Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formacja katolicka w odnowie
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #1
Formacja katolicka w odnowie
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Przez rok byłem członkiem odnowy w duszpasterstwie akademickim KUL. Formacja katolicka jest tam taka, jaka jest: tzn: żadna. Oczywiście na spotkaniach ktoś mniej (zwykle) lub bardziej (niezbyt często) kompetentny wygłosił konferencję, coś tam powiedział bez ładu i składu, zacytował kilka fragmentów Pisma świętego, opowiedział o swoich wrażeniach i odczuciach.... - jednym słowem lipa. Kiedyś o. Andrzej Batorski SI chciał podczas nabożeństwa odnowy w kościele akademickim wyłączyć mikrofony, bo dorwała się jakaś "uduchowiona" kobitka i zaczęła sadzić herezję po herezji. Dodam, że o. Andrzej nie jest szczególnie tradycyjnym kapłanem (jak to jezuici).

Jednym słowem - z moich doświadczeń wynika, że formacja w odnowie polega na wygłaszaniu tego, co sie komuś wydaje, a nie ogłaszaniu tego co nasz Boski Zbawiciel ogłosił i nam przez Kościół Święty do wierzenia podaje.

Świadom jestem, że gorzej być nie może (mamy czysty protestantyzm w tym wypadku), ale chcę zapytać kontrolnie:

Czy jest gdzieś lepiej?
Proszę o konkretne informacje.

Z Panem Bogiem,
Jakub
21-05-2007 19:49
Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #2
 
na teologii na KULu jest jeszcze w miarę nieźle... stosunkowo niewielu tam heretyków Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
21-05-2007 19:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #3
 
Tak, zwłaszcza w instytucie ekumanii....
21-05-2007 20:10
Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #4
 
jakubp napisał(a):ekumanii
o eku-manii jeszcze nie słyszałem

jedynie o tele-manii Oczko

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
21-05-2007 20:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #5
 
Ekumania to zjawisko choć powszechne to nie katolickie (tak się czasem składa) :-)

Wielkim Mistrzem Loży Ekumenicznej (II piętro nowego gmachu KUL JP2) był Wielebny Past..., o pardon, ksiądz Wacław Hryniewicz Oblat Misjonarz Niepokalanej, ale jakiś czas temu nastąpiła zmiana warty...
21-05-2007 20:17
Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #6
 
To zależy od wspolnoty. Widocznie nie miałeś szcześcia do wspólnoty Oczko Są wspólnoty dobrze funkcjonujące gdzie na pierwszym miejscu jest o
jakubp napisał(a):ogłaszaniu tego co nasz Boski Zbawiciel ogłosił i nam przez Kościół Święty do wierzenia podaje.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-05-2007 20:35
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #7
 
A jakiś konkret?

Nauczanie papieskie, soborowe, etc...?
21-05-2007 20:54
Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #8
 
jakubp napisał(a):Nauczanie papieskie, soborowe, etc...?
tak.
tematy nie były na zasadzie odczuć , ale to było przedstawione na podstawie tego co mówi PS, tradycja , nauczanie KK...nic przeci KK tylko w jedności z KK.
Oczywiście jest dopuszczane własne doświadczenie ale nie jest ono stawiane na pierwszym miejscu. A jesli niektórym zdarzało się zagolopowanie było to korygowane przez osoby odpowiedziale, duszpasterza.
Ostatnio jako gość byłam na spotkaniu Odnowy i całe spotkanie było skierowane na PS [konkretne parametry były podane], i było coś w rodzaju rozważania.
osobiści nie jestem w Odnowie, ale wiem że jest Odnowa i odnowa Oczko

tyle wystarczy czy coś więcej oczekujesz?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-05-2007 21:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #9
 
jakubp napisał(a):Nauczanie papieskie, soborowe, etc...?
Szczerze?? Gdyby mi na spotkaniach Odnowy zaczeli nawijać o nauczaniu papieskim, soborowym, etc... (w takim suchym wydaniu) to pewnie długo bym tam nie zagościł Szczęśliwy
Odnowa właśnie tym się różni od wielu innych wspólnot katolickich, że jest tam więcej żywej wiary niż "suchych" nauczań...
Co nie znaczy, że nie ma "formacji katolickiej"!!

http://www.ewangelizatorzy.pl
21-05-2007 21:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #10
 
czarek, ale te "suche" nauczanie jest moim zdaniem bardzo ważne.
Dla mnie osobiści duże znaczenie mają encykliki itd. Oczywiście na pierwszym miejscu PS, ale nauczania papiskiego nie nalezy zaniedbywać
Nie tylko Odnowa przekazuje żywą wiare Oczko ja nie jestem w Odnowie i nie uważam że jestem gorsza z tego powodu Oczko
Każda wspólnota ma konkretne zadanie do spełnienia ale w jedności z całym Kościołem Oczko

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-05-2007 21:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #11
 
A żywą wiarę to skąd Pan Czarek bierze? Co mu Duch Święty podpowie?
21-05-2007 21:55
Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #12
 
Oczywiście, że jest b. ważne Uśmiech Troche źle to napisałem...chodziło mi o to, że gdyby mi ktoś na początku drogi w Odnowie zaczął mówić o nauczaniu papieży i ojców kościoła to bym pewnie podziękował... Człowiek nawracający się (poznający Boga) potrzebuje na początku poznać "żywego" Boga, a nie katechizm czy inne "obowiązki" wierzącego.
Teraz, kiedy moja wiara jest już ugruntowana z chęcią sięgam np. po encykliki :wink:

http://www.ewangelizatorzy.pl
21-05-2007 21:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #13
 
jakubp napisał(a):Duch Święty podpowie?
jakubp, w Litani do Imienia Jezus jest mowa aby natchnień Bożych nie marnować Oczko Ważne jest słuchanie ale napewno nie poddwanie się w sposób bezrozumowy wszytkiego co przyjdzie i traktowanie tego jako działanie Ducha Swiętego Oczko

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
21-05-2007 22:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
czarek Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 418
Dołączył: Sep 2006
Reputacja: 0
Post: #14
 
jakubp napisał(a):A żywą wiarę to skąd Pan Czarek bierze? Co mu Duch Święty podpowie?
Nie musisz sie do mnie na Pan odnosić :wink: czarek jestem :diabelek:
Teraz tak jak już napisałem "biore ją" z różnych źródeł... Ale początek mojej formacji odbywał się kerygmatem(chyba źle to stylistycznie ująłem), który przekazuje wiedze o Bogu jako żywym :wink:

http://www.ewangelizatorzy.pl
21-05-2007 22:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
M. Ink. * Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,145
Dołączył: Jul 2006
Reputacja: 0
Post: #15
 
jakubp napisał(a):Wielebny Past..., o pardon, ksiądz Wacław Hryniewicz Oblat Misjonarz Niepokalanej
ksiądz? to on jednak nie jest popem? :-k

"Bóg ukrył się dlatego, aby móc okazać miłosierdzie tym, którzy nie rozpoznali Jego ukrytej obecności".
22-05-2007 05:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów