wniosek
każdy film, który fałszywie pokazuje Chrystusa oraz Jego historię i jest wymierzony przeciwko Kościołowi, rzeczywiście nosi znamiona herezji i bluźnierstwa, lub prościej: w świetle powyższego najzwyczajniej jest herezją i bluźnierstwem
Dobra... Co jest heretyckiego w takim razie w filmie "Ksiądz"?

To pisałem ja - Helmutt fan Disco-Polo, który nie chodzi na Odnowę w Duchu Świętym i jeszcze żyje (ale dziwy co?).
09-05-2007 11:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #7
 
Miałem nadzieję że temat i moje pytania wprowadzą do głębszej refleksji. Być może dla ludzi głębokiej wiary, filmy te są tylko denerwującym doświadczeniem, jednak trzeba pomyśleć o innych. Dla wielu, których wiara jest słaba lub dopiero zaczyna się rozwijać takie filmy stają się nie lada zagrożeniem. Czy ten fakt nie jest wystarczającym powodem do głębszych rozważań.

Dzięki M. Ink za zainteresowanie się tematem i konkretne dane.[Obrazek: angel.gif]<+pomógł>

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
09-05-2007 11:30
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
M. Ink. * napisał(a):
Helmutt napisał(a):Z tego wynika, że każdy film, czy książka, czy cokolwiek na milimetr odstający od tego co głosi "matka kościół" jest heretycki, bluźnierczy i "BE - ogólnie".
1. herezja
filmy o których mowa często uderzają w samo sedno nauki Kościoła, a więc w jego konstytutywny element; jeśli Kościół głosi prawdę o Chrystusie, to zniekształcenie jej zawsze będzie kłamstwem (tak właśnie jest z herezjami odnoszącymi się do Chrystusa), w dodatku kłamstwem wymierzonym najczęściej przeciwko Kościołowi (czego najlepszym przykładem jest książka Dana Browna: jego zniekształcenie prawdy o Chrystusie ostatecznie okazuje się ciosem wymierzonym Kościołowi)

2. bluźnierstwo
zgodnie z przytoczonym powyżej fragmentem KKK: "Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym"

3. logiczny wniosek
każdy film, który fałszywie pokazuje Chrystusa oraz Jego historię i jest wymierzony przeciwko Kościołowi, rzeczywiście nosi znamiona herezji i bluźnierstwa, lub prościej: w świetle powyższego najzwyczajniej jest herezją i bluźnierstwem
Uczciwość tego wymaga, by podać, iż to, co M.Ink napisał dotyczy wszystkich, którzy się identyfikują z Kościołem Katolickim. A i tu po raz kolejny uczciwość się domaga, by powiedzieć, iz oglądanie takich filmów nie jest z całą pewnością grzechem, o ile nie zawężam wiedzy i zdania na dany temat do zjawiska, jakim jest konkretny film.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-05-2007 15:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
Helmutt napisał(a):Dobra... Co jest heretyckiego w takim razie w filmie "Ksiądz"?
żeby szczegółowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie musiałbym go obejrzeć
acz jeżeli w Twym pytaniu zawiera się jakoś pytanie: "co jest heretyckiego w homoseksualizmie księży?" to posłuchaj mojej dwojakiej odpowiedzi:

1. jeśli przyjmiemy słownikową definicję herezji, to nic nie ma; jest to problem moralny i nie odnosi się bezpośrednio do prawd wiary
2. jeśli przyjmiemy, że herezją jest również sugerowanie zafałszowanego obrazu Kościoła, to teoretycznie może ona być obecna w filmie - ale tu trzeba by uwzględnić rzeczywiste intencje autorki:
* czy chciała powiedzieć, że w Kościele katolickim jest problem, który trzeba rozwiązać (a wiec chciała pomóc Kościołowi)
* czy chciała zniesławić Kościół (np. insynuowała, że "wszyscy księża to pedały")

w tym drugim wypadku [zniesławienie] konkluzja mogłaby być tylko jedna: księża co innego mówią [potępiają homoseksualizm] i co innego robią [są homoseksualistami] czyli są kłamcami; z wniosku o kłamcach można wyciągnąć kolejny stereotypowy wniosek: wszystko co mówią księża to jedno wielkie kłamstwo || no a to jest już oczywista herezja

3. tak więc - jak widać - jakie przyjmiemy założenia taką mamy odpowiedź; ale powtórzę jeszcze raz: żeby szczegółowo odpowiedzieć na Twoje pytanie, potrzebowałbym zobaczyć ten film

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
10-05-2007 00:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #10
 
Helmutt napisał(a):Co jest heretyckiego w takim razie w filmie "Ksiądz"?
Opis filmu z FILMWEBU napisał(a):Młody ksiądz katolicki przybywa do parafii w Liverpoolu. Już na początku popada w konflikt z proboszczem, który sypia z gospodynią i ma lewicowe poglądy. Wkrótce okazuje się, że młody ksiądz jest homoseksualistą i chodzi do gay-clubów, na podryw.
Czy sam opis nie jest niewystarczającym powodem ?

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
10-05-2007 11:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #11
 
Andr2ej napisał(a):
Helmutt napisał(a):Co jest heretyckiego w takim razie w filmie "Ksiądz"?
Opis filmu z FILMWEBU napisał(a):Młody ksiądz katolicki przybywa do parafii w Liverpoolu. Już na początku popada w konflikt z proboszczem, który sypia z gospodynią i ma lewicowe poglądy. Wkrótce okazuje się, że młody ksiądz jest homoseksualistą i chodzi do gay-clubów, na podryw.
Czy sam opis nie jest niewystarczającym powodem ?
Nie nie jest jak dla mnie. Chciałabym zauważyć, że herezja to: poglądy jednostek bądź grupy wyznawców danej religii sprzeczne z dogmatami, podstawowymi zasadami, naukami lub ustaleniami autorytetów konstytuującymi tę religię.

Czy więc dogamtem jest, że ksiądz nie może być gejem, albo sypiać z gospodynią? Jesteś pewien, że nie zdarzają się tacy? Bo ja myślę, że się zdarzają, a więc w tym filmie w sam raz nie ma czegoś takiego jak herezja. Może być ewentualnie ukazany specjalnie obraźliwy obraz duchowieństwa, żeby wywołać głupią sensację, to wszystko.
Herezja ma miejsce wtedy, gdy film ukazuje sprzeczne i nie występujące w nauce chrześcijańskiej zasady, popglądy, patrz -> chociażby Kod Da Vinci.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
10-05-2007 12:09
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Takie podchodzenie do tematu, jak to prezentuje Andrzej, to nic innego jak wpuszczanie samobójczej bramki: tworzy się diabła tam, gdzie go nie ma, dając tym samym oręż antyklerykałom, których ogarnia w tym momencie pusty śmiech.
Powtarzam: herezja nią jest wówczas, gdy pojawia się w kręgach wierzących.
Bluźnierstwo podobnie, jest nim, kiedy wierzący urządzają sobie śmiech ze świętości. Niewierzący bluźni, gdy zaczyna kpić sobie z tego, co potocznie jest uznane za święte: Krzyż, Postaci Eucharystyczne, Osoby Boskie, Matka Boża i Święci Kościoła.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
10-05-2007 15:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Andr2ej Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 365
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #13
 
Zupełnie nie rozumiem dlaczego moje podejście do tematu jest "samobójcze". Sednem tematu jest artykułRafała Oświecińsiego poświęconemu kontrowersyjnym filmom.. Autor ukazuje swoje spojrzenie na sprawę, natomiast miałem nadzieję na dyskusje o tych filmach i określeniu ich z katolickiego punktu widzenia.

Nie wystrczy powiedzieć : "nie oglądam takich filmów" albo że "mam to głęboko gdzieś". Wielu ludzi ogląda takie filmy i wtedy pada pytanie - A co tutaj było złe? albo - dlaczego ten film jest bluźnierczy ? I co wtedy odpowiedzieć ?

Jest to ważne szczególnie dla ludzi, którzy mają słabą wiare lub wiarę, która dopiero się rodzi. Tego typu filmy mogą wprowadzić nie lada zamęt w ich głowach. Dlatego sądziłem że padną tutaj odpowiednie argumenty wyjaśniające wszystko.

Offca napisał(a):Czy więc dogamtem jest, że ksiądz nie może być gejem, albo sypiać z gospodynią? Jesteś pewien, że nie zdarzają się tacy? Bo ja myślę, że się zdarzają, a więc w tym filmie w sam raz nie ma czegoś takiego jak herezja. Może być ewentualnie ukazany specjalnie obraźliwy obraz duchowieństwa, żeby wywołać głupią sensację, to wszystko.

Nie chodzi mi tutaj by roztrząsać co jest herezją a co nie jest. Nie chodzi o to czy są tacy księża są czy nie. Chodzi mi o widza, a ten szybko sprawę uogólnia i pada wtedy konkluzja że "może wszyscy tacy są". Wielu ludzi nie potrafi zrozumieć i pojąć kwestii celibatu, dla niektórych niemożliwym jest wytrwać przez całe życie w abstynencji. Taki film tylko utwiedza ich w ich błędnym przekonaniu.

Autor artykułu napisał(a):... do kin wybrało się ponad 100 tys. Polaków! Na nic zdały się pretensje Kościoła Katolickiego, który uważał film za niemoralny i pokazujący nieprawdziwy obraz kapłanów.

Bóg jest mi?o?ci?

Je?eli z?o nie jest napi?tnowane rozzuchwala si?.
11-05-2007 03:33
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #14
 
Andr2ej napisał(a):Nie chodzi mi tutaj by roztrząsać co jest herezją a co nie jest.
Mam zacytować Twojego posta po raz kolejny Andrzeju? Na pytanie Helmutta co jest heretyckiego w filmie "Ksiądz", zacytowałeś fragment wypowiedzi o tym, jak proboszcz ma romans z własną gospodynią, a młody wikary chodzi do klubów dla gejów. Napisałeś pod tym cytatem, że jest to wystarczający dowód na ową herezję o którą zapytał Helmutt. Pytam więc, gdzie widzisz tu herezję??? Bo ja jej nigdzie nie widzę. Więc albo wypowiedzi dobrze w tym temacie nie zostały sprecyzowane, albo po prostu wrzucasz istotny i prawdziwy sens czym jest herezja do jakiegoś ogólnego wora z bzdetnymi filmikami, w których tak naprawdę tej herezji nie ma, tylko po prostu, wybacz za określenie, g**niana sensacja!

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
11-05-2007 12:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Myszkunia Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,371
Dołączył: Jun 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
Offca napisał(a):w których tak naprawdę tej herezji nie ma, tylko po prostu, wybacz za określenie, g**niana sensacja!
Która to sensacja pcha ludzi do kin, aby obejrzeć te filmy. I komercyjny sukces gwarantowany!
Albo też w tych filmach może chodzić o zwrócenie uwagi na pewne problemy, ale to chyba zbyt optymistyczna wersja...

[Obrazek: mysz4.gif]
11-05-2007 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów