Ankieta: Czy protestanci powinni uznać wartość Eucharystii i kult Maryi?
Tak.
Wstrzymuję się od głosu.
Nie.
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Protestantyzm a katolicyzm
Autor Wiadomość
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #256
 
aga napisał(a):Cóż, nie mam zdania odnośnie całego Kościoła protestanckiego,
a cóż to takiego ?
omyk napisał(a):Ale popatrz, Krzysiek, do czego prowadzi cudowne dzieło reformacji: pierwsza fala uznaje drugą za odszczepieńców i sekciarzy (niewiele się myląc), natomiast druga uznaje pierwszą za nieprawdziwą i skostniałą (czyli uznajecie, że luteranie sprzeniewierzyli się dziedzictwu Lutra, czyż nie?)...
No niestety masz nikłe pojęcie na ten temat .... Powiem jedynie gdyby nie reformacja i KRK by nie był tym czym jest , jednak w niewielkim stopniu i ta instytucj się oczyściła...

A gorliwość i wiara nie wynika z tego kto jaką ma etykietkę koscielną ... tylko jaką ma relację z Bogiem i jak ja pielęgnuje w swoim CODZIENNYM życiu

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
30-10-2008 07:18
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #257
 
Niektórzy czepiają się słówek, byle się czepiać.
30-10-2008 09:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Polonium Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 3,635
Dołączył: Apr 2006
Reputacja: 0
Post: #258
 
Cichociemny napisał :
Cytat:Powiem jedynie gdyby nie reformacja i KRK by nie był tym czym jest , jednak w niewielkim stopniu i ta instytucja się oczyściła...

To ma swoje uzasadnienie w kontekście słów :"Gdzie wzmógł się grzech, jeszcze obficiej rozlała się łaska".

Schizma do której doszło jest tu grzechem, a łaską są zmiany wprowadzone później przez Kościół katolicki. To nie znaczy, że schizma jest dobrem, bo nim nie jest, ale znaczy to, że doświadczenie jakim była reformacja wzmocniło Kościół wewnętrznie i powstały też odpowiednie rozporządzenia.

Paradoksalnie ze zdrady Judasza wynikło dobro jakim była śmierć Chrystusa na krzyżu dla naszego Zbawienia, niemniej jednak występku Judasza to nie usprawiedliwia.

Cytat:A gorliwość i wiara nie wynika z tego kto jaką ma etykietkę koscielną ... tylko jaką ma relację z Bogiem i jak ja pielęgnuje w swoim CODZIENNYM życiu

Owszem, że gorliwy i wierzący może być zarówno katolik, protestant jak i prawosławny. Nie wątpię, że protestant lub prawosławny może pójść do Nieba i dostąpić Zbawienia. Brat Roger był protestantem, ale nie wątpię, że przy tym świadectwie życia jakie dał może być już świętym. Ale o tym, kto jest święty doskonale wie tylko Stwórca.
30-10-2008 19:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Piter Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 81
Dołączył: Jan 2008
Reputacja: 0
Post: #259
 
omyk napisał(a):Ale popatrz, Krzysiek, do czego prowadzi cudowne dzieło reformacji: pierwsza fala uznaje drugą za odszczepieńców i sekciarzy (niewiele się myląc),

Rozumiem że Krk, jako owoc cudownego dzieła kontrerformacji, uznaje wszystkie "fale" za pełnoprawne Kościoły, zaprasza wszystkich do wspólnej Eucharystii, pozostaje z wszytskimi falami w więzach pełnej wspólnoty koscielnej, wiary i miłości, nikogo nie uważając za odszczepieńców czy seksiarzy, ani nawet braci odłączonych....

Cytat:Ja nie uznaję luteranizmu za ruch fałszywy! Wprost przeciwnie - wskazałem przecież na Luteran Synodu Missouri. Ja stwierdziłem jedynie, że dzisiejsi ludzie urodzeni w polskich i szwedzkich zborach luterańskich i chodzący do tychże zborów już nie są tak przesiąknięci pasją, sercem dla Boga, jak ich pra-dziadowie w czasach gdy rodziła się Reformacja. Często są to tylko nominalni chrześcijanie - luteranie tylko z nazwy.To niebezpieczeństwo skostnienia zagraża każdemu zborowi,kościołowi, parafii itd.
Dotyczy to każdego zboru i koscioła, a wiec tak samo "polskich i szwedzkich zborów" jak i LCMS czy KWCH czy baptystów. To żed ktoś się urodził w rodzinie luterańskiej ni gwarantuje że bedzie "przesiąkniety pasją", podobnie jak ktoś kto urodził się w rodzinie należącej do KWCH, LCMS... To sprawa relacji z Bogiem danej osoby, a nie urodzenia, kraju, Koscioła, denominacji; i tylko Bóg, a nie Kościół, pastor, czy ktokowliek inny może oceniać "pasję'.

aga napisał(a):Po tych "odwiedzinach" dostrzegłam piękno i wartość mojego Kościoła - rzymskokatolickiego. Przede wszystkim dostrzegam sensowność Sakramentów Pokuty i Pojednania oraz Komunii Świętej.

To bardzo dobrze. Chyba taka reakcja jest udziałem większosci wierzących ludzi. Jesli ktoś po takich 'odwiedzinach" nagle przestaje dostrzegać wartośc i piękno swojego Kościoła, w wierze ktorego wzrastał, w którym na różny spotykał Chrystusa, jego łaskę i ewangelię, to coś z nim nie tak.
08-11-2008 14:32
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #260
 
Nie bardzo rozumiem, Piter...

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-11-2008 15:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
aga Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 2,902
Dołączył: Feb 2007
Reputacja: 0
Post: #261
 
omyk napisał(a):Nie bardzo rozumiem, Piter...

Czego nie rozumiesz?
09-11-2008 16:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #262
 
Skąd pomysł takiego akurat Piterowskiego komentarza do mojej wypowiedzi.

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
09-11-2008 16:48
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #263
 
Piter napisał(a):
krzysiek_enoch napisał(a):Ja nie uznaję luteranizmu za ruch fałszywy! Wprost przeciwnie - wskazałem przecież na Luteran Synodu Missouri. Ja stwierdziłem jedynie, że dzisiejsi ludzie urodzeni w polskich i szwedzkich zborach luterańskich i chodzący do tychże zborów już nie są tak przesiąknięci pasją, sercem dla Boga, jak ich pra-dziadowie w czasach gdy rodziła się Reformacja. Często są to tylko nominalni chrześcijanie - luteranie tylko z nazwy.To niebezpieczeństwo skostnienia zagraża każdemu zborowi,kościołowi, parafii itd.
Dotyczy to każdego zboru i koscioła, a wiec tak samo "polskich i szwedzkich zborów" jak i LCMS czy KWCH czy baptystów. To żed ktoś się urodził w rodzinie luterańskiej ni gwarantuje że bedzie "przesiąkniety pasją", podobnie jak ktoś kto urodził się w rodzinie należącej do KWCH, LCMS... To sprawa relacji z Bogiem danej osoby, a nie urodzenia, kraju, Koscioła, denominacji; i tylko Bóg, a nie Kościół, pastor, czy ktokowliek inny może oceniać "pasję'.
Dokładnie o tym napisałem Uśmiech Z tym, że "pasję" widać po owocach po prostu. Ostatnio w naszym kraju bida z nędzą Smutny ale cóż - takie czasy. "Moja" denominacja (Wolni) też doświadcza takiego kryzysu.
Zamiast oburzać się na moje słowa polecam włączyć się w nową Reform(-ację)ę Kościoła :jupi:

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
11-11-2008 23:57
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #264
 
NO właśnie...
krzysiek_enoch napisał(a):Zamiast oburzać się na moje słowa polecam włączyć się w nową Reform(-ację)ę Kościoła
To mówi samo za siebie. Chcesz zreformować coś, to zacznij wpierw od siebie.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
12-11-2008 00:49
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #265
 
Ks.Marek napisał(a):NO właśnie...
krzysiek_enoch napisał(a):Zamiast oburzać się na moje słowa polecam włączyć się w nową Reform(-ację)ę Kościoła
To mówi samo za siebie. Chcesz zreformować coś, to zacznij wpierw od siebie.
po raz kolejny zamiast merytoryki - wycieczki osobiste Smutny Gdzie jest moderacja?

[ Komentarz dodany przez: Ks.Marek: Sro 12 Lis, 2008 01:17 ]
Moderacja czuwa, by wszystko było OK Uśmiech

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
12-11-2008 01:02
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #266
 
Dodam jeszcze tylko swoją małą refleksję. Otóż protestanci jak samo określenie wskazuje, protestują, sprzeciwiają się temu, co katolickie. Początki tego pojęcia-określnika to rok 1529, kiedy to w Spirze ówczesna mniejszość sprzeciwiła się polityce Karola V. W czym rzecz? Ano w tym, że katolicy też mogliby nawet i dziś opierać się nawet i wewnętrznym uchwałom Kościoła, nie tylko rządzących w kraju. A jednak tego nie czyni. Czemu? Ponieważ w Piśmie jest napisane o włądzy krótko: pochodzi ona od Boga. Ergo, protestanci są krypto-anarchistami 8)

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-11-2008 01:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Cichociemny Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 521
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #267
 
To ciekawe mam małe zamieszanie - katolicy sprzeciwiali się komunizmowi czy też nie? Jeśli protestowali przeciw niemu są krypto-antychrystami? :-k

2 Tym. 4:18
Wyrwie mnie Pan ze wszystkiego z?ego i zachowa dla Królestwa swego niebieskiego; jemu niech b?dzie chwa?a na wieki wieków. Amen.
[Obrazek: radio_chn.gif]
18-11-2008 08:52
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #268
 
Cichociemny napisał(a):katolicy sprzeciwiali się komunizmowi czy też nie?
Sprzeciwiali się demagogii szatana a nie atakowali osób, które w demagogię ową się wplątały.
Piłeczka odbita okazałą się skuchą, Cichociemny...

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-11-2008 09:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #269
 
Ks.Marek napisał(a):Otóż protestanci jak samo określenie wskazuje, protestują, sprzeciwiają się temu, co katolickie. Początki tego pojęcia-określnika to rok 1529, kiedy to w Spirze ówczesna mniejszość sprzeciwiła się polityce Karola V.
Żeby nie było wątpliwości, o jaką "politykę" chodziło trochę to wyjaśnię:
Cytat:Nowy porządek kościelny w Saksonii i niektórych innych krajach Rzeszy podrażnił stronę przeciwną [katolicką - przyp.kg]. To też sejm, obradujący w Spirze w r. 1529 pod przewodnictwem króla Ferdynanda (władca Austrii, Czech i Węgier, Ferdynand, brat cesarza Karola V, został na jego życzenie obrany królem niemieckim, by w zastępstwie brata, noszącego koronę hiszpańską i przebywającego stale w Hiszpanii, mógł kierować polityką Rzeszy), zabronił dalszego szerzenia reformacji. Lecz zatamowanie ruchu reformacyjnego byłoby początkiem jego końca. Rozumiejąc to, wnieśli książęta i miasta ewangelickie przeciw tej uchwale sejmu spirskiego stanowczy protest i otrzymali stąd nazwę protestantów. Wśród podnieconego nastroju, wywołanego burzliwym przebiegiem sejmu Spirskiego, w r. 1530 zebrał się sejm w Augsburgu. Zjechał nań z Hiszpanii drogą przez Włochy po 9-letniej nieobecności w Niemczech sam cesarz Karol V i pozwolił odczytać 25 czerwca przed plenum sejmowym sformułowanie zasad reformacji. Ułożył je i ujął świetnie Melanchton. Otrzymało ono nazwę Wyznania Augsburskiego (Confessio Augustana) i zyskało wiekopomne znaczenie. Kościoły ewangelickie kierunku wittenberskiego postawiły je na naczelnym miejscu wśród swych ksiąg symbolicznych, a także podczas sejmu augsburskiego wywarło ono na słuchaczach duże wrażenie. Gorliwy papista, książę bawarski Wilhelm, powiedział po wysłuchaniu Wyznania Augsburskiego: „Teraz się przekonuję, że luteranie siedzą w Piśmie św., a my obok". Mimo to cesarz kazał po kilku tygodniach odczytać sejmowi ułożoną przez teologów katolickich „Odprawę Wyznania Augsburskiego” jako miarodajną w sprawach wiary, nie pozwalając następnie na odczytanie znakomitej ,,Obrony Wyznania Augsburskiego”, ułożonej pośpiesznie przez Melanchtona w odpowiedzi na powyższe pismo strony przeciwnej. Ostateczna uchwała sejmu augsburskiego nakazywała ewangelikom do 15 kwietnia 1531 pojednać się z Rzymem, w przeciwnym razie zamierzała strona przeciwna zmusić ich do tego mieczem.
http://www.luter.pl/index.php?D=13
Cytat:Wniesiony przez książąt ewangelickich i stany ewangelickie na II sejmie w Spirze wiosną 1529 r. protest przeciwko przywróceniu ważnośœci Edyktu Wormackiego z 26 maja 1521, orzekającego banicję Lutra, spalenie jego dzieł i cenzurę literatury teologicznej, oraz
przeciwko rozciągnięciu jego ważnoœści także na kraje ewangelickie, odsłonił wyraźŸnie
rozbicie narodu Rzeszy na dwa wrogie obozy.
http://www.luter.pl/files/pdf/KonfesjaAugsburska.pdf
http://www.luter.pl/index.php?D=26

Tak więc widać, że nie chodziło wcale o protest przeciwko katolicyzmowi.

Myślę, że każdy, kto bez uprzedzeń zapozna się z postulatami Reformacji szybko dostrzeże, że chodziło w niej o reformę kościoła i odkrywanie prawdy przykrytej przez różne ludzkie niebiblijne nauki i praktyki.

Krytycy Reformacji próbują wmówić nam, że był to protest "polityczny", "społeczny", "intelektualny" (kiedyś mówiono jeszcze o "walce klas" - argument dziś już rzadziej używany) tak aby osłabić jej prawdziwy wydźwięk.

Zachęcam do zapoznania się z tą pasjonującą, ofiarną i zwycięską historią walki o prawdę, jaką zapoczątkowali Ojcowie Reformacji (Marcin Luter, Jan Kalwin, Ulryk Zwingli, Jan Wesley i wielu innych) a potem kontynuowali anabaptyści i kontynuują dziś ewangelicznie wierzący chrześcijanie.
:jupi: Chwała Bogu za Reformację Kościoła :jupi:

[ Dodano: Wto 18 Lis, 2008 19:26 ]
polecam stronę: http://www.augustinus.pl/

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
18-11-2008 20:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #270
 
krzysiek_enoch napisał(a):Tak więc widać, że nie chodziło wcale o protest przeciwko katolicyzmowi.
To nie wiem, jak ty czytasz to, coś sam napisał...
krzysiek_enoch napisał(a):że był to protest "polityczny", "społeczny", "intelektualny"
A nie? A skąd podział cuius regio, eius religio?

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
18-11-2008 21:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
4 gości

Wróć do góryWróć do forów