Ankieta: Czy protestanci powinni uznać wartość Eucharystii i kult Maryi?
Tak.
Wstrzymuję się od głosu.
Nie.
[Wyniki ankiety]
 
Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Protestantyzm a katolicyzm
Autor Wiadomość
nordlys Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 509
Dołączył: Aug 2008
Reputacja: 0
Post: #286
 
krzysiek_enoch napisał(a):I tu pojawia się pytanie - czy rozczłonkowanie partii jest czymś złym? Czy wolelibyśmy być zniewoleni i żyć w ustroju z jedną partią? Czy pluralizm nie jest czymś naturalnym?

Co wy na to?
Często "rozczłonkowanie" prowadzi do utraty siły, jak w starym mądrym powiedzeniu:
gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. A inne brzmi: " w jedności siła".

Poza tym nie na miejscu jest porównywanie wiary chrześcijańskiej do "ustroju" politycznego. Naszym jedynym "przywódcą" jest Bóg, który osobiście wskazał drogę, którą mamy iść. Ten, kto ją kwestionuje, kwestionuje Jego Wolę. Opowiadanie w tym kontekście o pluraliźmie jest niezrozumieniem chrześcijaństwa. 8)

[Obrazek: 023096454b2384f3m.jpg] http://pl.youtube.com/watch?v=ccaNFnjGfp...re=related S.N.E. http://www.bogurodzica.ox.pl
11-07-2009 03:26
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #287
 
krzysiek_enoch napisał(a):ks.Marek napisał/a:
Szukam i nie widzę...

Ewangelia napisał/a:
Szukajcie a znajdziecie

Jeśli już czerpiesz cytaty z Ewangelii to wklejej je..W całośći.

Cytat:7 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.
Biblię interpretuje się patrząc na całość. To przede wszystkim. Do wielu nieporozumień prowadzi robienie tego kiedy bierze się tylko jeden fragment. To powie każdy egzegeta.

Cytat:jeśli Ksiądz wypowiada się, że Biblia to po prostu książka, to utwierdza mnie to w przekonaniu, ze nie mogę dłużej utożsamiać się z wyznaniem katolickim. musiałabym przestać czytać Biblię i przestać myśleć.
Co? Gdzie? Jak? Który ksiądz jeśli moge wiedzieć?

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
11-07-2009 16:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jonasz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 39
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #288
 
Cytat:jeśli Ksiądz wypowiada się, że Biblia to po prostu książka, to utwierdza mnie to w przekonaniu, ze nie mogę dłużej utożsamiać się z wyznaniem katolickim. musiałabym przestać czytać Biblię i przestać myśleć.
Co? Gdzie? Jak? Który ksiądz jeśli moge wiedzieć?[/quote]


ks. Marek na poprzedniej stronie dokładnie tak napisał.

ks. Marku czy Biblia jest po prostu powieścią według Ciebie?

Matrix cię więzi!
Rzeczywistością jest Chrystus!!!
12-07-2009 23:15
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ani Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #289
 
Zaczęłam często i regularnie czytać sama Biblię jakieś 1,5 roku temu i ta 'po prostu książka' zaczęła zmieniać moje życie..
14-07-2009 19:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #290
 
Ani napisał(a):Zaczęłam często i regularnie czytać sama Biblię jakieś 1,5 roku temu i ta 'po prostu książka' zaczęła zmieniać moje życie..
Chwała Bogu za to! Dobrze by było jakbyś się zaopatrzyła jeszcze w Komentarz [ polecam "MIĘDZYNARODOWY KOMENTARZ DO PISMA ŚWIĘTEGO" wydawnictwa księży Werbistów]. Do tego dobrze by było jakbyś się zapopatrzyła również w Katechizm Kościoła Katolickiego. Wtedy unikniesz wielu pomyłek w interpretacji tego co Bóg mówi.


Pozdrawiam

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
15-07-2009 17:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
omyk Offline
Administrator
*******

Liczba postów: 4,666
Dołączył: Nov 2006
Reputacja: 2
Post: #291
 
Ani, oczywiście, że Pismo Święte to nie jest tylko książka. Zastanawia mnie jednak, czemu jesteś gotowa porzucić prawdę, lub choćby jej poszukiwania, ze względu na pojedynczą wypowiedź jednostki, wyrwaną w dodatku z kontekstu...?
Czy na tej samej zasadzie mam powiedzieć: skoro pani X mówi to a tamto, to nie mogę dłużej być kobietą?
Albo: skoro człowiek zabija drugiego człowieka, to nie będę dłużej jednym z nich?
Nie patrz na jednostki, bo w każdym wyznaniu chrześcijańskim znajdziesz jednostkę, której słowa ci nie odpowiadają (bądź przez złą interpretację, wyrwanie z kontekstu, bądź też z innych względów, naprawdę o wiele trudniejszych), której czyny, życie ci nie odpowiadają (nie piję do x.Marka!)... Szukaj raczej tego, co w górze... Szukaj, gdzie leży prawda, gdzie Bóg ma swój Kościół, gdzie On Cię zaprasza. Jeśli poznałaś żywego Jezusa Chrystusa, to odpowiedź jest jedna: On zaprasza Cię do Kościoła Świętego Uśmiech Tego, którego pierwszym papieżem był św. Piotr, tego, który nigdy nie zatracił sukcesji apostolskiej, tego, którego historia trwa nieprzerwanie od czasów Jezusa, zgodnie z Jego słowami: "a bramy piekielne go nie przemogą" i "Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata".

[Obrazek: banner7.jpg]
Dzięki Bogu za Jego dar niewypowiedziany! (2 Kor 9,15)
15-07-2009 20:03
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jonasz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 39
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #292
 
Ani - ja troszkę inaczej jak dwojka porzednikówUśmiech Katechizm można kupic, ale uwazam ze to nie jest ksiega natchniona i nie jest zgodna z Pismem Sw (takie jest moje zdanie i doswiadcznenie z ta ksiazka) czytaj wiele komentarzy, nie tylko katolickich to napewno da Ci wieksze "widzenie' calosciowe Bibli jak i samego Boga!
Pozdrawiam!

Matrix cię więzi!
Rzeczywistością jest Chrystus!!!
15-07-2009 20:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ani Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #293
 
hmmm... nie uważam ze opinia jednego człowieka może tak bardzo zmienić zdanie, to nie pierwsza tego typu wypowiedz jaką słyszałam. Mam KKK i co prawda bardzo pobieżnie, ale znam i bywają bardzo częste sytuacje, że muszę się zgodzić z Jonaszem- nie da się tego na logikę pogodzić. I nie może być tak, że tradycja jest na równi ze Słowem Bożym kiedy to dwie różne rzeczy... Bardzo dobrze znam poglądy Kościoła Katolickiego jak i Protestanckiego i niestety, bo jest to dla mnie bardzo trudne muszę się przychylić do tych drugich bo inaczej nie pozwala mi moje sumienie, mimo, że to spowodowało burzę w moim życiu... poza tym przekonanie, że to, że trzeba interpretować Biblie zgodnie z Katechizmem jest podobne do przekonania ŚJ, ze trzeba Ją rozumieć jak nakazuje Strażnica. Nie będę podawać więcej przykładów bo musiałabym dublować inne tematy.
16-07-2009 21:10
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Scott Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 2,259
Dołączył: Oct 2006
Reputacja: 0
Post: #294
 
Ani napisał(a):Mam KKK i co prawda bardzo pobieżnie, ale znam i bywają bardzo częste sytuacje, że muszę się zgodzić z Jonaszem- nie da się tego na logikę pogodzić.,
Ani napisał(a):Bardzo dobrze znam poglądy Kościoła Katolickiego
Jak mam to rozumieć?

Ani napisał(a):poza tym przekonanie, że to, że trzeba interpretować Biblie zgodnie z Katechizmem jest podobne do przekonania ŚJ, ze trzeba Ją rozumieć jak nakazuje Strażnica.
Jehowy nawet chrześcijanami nie są więc jesteś w błędzie.

http://www.mamre.pl

"Jeżeli ze wszystkich burz i klęsk ocalicie Trójce Świętą i wasz Kościół- macie wszystko." kard. Wyszyński
16-07-2009 23:17
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ani Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 4
Dołączył: Jul 2009
Reputacja: 0
Post: #295
 
Mozesz to rozumieć tak, ze zostalam tak wychowana. I ze moi rodzice są Katolikami nie takimi tylko "od świeta" i ze zawsze z religii mialam 6 ;P wiem, ze ŚJ nie są chrześcijanami... zresztą jesteśmy wolnymi ludzmi każdy ma swoje poglądy, ja chciałam się podzielić moimi, po prostuOczko nie chcę wchodzić w teologiczne dyskusje bo nie mam jakiejś rozleglej wiedzy na ten temat, chciałam tylko powiedzieć, ze czytanie PŚ ma wielka wartośćOczko Na pewno dla wszytkich tutaj najważniejszy jest Jezus i to się liczy. każdy ma inne powołanie. pozdrawiamOczko
17-07-2009 17:00
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meritus Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 192
Dołączył: Dec 2004
Reputacja: 0
Post: #296
 
Ani
Cytat:I nie może być tak, że tradycja jest na równi ze Słowem Bożym kiedy to dwie różne rzeczy...
Niestety protestanci często mylą tradycję z Tradycją. Niestety jest to bardzo często umyślne mieszanie jednego z drugim. Otóż Pismo Święte jest CZĘŚCIĄ Tradycji, czyli całości depozytu wiary, treści Objawienia jaki jest w Kościele. Tradycja zaś przez małe "t" to zmienne elementy doktryny, zwyczaje, które nie są częścią Objawienia Bożego, a które jako dobre trwają w Kościele, bądź zanikają. Dlatego nieprawdą jest, że Kościół stawia tradycję na równi z Pismem Świętym. Są tacy protestanci, którzy dobrze wiedzą, że tradycja nie jest Tradycją, depozytem Objawienia i mieszając obie sprawy niestety umyślnie wprowadzają w błąd, dla osiągnięcia swoich celów. Jeżeli wynika to z niewiedzy to pół biedy.

Cytat:poza tym przekonanie, że to, że trzeba interpretować Biblie zgodnie z Katechizmem jest podobne do przekonania ŚJ
Trzeba pamiętać, że Kościół jest obok Boga autorem Pisma Świętego. Interpretowanie Pisma Świętego WBREW Kościołowi, przez który Pismo Święte zostało spisane, jest poważnym nieporozumieniem. Niestety niektóre nurty protestanckie szukają w Piśmie Świętym nie tyle Słowa Bożego, co argumentów do walki z innymi chrześcijanami, dla uskuteczniania prozelityzmu. Często przybiera to formy dość żenujące. Przykładem jest stosowanie Listu do Hebrajczyków, mówiących o zniesieniu ofiar Starego Przymierza, do walki z ustanowioną przez Chrystusa Ofiarą Nowego Przymierza - Eucharystią.
18-07-2009 12:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #297
 
meritus napisał(a):Niestety protestanci często mylą tradycję z Tradycją. Niestety jest to bardzo często umyślne mieszanie jednego z drugim.
tradycja i Tradycja - to odróżnienie to sprytny trick KRK. Oczywiście nie ma on żadnego sensu. Sami katolicy nie potrafią - poza teoretyzowaniem - podać praktycznego, konkretnego ich rozróżnienia.

[ Dodano: Pią 24 Lip, 2009 18:00 ]
meritus napisał(a):Otóż Pismo Święte jest CZĘŚCIĄ Tradycji, czyli całości depozytu wiary, treści Objawienia jaki jest w Kościele.
Podaj więc proszę KONKRETNIE jakie teksty z czasów pierwszych uczniów to ta właśnie Tradycja? Jaki tekst, który mogę dziś przeczytać to Tradycja? Gdzie znajdę spis dostępnych tekstów Tradycji? Jeśli to takie ważne, żeby nie rozminąć się z Tradycją, to musi być ona konkretna i łatwa do odróżnienia od nie-Tradycji.

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
24-07-2009 17:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Ks.Marek Offline
Moderator
*****

Liczba postów: 8,460
Dołączył: Mar 2006
Reputacja: 0
Post: #298
 
Krzysiek, może zmienisz nick na asinus, czy coś w tym stylu?
TRADITIO - to znaczy przekazuję. Tak zatem wszystko, co nam zostało przekazane z czasów Apostolskich jest Tradycją właśnie = Przekazaniem, przekazem. I nie jest to tylko li Biblia.

"Człowiek, który wyrugował ze swego życia wszelkie odniesienia do absolutu, który wszystko sprowadził do ciasno pojmowanego materializmu, ulega zbydlęceniu i zaczyna żyć jak bydlę"
24-07-2009 22:36
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
krzysiek_enoch Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 622
Dołączył: Aug 2005
Reputacja: 0
Post: #299
 
Ks.Marek napisał(a):TRADITIO - to znaczy przekazuję. Tak zatem wszystko, co nam zostało przekazane z czasów Apostolskich jest Tradycją właśnie = Przekazaniem, przekazem. I nie jest to tylko li Biblia.
No i znowu nic nowego, tylko ta sama "masłomaślana" teoria.... Smutny

http://www.truthortradition.com/polish/
http://www.kalwin.info/
1509-2009: 500-lecie urodzin Jana Kalwina
27-07-2009 21:37
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Jonasz Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 39
Dołączył: Feb 2008
Reputacja: 0
Post: #300
 
no właśnie co z tą Tradycją? zastanawia mnie taka rzecz: skoro katolicy uznają, że Jezus powierzył kościół Piotrowi (na podstawie znanego wszytkim wersetu) i to jest podstawą do tego, że Biblia nie jest jedynym Słowem Bożym i sprzeczności nauczania KK i bibli wynikają wlaśnie z Tradycji, to dlaczego dogamt o nieomylności ex cathedra obejmuje tylko ustanowienie dogmatu o wniebowstapnieniu Maryi oraz być może niepokalanym poczęciu Maryi?
Czy reszta dogmatów może być błędna?
Czy jest możliwe, że za 50 lat Kolegium Nauczycielskie i Paież dojdą np do wniosku, że Czyśca jednak nie ma?

Matrix cię więzi!
Rzeczywistością jest Chrystus!!!
08-08-2009 13:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów