Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żydzi mesjanistyczni
Autor Wiadomość
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #76
 
Wobec tego sugeruję przeglądarkę. Spiohu, rozluźnij się. Pewno miałam zły dzień podobnie, jak Dezerter. Chyba przeze mnie nie zdezerteruje Język :?:

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
13-05-2011 22:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
spioh Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,219
Dołączył: Feb 2009
Reputacja: 0
Post: #77
 
no ja nie wiem. może też miał zły dzień i jedna taka wypowiedź mogła go dobić? :mrgreen:

Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine

--== fundacja Barnaba ==--
[Obrazek: ub1959484.png]
15-05-2011 18:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #78
 
Cytat:Inteligentny wszystko zauważa. Głupi wszystko komentuje. Heinrich Heine
Zgodnie z założeniem Heinego w twoim peesiku, Spiohu jestem zarówno i tym i tym, czyli inteligentnym głupcem, ale też i głupim inteligentem i ... dlatego stwarza się OT. Zmierzam do tego, że poczuwam się do odrobiny winy ze swojej strony, bo spójrz na profil Dezertera. I teraz mając wyrzuty sumienia powiem tak:
temat odświeżony po prawie 3-letniej nietykalności jest dla mnie obcy.
Jedyne, co mogę powiedzieć, to :
Judeochrześcijanie, w okresie wczesnego chrześcijaństwa ci jego wyznawcy, którzy przyjąwszy nauki Jezusa Chrystusa, opowiadali się też za koniecznością zachowywania zaleceń Tory. Wywodzili się głównie spośród Żydów. Tyle z WIKI.

Judeochrześcijanie to członkowie najstarszych gmin chrześcijańskich wywodzący się z Żydów lub prozelitów. Można ich podzielić ze względu na ich stosunek do Prawa Mojżeszowego. Pierwszą grupę stanowili helleniści, którzy zerwali z przepisami Prawa (np. Szczepan i Paweł). Drugą - wierni Prawu, którzy uważali, że wypełnianie go nie jest konieczne do zbawienia i nie wymagali tego od nawróconych poganochrześcijan, ale sami go przestrzegali. Trzecią grupą byli judaiści domagający się zachowywania Prawa przez wszystkich (ich stanowisko złagodził Sobór Jerozolimski ok. 50 r. po Chr.).
Za:
http://swiatbiblii.ovh.org/msb_db.php?no...%B6pvwnavr
Przypuszczam, że jest na forum kilka osób kompetentnych, od których można się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy na ten temat i dlatego oddaję im pole.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
15-05-2011 22:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #79
 
Nicol@ napisał(a):Zmierzam do tego, że poczuwam się do odrobiny winy ze swojej strony, bo spójrz na profil Dezertera. I teraz mając wyrzuty sumienia powiem tak:
Dzięki Śląskowi za próbę pomocy na Pomorzu Oczko
...jakie wyrzuty sumienia - nie żartuj przecież to Twój chrześcijański obowiązek:
"błądzących napominać"

Wracając do klątwy z Jawne - niektórzy autorzy podają nawet jej tekst:

Cytat:Cytuj:
Pierwszym z nich jest zerwanie stosunków i wzajemne oddalenie się Synagogi i Kościoła pierwotnego. Początkowo dla decydujących sfer rabinackich chrześcijaństwo było tylko dokuczliwą sektą, której raczej nie tolerowano. Bardzo wcześnie miało miejsce wykluczenie Chrześcijan z Synagogi oraz postępujący zanik tożsamości żydowskiej Kościoła, w którym Żydzi stanowili coraz bardziej znikomą mniejszość. Za swoiste znamię rozbratu uznano list apostolski „Do Hebrajczyków”, który wyszedł z kręgu św. Pawła, a który rabini jadowicie wyszydzali. Zwłaszcza rabbi Tarfon z przełomu I i II wieku wsławił się twierdzeniem, że chrześcijanie są gorsi od pogan, bo poganie nie znają prawdy, a chrześcijanie grzeszą przeciw prawdzie całkiem świadomie. Jednak jak pokazuje historia, w późniejszych wiekach ten sam argument, niemal tak samo sformułowany, służył jako główny oręż przeciw Żydom. W końcu za sławnego rabbiego Gamaliela, akademia w Jawne postanowiła raz na zawsze odciąć się od Chrześcijan. Zakazano przyjmowania z rąk Chrześcijańskich chleba, mięsa i wina, zakazano prowadzenia interesów i wszelkiej wymiany usług, obłożono klątwą chrześcijańskie pisma i samych chrześcijan, odmawiając im zmartwychwstania. Klątwę tą włączono do codziennej modlitwy, a jej autorem był uczeń Gamaliela, Samuel Młodszy. W kolejnych wiekach Żydzi mięli sporo kłopotów przez tę klątwę. Tłumaczyli się jednak, że była ona skierowana jedynie przeciw judeochrześcijanom.
http://www.sciaga.f2y.org/politologia/s ... office.php
na końcu podanej strony mamy podaną bibliografię
kolejne źródło
Cytuj:
Cytat:Ośrodek ten w latach 80-100 zyskał wielkie uznanie w świecie judaizmu. Pod przywództwem kolejnego wielkiego rabina, Gamaliela II, w Jamnii doszło ostatecznie do ustalenia kanonu ksiąg biblijnych Tanach (Starego Testamentu)10. Przedstawiciele judaizmu, na specjalnym zgromadzeniu („synodzie”, „debacie akademickiej”) orzekli, że ksiąg tych jest 24 (39 według naszego sposobu liczenia). Przyczyną uregulowania sprawy z kanonem było zapewne dążenie do zachowania tożsamości w sytuacji braku Świątyni. Sformułowanie kanonu pism ST jest jednym z najistotniejszych wydarzeń tego okresu. W tym samym czasie doszło również do wprowadzenia (interpolowania) w ramach modlitwy Szmone-Esre (Osiemnaście Błogosławieństw) przekleństwa rzuconego na heretyków (minim) i Nasri (Nazarejczyków/chrześcijan?). Doprowadziło to do zaostrzenia kursu w dotychczasowej, dość liberalnej polityce Izraela. Wielopostaciowy judaizm Drugiej Świątyni przestał istnieć. Stanowi to znamienny fakt dla reformy judaizmu pod skrzydłami Johanana i Gamaliela II.

A oto i sama klątwa za Paul Jonson - Chistoria chrześcijaństwa, wydawnictwo Atext, Gdańsk, 93
strona 61
Cytuj:
Cytat:"około 85 roku klątwę tę włączono do liturgii synagogalnej:
" Oby nazareńczyków i heretyków nagle zniszczono i usunieto z Księgi Życia
Tylko Jonson nie podaje źródeł swego cytatu...
albo w wersji takiej:
Cytuj:
Cytat:Po dramacie wojny relacje pomiędzy Żydami w judeochrześcijanami ulegały znacznemu pogorszeniu. Dochodzi wręcz do otwartego konflikt pomiędzy Kościołem a Synagogą. Rodowici Żydzi uważali judeochrześcijan za zdrajców sprawy narodowej. Śladem tego napięcia jest, pochodząca z początku II wieku, interpolacja do odmawianej w synagogach modlitwy Osiemnaście Błogosławieństw (Szmone-Esre) w brzmieniu: Niech Nazarejczycy i heretycy zginą w jednym momencie; niech zostaną wymazani z księgi żyjących i niech nie będą zapisani ze sprawiedliwymi[7]. Wydaje się, że jej celem było odłączenie chrześcijan od kultu synagogalnego. Z drugiej strony w judeochrześcijaństwie, walczącym o niezależność od Synagogi, zaczęły pojawiać się słowa zdecydowanego sprzeciwu wobec nacisku ze strony współrodaków. Ich echem jest zwrot z obawy przed Żydami występujący w powstałej właśnie w tym czasie Ewangelii Jana(7:13; 19:38; 20:19). Mury niechęci rosły coraz wyżej.

Ostatecznie los wspólnoty jerozolimskiej został przypieczętowany kolejnym powstaniem pod wodzą Bar-Kochby (132-135). Syn Gwiazdy ogłosił się mesjaszem, a chrześcijan, którzy nie chcieli włączyć się w nurt powstania lub odrzucali jego mesjańskie pretensje byli ciężko prześladowani.

Upadek powstania to jednocześnie koniec istnienia Metropolii jerozolimskiej w jej pierwotnym kształcie. Od tej pory Żydzi mieli urzędowy zakaz wstępu do Jerozolimy. Na terenie Aelii rozpoczął swoje funkcjonowanie Kościół składający się z chrześcijan pochodzących z pogan (gr. etnos – narody, stąd nazwa etnochrześcijanie).

[7] S. Mędala, Wprowadzenie do literatury międzytesta­mentalnej, Kraków 1994, s. 328.

To tak dla poszerzenia tematu - nadal jednak nie znamy źródeł informacji a co za tym idzie - nie mamy pewności czy jest prawdziwa.
Po moim zapytaniu o źródło Wikipedii - też nie znają więc pojawił się znaczek "potrzebne źródło"
17-05-2011 20:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #80
 
Dezerter napisał(a):Dzięki Śląskowi za próbę pomocy na Pomorzu
...jakie wyrzuty sumienia - nie żartuj przecież to Twój chrześcijański obowiązek:
"błądzących napominać"
Odpowiadam, że tak, zgadzam się i dzięki poniekąd za przyzwolenie napominania...
Dezerter napisał(a):A oto i sama klątwa za Paul Jonson - Chistoria chrześcijaństwa,
Skorzystam więc powtórnie, ale żeby Brytyjczyk (historyk, a zarazem autor tej książki) był kontent poprawię cię błądzący Dezerterze i przypomnę, że ©historia jest zawsze historią i żadne c nie wchodzi tu w rachubę.

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
17-05-2011 20:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #81
 
Nicol@ napisał(a):Odpowiadam, że tak, zgadzam się i dzięki poniekąd za przyzwolenie napominania...
...nie rozkręcaj się :wink:
jak widać nie da się ukryć mojej dysortografii - ale postaram się nie dawać ci więcej okazji do off topu
18-05-2011 21:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #82
 
Dezerter napisał(a):nie rozkręcaj się
Ja już tak mam. Trzymam cię za słowo. Szanując czytelnika wzbudzasz szacunek do swojej osoby. :hm:

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
18-05-2011 22:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #83
 
Powtórzę pytanie:
znalazłem tu paru specjalistów w temacie judeochrześcijanie więc może, ktoś mi pomoże
szukam potwierdzenia, a najlepiej źródeł historycznych tzw. klątwy z Jawne, którą rabin/zgromadzenie rabinów/czy Sanhedryn rzucili na judeochrześcijan czytających obce pisma i uznające je za święte (chodziło o literaturę chrześcijańską)
Cytat:Najwybitniejszym z nich był rabbi Akiba ben Josef. Swoją pracą naukową i licznymi wypowiedziami wywierał on silny wpływ na akademię w Jawne. To właśnie na wniosek rabbi Akiba Sanhedryn postanowił usunąć niepożądany wpływ literatury żydowsko-chrześcijańskiej i gnostycznej w formie Ewangelii, listów i pisemek.
Uczeni żydowscy z uczelni w Jawne bardzo szybko dostrzegli wielkie zagrożenie jakie powstawało dla judaizmu ze strony chrześcijan. Sanhedryn z Jawne podjął decyzję o odcięciu się od wszystkich żydowskich chrześcijan. Rzucono klątwę na wyznaniowe pisma chrześcijańskie, ustawiając je na równi z zakazanymi dziełami magicznymi pogaństwa. Zakazano Żydom czytania tych utworów pod groźbą utraty zbawienia, kary, której podlegali ci, co przeczyli świętości Tory lub wskrzeszeniu umarłych. Zabroniono Żydom prowadzenia jakichkolwiek wspólnych interesów z chrześcijanami, a nawet zakazano przyjmować od chrześcijan pokarmów. Dodatkowo dodano do codziennej modlitwy formułę klątwy na żydowskich zwolenników chrześcijaństwa. Oczywiście te ustawy dotyczyły wyłącznie Żydów którzy przeszli na chrześcijaństwo, nie dotyczyły natomiast nawróconych na chrześcijaństwo pogan.
http://www.izrael.badacz.org/historia/rome.html
wspomina o tym wikipedia i parę poważnych publikacji książkowych
ktoś może tą informację potwierdzić i podać jej źródło, albo zaprzeczyć i podać źródło powstania tego ewentualnego kłamstwa
25-06-2011 20:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Nicol@ Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,143
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #84
 
Dezerter napisał(a):Powtórzę pytanie:
znalazłem tu paru specjalistów w temacie judochrześcijanie więc może, ktoś mi pomorze
Zależy mi też na tym, żeby ci ktoś pomógł, bo i ja błysnęłabym wiedzą znając owo zagadnienie. Myślę, że ci ktoś pomoże :?:

[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSXjHIPlX5f6E6wjNuyBma...natOJIeMF7]
25-06-2011 20:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #85
 
http://www.mesjasz.info/%C5%BCydzi-mesja%C5%84scy
Jak wspominałem byłem na spotkaniu z rabinem. Nie byłem zachwycony zastosowaną dialektyką. Zorganizowała to spotkanie Odnowa. Czyli najpierw poślizg, potem zamiast przejść do sedna to zaśpiewy, na końcu bezkrytycznie przyjmowali co tam opowiadał.
2. Strona http://www.izrael.badacz.org/historia/rome.html kompletnie nieczytelna.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
27-06-2011 14:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dezerter Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 409
Dołączył: May 2011
Reputacja: 1
Post: #86
 
smokeustachy napisał(a):http://www.mesjasz.info/%C5%BCydzi-mesja%C5%84scy
Jak wspominałem byłem na spotkaniu z rabinem. Nie byłem zachwycony zastosowaną dialektyką. Zorganizowała to spotkanie Odnowa. Czyli najpierw poślizg, potem zamiast przejść do sedna to zaśpiewy, na końcu bezkrytycznie przyjmowali co tam opowiadał.
2. Strona http://www.izrael.badacz.org/historia/rome.html kompletnie nieczytelna.
smoku zanim zajrzę na te "niepolecane" :wink: przez cienie strony
może mi odpowiesz czy znajdę tam odpowiedź na moje pytanie czy jest to ogólna Twoja propozycja do tematu Żydzi mesjanistyczni
27-06-2011 20:24
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #87
 
Ogólna propozycja.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
27-06-2011 20:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów