Ankieta: Czy protestanci powinni uznać wartość Eucharystii i kult Maryi?
Tak.
Wstrzymuję się od głosu.
Nie.
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Protestantyzm a katolicyzm
Autor Wiadomość
Annnika Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 5,771
Dołączył: Jun 2005
Reputacja: 1
Post: #106
 
Jeśli nie śledzisz tematu i nie czytałeś go ale znasz temat, to może jednak warto go poczytać zanim się na temat wypowiesz :mrgreen: :?:

[Obrazek: RMNUp2.png] [Obrazek: ByBEp1.png]
14-09-2007 19:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #107
 
1. Rozpocznę od tego, ze czarownictwo to realny element rzeczywistości. Weźmy np. współczesność i stronę http://www.adammus.net/. Goście rzucają tam uroki i biorą za to pieniądze. Wróżki itp. element pomijam (chwilowo).
2. Podobnie istniały kiedyś czarownice oferujące swoje usługi czarowskie i traktujące to jako źródło dochodu.
3. Miały one świadomość, że za to jest czapa.
4. Aby pojąć szkodliwość społeczną czarostwa proponuje odwiedziny w Czarnej Afryce z jej tabuistycznym systemem czarownym oraz głodem i nędzą.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
16-09-2007 09:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #108
co do pierwszej wypowiedzi
Ja jestem w kościele zielonoświatkowym który jest jednym z kościołów protestanckich i powiem ci że chrześcijanizm to wiara w Jezusa i pismo swięte i jeśli nie wiesz to nie pisz bo akurat mamy coś podobnego do katolickiej eucharystji tylko ze my zamiast opłatka (chyba to tak zwiecie) spożywamy chleb. A w maryje owszem wierzymy ale nie uznajemy jej kultu tzn nie uznajemy ją za świętą ona była poprostu matką Jezusa i to nie czyni z niej równej Bogu. Więc mysle ze twoja wypowiedź była nie przemyślana i nieuzasadniona.
05-11-2007 21:29
Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #109
 
Co do protestantów... ostatnio mnie wyrzucono po 3 latach z pewnego forum zdmonaowanego przez protestantów ewangelikalnych. Wyrzucenie poprzedziły serie ostrych wyzwisk ze strony m.in. moderatora. Oczym to świadczy? O tym, że z mojego doświadczenia wynika, że tam gdzie są katolicy na forum, tam jest życzliwość. Protestantom (przynajmniej tym wspomnianym) cierpliwość i miłość szybciej się kończy.

"Wy spożywaice chleb, a my opłatki..." - my spożywamy Ciało Chrystusa - a wy nie. I tu jest herezja, bo Jezus powiedział "to JEST Ciało moje". A teza o Maryi równej Bogu? - mogę się dowiedzieć o co chodzi?
06-11-2007 00:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #110
 
meritus napisał(a):Co do protestantów... ostatnio mnie wyrzucono po 3 latach z pewnego forum zdmonaowanego przez protestantów ewangelikalnych. Wyrzucenie poprzedziły serie ostrych wyzwisk ze strony m.in. moderatora. Oczym to świadczy? O tym, że z mojego doświadczenia wynika, że tam gdzie są katolicy na forum, tam jest życzliwość. Protestantom (przynajmniej tym wspomnianym) cierpliwość i miłość szybciej się kończy.

"Wy spożywaice chleb, a my opłatki..." - my spożywamy Ciało Chrystusa - a wy nie. I tu jest herezja, bo Jezus powiedział "to JEST Ciało moje". A teza o Maryi równej Bogu? - mogę się dowiedzieć o co chodzi?

O Meritius - doigrałeś się. Z czego Cię wywalili?

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
06-11-2007 01:08
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #111
 
Cytat:"Wy spożywaice chleb, a my opłatki..." - my spożywamy Ciało Chrystusa - a wy nie. I tu jest herezja, bo Jezus powiedział "to JEST Ciało moje". A teza o Maryi równej Bogu? - mogę się dowiedzieć o co chodzi?
Powiem więcej: zawaszczyli sobie wszystko co nasze. Zero własnej kreatywności. Widac Luter też taki cienias musiał być w kreatywności. Bo na pewno nie Duch Święty, którego fantazja granic nie zna.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
06-11-2007 22:29
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #112
 
Reformatorzy zwykle tak mają. Patrz: IV Rzeczypospolita.

Osobiście mam bardzo negatywne skojarzenia z Zielonoświątkowcami - bedąc jeszcze w LO toczyłem długie dyskusje z moją bliską przyjaciółką która do nich należała i moje odczucia można określić jako "zdegustownie fanatyzmem".
06-11-2007 23:03
Odpowiedz cytując ten post
smokeustachy Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 385
Dołączył: Jul 2007
Reputacja: 0
Post: #113
 
Ks.Marek napisał(a):
Cytat:"Wy spożywaice chleb, a my opłatki..." - my spożywamy Ciało Chrystusa - a wy nie. I tu jest herezja, bo Jezus powiedział "to JEST Ciało moje". A teza o Maryi równej Bogu? - mogę się dowiedzieć o co chodzi?
Powiem więcej: zawaszczyli sobie wszystko co nasze. Zero własnej kreatywności. Widac Luter też taki cienias musiał być w kreatywności. Bo na pewno nie Duch Święty, którego fantazja granic nie zna.

Jest jeszcze ciekawiej - papiez to Pan Bóg.
Swoją droga zastanawiające jest, że protestanci czesto o Biblii/Panu Bogu mówia w pierwszej osobie: ja.

"Nigdy nie drwij z żywego smoka, Bilbo głupcze"
Wirtualna Soplandia: http://soplandia.prv.pl
[Obrazek: soplandia.gif]
07-11-2007 14:00
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #114
 
Ogólnie jakie powszechne potempienie tragedia normalnie!!! Przepraszam jeśli chodzi o ten opłatek to mam takie pytanie czy jezus w czasie ostatniej wieczeży jadł opłatek? Nie sądze. Jesli myślicie inaczej to radze dokładniej czytrać biblię. A jesli modlicie sie do Maryji to tym samym przyrównujecie ją do Boga. A zanim zaczniesz pisac o herezji to sie zastanów lepiej bo ja równie dobrze mogłabym to powiedziec o twoich przekonaniach. Co do innych wypowiedzi protestanci nie tyle zmienili wiarę katolików co ja dostosowali do własnych przekonań. Uświadomili sobie bezsensowność słuchania przekonywania księży że np. ziemia jest płaska i postanowili stworzyć coś podobnego ale bez zakłamania, czerpania pieniędzy z kapłaństwa, i wymyslonych przez LUDZI zasad np. celibat
07-11-2007 20:11
Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #115
 
darush napisał(a):ostatniej wieczeży
ała!

Pytanie w ankiecie powinno być rozbite, gdzie Eucharystia, a gdzie NMP?
07-11-2007 23:04
Odpowiedz cytując ten post
Marek MRB Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #116
 
darush napisał(a):Ogólnie jakie powszechne potempienie tragedia normalnie!!! Przepraszam jeśli chodzi o ten opłatek to mam takie pytanie czy jezus w czasie ostatniej wieczeży jadł opłatek? Nie sądze.Jesli myślicie inaczej to radze dokładniej czytrać biblię.
To zobacz w ST jakie były przepisy odnośnie Paschy - w domu nie mogło być kwaszonego chleba (a proszkó wdo pieczenia nie było) - więc chleb musiał być przaśny. Czyli własnie płat upieczony z mąki która nie rosła.
Zresztą nic w tym dziwnego skoro Pascha była na pamiątkę wyjścia z Egiptu - a wówczas jak zapewne pamietasz Izraelici zjedli chleb nie zakwaszony.
Tak więc ostrożnie z radami dokładniejszego czytania...
darush napisał(a):A jesli modlicie sie do Maryji to tym samym przyrównujecie ją do Boga.
Znasz jakiegoś katolika ? Zapytaj czy uważa że Maryja jest Bogiem. I nie pisz takich - wybacz - bzdur.
darush napisał(a):Co do innych wypowiedzi protestanci nie tyle zmienili wiarę katolików co ja dostosowali do własnych przekonań.
To że do WŁASNYCH przekonań to Prawda.
A jaka jest różnica pomiędzy "zmienili" a "dostosowali" ? Uśmiech

darush napisał(a):Uświadomili sobie bezsensowność słuchania przekonywania księży że np. ziemia jest płaska i postanowili stworzyć coś podobnego ale bez zakłamania, czerpania pieniędzy z kapłaństwa, i wymyslonych przez LUDZI zasad np. celibat
Ciekawe rzeczy piszesz...
Rozumiem że pastorzy nie żyją z posługi ? Dziesięcina protestancka to tylko legenda ?
Co do "płaskiej Ziemi" to polecam gorąco http://apologetyka.katolik.net.pl/content/view/1260/72/
W ogóle co do kosmologii to protestanci znacznie dluzej nie przyjmowali teorii Kopernika (Kościół domagał się - zresztą niepotrzebnie się w sprawę wtrącając - by podawać ją jako "hipotezę" co było zresztą wówczas uzasadnione, bo teoria Kopernika - bez korekt Keplera -nie zgadzała się z obserwacjami) oraz wygnali Keplera.

pozdrawiam
Marek
08-11-2007 01:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #117
 
Ale nie był to opłatek!!! a przynajmniej w takiej formie jak teraz jest w kościele. I tak znam wieku katolików którzy modlą sie do Maryji i tym samym równają ją z Bogiem.
Dziesięcina w wiekszości idzie na potrzeby kościoła w moim kościele np na telewizor aby kobiety z małymi dziećmi które są w innym pomieszczeniu (bo dzieci przeszkadzają) mogły słuchac naborzeństwa. Albo na książki do biblioteki kościelnej które można wyporzyczać. Płaska ziemia to tylko przykład.
08-11-2007 08:50
Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #118
 
darush napisał(a):Ale nie był to opłatek!!!

Słyszałeś o pojęciu "symbol"???

darush napisał(a):Dziesięcina w wiekszości idzie na potrzeby kościoła

A w mniejszości?

darush napisał(a):Płaska ziemia to tylko przykład.

Jak widać niezbyt dobry.

Życie według książki "zesłanej przez Boga" bez organizacji i uwspółcześnionej tradycji jest niemożliwe.
08-11-2007 10:21
Odpowiedz cytując ten post
jonasz 33 Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 394
Dołączył: Oct 2007
Reputacja: 0
Post: #119
 
Marek napisał:
Rozumiem że pastorzy nie żyją z posługi ? Dziesięcina protestancka to tylko legenda ?
Dziesięcina to nie jest legenda, pastor mojego zboru utrzymuje się z pracy swoich rąk Duży uśmiech

A Jaabes wołał do Boga Izraela tymi słowy: Obyś mi prawdziwie błogosławił i poszerzył moje granice, oby ręka Twoja była ze mną i obyś zachował mnie od złego, aby mnie ból nie dotknął. I Bóg spełnił jego prośbę 1Krn 4;10
08-11-2007 10:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Malutka Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 47
Dołączył: Jun 2007
Reputacja: 0
Post: #120
 
Może ktoś mi coś wytłumaczyć, pewnie nie napisze na temat ale tyczy się też protestantów.
Mam znajomego, który twierdzi że Bóg jemu powiedział ze jego żona będzie miała na imie Dorota.. możliwe?

[Obrazek: c155408fc0.png]


[you] pami?taj ?e ?yjesz! =)
08-11-2007 10:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów