Ankieta: Czy protestanci powinni uznać wartość Eucharystii i kult Maryi?
Tak.
Wstrzymuję się od głosu.
Nie.
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Protestantyzm a katolicyzm
Autor Wiadomość
seven-day's Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 74
Dołączył: Mar 2008
Reputacja: 0
Post: #196
 
Cytat:Polonium, to co proponujesz protestantom nie jest dobre.
Proponujesz poświęcenie Prawdy (to co że uważamy że się mylą - uważają to za Prawdę) w imię jedności - nie na tym polega ekumenizm.

Nareszcie ktoś to zauważył!

G?ówna ró?nica mi?dzy Bogiem a historykami polega na tym, ?e Bóg nie mo?e zmienia? przesz?o?ci.
07-07-2008 22:43
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Gosia Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 247
Dołączył: Apr 2008
Reputacja: 0
Post: #197
 
\Duży uśmiech/ \Duży uśmiech/ \Duży uśmiech/ \Duży uśmiech/ \Duży uśmiech/ \Duży uśmiech/ brawa dla Marka. Aż Cię uściskam Przytulanie Duży uśmiech
P.S. ... wybacz mi Marku moją bezpośredniość w tym poście Duży uśmiech

Bóg jest wielki - kocha? Go ma?o to nie kocha? Go wcale.
07-07-2008 23:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #198
 
Protestantyzm to niezwykle konfliktowa denominacja. Właśnie czytam o paniach biskupach w Kościele anglikańskim...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-07-2008 19:23
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #199
 
Ks.Marek napisał(a):Protestantyzm to niezwykle konfliktowa denominacja. Właśnie czytam o paniach biskupach w Kościele anglikańskim...
Moim zdaniem to nie problem konfliktowości tej, czy innej grupy wyznaniowej a raczej kanfliktowości ludzi samych w sobie w ogóle.
08-07-2008 22:04
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #200
 
No oczywista, że wyznawców tworzą ludzie, a nie przedmioty, więc ludzie generują konflikty. I powiem tylko tyle: większość kacerzy jest konsekwentna w swym uporczywym trwaniu w sprzeciwie...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
08-07-2008 22:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #201
 
Polonium napisał(a):Zatem już spieszę się z wyjaśnieniem. Mówimy o protestantyzmie szeroko pojętym i rzymskokatolicyzmie.

U grekokatolików możemy przyjąć Komunię Świętą, bo oni są unitami, tzn. podpisali unię ze Stolicą Apostolską.

A co to jest Stolica Apostolska?

przeciez między katolikami nie ma zgody co do tego czym ona jest



Polonium napisał(a):Zobaczmy jak wiele sekt tworzy się w obrębie protestantyzmu i ile zdarza się nadużyć moralnych.
mniej więcej tyle samo co w obrębie katolicyzmu, więc nic z tegonie wynika


Cytat:Jedynym ratunkiem jest powrót do źródła prawdy, które nieustannie bije w Kościele Katolickim - głównej gałęzi chrześcijaństwa. To żaden prozelityzm. Nadal będziecie nazywani protestantami, tyle że będziecie w unii ze Stolicą Apostolską .
Jedynym ratunkiem jest powrót do źródła prawdy, którym jest Pismo Święte. To żaden prozelityzm. Nadal będziecie nazywani katolikami, tyle że będziecie kościołem zgodnym z wzorcami biblijnymi.


Polonium napisał(a):I pytam Was na serio : Czy chcecie być w unii z nami - katolikami i ze Stolicą Apostolską

tak na serio: NIE

nie chcemy uznać Stolicy Apostolskiej, gdyż wypływają z niej fałszywe nauki i błędne praktyki

tylko Smok Eustachy
09-07-2008 10:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #202
 
miasto napisał(a):nie chcemy uznać Stolicy Apostolskiej, gdyż wypływają z niej fałszywe nauki i błędne praktyki
Konkrety! Najlepiej w nowym wątku.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2008 10:56
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #203
 
Ks.Marek napisał(a):Protestantyzm to niezwykle konfliktowa denominacja. Właśnie czytam o paniach biskupach w Kościele anglikańskim...

1. nie jest bardziej konfliktowa niż katolicyzm - jest tylko mniej totalitarna i zamordystyczna niz katolicyzm - jest pluralistyczna

2. Kościół anglikański nie jest protestancki. Wyłonił się z kościoła katolickiego i jak zapewne wiesz nie miało to związku z Reformacją.

[ Dodano: Sro 09 Lip, 2008 11:01 ]
Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):nie chcemy uznać Stolicy Apostolskiej, gdyż wypływają z niej fałszywe nauki i błędne praktyki
Konkrety!

No kto jak kto, ale ksiądz powinien wiedzieć, które nauki katolickie są uważane przez protestantów za błędne. Chyba was uczyli tego w seminarium, co?

tylko Smok Eustachy
09-07-2008 10:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #204
 
miasto napisał(a):1. nie jest bardziej konfliktowa niż katolicyzm - jest tylko mniej totalitarna i zamordystyczna niz katolicyzm - jest pluralistyczna
Pokaż mi, gdzie Chrystus mówi o pluralizmie jako wiodącym nurcie w realizacji porządku Prawa Bożego?
miasto napisał(a):2. Kościół anglikański nie jest protestancki.
Jak najbardziej jest, bo zrodził się z protestu Henryka VIII. Król ten poszedł za ciosem Lutra, biorąc z Augustianina przykład buntu.
Więć daruj sobie ten ton pretensjonalizmu, jakim się posługujesz...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2008 11:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #205
 
Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):1. nie jest bardziej konfliktowa niż katolicyzm - jest tylko mniej totalitarna i zamordystyczna niz katolicyzm - jest pluralistyczna
Pokaż mi, gdzie Chrystus mówi o pluralizmie jako wiodącym nurcie w realizacji porządku Prawa Bożego?

a dlaczego chcesz żebym Ci to pokazał?

Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):2. Kościół anglikański nie jest protestancki.
Jak najbardziej jest, bo zrodził się z protestu Henryka VIII. Król ten poszedł za ciosem Lutra, biorąc z Augustianina przykład buntu.

aha
czyli każdy buntownik jest protestantem? ](*,)

tylko Smok Eustachy
09-07-2008 11:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #206
 
miasto napisał(a):a dlaczego chcesz żebym Ci to pokazał?
Broń tezy, która postawiłeś:
miasto napisał(a):nie jest bardziej konfliktowa niż katolicyzm - jest tylko mniej totalitarna i zamordystyczna niz katolicyzm - jest pluralistyczna
Cytat:czyli każdy buntownik jest protestantem?
Może nie każdy, ale wielu z nich, zwłaszcza, kiedy idzie o wiek XVI oraz o współczesność.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2008 11:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #207
 
Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):a dlaczego chcesz żebym Ci to pokazał?
Broń tezy, która postawiłeś:
miasto napisał(a):nie jest bardziej konfliktowa niż katolicyzm - jest tylko mniej totalitarna i zamordystyczna niz katolicyzm - jest pluralistyczna
przepraszam Marku, ale zwróć łaskawie uwagę, że teza której kazałes mi bronić dziesięć minut temu brzmiała nieco inaczej Uśmiech

to czego ja mam właściwie bronić?

Ks.Marek napisał(a):
Cytat:czyli każdy buntownik jest protestantem?
Może nie każdy, ale wielu z nich, zwłaszcza, kiedy idzie o wiek XVI oraz o współczesność.

a ja myślałem że to jednak kwestia pewnej doktryny

tylko Smok Eustachy
09-07-2008 11:55
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #208
 
Mam wrażenie, że kolega \Motek nabija posty
Tomasz, nie nawijaj makaronu mi na uszy, tylko proszę, wskaż mi tropy ewangeliczne na podparcie tezy o decydującej roli pluralistycznego postrzegania realizacji Prawa Bożego, bo to wg mnie wypływa z twojej wcześniej wypowiedzi, OK?

miasto napisał(a):a ja myślałem że to jednak kwestia pewnej doktryny
Najprościej: każdy, kto sprzeciwia się nauce Kościoła Katolickiego idąc tropem Lutra, jest protestantem, tudzież kryptoprotestantem.

PS: Byłem w sobotę we Wrocku. Ciekawe miasto, nie powiem...., ale spodziewałem się większego ładu, pietyzmu, ordnungu...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2008 12:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
miasto Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 391
Dołączył: May 2006
Reputacja: 0
Post: #209
 
Ks.Marek napisał(a):Mam wrażenie, że kolega \Motek nabija posty
Tomasz, nie nawijaj makaronu mi na uszy, tylko proszę, wskaż mi tropy ewangeliczne na podparcie tezy o decydującej roli pluralistycznego postrzegania realizacji Prawa Bożego, bo to wg mnie wypływa z twojej wcześniej wypowiedzi, OK?
nie wynika

Nie będę na Twoje życzenie bronił jakiegoś poglądu, którego ani nie wypowiedziałem, ani nie podzielam.

Ks.Marek napisał(a):
miasto napisał(a):a ja myślałem że to jednak kwestia pewnej doktryny
Najprościej: każdy, kto sprzeciwia się nauce Kościoła Katolickiego idąc tropem Lutra, jest protestantem, tudzież kryptoprotestantem.
Tylko że Henryk VIII należał do zażartych przeciwników Marcina Lutra, więc jak mógł iść jego tropem? Podobnie np. tacy buntownicy jak przedwsoborowcy, których nienawiść do Lutra wielokrotneie przerasta twoją...


No ale jak tam sobie chcesz - z definicją się nie dyskutuje, tylko przyjmuje lub nie. Ja Twojej definicji protestantyzmu nie przyjmuje, gdyż jest niedorzeczna i niczego nie porządkuje.

tylko Smok Eustachy
09-07-2008 12:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #210
 
miasto napisał(a):Nie będę na Twoje życzenie bronił jakiegoś poglądu, którego ani nie wypowiedziałem, ani nie podzielam.
miasto napisał(a):nie jest bardziej konfliktowa niż katolicyzm - jest tylko mniej totalitarna i zamordystyczna niz katolicyzm - jest pluralistyczna
Obroń to!

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
09-07-2008 12:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
3 gości

Wróć do góryWróć do forów