Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Formacja katolicka w odnowie
Autor Wiadomość
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #16
 
Ksiądz, oczywiście. Pop to określenie obelżywe.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
22-05-2007 07:06
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #17
 
Kyllyan napisał(a):Pop to określenie obelżywe.
od kiedy?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-05-2007 09:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #18
 
Więc poprawię się. Pop to słowo, które jest używane przez polskich katolików na określenie duchownego prawosławnego, a które przez prawosławnych uznawane jest za obelżywe.

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
22-05-2007 16:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #19
 
A dlaczego?

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-05-2007 16:39
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kyllyan Offline
peregrino
*****

Liczba postów: 1,068
Dołączył: Nov 2005
Reputacja: 0
Post: #20
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%85dz napisał(a):Popularne określenie księdza prawosławnego "pop" jest nieprawidłowe i może być uznane za obrazę, ponieważ ma ono zabarwienie wyraźnie obelżywe (znaczy mniej więcej tyle, co "klecha"). Postulować zatem należy używanie słowa "ksiądz" albo "batiuszka".

[Obrazek: 764919eb84c6980d44424b316918db5d.png]


„Bez wiary potykamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry.” S. Kierkegaard
22-05-2007 16:48
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #21
 
http://www.cerkiew.pl/faq/faq.php?id=1326
Cytat:nie jestem wyznania prawosławnego lecz katolickiego, niedawno dowiedziałam się że określenie prawosławnego kapłana -popem- jest obraźliwe, niestety zapomniałam jak powinno się go określać i z tąd wynika moja prośba: Czy byłoby możliwe napisane mi jak powinno się go określać? proszę o szybką odpowiedź, Kinga
--------------------------------------------------------------------------------
Można po prostu zwracać się "Proszę Księdza". Nazwanie prawosławnego duchownego księdzem na pewno nie jest obraźliwe.

o. Roman Dubec
Teraz już rozumiem. Szukałam i znalazłam również cóś na Prawosławnym serwisie internetowym


Kyllyan dzięki za zwrócenie uwagi na to.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
22-05-2007 16:53
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #22
 
jakubp napisał(a):Czy jest gdzieś lepiej?
Proszę o konkretne informacje.

Z Panem Bogiem,
Jakub

Jakubie,

Niestety muszę przyznać Ci rację. Skonsultuj łaskawie wątek:
http://forum.ewangelizacja.sulechow.net/...3006#73006

A teraz dla odmiany katecheza, którą sam wygłosiłem równo 6 lat temu w mojej grupie modlitewnej [opublikowana w wersji rozbudowanej]:
http://www.mateusz.pl/mt/js/js-dp.htm
Gdzie? W Warszawie, w grupie modlitewnej u jezuitów [par. św. Szczepana]

Prawdziwa formacja to była we francuskiej Odnowie: św. Augustyn, św. Grzegorz z Nyssy obie św. Teresy itp itd. A tu są na ogół serwowane kompilacje z amerykańskich pastorów zielonoświątkowych.
Niestety! ](*,)

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
30-05-2007 17:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #23
 
jswiec napisał(a):A teraz dla odmiany katecheza, którą sam wygłosiłem równo 6 lat temu w mojej grupie modlitewnej [opublikowana w wersji rozbudowanej]:
w tejże katechezie napisał(a):W tych okolicznościach bardzo niechętnie godzimy się na podporządkowanie się jakimkolwiek przykazaniom i przepisom, jeśli ich jedynym uzasadnieniem miałoby być: bo tak mówi Słowo Boże, bo tak mówi Kościół, bo tak postępowali nasi przodkowie itp. itd. Szukamy racjonalnego powodu, dla którego normy postępowania ogłoszone ponad trzydzieści wieków temu na pustyni synajskiej zbiegłym niewolnikom miałaby obowiązywać dalej oraz uzasadnienia, dla którego mieliby się im w jakimś stopniu podporządkować także ateiści, agnostycy i wyznawcy religii niewywodzących się z pnia judeo-chrześcijańskiego. Od czasu „Imperatywu kategorycznego” Kanta [koniec XVIII w.] staramy się znaleźć lepsze i bardziej uniwersalne sformułowania, które można by w pełni uzasadnić odwołując się wyłącznie do rozumu, bez uciekania się do ponadracjonalnego Objawienia.
Ano właśnie - to jest relatywizacja, która stanowi drugie dno w wielu katolikach. I jak ten temat ugryźć w konfrontacji z takim katolickim relatywistą?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-06-2007 09:47
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #24
 
Wiecie co? Brak konkretnej formacji w Odnowie był jedną z głównych przyczyn, że jakoś nigdy się z tym ruchem nie związałam mocniej. Gdzieś już zresztą tutaj o tym pisałam...

Ale okazuje się, że nie musi tak być. Bo oto w tym roku dowiedziałam się, że ta "moja" Odnowa ma już nie tylko cotygodniowe tradycyjne spotkania modlitewne, ale również cotygodniowe spotkania formacyjne. Co prawda nigdy na żadnym nie byłam [bo są w czasie Eucharystii i adoracji, a ja formacji przed Najświętszym Sakramentem nie zamienię tak łatwo na odnowową], ale naprawdę są! Co więcej, jestem pewna, że są konkretne i porządne, bo wystarczająco długo i dobrze znam księdza, który się tym zajmuje.


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
05-06-2007 12:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #25
 
Angua, zaskakujesz mnie, naprawdę. Jak można twierdzić, że Odnowa nie ma żadnej konkretnej formacji :roll: Jako ruch, ma jedną, uważam, z lepszych i lepiej rozbudowanych formacji. Trzeba się tylko zainteresować, bo na domysłach daleko się nie zajedzie.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-06-2007 18:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
angua Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 353
Dołączył: Feb 2006
Reputacja: 0
Post: #26
 
Ależ mnie chodziło o to, że w "mojej" Odnowie nie było formacji. Spotkania modlitewne to jeszcze nie formacja...


A więc czuwaj i módl się bezustannie,
a czyż to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.
05-06-2007 19:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Rachel Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 6,162
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #27
 
Offca napisał(a):Jako ruch, ma jedną, uważam, z lepszych i lepiej rozbudowanych formacji.
z tym nie moge się osobiście zgodzić. pod tym kątem bardziej cenie formacje w neo czy też w OD, czy też OCDS.

Nie podważam formacji w Odnowie, jeśli wspólnota dobrze funkcjonuje to ta formacje jest prowadzona odpowiednio. Gorzej we wspólotach gdzie jest bałagan.
Offca napisał(a):Trzeba się tylko zainteresować, bo na domysłach daleko się nie zajedzie.
znam Odnowe, na szczescie byłam w dobrze funkcjonującej. wiem że są które zapominają po co powstały.

Boże , Stwórco rodzaju ludzkiego, który wybrałeś sobie spośród ludzi kapłanów, naczynia Twojego miłosierdzia i pośredników Twojej zbawczej łaski, prosimy Ciebie, dla nich w imię całego Ludu Bożego, o świętość i wytrwałość w powołaniu. Chroń ich przed pokusami wroga dusz, podtrzymuj ich w chwilach przepracowania , walk, pocieszaj w smutkach i krzyżach, nieodłączonych od misji zbawienia dusz.

Przyjmij nasze modlitwy i ofiary za kapłanów i złącz je z Ofiarą Twego Syna, a Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.
05-06-2007 19:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Offca Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 6,619
Dołączył: Sep 2004
Reputacja: 0
Post: #28
 
angua napisał(a):Spotkania modlitewne to jeszcze nie formacja...
Jest jednym z wielu sposobów formacji odnowowych, ale faktycznie nie jedynym. I myślenie, że formacja Odnowy polega wyłącznie na cotygodniowych spotkaniach modlitewnych i ograniczenie tej formacji tylko do tego, jest błędem.
Ruch Odnowy ma bardzo wiele rekolekcji i weekendów formacyjnych. Naprawdę jest w czym wybierać. Mogę to osobiście stwierdzić przeglądając comiesięczną ofertę rekolekcyjną w ośrodkach rekolekcyjnych OWDŚ, które mieszczą się pod Olsztynem. Właściwie niemal każdy tydzień i weekend w roku jest zaplanowany jeśli chodzi o formację duchową.

[Obrazek: e48477fab7.png]

[Obrazek: 30e8538467.png]

Nigdy nie postanawiaj nic nie robi? tylko dlatego, ?e mo?esz zrobi? bardzo ma?o. Rób co mo?esz.
05-06-2007 21:40
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #29
 
Na naszych spotkaniach modlitewnych zawsze było nauczanie, wg konkretnej duchowości, programu, który przez wakacje przemadlał pasterz, i którego się trzymał potem.

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
05-06-2007 21:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #30
 
A ja podjudzę was nieco. :twisted:

Betanki w Kazimierzu tez miały formację eucharystyczną. I co z tego wynikło: Daimon :twisted:
Chrześcijanin to człowiek środka, nie zaś lewicy, prawicy, czy ultras.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
05-06-2007 22:13
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów